Σεβάσμιες μπάντες που είναι κοινό μυστικό ότι δεν ακούγονται αλλά παραμένει μυστικό

@JTN Ήμουν προετοιμασμένος να ακούσω κάτι ακόμα χειρότερο, μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι είναι μια χαρά για να παίζει στο repeat… ως βασανιστήριο σε φυλακές υψίστης ασφαλείας :joy::joy:
Όχι, σοβαρά τώρα, περίμενα κάτι χειρότερο, αυτό ακούγεται (για αυτό που είναι πάντα). Αλλά δε θα τον έλεγα και σεβάσμιο τον τύπο.

Οι ΚΙSS είναι η μεγαλύτερη hard rock μπάντα του πλανήτη, end of story.

2 Likes

για τους KISS που λετε εντυπωση μου εχει κανει απο πολυ μικρος οτι -ξερωγω- το 80% των αμερικανων που εδιναν συνενετυξη στο μεταλ χαμερ οταν τους εκαναν ερωτηση “ποιο ηταν το 1ο αλμπουμ που αγορασες” απαντουσαν το ALIVE -καλα δεν θυμαμαι νουμερο- ή την ερωτηση “ποτε αποφασισες να ασχοληθεις με την μουσικη” απαντουσαν “μετα απο μια συναυλια KISS”
ο 1ος που μου ερχεται στο μυαλο και ελπιζω να μην κανω λαθος ειναι ο Chuck Schuldiner
αυτο λεει πολλα για την επιδραση τους στην αμερικη τουλαχιστον αλλα το τοπικ εχει αλλο τιτλο…

1 Like

Ο Dimebag θάφτηκε σε φέρετρο Kiss (ναι, υπήρχε ως merch). Τι άλλο να πούμε :stuck_out_tongue:;

EDIT: Και ο Vinnie Paul το ίδιο…

@Ixnay Πολύ εύστοχο. Το ίδιο ισχύει και για τους Venom. Μιλωντας για τους KISS, πιστεύω δεν ήταν τόσο/μόνο η μουσική τους καθαυτή που τους κατεστησε επιδραστικούς όσο το image τους και οι live εμφανίσεις τους.
Βέβαια στο μυαλό μου το “επιδραστικός” πάντα ήταν αρκετά αδιάφορο (όπως και το "τετριμμένος). Αν κάτι ακούγεται καλό στα αυτιά μου, ας είναι και χιλιοπαιγμένο, θα το ακούσω.
Οι KISS μου ακουγονταν πάντα σχετικά αδιάφοροι, εκτος απο καποια τραγουδια τους.
Πάντως αυτό ισχύει για πολλές 70s μπάντες, δλδ μέσα σε ενα σύνολο από χλιαρά τραγουδια που μοιάζουν μεταξύ τους, ξεχωρίζουν 1-2 διαμάντια ανά αλμπουμ.

Παρόλα αυτά, μακάρι να μπορούσα να πω ότι διακρίνω τις KISS επιρροές στη μουσική των Pantera…

αρχικά να σημειώσω πως το thread αυτό γαμάει, ακόμα και για την τρολλιά της υπόθεσης. εν συνεχεία, να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου πως είμαι με τον θεούλη steve albini, ο οποίος έχει αναφέρει σε συνέντευξη πως (σε ελεύθερη απόδοση) ο καθένας έχει δικαίωμα στο κακό γούστο, άλλωστε κάποιοι άνθρωποι ενσυνείδητα βάζουν ένα δίσκο στο πικάπ γνωρίζοντας καλά πως από τα ηχεία θα ακουστούν rush. και όπως έχει συμπληρώσει σε άλλες συνεντεύξεις i was a bit surprised by some of Albini’s opinions about prog. First, he said that he wasn’t really a fan of prog (this wasn’t really a surprise), but he did say that he admires (I’m paraphrasing) that prog was sort of an act of rebellion at the time, on the “fringes” of rock. But second, he said that he recently listened to the song ‘Roundabout’ by Yes and came to the following conclusion: the song is “essentially the entire career of the band Rush condensed and executed to perfection.” His claim was, basically, that Yes masterfully and perfectly accomplished in 8 1/2 minutes what Rush was trying to do with their entire careers. και για να μην αρχίσει το κράξιμο, μην τα παίρνετε όλα τόσο σοβαρά, άλλωστε όπως είπε και ο albini σε άλλη συνέντευξη Some of my good friends are die-hard “Rush” fans. I don’t get it, but I’m fine with it. I’m glad they found something that they’re into.

4 Likes

Σε κάποιες λεπτομέρειες όσον αφορά τεχνικές και παίξιμο στα αδέρφια… Στη μουσική δε νομίζω, αν και δεν έχω ακούσει τα προηγούμενα του power metal. Εκεί φαντάζομαι θα υπάρχουν

Από drums δε σκαμπάζω, θυμάμαι αναφορές του Vinnie Paul

Στον Dimebag ακούς πολύ hard rock (και blues) στα σόλο του. Γιατί είχε επιρροές και από EVH και Kiss εν προκειμένω

1 Like

Queen

Ωχ αμάν…

1 Like

Ποιο από οοοοοολα τα στυλ των Queen ακριβώς? :yum:
Έχουν τραγούδια που καλύπτουν ολόκληρο σχεδόν το φάσμα της (τότε γνωστής) μουσικής. Δύσκολο να μη βρίσκεις κάτι να αγαπήσεις στους Queen

1 Like

Έχουν παίξει 4-5 διαφορετικά είδη μουσικής στο ίδιο τραγούδι, πόσο πιο σπουδαίοι

4 Likes

…και με τον πιο χαρισματικό μάλλον (δεν είναι ο αγαπημένος μου αλλά πιστεύω ότι ήταν ο πιο χαρισματικός) frontman (ΟΚ, το man παίζεται) ever

mono to theme tou Highlander akougetai
oxi olo diladi, kana lepto peripou

Θα συμφωνήσω ΜΟΝΟ στο ότι οι λίγες, οικονομημένες metal στιγμές τους είναι αυτές που μου αρέσουν περισσότερο (I Want It All, τρελό σολίδι για παράδειγμα).

αυτό το λες για καλό τώρα;

Κι εγώ θα ήθελα περισσότερο metal σε όλες τις μπάντες εκείνης της εποχής, αν αυτό εννοείς

Σκατα στο μεταλ, και εξω απο τους Queen μας, ευτυχως ηταν ακριβως οπως ηταν απο το πρωτο εως το τελευταιο δευτερολεπτο της δισκογραφιας τους

“Σκατά στο μέταλ” :joy::joy::joy::joy: και “Queen μας” δε συμβαδίζουν. Sorry κιόλας, αλλά τα power metal, τουλάχιστον, συγκροτήματα τους έχουν εικόνισμα. Στο Prophet’s Song μονάχα, περικλείεται η δισκογραφία των Blind Guardian, and then some…

Θα μάθεις κι εσύ The hard way να μην ασχολείσαι

1 Like