Συναυλιες στο εξωτερικο

Έχει βάλει κάτι λίγες ημερομηνίες τον Ιούλιο που παίζει μόνος του. Βουκουρέστι, Κων/πολη κλπ. Φαντάζομαι ότι δε “βγαίνει” να τον φέρουν και στην Ελλάδα, πάντως οι δύο φορές που τον είχα δει (στην Πετρούπολη και στον Αγ. Κοσμά) μου έχουν μείνει αξέχαστες.

Επίσης, ούτε εγώ παίζω το συγκεκριμένο όργανο :stuck_out_tongue:, αλλά δε θεωρώ ότι το G3 είναι τόσο advanced, δεν είναι guitar clinic! Ο Roth ας πούμε έπαιξε σχεδόν αποκλειστικά Scorpions στο δικό του set, είχε και τραγουδιστή (ο οποίος βγήκε πάλι στο τέλος να τραγουδήσει τα “Highway star” και “Immigrant song” που ήταν το μέρος που τζάμαραν και οι 3 κιθαρίστες μαζί).

1 Like

Ευχαριστώ πολύ! Αρκετές από αυτες τις περιοχές τις έχω δει, απλά δεν είχα καταλάβει τα μεγέθη, και τι θεωρείται κέντρο στη Μαδρίτη

1 Like

Κεντρο-κέντρο σαν “Ομόνοια” είναι η Σολ. Σαν “Σύνταγμα” η Πλάθα Μαγιόρ. Στον χάρτη (https://st1.idealista.com/static/es/img/maps/0-EU-ES-28-07-001-079-01.jpg) θα δεις ότι στη μέση είναι η Σολ και τα γύρω-γύρω, οι αλλες εξι περιοχες περιμετρικα της ειναι ολες “κεντρο”.

Τερμα δεξια βλεπεις το Ρετιρο. Οπουδηποτε βρεις να μεινεις απο την πλευρά του Ρετίρο που “βλέπει” προς το κέντρο, είναι τέλεια. Πάνω/κάτω από το ρετίρο είναι καλά. Αριστερά, έξω από τον χάρτη απομακρύνεσαι (αλλά το μετρό είναι τόσο οργανωμένο που είσαι πάντα “κοντά”).

Όλες οι περιοχές που βλέπεις στον χάρτη σού κάνουν, προφανώς επιλέγεις την “πλευρά” που συνορεύει με το κέντρο για πιο κοντά.

1 Like

Αν υπάρχει κανείς οπαδός των παλιών Genesis και του Steve Hackett, να ξέρετε ότι θα παίξει για δεύτερη φορά στην Ευρώπη από το καλοκαίρι και έπειτα με την περιοδία Genesis Revisited.

Πέρσι που τον είδα στην Ρώμη ήταν απίστευτη συναυλία.

1 Like

Τελικά πήγα στο lords of the land και κυριολεκτικά τα είδα όλα !! Από τραβεστι, κανονικά και με τον νόμο με ροζ μίνι φούστα , βυζια κ.λ.π, μέχρι ένα γερό μαστουρωμένο να πέφτει για stage diving στο τέλος της εμφάνισης των dark angel να μην τον πιάνουν (αν και προσπάθησαν , δεν μπορώ να πω ότι είχαν ευθύνη οι άλλοι οπαδοί ) και να σκάει με το κεφάλι κάτω και να γεμίζει ο τόπος αίματα. Εύχομαι ο άνθρωπος να είναι καλά, φαινόταν σχετικά καλούτσικα όταν τον μετέφεραν για πρώτες βοήθειες. Κατά τ’ αλλά καμία σχέση το κοινό με Ελλάδα , εκεί μπορείς να παρακολουθήσεις συναυλία μπροστά στην σκηνή χωρίς να κινδυνεύεις να σε σκοτώσουν από τα συνεχή moshing κ.λ.π, κ.λ.π. Προτιμώ αυτό το πιο «ψόφιο» κοινό από τους δικούς μας τους ελληναράδες , το «καυτό» ελληνικό μέταλ κοινό και ομολογώ ότι απόλαυσα μια συναυλία μπροστά μπροστά και χάρηκα όλες τις μπάντες . Η κούραση απίστευτη , έχουμε και μια ηλικία, αλλά φοβερό φεστιβάλ και μάλλον μοναδικό στο είδος του με τόσες μπάντες ακραίου ήχου σε κλειστό χώρο. Ο ήχος σε γενικές γραμμές άψογος , η αίθουσα φανταστική , ωραία εμπειρία.

3 Likes

ΝΑΙ ΡΕ !
Εχω ξεπαραδιαστει φετος, 15 συναυλιες και 1 φεστιβαλ.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕΕΕΕ

Τους εχουμε δει εδω :stuck_out_tongue:

**Εγκεφαλικό! **
****

1 Like

Εγκεφαλικο ο ακεφαλος καβαλαρης; Θα μας τρελανεις; :no_mouth:

2 Likes

Ετοιμος για Roadburn !!

18 Νοέμβρη Αθήνα! (οι WHW) ΕΠΟΣ!

1 Like

Progsters ξυπνατε!!! Βαρσοβια 02/06 camel και καπακια 03/06 yes feat anderson,rabin,wakeman (δλδ πιο yes απτους yes που περιοδευουν με το ονομα) επετειακη περιοδεια 50 χρονων, καπου ειδα οτι μπορει να παιχτει κ ολο το close to the edge :open_mouth:.
Εκλεισα ηδη εισιτηρια συναυλιων μη γινει κανα σολντ αουτ και απο βδομαδα αεροπορικα.
Βασικα αυτο το διημερο για μενα ειναι παραπανω απο ενα ονειρο που γινεται πραγματικοτητα. :pray:

4 Likes

Eγω εκλεισα Manowar για του χρονου Mοναχο

2 Likes

Πως ήταν φέτος το Roadburn;

To Roadburn ηταν μια τρελη εμπειρια, του καλυτερου μικρου φεστιβαλ που εχω παει ποτε. Period.

Η κεντρικη σκηνη εχει τον καλυτερο και πιο επαγγελματικο ηχο που εχω ακουσει ποτε μου.
Ακους συγκροτηματα με μια ποιοτητα που δε προκειται να ξαναδεις. To μπασο ειχε τη τιμητικη του!

Μετα ειναι το θεμα του κοινου, οπου με χαρα συνειδητοποιεις οτι ειναι πανω κατω 30+ , οποτε οχι πιτσιρικια να ξεφτιλιζονται. Ο κοσμος πολυ ωριμος, δεν ειδα ουτε εναν τσακωμο και γενικα μια απιστευτη κουλ κατασταση.
Οι μπαντες περπατανε αναμεσα στο κοσμο on the way στη συναυλια… Τα ελεγα με τον John Baizley απο Baroness, Kvost – Grave Pleasures και Julie Xmas λες και ειμασταν φιλαρακια.

Στα τα της μουσικης, τι να πρωτοπω…
Στις 4 μερες του φεστιβαλ ακουγαμε περιπου 8-9 ωρες ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ απο Stoner σε Psy Rock και απο Doom σε Black Metal και Crust. Ειδαμε καποια performances που δε νομιζω να ξαναζησω ( Waste of Space Orchestra, Boris/Stephen O Malley, Converge You Fail Me) αλλα το φεστιβαλ κερδισαν οι Ιαπωνες. Ηρθαν και τα γαμησαν ολα απλα. Kikagaku Moyo, Minami Deutsch, Boris, Damo Suzuku, Greenmachine.

Οι Boris παντως ηταν ισοπεδωτικοι με το Absolutego … Με το πιο δυνατο drone setup του ηχου που μπρουσαν πρωτου κουφαθουμε και μαζι με τον Ο’ Μalley απλα μουδιαζες. Kikagaku Moyo μας κερδισαν ολους με τους psychedelic rock τους – μπαντα/ανακαλυψη του φεστιβαλ για εμενα. Godspeed!YBE πραγματικα συγκλονιστικοι – καλυτεροι απο τον Νοεμβρη που τους ειχα δει Λονδινο. Οι Converge δυσκολευτηκαν να βγαλουν ολο το The Dusk in Me αλλα το You Fail Me ηταν κολαση. Μεγαλο απωθημενο το God Luck and Good Speed απο Weedeater που τα εσπασε.
Το Waste of Space Orchestra ηταν και αυτο ενα one-off commission απο αυτα που θα θυμασαι για πολυ ακομα. Οι Godflesh δυστυχως με απογοητευσαν λιγο. Ευχαριστη ακυρη εκληξη ο Zonal που επαιζε noise-hop και ραπαρε.

The Body & Thou θα τους δω Λονδινο οποτε αποφασισα να τους αφησω. Converge ομως θα τους ξανα δω για 3 φορα μεσα σε 10 μερες :smiley:

Στα του φεστιβαλ, δεν εχω να πω ειλικρινα τιποτα κακο, ηταν απλα τελειο.Γινεται στο κεντρο του Tilburg στην Ολλανδια και ειναι χωρισμενο σε διαφορα indoor χωρους. Το πρωτο συγκροτημα βγαινει περιπου στις 2 και ειναι ολα μαζεμενα κοντα οποτε βολταρεις συνεχεια. Εμεις μεναμε σε ενα φιλικο σπιτι στο Eindhoven (30mins απο Tilburg) αλλα την επομενη φορα να νοικιασεις στο Tilburg ειναι η καλυτερη επιλογη – υπαρχει και urban camping μεσω του φεστιβαλ.

Το Roadburn θα γινει στανταρ μια παραδοση και ηδη σκεφτομαστε το 2019.
Πιστευω στο επομενο θα πειραματιστω με μικροτερα συγκροτηματα που δεν εχω ξαναδει γιατι πραγματικα η ποιοτητα του lineup με ενθουσιασε και μιλαμε που φετος ηταν «χειροτερο» απο περσυ. Ειναι ενα φεστιβαλ με τη πιο πρωτοποριακη μουσικη εκει εξω και το πιο ανθρωπινο απο πλευρα διοργανωσης.

Πεμπτη
Waste of Space Orchestra ( Oranssi Pazuzu & Dark Buddhah Rising)
Earthless
Converge – The Dusk in Us
Cult of Luna & Julie Christmas
Weedeater

Παρασκευη
Mutoid Man
Motorpsycho
Kikagaku Moyo
Converge – You Fail Me
GodFlesh

Σαββατο
Bell Witch
Damo Suzuki & Minami Deutsch
Boris & Stephen O’ Malley
All Pigs Must Die
Greenmachine
Earthless & Kikagaku Moyo

Κυριακη
Bell Witch παλι
Wiegedood
Zonal ft. Moor Mother
Big Brave
Godspeed you! Black emperor

3 Likes

Με έψησες, πρέπει να ήταν φοβερά. Είχε αρκετές μπάντες που θα ήθελα να δω αλλά γενικά δε θα έλεγα ότι είμαι χωμένος στη συγκεκριμένη σκηνή (post/prog/drone\industrial κ δεν ξέρω γω τι άλλο). Τους Converge (που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή) θα τους δω απόψε μαζί με Crowbar στο Βέλγιο. Θα ήθελα να δω CoL, Mutoid Man, Motorpsycho, All Pigs Must Die, Godflesh κ κάποιους Γιαπωνέζους.

Εγώ πάω κάθε χρόνο Tilburg στο Netherlands Deathfest εκτός από φέτος που μου έτυχε κάτι τελευταία στιγμή κ πούλησα τα εισιτήριά μου. Μέχρι πέρσι έμενα στα περίχωρα αλλά του χρόνου έκλεισα σε walking distance από το 013 (κ φέτος αυτό που ακύρωσα). Όσον αφορά για σκηνή ίσως φέτος ήσουν τυχερός γιατί την προηγούμενη βδομάδα είχε καύσωνα στη BeNeLux αλλά τον Μάρτη που θα πήγαινα εγώ είχε χιόνια άρα είναι ρίσκο.

Το NDF IV θα γίνει πρώτη φορά του χρόνου τον Μάιο οπότε θα είναι ακόμα καλύτερη φάση στον πεζόδρομο με καλό καιρό. Είδα ότι το Roadburn θα γίνει 11-14/04 το 2019 οπότε υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να προλάβω κ τα 2, θα εξαρτηθεί από τα οικονομικά μου. Γενικά πάντως τα φεστιβάλ στο 013 λένε πολύ κ φαντάζομαι ότι στο RB θα είχε κ πολύ καλύτερο κόσμο από τους κάφρους του NDF.

1 Like

Είδα κι εγώ Converge στο Βερολίνο, με Crowbar, Thou και Grave Pleasures. Οι τελευταίοι μου άρεσαν πολύ, στο στυλ μου, οι άλλοι δύο αδιάφοροι.

Converge όπως τους περίμενα: εντυπωσιακοί. Αν και θα προτιμούσα περισσότερα από τα παλιά, όχι απαραίτητα από το “Jane Doe”, γενικά το λέω. Παίξανε σχεδόν όλο το “The dusk in us”. Επίσης: Newton=η μισή (και βάλε) φάση των Converge και φαντάσου ότι και οι υπόλοιποι είναι τυπάρες.

Και εγω το πετυχα αυτο το πακετο στο Λονδινο και οντως οι Converge ηταν εκρηκτικοι.
Ειμουν τερμα μπροστα και ο κοσμος ηταν πολυ ζωηρος για τα αγγλικα δεδομενα.
Οι Thou πολυ καλοι, Crowbar δν ειμαι μεγαλος φαν (αλλα νταξ ολοι ξερουμε κανα χιτακι τους) και Grave Pleasures τιμιοι απλα τους εχω βαρεθει λιγο.

Ο Μαης παντως εχει πολλες συναυλιες - οι περισσοτεροι απο Roadburn τριγυρνανε.

Το ψήνω για Camel στη Βαρσοβία. Ως τώρα έκλεισα το εύκολο, δηλαδή το ξενοδοχείο. :joy:

Μάλλον σήμερα-αύριο θα κλείσω το εισιτήριο της συναυλίας και τρένο από Βερολίνο. Το πρόβλημά μου είναι ότι την επόμενη παίζουν οι Guns n’ Roses στο Βερολίνο (όπου μένω - τουλάχιστον προς το παρόν), τους οποίους τους είδα πέρσι και το ευχαριστήθηκα οπότε έλεγα να μην ασχοληθώ πάλι φέτος. Αυτό θα αλλάξει όμως αν ανακοινωθεί Izzy Stradlin / Steven Adler, αν συμβεί αυτό δε θα το χάσω.

Οπότε αν το πρόγραμμα έχει Gn’R, θα δω Camel το Σάββατο και θα φύγω νωρίς το πρωί της Κυριακής για Βερολίνο (θέλει 6 ώρες με το τρένο). Αλλιώς θα κόψω καμια βόλτα παραπάνω στη Βαρσοβία χωρίς βιασύνες. Δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου στην συμπαθέστατη Πολωνία.

1 Like