Χόμπιτ

τι κανεις εκει στην κολοκυθα σου ρε; :stuck_out_tongue:

Μεγάλη αδικία που φέτος θα το δούμε τελευταίοι στην Ελλάδα.

Anyway. Πήρα το τελευταίο τεύχος του περιοδικού Empire (αγγλικό κινηματογραφικό περιοδικό από τα πλέον γνωστά του χώρου). Όπου ο Peter Jackson είναι αρχισυντάκτης αποκλειστικά για αυτό το τεύχος. Σχεδόν όλο είναι αφιερωμένο στην δική του καριέρα με έμφαση φυσικά στις 6 ταινία Lord και Hobbit.

Μέσα στα πολλά ωραία μαθαίνουμε από τον ίδιο τον Jackson και τους συνεργάτες του, την ιστορία με την συνάντηση που είχαν με την miramax και τους Weinstein για να κάνουν το Lord of the rings (μόνο ένα μικρό μέρος της ιστορίας ήταν γνωστό).

Για να μην τα γράφω όλα με λεπτομέρειες. Ενώ ήταν αρχικά να γίνουν 2 ταινίες ο Weinstein, που είχε ήδη ξοδέψει 12 εκ για την προπαραγωγή έδωσε τελεσίδικο στον Jackson η κάνει μια 2ωρη ταινία η τον απολύει αυτόν και όλο το crew για να δώσει την ταινία στο John Madden (σκηνοθέτης του Shakespeare in Love και Captain Corelli’s Mandolin). Τον απείλησε μάλιστα με μηνύσεις για να πάρει τα 12εκ πίσω.

Ο Jackson, αν και ακόμα ψάρακας στο hollywood, αρνήθηκε τελικά να κάνει την ταινία με αυτόν τον τρόπο (αφού όπως χαρακτηριστικά γράφει ο ίδιος ήταν τόσο χάλια εκείνο το διάστημα που για πρώτη φορά στην ζωή του ήπιε ουίσκι :lol: )Τελικά κατάφερε να πάρει ένα περιθώριο λίγες μέρες για να βρει άλλη εταιρία να κάνει την ταινία. Αν τα κατάφερνε η miramax θα έπαιρνε πίσω τα λεφτά που έδωσε συν ποσοστά από τα κέρδη.

Ιστορίες για αγρίους. Πάντως και μόνο που σκέφτομαι ότι παραλίγο θα βλέπαμε τον Άρχοντα σε μια διώρη ταινία από τον σκηνοθέτη του… μαντολίνου ανατριχιάζω ολόκληρος.

Το είδε κανείς εκεί στα ξένα που έχει βγει να μας μπει πρώτες εντυπώσεις;

Για εμάς που ακόμα θα περιμένουμε λίγες μέρες…

Συνέντευξη Colbert με… Smaug

https://www.youtube.com/watch?v=7cvj0I9uKEM

Απόλαυση. :lol:

Οι φάσεις που αναφέρεται στα δρακάκια της Khaleesi και στο Sherlock απλά δεν υπάρχουν. Κατά τα άλλα υπομονή μέχρι την πέμπτη.

Smaug interview:

Saturday Night Live και… Bilbo Baggins.

https://www.youtube.com/watch?v=bg8NS6s0fkw

(ελπίζω να μην έχει… echo και αυτό το βίντεο :stuck_out_tongue: )

Ooops. My Bad :smiley: τώρα το πρόσεξα!

On topic: Δημιουργικότατοi οι υπεύθυνοι στο προμόσιον του Χόμπιτ!

Όσοι στραβώσατε με το 2ο νομίζω ότι αυτό θα σας αποζημιώσει. Λιγότερα τα αργά μέρη και πιο ουσιώδη. Όσοι δεν έχετε καν στο μυαλό σας το βιβλίο θα περάσετε φίνα!

Γω περιμενω να σας σκασει κει στην πατριδα για να αρχισω το τροπαρι μου παντως…

καλά εγώ θεωρώ όλη την τριλογία αρπαχτή… αλλά ας μη το πιάσουμε αυτό τώρα

Αχχχ. Μια γλυκιά νοσταλγία έμεινε μέσα μου μετά το τέλος της σημερινής προβολής…

Τώρα τι γίνεται μου λες?!?! :frowning:
Άντε κανένα Silmarillion…Έτσι για να κλείσει το “παραμύθι” …

http://www.eyeofthetiber.com/2014/10/07/peter-jackson-announces-plans-for-72-part-movie-series-of-the-silmarillion/

Δεν εχω σποιλερ για το στορυ

[SPOILER]Απογοητευτικη η ταινια σιγουρα η χειροτερη της τριλογιας και αιωνες μακρια απο τους 3 αρχοντες σε ποιοτητα. χιουμορ επιπεδου ταινιας ανταμ σαντλερ σε σημεια το στορυ κατακρεουργηθηκε στο βωμο καποιων χαρακτηρων. μακαρι να κανει αλλος το σιλμαριλλιον αν γινει τπτ απο κει ποτε.[/SPOILER]

την είδα χθες το βράδυ .
Είναι φανταστικό να “γυρίζεις” ξανά στη Μέση-Γη, αλλά είναι κακή ταινία .

Δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν το Silmarillion σε ταινία. Ας κρατήσουμε έστω τα προσχήματα.

Το είδα χθες και μάλλον είδα διαφορετική ταινία από αυτήν που είδαν οι αποπάνω.

Σίγουρα καλύτερη από το desolation (την theatrical edition τουλάχιστον) και μαζί με το unexpected οι καλύτερες της σειράς. Υπάρχουν στιγμές που ίσως να ξεπερνάν και τον Άρχοντα. Όπως επίσης υπάρχουν στιγμές που θα έπρεπε να λείπουν (ευτυχώς λίγες) και ανήκουν στις χειρότερες όλης της 6λογιας (πλέον). Επίσης όπως φαίνεται θα πρέπει να περιμένουμε έναν χρόνο ακόμα για να δούμε όλη την ταινία (εμφανώς κουτσουρεμένη σε σημεία). Αυτό το τελευταίο είναι και το μεγαλύτερο αρνητικό για μένα.

Θα κάνω άλλη στιγμή υπερ-ποστ.

Επίσης όταν λέμε μια τέτοια ταινία είναι αρπαχτή τι εννοούμε ακριβώς; Δηλαδή η New Line όταν έδωσε 300εκ για να κάνει τον Άρχοντα το έκανε για φιλανθρωπικούς σκοπούς;
Και οι 2 τριλογίες έχουν πάρει το πράσινο φως από λογιστές του Hollywood με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος. Ο μοναδικός λόγος που τις είδαμε είναι επειδή μερικοί λογιστές είπαν “οκ αυτό θα φέρει χρήμα” Όλες οι ταινίες αυτού του μεγέθους στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο στο κέρδος. Η ελπίδα είναι αυτός που θα την αναλάβει να μπορέσει να περάσει το δικό του κινηματογραφικό όραμα.

εδώ είναι που συμφωνώ ,
οι παρατηρήσεις μου αφορούν :

[SPOILER]

  1. τη σχέση bilbo-thorin και ειδικά στο τέλος τους, κάτι που το πέτυχε στο unexpected
  2. τη μάχη. Μου φάνηκε κουραστική και περίμενα πιο μεγαλειώδη την εμφάνιση των αετών, όπως και την “εκκαθάριση” που έκαναν στα orcs και στις νυχτερίδες . Στο βιβλίο φαίνονταν τόσο επιβλητική η εμφάνισή τους και θα ήθελα πχ να έχει σκηνές που θα τους δείχνει πιο επιθετικούς, αφού αυτοί “έληξαν” το παιχνίδι.
    Επίσης είχα πολύ ανεβασμένα standard για τη μάχη,πρώτον λόγω των προηγούμενων ταινιών (όλες οι μάχες ήταν καταπληκτικές) και δεύτερον επειδή θα βλέπαμε αυτή την φορά πολλά orcs, πολλούς νάνους, πολλά ξωτικά, ανθρώπους , τέρατα… και τελικά είδα one on one .
  3. καθαρά υποκειμενικά , θα ήθελα το τέλος να είναι όπως στο βιβλίο με το Μπαλιν και τον Γκαντάλφ και μετά ας έκανε αυτή τη σύνδεση που επιχείρησε στο τέλος.[/SPOILER]

Για να πιάσουμε τα αρνητικά πριν την αποθέωση που θα ακολουθήσει αργότερα.

Το κακό ξεκίνησε με τις αρκετές αρνητικές κριτικές του πρώτου μέρους. Ο Jackson δυστυχώς επηρεάστηκε πολύ και στις 2 επόμενες άρχισε να κόβει το βασικό story (αφήνοντας το για τις extended) και να δίνει παραπάνω χρόνο σε ψιλοάσχετα πράγματα για να ευχαριστήσει τους πάντες.
Εδώ και πάλι κόβει χρόνο από τους βασικούς χαρακτήρες και δίνει ένα σωρό ανόητα gags στον Alfrid που όσο πήγαιναν γίνονταν όλο και πιο γελοία. Ήταν το μοναδικό που με ξενέρωσε σε όλη την τριλογία ως τώρα.

Το όλο κακό με την όλη τριλογία είναι ότι ο Jackson ήθελε από την μια να κάνει ένα νέο έπος χρησιμοποιόντας ως βάση μόνο την ιστορία του Hobbit (εμένα αυτό μου φάνηκε εξαιρετική ιδέα άλλωστε το βιβλίο ως γραφή και στυλ δεν έχει σχεδόν καμιά σχέση με την υπόλοιπη saga της μέσης-γης έτσι και αλλιώς αργότερα έγινε μέρος της) αλλά από την άλλη δεν ήθελε να απογοητεύσει του φαν του βιβλίου όπως ήταν ήδη αυτό, και έχωσε μέσα αρκετές σκηνές χαζού χιουμορ και τραβηγμένες ταρζανιές Legolas, Bombur για να το ελαφρύνει και καλά. Δεν με ενόχλησαν όλα αυτά και τόσο με εξαίρεση τον Alfrid εδώ που το γάμησε και ψόφησε.

Βέβαια η extended όπως διάβασα κάπου, σύμφωνα με τον Jackson θα είναι το λιγότερο 30λεπτά παραπάνω άρα…

Το δα και εγώ και πρέπει να πω ότι πρώτη φορά απογοητεύομαι έτσι από τον Τζάκσον. Κυρίως γιατί ενώ μου δειξε μάλλον τις καλύτερες στιγμές όλης της τριλογίας, έδειξε και τις χειρότερες και πιο γελοίες όλης της εξαλογίας με μεγάλη διαφορά.

[SPOILER]Πολύ ωραία και επικά σκηνικά με Smaug, Dol Goldur, Thorin ψυχεδέλεια, κάτι από αίσθηση Σιλμαριλιον που πάει ο Λέγκολας στο Γουνταμπαντ προ Ανγκμαρ και από την άλλη απίστευτες γελοιότητες με τα ακροβατικά του Λέγκολας, απόστευτα γελοίος και κακόγουστος τύπος ο Αλφριντ και τελικά ανάλατο και περιττό το σκηνικό με το ειδύλλιο. Κρίμα [/SPOILER]

Απογοητευση η ταινια.Φαγαμε πολυ φιλερ στη μαπα δυστυχως.Και γενικα μου φανηκε πολυ πασαλλειμα σε πολλα σημεια η ταινια.

Νομιζω ειναι εμφανες πως επρεπε να γυριστουν το πολυ 2 ταινιες,η επιλογη του να γινει τριλογια το Hobbit ηταν εντελει κακιστη.Αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη

Κριμα,δε περιμενα τετοια απογοητευση

[SPOILER]Στη σκηνη που ο λεγκολας σκαρφαλωνε τη γεφυρα που γκρεμιζοταν,ηθελα να φυγω απτην αιθουσα πραγματικα[/SPOILER]

Γιατί είχε σε κάποιες σκηνές εντελώς άκυρο slow motion; Είναι καινούρια μόδα ;