Χόμπιτ

Προτελευταίο production diary από Hobbit.

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152044014321558

Όπου κάπου προς το τέλος υπάρχει και μια νέα μικρή σκηνή με Smaug.

Μια βδομάδα λέμε :smiley:

…ομορφιές:):!:

Video review από IGN…

Γενικά έχει πολύ πιο θετικές κριτικές από το πρώτο. Πάντως όλοι αναφέρουν πως η ταινία τελειώνει κάπως απότομα και σε αφήνει με τεράστιο clifhanfer για το τελευταίο μέρος. Κάτι που σαφώς θα απογοητεύσει λιγάκι όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και θα πρέπει να περιμένουν ένα χρόνο για την συνέχεια.

μμμμμ το καλοκαίρι δεν θα βγει η 3η ταινία ???
Θυμάμαι είχαν πει 2η - 3η θα έχει εξάμηνο διαφορά και ούχι χρόνο …

ω ναι και τα σπάει …
θα ανεβάσω αργότερα φώτος … άξιζε το κατοστάρι που έδωσα (κι ας μην είδα ακόμα την extended της ταινίας …) 8)8)8)8)

…το άλλαξαν αυτό, κιέτσι και η τρίτη ταινία πάει για Δεκέμβριο 2014:):!:

ότι είπε ο Stef. Μερικές παραδόσεις δεν μπορούν να αλλάξουν. Χριστούγεννα και Μέση - γη πάνε μαζί. :smiley:

Όσο για την extended εγώ βολεύτηκα τελικά με την απλή έκδοση χωρίς το αγαλματάκι που αν δεν κάνω λάθος στην Ελλάδα δεν ήρθε καν. Λογικά αύριο θα την έχω στα χέρια μου ίσα ίσα θα προλάβω να την δω πριν το desolation.

stavroston stavroston auton

αντε 2 μερες ακομα

Είδα και την extended έκδοση της ταινίας. Δεν έχει και πολλά παραπάνω βασικά.

[SPOILER]Περισσότερο στο Rivendell και Goblin Town και κυρίως χιουμοριστικές σκηνές που βγάζουν το γέλιο τους. Ειδικά Rivendell με τους νάνους να τα κάνουν όλα πουτάνα :lol: [/SPOILER]

θα εκτιμηθεί αρκετά από τους φαν αλλά έτσι και αλλιώς αυτές οι εκδόσεις μόνο για αυτούς προορίζονται.

Χάζεψα ωστόσο από την ποιότητα εικόνας του blu-ray. Μιλάμε για την απόλυτη τελειότητα, δεν έχω δει κάτι πιο εντυπωσιακό, κάθε καρέ είναι για να το κάνεις wallpaper. Η Μέση-γη ποτέ δεν έχει δείξει τόσο ζωντανή. wow!!!

Extras δεν κάθισα να δω ακόμα αλλά 2 δισκάκια μόνο για αυτά έχει επομένως θα έχουμε μπόλικο υλικό και πάλι.

:’)

13 κ.σ. για την καθιερωμένη χριστουγεννιάτικη προβολή.

Nα αγιασει το στομα αυτου που εφτιαξε το video.Καλυτερα δεν μπορουσε να τα ειχε πει.

…και ολη νύχτα καύλωνα

το ειδα σημερα.μετραει ασχημα.καλυτερο απο το προηγουμενο

κ εγω το ειδα!κ εμενα μου αρεε πολυ!δεν θυμαμαι βεβαια το βιβλιο για να δω αν το ξεχειλωσαν πολυ

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη σχέση-πώρωση-αγάπη με Τόλκιν κλπ η πρώτη ταινία μου φάνηκε αρκετά καλύτερη. Δεν είναι κακό μωρέ αλλά κάτι με χάλασε και με κούρασε
πιο αναλυτικά μια κριτική:
http://authority.gr/movies/reviews/24348-the-hobbit-the-desolation-of-smaug-movie-review.html

Σε 3Δ το είδα.
Γλυκόπικρη γεύση…Δεν με ενθουσίασε και δεν περίμενα να το πω.
Από την μια δεν μπορείς να μην παραδεχτείς τον Τζάκσον για αυτό το απίστευτο θέαμα με τα εφέ και το τι δουλειά έριξε. Ο Smaug είναι απίστευτος και το μοναδικό στοιχείο που πραγματικά ανεβάζει την ταινία και την ξεχωρίζει από την προηγούμενη. Μόνος του παίζει μπάλα. Ο Κάμπερμπατς είναι φαινόμενο και με την φωνή μόνο που χαρίζει .
Από κει και πέρα το στόρυ έχει τραβηχτεί από τα μαλλιά, μερικές σκηνές που δεν έπρεπε να υπάρχουν κουράζουν και είναι ακόμη και awkward, μα πάνω απ’όλα δεν υπάρχει συναίσθημα. Ανατριχίλα όταν θα δείτε τον Smaug θα νιώσετε αλλά όχι όπως στην σκηνή στο πρώτο που τραγουδούν το Misty Mountains Cold…
Απογοήτευση και η σκηνή με τον Beorn που περίμενα τόσο πολύ να την δω όπως ήταν στο βιβλίο. Τον φτιάξανε φοβερά πάντως…

Αρκετοί θα διαφωνήσετε καθέτως και οριζοντίως, αλλά περίμενα περισσότερα. Το οπτικοακουστικό μέρος είναι ανεπανάληπτο. Από κει και πέρα δεν περίμενα να πω ότι σε σημεία κουράστηκα.

Θα το σκεφτώ αν θα πάω και στην απλή προβολή όπως είχα κάνει με το πρώτο…
Άντε άλλος ένας χρόνος :S

Το είδα και γω. Μου άρεσε. Ίσως όχι σαν το πρώτο, ίσως να έλειπε εκείνο το στοιχείο που θα σε έκανε να ανατρίχιαζες. Λιγότερο άμεσο και πιο πολύ εντυπωσιακό οπτικά και φροντισμένο τεχνικά θα το χαρακτήριζα. Ξέρω όμως ότι ο ρόλος του είναι να αποτελέσει το συνδετικό κρίκο μεταξύ της πρώτης και της τρίτης ταινίας, όπου και θα γίνει της πόπης. Είμαι σίγουρος ότι το καλό ο Peter μας το φυλάει για το τέλος. Σαφώς και θετικό το τελικό πρόσημο, άντε τώρα να περιμένεις ένα χρόνο. Μας στοίχοιωσε για τα καλά τελικά αυτή η μέση γη.

θυμαστε αυτη τη σκηνη?

ε καπως ετσι αισθανομαι.

ο αγγελος μου λεει : “ελα τωρα η ταινια εσπειρε!εφε να σου πεταγονται τα ματια εξω!γκανταλφ στον dol guldur, σκηνη με τα βαρελια να βαρας τα καθισματα του μπροστινου σου απο την καυλα,ΔΡΑΚΟΣ ΜΟΝΟ :cry: και πανω απο ολα ΜΕΣΗ ΓΗ”

σε αντιθεση με τον διαβολο “το γαμησαν και ψοφησε!ο τζακσον ξεπουληθηκε για το χρημα και ξεπουλησε το εργο του τολκιν.η μιση ταινια θα μπορουσε να λειπει.λεγκολας παλι ταρζανιες και ποσα αλλα αλλαξε για να γεμισει χρονο και να παει και σε τριτη ταινια.ειναι πολλα τα λεφτα pita”

Δεν ξερω τι συμβαινει τελικα.μηπως παραμεγαλωσα και δεν ενθουσιαζομαι ευκολα?Απο την αλλη στην πρωτη ταινια στο τραγουδι των νανων βουρκωσα.Εδω οχι.
Μπορει να μαι ενας υπερβολικος με το εργο του ΤΟΛΚΙΝ.