Σεβάσμιες μπάντες που είναι κοινό μυστικό ότι δεν ακούγονται αλλά παραμένει μυστικό

2017 και ακόμα μιλάμε για γούνινα βρακιά σε ένα εξώφυλλου ενός δίσκου το '82. Γαμώ.

2 Likes

Έτσι αδέλφια πείτε την αλήθεια! Έχει γίνει ξαφνικά της μόδας να κράζουμε τους Manowar??? Εγώ τους αγαπώ και θα τους αγαπώ για πάντα γιατί μου έχουν χαρίσει πολλές ανατριχίλες.

2 Likes

Πάντα ήταν της μόδας να κράζει κάποιος τους Manowar. Αλλά δεν ιδρώνει το αυτί μας…

3 Likes

και γαμω τα threads !! @pumpkin εισαι Θεουλης !

pure αυτισμός, keep on rockin in the free world \m/

Παντως δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται μόδα το να κραζει καποιος του manowar και τους κάθε manowar και μην είναι απλά όντως γουστο.

2 Likes

E, καλά τώρα, οι Μanowar τρώνε θάψιμο για τα πάντα (αλλά ΤΑ ΠΑΝΤΑ) εκτός από την μουσική τους, δεν υπάρχει ποτέ σοβαρό παράπονο (ή ειλικρινές) που να λέει ότι δεν ακούγονται κομμάτια σαν το Mountains ή το Defender ή το έπος επών Secret of Steel (το αγαπημένο μου). Mόδα είναι, αντίδραση ήταν το 87-88 (θρασάδες εναντίον επικάδων υπό το λάβαρο του Πρασούλα), ανκούλ γίνανε επί grunge και όλοι ψηλώνανε θάβοντάς τους κλπ.

Για τον King Diamond είναι απολύτως λογικότερο το “δεν ακούγεται”, είναι η αρχέτυπη love/hate φωνή - φυσικά το λαρύγγι του Παντελή θα το δαγκώσω αν συναντηθούμε, για το έθιμο! :slight_smile:

4 Likes

Ίσως γιατί αυτός που κράζει θα έπρεπε να το κάνει από την εποχή που η μπάντα ήταν στα ντουζένια της και όχι μετά από 15-20 χρόνια που (θεωρητικά πάντα!) έχει άλλες μουσικές εμπειρίες και ενδιαφέροντα.
Τότε όμως ελάχιστοι είχαν τα άντερα βλέπεις να πουν για γούνες και λάδια όταν η μπάντα κυκλοφορούσε Kings of Metal ή Triumph.

Το δικο μου σχόλιο πάντως και η αναφορά σε τραγούδια πήγαινε στον QuintomScenario που δήλωσε ότι “ειναι γενικα αποδεκτο σε μη-μεταλλαδες οτι δεν ακουγονται”

Για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και γω έχω βάλει σε άτομα εκτός του χώρου διάφορα τραγούδια όπως Master of the Wind, Defender κλπ και οι οποίοι ενθουσιάστηκαν. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα έβαζα τραγούδια τις τελευταίας 15ετίας τα οποία τα θεωρώ τραγικά έως γελοία. Ενδεχομένως εδώ να κολλάγε το post του Quintom. Αν κατάλαβα λάθος διορθωστε με.

E καλά αυτά δεν ακούγονται ούτε από μένα :smiley:

20ετίας θα έλεγα εγώ, με την εξαίρεση κανα-δυο από το Warriors of the World, που ήταν πολύ πιο αξιοπρεπές από την υπερμπουρούχα του Louder than Hell.

Δούλεμα τρώγανε οι Manowar ακόμα και την εποχή των επών τους και την εποχή του Triumph είχαν ήδη χωριστεί σε στρατόπεδα οι έλληνες μεταλλάδες (Πρασουλικοί εναντίον Σταματούκου και στο ενδιάμεσο όλες οι αποχρώσεις, ψύχραιμες και μη). Γραφτήκανε σε περιοδικά πολύ-πολύ βαριά πράγματα την εποχή εκείνη και της πρώτης συναυλίας τους.

Για μένα το Louder…είναι μια χαρά δίσκος, μακριά φυσικά από τα μεγαλεία το παρελθόντος. Φυσικά το Warriors…ήταν αξιοπρεπέστατο(είχε βέβαια και τα λιγότερα καλά κομμάτια του μέσα) αλλά από κει και πέρα δεν έχω ενθουσιαστεί σχεδόν με τίποτα από ότι έχουν κάνει. Αυτό όμως δεν κάνει την μπάντα να μην ακούγεται, όλες οι μεγάλες μπάντες έχουν πέσει σε σχέση με τα παλιά τους, τι να κάνουμε τώρα. Το μεγάλο πρόβλημα από ότι έχω καταλάβει είναι οι ζωντανές εμφανίσεις τους, αυτό έκανε πολλούς οπαδούς να τους ξεγράψουν.

3 Likes

Έτσι ειναι. Αλλά αποζημίωσαν και με το παραπάνω με τις συναυλίες το 7 και το 11

Η πληθωρα των posts φανερωνει οτι οχι απλα ιδρωνει αλλα μαλλον καπως ετσι ειστε:

Δεν εχει να κανει με καμια μοδα, οι Manowar για μενα αντιπροσωπευουν οτιδηποτε γελοιο υπαρχει στο μεταλ, και ταυτοχρονα η μουσικη τους μου ειναι απο πληρως αδιαφορα στα “καλα τους”, εως ενοχλητικη στα αθλια τους (και ειναι πολλα αυτα).

1 Like

Αυτό απέχει πολύ από το “δεν ακούγονται” όμως και μόνος σου ομολογείς ότι το θέμα σου δεν έχει να κάνει με την μουσική τους.

1 Like

Εγραψα για μη-μεταλλαδες ε. Οχι οτι εγω ειμαι μεταλλας, αλλα ενταξει, αμα παω σε ενα μεταλ κλαμπ και παιξει μανογουορ, δε θα χαλαστω πολυ. Αμα βαλω ομως Μανογουορ στους 400 facebook φιλους μου, οι 300 θα το κλεισουν πολυ ενοχλημενοι, και οι αλλοι 100… μαντεψε. Δεν ειναι μη-μεταλλαδες.

Εντωμεταξυ ΤΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ σας πειραζει αν δεν ακουγονται στον οποιονδηποτε, ποσο μαλλον αν δεν ειναι εξοικειωμενος με τον μεταλ ηχο? Εγω ξερω οτι αμα βαλω Disposable Heroes στους φιλους μου που δεν ακουνε καθολου μεταλ, θα ξενερωσουν μεσα σε 15 δευτεορλεπτα ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ. Και προφανως δε με ενοχλει. Γιατι ρε γαμωτο τετοια πωρωση με το τι ακουει η ατιμη κενωνια?

1 Like

Εχεις δικιο. Προαγω λοιπον τον διαλογο με μερικες απο τις αποψεις σου.

• Οι Maiden ειναι συγκροτηματακι της σειρας με κομματαρες
• Οι Helloween ειναι καλυτεροι με Deris και αν σου αρεσουν με Kiske εισαι κολλημενος μεταλλας
• Τα I can και Push ειναι καλυτερα απο τα Eagles Fly Free και March of Time
• To Moth ειναι καλυτερο απο το For Whom και μεσα στα 20 καλυτερα των Metallica
• Το St Anger ειναι καλυτερο απο πολλους δισκους των Maiden και Megadeth
• O Dio εχει ψιλη φωνη
• Οι Manowar ειναι parody Metal
• Σε οποιον αρεσει ο Dio ειναι κολλημενος μεταλλας και διαβαζει Hammer στην τουαλετα
• Χορευε σε προεφηβικα παρτυ το Unforgiven
• Ο Halford εχει ξεπλυμενη φωνη
• Οι Baby Metal βαζουν τα γυαλια σε Fates Warning και σε πολλες progressive μπαντες
• Οι Blind Guardian, Helloween, Angra ζηλευουν τραγουδια των babymetal
• Η φουντα κανει το μυαλο πουρε ενω τα videogames οξυνουν την κριτικη σκεψη και την οξυδερκεια
• Δεν εχει να κανει με καμια μοδα, οι Manowar για μενα αντιπροσωπευουν οτιδηποτε γελοιο υπαρχει στο μεταλ,

1 Like

Ασχέτως του άνωθεν τσακωμού, οι μη-μεταλλάδες φίλοι σου, στο εγγυώμαι (μιας και εγώ έχω πολλούς μη-μεταλλάδες φίλους!) δεν θα χαλαστούν με αρκετά κομμάτια Manowar και δύσκολα θα σου πουν δεν ακούγονται, προφανώς θα τους ζορίσει πιο πολύ το Disposable Heroes - ενώ δεν θα τους ζορίσει το Fade to Black ή το Welcome Home. Έχουν και οι Manowar τέτοια.

Δεν με πειράζει καθόλου που τους σιχαίνεται και τους κοροϊδεύει κόσμος, εδώ δεν με πειράζει που ο Παντελής δεν παλεύει τον λατρεμένο μου King, κουβέντα γίνεται ρε συ.

1 Like

Βάλε κι εσύ ένα Master Οf The Wind, ένα Ηeart Of Steel, ένα Gayana, ένα The Crown And The Ring, ένα Mountains, ένα Defender ξέρω γω ακόμα ακόμα βάλε και καμιά ποζεριά τύπου Blow Your Speakers…ε του πούστη, δεν μπορεί όλο και σε κάποιον θα αρέσει.