Περί υβριστικών ποστ και γραφικών ποσταδόρων

Μοντε δε σκόπευα να απαντήσω -όχι από ανωτερότητα, απλά τη βρίσκω ανούσια την κουβέντα όταν προσωποποιείται και ειδικεύεται μεταξύ δύο ατόμων- απλά επειδή είδα στο ποστ σου να το αναφέρες 2-3 φορές… Δεν είπα ότι βρίσκω το χυδαίο/“κάφρικο”/βωμολοχικό (υπάρχει αυτή η λέξη;) χιούμορ αστείο. Το αντίθετο, βαρετό και χαζό είναι. Αστείο βρίσκω το να κυνηγάτε τις κακές λεξούλες με υπερβολικό ζήλο. Αυτά :slight_smile:

(ακολουθεί κείμενο ακατάλληλο για ανηλίκους και αποφοίτους σχολής θηλέων)

Εγώ πάλι δε το βρίσκω αστείο. Τραγικό το βρίσκω που αναγκαζόμαστε να το κάνουμε γιατί μερικοί δε μπορούν να εκφράσουν την πιο απλή τους σκέψη δίχως μια βρισιά μέσα… Τα μακροπρόθεσμα κέρδη αν καταφέρουμε να το λύσουμε αυτό το θέμα, θα είναι πάρα πολλά. Και για το site, αλλά κυρίως και για σας τους χρήστες.

Για φαντάσου να ανοίξει τόπικ για ένα καινούργιο δίσκο και τα μισά ποστς να λένε “γκάβλα”/ “χύνω”/ “σας γαμάει τη μάνα ο δίσκος αυτός”, κλπ και τα άλλα μισά να λένε “είναι γτπ”/ “πάλι τον έπαιξαν εκεί πέρα” / “παίζουν 4/4” . Εγώ προσωπικά θα είχα μεγάλο πρόβλημα να καταλάβω τι είναι αυτός ο δίσκος και αν πρέπει να του αφιερώσω χρόνο για να τον ακούσω. Και αυτό δεν είναι πρόβλημα που κατέβασα από την κούτρα μου. Είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλά φόρουμ και εμείς δε θέλουμε με τίποτα να συμβεί και εδώ. Και προφανώς αυτό δε θα συμβεί κυνηγώντας τα ποστς των χρηστών που μιλάνε σωστά και μια στο τόσο χρησιμοποιούν και μια βρισιά λες και είναι μια οποιαδήποτε λέξη. Αυτό θα γίνει για μια μικρή μερίδα χρηστών που επιλέγει να μην αφιερώσει λίγα δευτερόλεπτα σε κάθε ποστ της ώστε να περιγράφει σωστά τις σκέψεις της.

Τα κείμενα των συντακτών του rocking είναι υψηλότατου επιπέδου και ειλικρινά ούτε σε εμένα που είμαι ένας απλός χρήστης που έγινε μοντ, αλλά ούτε και στους συντάκτες θα άρεσε το φόρουμ, το οποίο είναι κομμάτι του site και της προς τα έξω του εικόνας, να χαλάει την εικόνα του site. Επίσης, δε θεωρώ τυχαίο πως το επίπεδο των χρηστών του rocking και τα κείμενα του (σας δηλαδή) είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στα rock forum. Θεωρώ πως έχουμε καταφέρει να φέρουμε κοντά μας την ελίτ και θέλουμε χρήστες αντίστοιχου επιπέδου να μας έρχονται ώστε και εσείς να κάνετε ακόμα πιο επικοιδομητικές συζητήσεις. Όπως θα έχεις παρατηρήσει και εσύ dexter, η γλώσσα που χρησιμοποιούν οι περίσσότεροι χρήστες εδώ μέσα είναι μια χαρά. Περιγραφική και τα πάντα. Επομένως δε νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Και αν μια στο τόσο σας διαγράψουμε και μια λέξη (για να μη μας λένε μετά πως κάνουμε τα στραβά μάτια στους παλιούς), it is not such a big deal ρε παιδιά… Ίσα ίσα και για τη δικιά σας προστασία θα γίνει αυτό.

Έχουμε δείξει πολλάκις ότι θέλουμε στο φόρουμ μας, σοβαρούς χρήστες που μπορούν και θέλουν να μιλήσουν σοβαρά για μουσική. Αν κάποιος έχει λεκτικό πλούτο στο επίπεδο Αμερικάνου στα γκέτο που 1 στις 3 λέξεις είναι το fuck, τότε δε βλέπω πως εμείς οι υπόλοιποι χρήστες θα μπορούμε να καταλάβουμε τις απόψεις του, όταν χρησιμοποιεί 10 λέξεις όλες κι όλες και γιατί να τον αφήσουμε να ποστάρει κάτι που κανείς δε θα καταλαβαίνει τι ακριβώς εννοεί…

Λοιπόν επειδή νομίζω ότι παίζουμε αντί να μιλάμε κι επειδή έγινα “η υπερασπίστρια των βωμολόχων” χωρίς να βωμολοχώ συστηματικά, ας το λήξω από μέρους μου.

Δεν ανέφερα πουθενά στα 3-4 ποστς μου ότι επικροτώ δισκοκριτικές τύπου “χύνει/γκάβλα/ξεσκίζει μουνιά”. Πουθενά όμως. Απορώ πού το είδες αυτό, ειλικρινά. Το αντίθετο λέω κιόλας, ότι οκ άντε να χρησιμοποιούμε μια καθομιλουμένη γλώσσα, άντε να είμαστε αυθόρμητοι, αλλά να μη φεύγουμε από κάθε έλεγχο. Πρώτο κρατούμενο αυτό, λοιπόν.

Δεύτερον, το βρίσκω υποκριτικό να λέτε ότι σας χαλάει την αισθητική. Όχι γιατί είναι ψέμα, και μένα μου τη χαλάει. Έχω όμως να κάνω μια ερώτηση. Στο θρεντ με τις ηθοποιούς που ποστάρετε κώλους, βυζιά, στρινγκ και μουνιά και συνοδεύονται από απαντήσεις τύπου “πω τι πάτος, γκάβλα, τι είσαι συ μάνα μου” και τέτοια, εκεί δε σας χαλάει η αισθητική; Λογικό, ποιος θα χαλιόταν με έναν γυναικείο κώλο, ε; Αυτό δεν είναι επίθεση προς το θρεντ, μια χαρά είναι αν και καμιά φορά το παρατραβάτε με προκλητικές φώτος. Απλά προσπαθώ να ανιχνεύσω τα όρια του αντιαισθητικού. Προφανώς αντιαισθητική ήταν η φωτο με το βρακί και τις τριχούλες της Έμας Γουότσον (εμετός δηλαδή) αλλά ακόμα εκεί είναι, υπάρχει. Με πολύ “όμορφα” και σε σωστά ελληνικά σχόλια, από κάτω.

Τέλος, αυτό που είπα ότι θεωρώ αστείο είναι το να κυνηγάτε το “πω γαμήθηκα στο διάβασμα σήμερα” και όχι το “γκάβλα η τάδε, μούναρος, γλύφω την οθόνη μου” κτλ.

Καλά λέγαν οι Αρχαίοι να ακους και την γνώμη μιας γυναίκας, κάπου κάπου…

Ρε dexter! Τσιτωμένη μπήκες στο τόπικ? Σου είπα εγώ ότι επικροτείς τις βωμολοχίες? Εγώ δε σου έγραψα πως τα κείμενα σας είναι υψηλού επιπέδου? Επειδή δε σας κατανόμασα έναν έναν τους χρήστες σημαίνει πως σε λέω υπέρμαχο των ύβρεων?

Δηλαδή ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θα ήθελες να σου απαντήσουμε οι mods… Σου λέμε πως εσύ γράφεις μια χαρά και θέλουμε και οι αλλοί να γράφουν σαν εσένα γιατί μας αρέσουν οι χρήστες σαν τη dexter και εσύ νιώθεις πως σου επιτίθομαι?

Και αν δεν έγινε ξεκάθαρο από το ποστ μου, προφανώς και δε σε θεωρώ υπέρμαχο των μπινελικίων, απλά καταλαβαίνω πως αμφιβάλλεις για την αποτελεσματικότητα και τη χρησιμότητα της τακτικής μας, δηλαδή του να είμαστε για λίγο καιρό αυστηροί με τα μπινελίκια, και για αυτό το λόγο προσπαθώ να εξηγήσω το σκεπτικό της απόφασης μας…

ΥΓ. Άκυρο το σχόλιο για την “πιο όμορφη ηθοποιό”. Πρώτον γιατί έχουμε κάνει πολλά έντιτς και deletes ήδη σε αυτό το τόπικ για τα θέματα που αναφέρεις (προσπαθώντας όμως να έχουμε διακριτική παρουσία όπως είχαμε τόσο καιρό σε όλο το φόρουμ για αυτά τα θέματα) και δεύτερον γιατί μιλάμε για το τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα και για λίγο καιρό. Άρα δε το θεωρώ καθόλου υποκριτικό εκ μέρους μας, το ότι από εδώ και πέρα θα εντείνουμε τον έλεγχο σε τέτοια θέματα.

ΥΓ2. Δε νομίζω να έχουμε σβήσει τίποτα του στυλ “πω γαμήθηκα στο διάβασμα σήμερα”…

Εγω πάντως το λέω, έγραψα μια φορά, τα μ**** της λάσπης . Βασίκα δεν ήξερα, αλλα εντάξει. It wont happen again.

Ουφ, μαλακία μου που κάθισα και τα ανέλυσα ε, κολλάτε σε 1 λέξη ξέρω γω και πάνε τσάμπα όλα τα υπόλοιπα. Μιας και ρωτάς, τσιτωμένη όχι δεν ήμουν. Όσο για το ότι “μπράβο ντέχτερ, γράφεις όμορφα, θέλουμε κι άλλους τέτοιους χρήστες” δεν είπα πουθενά ότι μιλάτε για μένα, δεν είπα πουθενά ότι θέλω “μπράβο”, τίποτα. Μια γνώμη είπα. Απλά :wink:

Για τα έντιτς και τα ντιλίτς στις ηθοποιούς, ε σου ανέφερα ήδη ένα εμετικό παράδειγμα το οποίο υπάρχει ακόμα. Βγάζει μάτι κιόλας, δεν είναι κάτι undercover ας πούμε :stuck_out_tongue: Και τεσπα, μην κολλάς εκεί. Είπαμε, προσπαθώ απλά να δείξω λίγο τις αντιφάσεις το πράγματος.

Δε θέλω να το αναλύσω παραπάνω γιατί βλέπω ότι θεωρείτε ότι θίγομαι, κάνω, ράνω, και δεν έχω όρεξη για τέτοια :slight_smile: Καλή συνέχεια στο moderating.

τότε επιστρέφουμε και στο θέμα του τόπικ μας. Κάντε report! Kάντε το report να το δούμε. Εγώ στο τόπικ μπαίνω μια στο τόσο όπως και σε πολλά ακόμα. Όπου όμως μου έρχεται report μπαίνω και ελέγχω. Το ότι μας ξεφεύγουν πράγματα (και θα ξεφύγει γιατί εγώ δεν έχω διάθεση να διαβάσω αυτή τη στιγμή όλα τα παλιά ποστς ενός μεγάλου τόπικ για να βεβαιωθώ πως δεν ξέφυγε κάτι από την επιτήρηση μας) είναι φυσιολογικό και αναπόφευκτο. (καταλαβαίνουμε όλοι μας όμως, πως δε δικαιολογεί αυτό το να μην κυνηγάμε τα όμοια με αυτό)

Και εγώ νιώθω πως το εξαντλήσαμε το θέμα, παρόλο που παραδέχομαι δεν κατάλαβα ποτέ πιο είναι το πρόβλημα που θέτεις. Θες από τη μία να μην υπάρχουν οι αισχρολογίες, αλλά από την άλλη τι? Δε μπορούμε να το κάνουμε παντού και πάντα αυτό γιατί είναι ανθρωπίνως αδύνατο και άρα να μη τα κυνηγάμε? Την ένσταση σου δεν έχω καταλάβει…:oops:

Συμφωνω με τα εξης:

Δηλαδη οταν οι βρισιες πανε επι προσωπικου η οταν σ’ ενα ποστ εχει περισσοτερες βρισιες και απο τα ουισκι που πινει σε μια νυχτα ο Τζολε.

Γενικα νομιζω οτι γινεται αντιληπτη μια διαφορα πχ. του “Γαμ… οι Μεταλλικα κ ολο τους το σοϊ” απο το “τι μαλακιες ειπε παλι ο Ουλριχ”. Ακομα κ ενα ποστ του τυπου “γαμαει ο δισκος” δεν νομιζω να χαλα την αισθητικη του φορουμ, ειναι απλα ενα ανουσιο ποστ (πρεπει να χω κανει καμποσα τετοια κ γω).

ΥΓ. Να κανουμε ρηπορτ, ειναι καλο.

Η αισθητική είναι κάτι το υποκειμενικό, το τί είναι βρισιά είναι αντικειμενικό. Ακόμα και η πρόταση «τί μαλακίες είπε πάλι ο τάδε!» μπορεί να διατυπωθεί με δεκάδες άλλους τρόπους που μπορούν να είναι και πιο δηκτικοί και πιο σαφείς και χωρίς βωμολοχίες. Πιστεύω πως οι βρισιές δεν έχουν θέση εδώ, ακόμα και οι πιο «αθώες». Μπορούμε να εκφραστούμε χωρίς αυτές και με σεβασμό σε όσους δεν θέλουν να τις διαβάζουν, γιατί νομίζω πως αυτό το τελευταίο είναι που προέχει.

Πόσο στερεότυπο μου φαινεται όμως αυτό! Οι βρισιές που όλοι λέμε αλλά κάποιοι απο μας δεν θέλουν να τις διαβάζουν…

Το τι θέλει να διαβάζει ο καθένας και τι όχι είναι δικό του θέμα και δεν μπορεί να υποχρεώνει αυτούς που γράφουν όταν δεν ξεπερνάνε κάποια όρια. Προφανώς αντί για “τι μαλακίες είπε πάλι ο Ούλριχ”, μπορώ να γράψω “τι βλακείες είπε πάλι ο Ούλριχ” (ντεμί βρισιά) ή “τι ασυναρτησίες διατύπωσε πάλι ο κος. Ούλριχ” (ιντελέκτσουαλ και σεβασμος μιας κ δεν είμαστε κ κολλητάρια). Εγώ όμως θέλω να γράψω την κακιά λέξη. Σε πολλούς μπορεί να μην αρέσει, αλλά ο μόνος που μπορεί να θεωρήσει ότι προσβάλλεται είναι ο ίδιος ο Ούλριχ (ωχ λες να το δει και να μου σούρει καμιά μήνυση?).

Κατ αρχάς, δεν νομίζω πως μόνο όταν κινδυνεύουμε από μήνυση φερόμαστε κόσμια και με σεβασμό. Παρά την ειρωνεία (που απολαμβάνω όλο και περισσότερο γιατί «το έχεις»:wink: ), η λέξη «ασυναρτησίες» είναι πολύ πιο σαφής ως έννοια από το «μαλακίες» και το μήνυμα του post γίνεται καλύτερο, πιστεύω. Το γεγονός ότι το forum διαβάζεται και από μικρά παιδιά και από έφηβους και από κοπέλες (αλλά και από «σκληροτράχηλους» πολιτισμένους βαρβάρους), που δεν αρέσκονται στο συνεχές βρισίδι ή που δεν θα έπρεπε να παραδειγματιστούν, πρέπει να ληφθεί υπόψη. Επιμένω πως ένα αρνητικό post μπορεί να είναι πολύ πιο δηκτικό όταν απουσιάζουν οι ύβρεις.

Το παρακανετε μερικοι με τις βρισιες,νταξει ειπαμε να πεις 2-3 φορες ξερω γω τη λεξη “μλκια” η κατι αλλο, αλλα οταν απο τα 10 μηνυματα που γραφει καποιος τα 8 εχουν βρισιες…ΟΚ.Ενταξει δεν ειπε κανενας να μιλαμε με το σεις κ με το σας αλλα μην το ξεφτιλιζουμε και τελειως.:slight_smile:

Κάτι ακόμα.

Μην υποτιμάτε το forum. Μην μπερδεύετε ένα ποστ εδώ με ένα sms στον κολλητό σας.

Επειδή κάνετε/ουμε πολλά ποστ κάθε μέρα -ή έστω έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε- πολλές φορές μπερδευόμαστε και κάνουμε το προαναφερθέν λάθος.

Λοιπόν, έτσι όπως το βλέπω εγώ (και φυσικά είναι ο σωστός ο τρόπος επειδή έγινα mod :p), το forum και μάλιστα το συγκεκριμένο που ειναι ενός σοβαρού site και με συγκεκριμένη θεματολογία (δε γράφουμε στο jokes.gr) είναι μια σημαντική μορφή γραπτού λόγου. Τα κείμενα μας εδώ θα μείνουν. Θα τα διαβάσουν πάρα πολλοί -υπενθυμίζω οι μη εγγεγραμμένοι χρήστες είναι τριπλάσιοι, οπότε δεν απευθυνόμαστε μόνο σ’ αυτούς που ξέρουμε. Ακόμα και μετά από 5 χρόνια μπορεί πχ κάποιος να κάνει ένα search και να διαβάσει το ποστ μας.

Επαναλαμβάνω δεν είναι ένα SMS που θα σβηστεί την επόμενη μέρα. Γράφουμε κείμενα όπου όσο πιο συμπυκνωμένα μπορούμε διατυπώνουμε τις απόψεις μας ή κάνουμε χαβαλέ. Και το τελευταίο μάλιστα είναι πολύ δύσκολο σε ένα απρόσωπο κείμενο και εκεί είναι η μαγκιά. Έχω πέσει στα πατώματα από τα γέλια με τα ποστ αρκετών εδώ μέσα και πιστέψτε με, δεν είναι βρισιές…

Και γενικώς αυτή είναι μια ένστασή μου, πολλοί και λόγω ηλικίας ή βαρεμάρας μπερδεύουν το forum με msn.

Kαι μια διευκρίνηση, για να μην παρεξηγηθώ: μπορεί κάποιος να κάνει έξυπνο ποστ, με λόγο ύπαρξης ακόμα και με 3-4 λέξεις.
Επίσης, όντως θεωρώ υπερβολικό να σβήνονται ποστ του στυλ “Με άφησαν μαλακα χθες οι Metallica” ή “Αη στο διάλο, ο κολόγερος το κατέχει ακόμα το αθλημα και δεν του φαινόταν”. Αλλά πρέπει να υπάρξει ένα όριο, που δυστυχώς είναι αδύνατον να είναι ευδιάκριτο για να αποφευχθεί κάθε παράπονο

για εμενα λεει

Αμα θελουμε να ανεβασουμε το επιπεδο του rocking.gr μπορουμε καλλιστα να καταργησουμε το οφφ-τοπικ. Να μπαινουν μετα 10 ατομα στο φορουμ και ολα καλα, ολα ανθηρα.

+100 :slight_smile:

To off topic τώρα τι σας πείραξε? Μουσικό είναι το φόρουμ. Τι θα αλλάξει αν ανέβει το επίπεδο του off topic? Εμείς μιλάμε πάντα για τις μουσικές κατηγορίες που είναι αυτές που μας ενδιαφέρουν. Εξηγείστε λίγο παραπάνω αν γίνεται γιατί ούτε τη δικιά σας ένσταση καταλαβαίνω…

@kostis013. Μη σπαμάρεις σε σοβαρά θέματα… Μόλις διεγράφηκε το ποστ σου…

Η αλήθεια οτι τα ποστ με βρισιές χτυπάνε άσχημα, και το λέω κι εγώ αυτό που όσο να 'ναι χρησιμοποιώ αρκετά μπινελίκια. Ντάξει, όποτε νιώθω πως το παρακάνω βέβαια κάνω έντιτ. Αλλά καλό είναι να υπάρχει ένα μέτρο.

να βριζω στα αρχαια επιτρεπεται?