Καλύτερες κυκλοφορίες 2016

Συμφωνω και εγω!!! Φοβερο και επιτυχημενο supergroup ! Απιθανη δουλεια !

Νεο OATHBREAKER κουφαλιτσες, και τα μυαλα μπλεντε.

πάρα πολύ καλό πράμα

1 Like

Πρόχειρη λίστα με αυτά που παίζουν μαλλόν συχνότερα (τυχαια σειρα)

David Bowie - Blackstar
Sturgill Simpson - A Sailor’s Guide to Earth
And Also the Trees - Born into the Waves
Messenger - Threnodies
Katatonia - The Fall of Hearts
Car Seat Headrest - Teens of Denial
The Pineapple Thief - Your Wilderness
Marillion - F.E.A.R.
White Lies - Friends

Καλη χρονια γενικα

Fantastic Negrito - The Last Days of Oakland

Είχε κερδίσει πέρυσι τον διαγωνισμό του NPR Tiny Disc και είναι ό,τι πρέπει για ραδιοφωνικές playlists.

αγαπημένο τώρα -> About a Bird
χιτ -> Lost in a Crowd
διασκευή -> In the Pines


Μια μικρή αναπροσαρμογή και σίγουρα θα προστεθεί το Asphyx που πάει για πολύ ψηλά και πιθανότατα τα Schammasch, In the Woods…, Suicidal Tendencies, Plebeian Grandstand.
Δεν έχω ακούσει ακόμα νότα από Darkthrone, Ulcerate, Hail Spirit Noir, Alcest το EP των Skeletonwitch.
Επίσης το νέο Metallica -αν κρίνω με βάση το υπάρχον δείγμα- θα είναι και αυτό υποψήφιο για τα καλύτερα της χρονιάς.

2-3 λόγια και για όλο το άλμπουμ των Soulbreaker Company δώθε.

2 Likes

^^Βερις ναις. Σπάνια συμφωνώ τόσο πολύ με κριτική.

Τα παλικάρια έχουν βγάλει εναν δισκαρο, και στην κριτική τα σημεία κλειδιά ειναι εκεί που γράφει ο μανος για την ουσία(που είναι τοσο εμφανής και γυμνή ,που κοντεύει να έχει πραγματική οντότητα), και στο σημείο που αναφέρει για το κλείσιμο, όπου προσωπικά κάθε φορά που παίζει ο δίσκος, ξαφνικά οταν τελειώνει, μεγαλώνει σε διάρκεια, γιατί απο την μια χρειάζεσαι μερικές στιγμές να κάτσει μέσα σου το The Kid Out Of His Land , και απο την άλλη επειδή πάντα μα πάντα ξαναβάζω το κομμάτι. Και όχι μια φορά…
Λατρείες

1 Like

Every Time I Die - Low Teens

Για πλάκα ο δίσκος της χρονιάς για 'μένα.
Mathcore/Rock n roll - με κάθε δίσκο τους πάνε μπροστά όλη την κατηγορία που ανήκουν μουσικά (αν ανήκουν κάπου συγκεκριμένα…). Τα ίδια ίσχυαν και με το From Parts Unknown του 2014. Καιρός είναι να τους μάθει ο κόσμος και στην Ελλάδα…

1 Like

το εντυπωσιακο με αυτη την μπαντα ειναι οτι αν και το ειδος που παιζουν (ας το θεωρησουμε mathcore) με κουραζει σχετικα γρηγορα , καθε φορα που τους ακουω, καταλαβαινω οτι αυτο που κανουν ειναι πολυ καλο - αριστο, αλλα οχι για τα δικα μου αυτια.Εχουν και αυτο το λιγο Punkικο ή rock n roll οπως το λες στοιχειο που μου τους κανει πιο “χαρουμενους”.

Έχουν άπειρες punk και rock n roll επιρροές, βασικά είναι μια μίξη αυτών των 2 κυρίως, το math μπαίνει μέσα για λόγους πιο μουσικούς, αν κάτσεις και μελετήσεις τα τραγούδια τους. Είναι feelgood μπάντα, άσχετα από τα πολύ ανεβασμένα bpm που παίζουν και το τσίτωμα που σου προκαλούν.
Άκου αυτό το κομμάτι όμως: https://www.youtube.com/watch?v=kqQo2RQMWEM
Στο τέλος έχει τον εξής στίχο: “I can’t go back to what I was: Metallica without the drugs. A faith healer without the plant. Theres no home for a hollow man.”

Τώρα ίσως σε ιντριγκάρουν λίγο παραπάνω για να τους ψάξεις και να υπομείνεις τον θόρυβο (με την καλή έννοια) που κυριαρχεί στις συνθέσεις τους.

1 Like

χα χα χα χα χα!! Βρηκες το ευαισθητο σημειο μου και αυτο ειναι μειον μου και αυτο ειναι μειον μου !!! χα χα χα!!

Ναι με ιντριγκαρουν ετσι κι αλλιως και τραγουδια οπως το It Remembers πραγματικα τα ακουω και τα απολαμβανω.

Εχω την αισθηση οτι ειναι ετοιμοι για κατι ακομα μεγαλυτερο που θα ανοιξει τις πορτες ωστε να τους μαθει και αλλο κοινο.

Να συμπληρωσω οτι αυτο που μου ποσταρες να ακουσω εχει στιχαρες !

1 Like

Οι Every Time I Die, εκτός των άλλων, έχουν τον καλύτερο frontman/τραγουδιστή/lyricist-ποιητή (του δρόμου). Ψάξτους, θέλει μόνο λίγο υπομονή να μπεις στη λογική τους στην αρχή. Ή έστω αρχικά απλά διάβασε τους στίχους του και από πιο παλιούς δίσκους. Επίσης ο τύπος έχει γράψει και βιβλίο, το οποίο όμως ακόμα δεν έχω βρει το χρόνο να το διαβάσω…
Πιθανότατα πρόκειται για την μεγαλύτερη μουσική αγάπη μου εδώ και αρκετά χρόνια.

1 Like

Για να το παίξω και λίγο πρωτοδισκάκιας, τους ETID τους άφησα κάπου στο 2006-2007 όταν ψιλοσταμάτησα να ασχολούμαι με hardcore. Θυμάμαι είχε ήδη υπάρξει ντόρος γύρω από το όνομά τους για το Hot Damn αλλά εκείνη την εποχή δε μου καθόταν πολύ καλά στο αυτί αυτό το mathcore/screamo που έπαιζαν.

Θα του δώσω μια ευκαιρία μιας και το προτείνεις… Τα υπόλοιπα που έχουν βγάλει από τότε (από το The Big Dirt και μετά) αξίζουν;

εδω νομιζω οτι εχουμε την ουσια της υπαρξης του forum αν και εχουμε μεινει πλεον λιγοι.

Οντως τα δυο τελευταια μπορει να ειναι λιγο πιο πιασαρικα.
Αν κατι συνηθως με χαλαει στην φαση ειναι αυτα τα στοιχεια screamo ομως υπαρχει πολυ καλη και ωραια μουσικη σε αυτο το ειδος και σιγουρα οι ETID ειναι στην αφροκρεμα του.

1 Like

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μετά το Hot Damn! οι ETID μεγαλούργησαν. Πιάσε όποιον δίσκο θέλεις (ή και όλους) από εκεί και μετά και δε θα χάσεις. Δε μπορώ να περιγράψω για τι μπαντάρα μιλάμε, κάθε κυκλοφορία τους είναι και καλύτερη από την προηγούμενη. Τον Δεκέμβριο θα πάω Γερμανία για να τους δω, δε γινόταν να περιμένω άλλο!

2 Likes

ναι ρε drenie, κι εγώ την ίδια άποψη έχω . Συνήθως οι τύπου metalcore/mathcore/djent κλπ μπάντες έχουν ωραία μουσική, καλούς παίκτες, δυνατά κοφτά ριφς , τρομερές παραγωγές ( εσύ που το έχεις σπουδάσει πιστεύω θα συμφωνήσεις)…αλλά αυτά τα φωνητικά κάποιες φορές μ αρέσουν , κάποιες άλλες με χαλάνε απίστευτα

αυτούς τους ETID ομολογώ δεν τους είχα ακούσει. Έβαλα ένα μικρό δείγμα και ενώ μου άρεσαν, μου έδωσαν την εντύπωση ότι δεν έχουν αποφασίσει τι θέλουν να παίξουν. Θετικό το πρόσημο πάντως, ωραία μπάντα

Για να εκτιμησεις λιγο πιο ευκολα την φωνη του Buckley Ακου τους The Damned Things το project Που ειχαν κανει μελη των Anthrax, Fall Out Boy, Every Time I Die.

και παρε και αυτα τα τρια απο ETID,. τα πιο χαλαρα που λεει και ο furor, για να το πιασεις περισσοτερο.

απο το ex Lives (2012)

απο το From Parts Unknown (2014)

απο το Low teens (2016)

2 Likes

Χαίρομαι που μπήκα φόρουμ μετά από 500 χρόνια και βλέπω κόσμο να ασχολείται με το φετινό ETID, το site δεν φαίνεται να έχει πάρει μυρωδιά. =P

Καλά για τον Keith τι να λέμε, είναι μακράν ο αγαπημένος μου στιχουργός αν και οι στίχοι του είναι αφηρημένοι ως ένα βαθμό. Απ’ ό,τι ξέρω ήταν και major Αγγλικής φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο του Buffalo.

Κατά τ’ άλλα, Norma Jean - Polar Similar. Μεγάλος δίσκος, διαφορετικός από το Wrongdoers το οποίο, αν δεν μπαίνει, πλησιάζει το προσωπικό μου Τop 10 όλων των εποχών.

Επίσης, αν και δεν το 'χω τσεκάρει ακόμα, διαβάζω αποθεωτικές κριτικές για το φετινό Silent Planet.

2 Likes