Σεβάσμιες μπάντες που είναι κοινό μυστικό ότι δεν ακούγονται αλλά παραμένει μυστικό

Ghost. Υπερεκτιμημένοι. Κάποια ωραία τραγούδια, μέχρι εκεί.

3 Likes

Πως τολμάς :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Τρολάρω βασικά :stuck_out_tongue_closed_eyes: Έχω ακούσει τα To Mega Therion και Into The Pandemonium μόνο (που νομίζω θεωρούνται τα καλυτερα τους). Δεν είναι του στυλ μου αλλά ακόμα κι ένας άσχετος με αυτόν τον ήχο μπορεί να καταλάβει ότι είναι ποιοτική μπάντα.

Έχει γίνει κωλος το thread μιας και έχει εξελιχθεί σε προσωπικό γούστο και όχι σε κοινό μυστικό ότι μια μπάντα δεν ακούγεται. Δηλαδή Οκ… και εγώ στο αμάξι ή στο σπίτι, σπάνια έως καθόλου θα βάλω να ακούσω Queen αλλά αυτό απέχει παρασάγγας απ’το ότι δεν ακούγονται. Αν μιλάμε συγκεκριμένα δε για τους Queen, δεν υπάρχει υποκειμενικότητα σε αυτό. Μονάχα αντικειμενικότητα: Ήταν μπαντάρα που επηρέασε δεκάδες εκεί έξω με έναν από τους καλύτερους τραγουδιστές και frontmen στην ιστορία της μουσικής. Ο καθένας βέβαια κάνει κουμάντο στα αυτιά του και ακούει ότι γουστάρει αλλά το προσωπικό γούστο με την αμπαλοσυνη τα χωρίζει μια πολύ λεπτή γραμμή.

On topic, ήμουν έτοιμος να πω Sabaton αλλά κάνω πίσω μιας και δεν θεωρώ το status τους ακόμα ως Σεβάσμια. Θα πω λοιπόν Fates Warning. Πολύ κακό για το τίποτα. Υπάρχουν μπάντες που δεν ακούγεται με τίποτα η μουσική, που δεν ακούγεται με τίποτα ο τραγουδιστής αλλά μπάντες που να σε κοιμίζουν έτσι ελάχιστες. So, there is my vote.

2 Likes

Ας δώσω κι εγώ 3 επιλογές

30 seconds to Mars
Nickelback
Limp Bizkit (μάλλον θα διαφωνήσετε)

Edit : τώρα θα μου πείτε τι σεβασμιο έχουν οι 2 πρώτες :joy:

Εντάξει, το θέμα προσφέρεται για τρολάρισμα, αφού εκ των πραγμάτων δύσκολο να υπάρχει μπάντα που να τυγχάνει σεβασμού και “να μην ακούγεται”. Αποκλείονται δηλαδή περιπτώσεις όπου “αξίζουν μόνο 2-3 δίσκοι” ή συγκροτήματα που δεν έχουν λίγο - πολύ κοινή αποδοχή. Και να είναι και κοινό μυστικό!

Οι Rush και οι Motorhead που αναφέρθηκαν νομίζω είναι καλά παραδείγματα… θα ήταν δηλαδή, αν δεν επρόκειτο για καταπληκτικά σχήματα που έγραψαν Ιστορία, επηρέασαν πολλούς και ακούγονται με ενθουσιασμό σήμερα όπως και παλιότερα, όπως θα ακούγονται και στο μέλλον!

3 Likes

χμμμμ…System of a Down

2 Likes

Για μένα το καλύτερό τους είναι το Monotheist((Σε παρακαλώ ακουσε το… :slight_smile:

1 Like

Λατρεύω τους Rush, αλλά κατανοώ κάποιον που δεν του αρέσουν. Τα φωνητικά είναι σίγουρα deal breaker (αν και εγώ, τα λατρεύω :grin:). Τους Motorhead και πάλι κατανοώ να μη μπορεί κάποιος να τους ακούσει, αν δεν του αρέσει και πολύ το rock ‘n’ roll (γιατί rock ‘n’ roll έπαιζαν οι άνθρωποι).

Αλλά:

συμφωνώ και με αυτό :grinning:.

4 Likes

30 seconds to Mars: Συμφωνώ 100%

Nickelback: Έχουν γράψει νερόβραστα τραγούδια (όπως το Rockstar ας πούμε) αλλά έχουν γράψει και όμορφα τραγούδια (όπως το Lullaby για παράδειγμα).

Επίσης ξέρουν να παίζουν heavy όταν θέλουν.

Limp Bizkit: Όντως διαφωνούμε εδώ :stuck_out_tongue:

Βασικά το ζήτημα είναι ότι ίσως είναι δύσκολο άκουσμα, όχι ότι δεν αρέσουν

Για μένα το prog rock είναι δύσκολο. Δεν το ακούω π. χ. Πρέπει να είμαι συγκεντρωμένος για να το εκτιμήσω και σπάνια ακούω μουσική έτσι… Χάνω διαμάντια δυστυχώς

Ακόμα και Dream Theater δεν έχω εντρυφήσει γι αυτό το λόγο. Μόνο τα “εύκολα” στο αυτί χιτακια ξέρω

Από prog rock ποτε μου δεν χωνεψα τους Genesis
(αλλα το Musical Box το αγαπώ)…:sunglasses:

1 Like

Εγώ θα έλεγα τους Kraftwerk, Οκ μόνο σεβασμός για αυτά που καταφέρανε και πόσο μάλλον την εποχή που παίξανε αυτά που παίξανε αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να “νιώσω”.

Θα μπορούσα να πω και τους Motorhead, εδώ όμως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα γιατί π.χ δεν θα βάλω ποτέ στο σπίτι να ακούσω κάποιο δίσκο τους, αλλά εάν ήμουν σε ένα μπαρ ή ακόμα και εάν θα είχα την ευκαρία να τους δω ζωντανά σε ένα φεστιβάλ δεν θα με χαλούσε καθόλου όμως.

KISS
Manowar
Saxon
Manilla Road
Judas Priest

Για αρχη δεν με ξερεις οποτε μην λες οτι δεν μπορω να τους ακουσω .Μεχρι το news of world για εμενα ηταν απιστευτοι μετα δεν τους μπορω καθολου

Tool
Machine Head
Kreator
Graveyard (αυτούς δε θα τους έλεγες και “σεβάσμιους”, αλλά σε κάθε περίπτωση πολύ υπερτιμημένοι)

1 Like

Aν δεν ακούγονται οι Kreator τότε οι υπόλοιπες thrash πάντες θα έπρεπε να εκτελούνται με συνοπτικές διαδικασίες :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Πραγματικά νομίζω πως είναι οι καλύτεροι στο είδος, μαζί με Slayer βεβαίως-βεβαίως…

Nevermore εύκολα

παίδες το τοπικ νομίζω λέει για ‘‘κλασσικές’’ μπάντες που κατά γενική ομολογία ψιλό δεν ακούγονται αλλά δεν το λέει κανείς ευθέως και χαίρουν την αναγνωρισιμότητας ως ‘‘κλασσικές’’ εξ’αυτού, τύπου U2 ξέρω γώ, όχι ‘‘κλασσικές μπάντες που δεν μας αρέσουν’’…για αυτές υπάρχει ξεχωριστό τοπικ (Κλασσικό συγκρότημα/album που σιχαίνομαι εδώ πχ), που μπορείτε να μεταφέρετε τις -κατά κύριο λόγο- κομπλεξικές μαλακίες που γράφετε 2-3 βδομάδες τώρα εκεί…

οντόπικ, ναι U2 κλασσικό παράδειγμα μπάντας που είναι σκατά/με 3-4 καλά χιτάκια/ αλλά for reasons είναι ‘‘σεβάσμια’’, όπως και οι Coldplay που κάποιος είχε αναφέρει και νωρίτερα και σε πιο σκληρό ήχο εύκολα οι Cradle of Filth…

1 Like

Οι U2 εχουν τουλαχιστον 30 τραγουδαρες στην δισκογραφια τους και μνημειωδη αλμπουμς, ουδεμια σχεση με το τοπικ.

2 Likes