Συναυλιες στο εξωτερικο

εγώ το ψήνω εδώ και καιρό και ψάχνω ποιος απ τους φίλους ( ή η κοπέλα μου ) θα μπορεί να λείψει απ τις δουλειές τους για ένα 4 ημερακι

Το lineup συγκλονιστικό . Να προσθέσω ότι θα έχει ( πλην των μεγάλων ) και :

GUNS N’ ROSES
VOLBEAT
BARONESS

IRON MAIDEN
HELLOWEEN
JONATHAN DAVIS
SHINEDOWN

OZZY OSBOURNE
AVENGED SEVENFOLD
JUDAS PRIEST
TREMONTI

:hushed::hushed::hushed::hushed:

2 Likes

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Mad Cool. Τελικά επέλεξα το Mad Cool γιατί θέλω πάρα πολύ να δω QOTSA…Αν με χαλάει κάτι είναι οι Guns, δεν ξέρω πότε μπορώ να τους πετύχω

Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, αν έχει να προτείνει κάνεις περιοχή για Μαδρίτη, γιατί είμαι στη φάση που ψάχνω airbnb :yum:

Δεν ξέρω πού ψάχνεις, δεν ξέρω που έχει airbnb, αλλά σου δίνω μερικά τιπ (ονόματα δρόμων ή περιοχών):

  • Οπουδήποτε γύρω από την Fuencaral (δρόμος). Αριστερά, δεξιά, πάνω, κάτω.
  • Chueca
  • La Latina (πρόσεχε, υπάρχει περιοχή “Latina” χωρίς “La” μακριααααά… ξέχασέ την)
  • Malasana
  • Sol
  • Latras
  • Austrias
  • Opera
  • Palacio Real
  • Gran Via/Callao
    Όλα τα παραπάνω είναι στο κέντρο ή γύρω από αυτό. Ο,τιδήποτε βρεις στο “centro” (ως περιοχή) είναι τέλειο.
  • Salamanca
  • Chamberi
  • Retiro (τεράστιο πάρκο, τσέκαρε αποστάσεις)
  • Paseo del Arte (γύρω από το Πράδο και τα άλλα μουσεία)
    Τα παραπάνω είναι λίγο πιο απομακρυσμένες περιοχές. Συνορεύουν με το κέντρο, αλλά μπορεί να βρεις κάτι που να είναι στην “άλλη άκρη”. Τσέκαρε τους χάρτες. Έχω μείνει στην περιοχή γύρω από τους σταθμούς Diego Leon και Goya. Καλή επιλογή αν το αποφασίσεις.

Σε κάθε περίπτωση μην φοβηθείς να απομακρυνθείς. Το μετρό σε πάει κυριολεκτικά παντού, τα ταξί λόγω μικρών αποστάσεων και καλών δρόμων δεν σε γδέρνουν, ακόμα και ποδαράτο γίνονται πολλά πράγματα. Όρεξη να έχεις. Και η “όρεξη” είναι το κύριο θέμα όταν απομακρύνεσαι, αφού αν βρεις να μείνεις κάπου στο κέντρο αμφιβάλλω αν θα καθίσεις καθόλου μέσα :slight_smile: Αν είσαι μακριά ίσως βαρεθείς να ξεκουνηθείς. Εγώ στις 11-12 το βράδυ αν θέλω μία μπύρα ή κάτι να φάω, φεύγω από το ξενοδοχείο και πάω ποδαράτο οπουδήποτε στο κέντρο. Πραγματικά, αν βγεις έξω σε αυτή την πόλη δεν θέλεις να ξαναγυρίσεις σπίτι (ξενοδοχείο)! Λατρεύω τη νοοτροπία των ισπανών.

3 Likes

"Ακομη ευχαριστώ την γυναικα μου που επεμενε να παρω τα αδιαβροχα αρβυλακια αντι των αθλητικών, χα χα χα"
εντάξει για κάποια δευτερόλεπτα νόμιζα ότι το έχει γράψει ο δικός μου αυτό.
Τα αθλητικά του ήταν σε τέτοια κατάσταση την πρώτη κιόλας μέρα που σκεφτήκαμε να τα πετάξουμε (πανάκριβα και σχεδόν καινούρια). Με ευχαριστούσε συνέχεια τις υπόλοιπες 3 μέρες που του είπα να πάρει και τα άρβυλα και δεν κυκλοφορούσε ξυπόλυτος!

Επίσης hoegaarden μην θεωρείς και τόσο κατά το ότι οι σκηνές δεν είναι μαζί με το “ελεύθερο” καμπινγκ. Τα πράγματα εκεί είναι πρωτόγονα χαχαχα. Μπορεί να πετύχεις πολύ μα πολύ (όπως εμεις δυστυχως) απολίτιστα όντα. Θυμάμαι ένα παλικάρι πίσω μας που φώναζε ότι μπήκαν και κατουρήσαν στη σκηνή του. Εμάς μας κάνανε διάφορα αλλά κυρίως μας πετάγανε τσιγάρα…μάλλον δεν τους άρεσε το ούζο που τους δώσαμε…

oi Domination vgenoun se EU/UK tour 3ekinodas auti tin paraskeui sto London. opoios vriskete se kapoia apo tis poleis pou paizoun, kai goustarei thrash/grove metal as er8ei na tous dei kai na perasei kala. sto akolou8o video 8a boreite na deite kai ta dates.

gia perisoteres plirofories tsekarete kai to facebook page tous.

Έβαλα να δω από περιέργεια τις ημερομηνίες και παίζουν 12 φορές, τις 10 στο UK… και μετά Βέλγιο και Λιλ που βασικά είναι οι 2 επόμενες στάσεις του Eurostar από Λονδίνο. Βασικά η πόλη που παίζουν Βέλγιο δεν την ήξερα καν και μένω τόσα χρόνια εδώ… περίεργο που παίζουν σε μια πόλη 6 χιλιάδων κατοίκων τόσο μακριά από τα “metal” κέντρα της χώρας (Αμβέρσα και Βρυξέλλες)

yeah katalaveno apla auta itan ta venues me ta opoia boresan na kleisoun dates (e3ou kai se mikri poli sto belgio kai oxi kedro). einai part 1 tou tour. 8a exei kai sunexeia. maybe sto epomeno part na boresoun na kleisoun dates se pio megales poleis sto belgio. we shall see. thanks for the comment I’ll let them know.

1 Like

Την Κυριακή έχει persefone Λονδίνο και λέω να πάω μιας και θα βρίσκομαι εκεί.

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει γιατί πρώτη φορά είναι να πάω σε λαιβ Λονδίνο.

Να κλείσω από ίντερνετ τικετ ή να πάρω κανονικά στην είσοδο? Γίνονται ποτέ sold out τέτοια live? Και από ίντερνετ αν κλείσω θα μου δώσουν κανονικό είσιτήριο στην είσοδο?

ευχαριστώ προκαταβολικά :cowboy_hat_face:

Κοιτα, εμενα μου εχουν τυχει τα εξης δυο: να εχω κλεισει απο νετ (χωρις να μου εχουν στειλει pdf) και οταν παω στο λαιβ απλα να με αφηνουν να μπω μεσα, χωρις να μου δωσουν απολυτως τιποτα και να μην εχω κλεισει απο πριν, να πηγαινω στην εισοδο, να πληρωνω το admission και απλα ναε αφηνουν να μπω μεσα, χωρις να μου δωσουν απολυτως τιποτα. Οποτε, να εισαι προετοιμασμενος οτι υπαρχει ενδεχομενο να μην παρεις ουτε καν αποδειξη σαν αυτες του Public :smile:.

1 Like

Sold Out γενικα γινονται ευκολα, αλλα δε πιστευω στο συγκεκριμενο.
Δε χανεις τιποτα παντως να το κλεισεις απο τωρα να τελειωνεις - κανονικο εισητηριο χλωμο, τα online ειναι σα pdf οπως λεει ο Παντελης, εκτος και αν ζητησεις delivery στο σπιτι οπου και αυτα δηλαδη θα ειναι μακροστενο λεπτο χαρτονι με το ονομα της μπαντας.

1 Like

Πεντέμιση χρόνια στο Λονδίνο και μετά από δεκάδες συναυλίες που έχω πάει, το μοναδικό ημικανονικό εισητήριο που έχω πάρει ήταν των skynyrd στο Hammersmith. Μαυρο με το λογότυπο της μπάντας. Όλα τα άλλα είτε χάρτινα, είτε απλά ένα εισητήριο με το όνομα της μπάντας χωρίς λογότυπο και σε μερικές ούτε αυτό αφού πλέον προωθούν πολύ το paperless. Σκας μύτη με την πιστωτική που το χρέωσες, τη σκανάρουν και μπαίνεις.

ΟΚ, τώρα θυμήθηκα ότι σε μερικές συναυλίες κυκλοφορούν συλεκτικά εισητήρια με artwork αλλά αυτά τα παίρνεις μόνο με φυσική παρουσία από συγκεκριμένα καταστήματα.

Και τα πληρωνεις κιολας.

Νομίζω ότι στους Accept ο διοργανωτής είχε πει ότι θα αφήσει στο merchandise desk όσα από τα συλλεκτικά δεν είχαν πουληθεί και όποιος προλάβαινε έπαιρνε από εκεί χωρίς χρέωση. Φυσικά το merchandise ήταν μέσα στο χώρο.

Thanks guys! \m/

Είδα χτες live Satriani - G3 - μαζί με Petrucci και Uli Jon Roth. Ο Satriani είναι μεγάλη λατρεία προσωπικά, τον παρακολουθώ και μου αρέσουν σχεδόν όλες οι δουλειές του. Πέρα από το προσωπικό μου γούστο όμως, θεωρώ αυτό που είδα εκπληκτική εμπειρία που θα συνιστούσα σε οποιονδήποτε δε χορταίνει να ακούει ηλεκτρική κιθάρα. :slightly_smiling_face:

Γυρνάει την Ευρώπη αυτή την εποχή αυτό το φοβερό “σετάκι”, όποιος είναι ξενιτεμένος ή μπορεί να πεταχτεί π.χ. σε καμία Ιταλία, δε θα το μετανιώσει. Χτες, στην πιο αντι-ροκ πόλη της Ευρώπης (το “αγαπημένο” μου Βερολίνο…), πολύ κόσμο δε μάζεψε - κυρίως μπαρμπάδια δηλαδή - κι αυτό είναι κρίμα, αλλά ο ήχος και η απόδοση, ειδικά του Joe, ήταν κάτι σχεδόν εξωπραγματικό.

4 Likes

Ρε μλκ παιζει να εισαι ο μοναδικος ανθρωπος που ξερω που δεν του αρεσει το Βερολινο!

3 Likes

Εντάξει, κι εγώ το έχω κουράσει. Θα μπορούσα να είχα κάνει skip την αναφορά στο Βερολίνο, αλλά βλέπεις μισοάδειο χώρο σε πόλη 4 εκατομμυρίων χωρίς οικονομική κρίση σε συναυλία G3. Και μέσα ήταν τύποι πενηντάρηδες με γκρίζο μαλλί χαίτη-λασπωτήρα. Δηλαδή αυτοί είμαστε που ακούμε rock σε αυτή την πόλη.

Πέρα από την προσωπική μου άποψη ότι η πόλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν εικόνα (αρχιτεκτονική, τοποθεσία κλπ), δε θα το έκραζα τόσο αν δε ζούσε αυτός ο κόσμος εδώ. Electro/vegan/hipster, κάθε και καλά εναλλακτικό trend, όλη η λετσαρία της Νότιας Ευρώπης έχει βρει τη μητρόπολή της (οι Γερμανοί-Βερολινέζοι είναι οι λιγότερο εκνευριστικοί). Έχω γίνει ακραίος κρεατοφάγος γιατί δεν αντέχω αυτά τα άτομα. :joy::joy:

Τέλος πάντων, είμαι off topic, αλλά τα γράφω όλα αυτά για το χαβαλέ της υπόθεσης. Το πρόβλημά μου δεν είναι με την ίδια την πόλη, αλλά με τον κόσμο που ζει εδώ. Πολύ “ντεμέκ”.

1 Like

Satch θα ήθελα να δω κι εγώ ρε γαμώτο, αλλά μόνον του, όχι με G3. Καλοί και οι κιθαριστικοί οργασμοί αυτού του τύπου, αλλά νομίζω ότι απευθύνονται κυρίως σε άτομα που παίζουν το συγκεκριμένο όργανο - οι περισσότεροι παίζουμε άλλα πράγματα :stuck_out_tongue:. Τον θεωρώ και συνεπή δισκογραφικά τον Joe, γι’ αυτό θα ήθελα να τον δω.

1 Like