Συναυλιες στο εξωτερικο

Οι SABBATH στο GRASPOP (βλεποντας τους 2η φορά) ηταν ΦΟΒΕΡΟΙ !!! Ετριβα και παλι τα ματια μου με τον Ozzy !!!

Το GRASPOP ηταν εκπληκτικο φεστιβαλ με τεραστιο αρνητικο το παρκιγκ. Πιστεψτε με, εχοντας παει Μαλακασα στις μεγαλες της μερες, η οργανωση του Ροκγουεϊβ στις μετακινησεις απο/προς τον συναυλιακο χώρο φαντάζει Γερμανικου επιπεδου μπροστα στην ΑΙΣΧΡΟΤΑΤΗ κατασταση μετακινησης στο Graspop! Ελαχιστος ποδαροδρομος 4 χλμ και δεν σας κανω πλάκα…

Συντομα θα σας εχω αναλυτική περιγραφή απο το , φοβερο κατα τα αλλα, φεστιβαλ στο Βελγιο όπου έπαιζαν η Αρτα με τα Γιαννενα μαζι :lol:…

Μια παρατήρηση μόνο: Όλα τα κοντινά parking του Graspop ήταν κλειστά, μετά από ανακοίνωση του φεστιβάλ 2 μέρες πριν αρχίσει, επειδή δεν ήταν προσβάσιμα λόγω λάσπης.
Έβρεχε όλη τη βδομάδα και αν έμπαινες στο χωράφι με το αμάξι, δε θα ξαναέβγαινες. Και φαντάσου μετά κομφούζιο… Οπότε (κακώς πάλι, γιατί και εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ με το πάρκινγκ) αγόρασαν θέσεις πιο μακριά και μίσθωσαν λεωφορεία αλλά δεν το πέτυχαν πολύ, ειδικά το βράδυ στο γυρισμό.


Ο χριστός και ο απόστολος (γκλέτσος που ψήνει το ψάρι both-ways !)

Το lineup αυτου του φεστιβαλ ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει ever συμφωνα παντα και με τα γουστα μου… Πραγματικα εκπληκτικο.

Τι το λένε Rock Fest οι απατεώνες;;;;

Φ Ο Β Ε Ρ Ο LINE-UP ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΑ !!!
:metal:

το κοιταγα και γω αλλα πηγαινε πολυ το μαλλι.του χρονου τωρα.απλα πραγματα.guns n rosses-metallica

Rock φεστιβάλ με Χαρούλη, Robbie Williams, Lana del Rey μόνο εδώ.

Του χρόνου στο εξωτερικό για Guns N’ Roses. Γιατί στην Ελλάδα θα παίζουν κάποιοι αντίστοιχοι Last Shadow Puppets εκείνο τον καιρό.

Κι εγώ του χρόνου για έναν ε κ των GnR / Metallica με βλέπω να μεταναστεύω

Φέτος θα σκοτωνα για Black Sabbath αλλά δεν βολευαν οι ημερομηνίες. Τουλαχ θα φύγουμε να δούμε Maiden

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Του χρόνου το καλοκαίρι θα έχει και Pearl Jam στην Ευρώπη. Εχουν κλεισει και για Pinkpop.

Γίναμε!!!

Metallica του χρόνου μόνο σε φεστιβάλ στην Ευρώπη κι αν.
Θα έχουν περιοδεία στην Αμερική κατά βάση. Αν θέλετε να τους δείτε κρατήστε φράγκα για indoor Ευρωπαϊκή περιοδεία να τους δείτε σε 2-3 πόλεις σε Αγγλία, Γερμανία (ή Δανία αν παίξουν 3 βράδια στην Κοπεγχάγη πάλι κωλολέει) να αλλάζουν το σετ κάθε βράδυ. Να του αλλάζουν τα φώτα καλύτερα :lol:

Pearl Jam είναι προτεραιότητα!

Γύρισα χτες από Κρακοβία που πήγα να δω Black Sabbath. Αν και δεν ήμουν ποτέ φανατικός του συγκροτήματος, μπορώ να πω ότι έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Όταν μιλάμε για σχεδόν 70χρονους, οι οποίοι παίζουν 100 λεπτά, τότε δεν μπορώ παρά να τους βγάλω το καπέλο.
Το setlist όπως θα έχετε δει είναι best of, ο ήχος καταπληκτικός και ο κόσμος αρκετά εκδηλωτικός.
Άξιζε τον κόπο αυτή η εκδρομή.

Η Κρακοβία πώς ήταν; Γιατί σχεδιάζω ένα ταξίδι στην Πολωνία λίγο πριν το Πάσχα και θέλω να δω αν αξίζει να πάω κι εκεί (είναι λίγο μακριά από εκεί που θα βρίσκομαι). Πήγες στο Άουσβιτς ή στο αλατωρυχείο;

Ωραία είναι η Κρακοβία. Το αλατωρυχείο καλό αλλά ακριβό για τα γούστα μου. Πέρα από 1-2 αίθουσες δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Άουσβιτς αξίζει 1000% και αξίζει να πάρεις και οδηγό. Βέβαια θα ψυχοπλακωθείς αλλά δεν είναι μια εμπειρία που θα διάλεγα να μην έχω. Φρόντισε να έχεις αρκετό χρόνο. Γενικά φαγητό και νυχτερινή ζωή στην Κρακοβία είναι ωραία και αρκετά φθηνά. Σίγουρα να πας για ποτό στο kazimierz. Επίσης αξίζει και η εβραϊκή συνοικία. Αν θες κάποια παραπάνω πληροφορία πες μου.

Με πρόλαβε ο φίλος Hoperidesalone. Για Άουσβιτς συμφωνώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να πας με ξεναγό. Η ξενάγηση κρατάει 3,5-4 ώρες και είναι συγκλονιστική εμπειρία. Αν πας και περιηγηθείς σε όλο το Birkenau θα χρειαστείς καμιά ωρίτσα ακόμα. Αυτό θα σου φάει σχεδόν όλη τη μέρα, γιατί η πόλη Όσβιετσιμ είναι μιάμιση ώρα από την Κρακοβία.
Το αλατωρυχείο, θα διαφωνήσω, είναι μεν ακριβό (περίπου 25?) αλλά πολύ εντυπωσιακό, καθώς δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο αλλού. Η ξενάγηση στο ορυχείο και η επίσκεψη στο μουσείο κρατάει γύρω στις 3-3,5 ώρες, αλλά είναι κοντά στην πόλη, οπότε δεν θα σου φάει όλη τη μέρα.
Εγώ πήγα μόνο για ΣΚ και το Σάββατο βράδυ είχε τη συναυλία, μετά ήταν το ματς Γερμανία-Ιταλία που το πρόλαβα στην παράταση, μετά έπιασε βροχή και δεν είδα και πολλά από την πόλη για βράδυ.
Πάντως σίγουρα θα ήθελα να ξαναπάω περισσότερες μέρες και σε πιο χαλαρό ρυθμό για να πάω και σε άλλα αξιοθέατα π.χ. στο εργοστάσιο του Σίντλερ.
Αν το συνδυάσεις με συναυλία στην Tauron Arena, τότε έχεις ένα λόγο παραπάνω, γιατί το γήπεδο είναι εκπληκτικό.

Στο Λοτζ θα είμαι για συναυλίες, είναι αρκετά μακριά και αν αποφασίσουμε να πάμε Κρακοβία πρέπει να κανονίσω επί τούτου. Είχα βρεθεί το 2007 εκεί κοντά, αλλά δεν είχα χρόνο να επισκεφθώ κανέναν αξιοθέατο, ούτε καν στην Κρακοβία δεν πήγα. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πάντως παιδιά!!

Για Άουσβιτς τα είπαν οι προηγούμενοι.

Κρακοβία είναι αρκετά όμορφη πόλη με ωραίο κάστρο και κέντρο και κάποιες ωραίες γειτονιές που αξίζει να επισκεφτείς, λίγο πιο εναλλακτικές (όπως η εβραϊκή που αξίζει να πάρεις ξεναγό) που θυμίζουν λίγο, Βερολίνο ή Λειψία με μέρη bio-vegan, τατουατζίδικα πολλά, μπαρ με πιο παρακμιακή διακόσμηση… Στον κεντρικό πεζόδρομο της πόλης δεν αξίζει τόσο το βράδυ γιατί έχει μόνο φαγάδικα και στριπτιτζάδικα (με κράχτες στο δρόμο). Μην παραλείψεις να φας τεράστιες μερίδες σνίτσελ σε πολωνική ταβέρνα. Επίσης αξίζει να επισκεφτείς το ημιυπόγειο club (house μουσική) λίγο πιο μακριά από την κεντρική εκκλησία στην πλατεία. Τέλος έχουν πολλά μπαρ που σερβίρουν μόνο την σπεσιαλιτέ τους (βότκα) που πίνεται σε σφηνάκια. Δοκίμασε το για after, εκείνη την ώρα είναι όλοι μεθυσμένοι και γίνονται καλά σκηνικά.

Καλησπέρα, διατίθενται 2 εισιτήρια των 85 ευρώ (συν δώρο το τελευταιο cd) για τη συναυλία των RHCP στη Βουδαπέστη, την 1η Σεπτεμβρίου. Δυστυχως, κατι προέκυψε κ ακύρωσα το ταξίδι μου. Ωραία κ φτηνή πόλη, οι Peppers θα παίξουν εκει μετα απο 20 χρόνια. Μάλιστα, πρόσθεσαν κ 2η μέρα, την Παρασκευη 2/9. Τα εισιτήρια ειναι hard copy, seated, κοντά στη σκηνή. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, ας επικοινωνήσει.