Χόμπιτ

Και μένα μέτριο μου φάνηκε. Κρίμα γιατί περίμενα να ‘χει περισσότερη συνοχή και να είναι τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος του καθηλωτικό, ειδικά έτσι όπως ξεκίνησε. Πέρα από την ωμή καύλα σε μερικές σκηνές (Dol Guldur) όμως, το όλο ΦΗΛΙΝΓΚ δεν ήταν εκεί στο σύνολο, ακόμα κι εκεί που πήγαιναν κάτι να κάνουν, πετάγανε μια άκυρη σκηνή και το καταστρέφανε. Φάνηκε σαν η παραγωγή να πήγε για μίνι Return of the King αλλά πέρα απ’ το ότι κατάφεραν να κόψουν ώρα (2 και 25 λέει, σχετικά μικρή διάρκεια για τα δεδομένα του franchise ως συνόλου) και πάλι να υπάρχουν πολλές αχρείαστες φάσεις μέσα, δεν υπάρχει αυτή η αίσθηση της κορύφωσης πουθενά μάλλον. Ακόμα και η μάχη που υποτίθεται ότι τους ανάγκασε να αλλάξουν τον τίτλο, μπροστά σε εκείνες του LotR χάνει απ’ τα αποδυτήρια.

Και δε νομίζω ότι είμαι καν απ’ αυτούς που γκρινιάζουν με το παραμικρό. Απλά περίμενα να πάω και να ΧΥΝΩ_ΜΠΑΜΙΕΣ τουλάχιστον σε ένα σεβαστό μέρος της ταινίας και στο τέλος έφυγα απ’ την αίθουσα με μια “meh” αίσθηση, κάτι που δεν είχε γίνει ούτε καν στο Unexpected Journey (καλά για το Desolation ούτε λόγος αφού ο Smaug ήταν ανετότατα το δυνατότερο χαρτί όλων των ταινιών).

Δεν ξέρω, ίσως και μεγαλώνοντας να αργοπεθαίνει το φανμποηλίκι, ίσως κάνω νοερά την εντελώς άδικη σύγκριση με τον Άρχοντα, ίσως να την ξαναδώ (που θα την ξαναδώ μάλλον όταν κατεβώ στην Ψωροκώσταινα, γιατί είναι θεσμός) και να γελάω με αυτά που έγραψα. Τουλάχιστον νομίζω πως θα συμφωνήσουμε όλοι στο ότι το ιδανικό θα ήταν να είχαν κάνει ας πούμε δύο δυομισάωρες ταινίες. Σε μία ταινία 3,5 ωρών δεν ξέρω αν θα έβγαινε καλά η όλη ιστορία.

Στο επερχόμενο Star Wars πλέον…

Καλά μόνο σε εμένα άρεσε τόσο πολύ τελικά; :lol:

Πολύ διχασμό βλέπω πάντως για αυτή την τρίτη ταινία (γενικά όχι εδώ μέσα). Μου κάνει λίγο εντύπωση, περίμενα πιο θερμή υποδοχή με βάση αυτά που είδα. Βασικά ακόμα ξύνω το κεφάλι μου με απορία με την αντιμετώπιση των ταινιών από τους περισσότερους που έβγαλαν, με διαφορά μάλιστα, το desolation ως καλύτερη ταινία της τριλογίας, κριτικούς και φαν (η πιο αδύναμη για μένα… πάντα για theatrical version μιλάμε) και ψιλοέθαψαν το 1 & 3

Anyway… η εντελώς φαν-boy-ικη αποψάρα μου θέλει το battle να είναι μάλλον η καλύτερη στιγμή της νέας αυτής τριλογίας (ξανά συγκρίνω μόνο τις theatrical version αφού δεν έχουμε δει extended από το battle) έστω και αν περιέχει και μερικές κακές στιγμές (κάκιστες βασικά) που ανέφερα παραπάνω.

Ακολουθεί ακατάσχετη φλυαρία/ανάλυση/κριτική/αποθέωση του battle από έναν φαν του συνόλου του έργου του Tolkien για την μέση-γη, που έχει αγαπήσει και τις 6 ταινίες. Εννοείται spoilers all over the place.

[SPOILER]Το ξεκίνημα της ταινίας με Smaug δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Ωστόσο όσο και αν γαμάει η σκηνή μου φαίνεται πως θα ταίριαζε περισσότερο για κλείσιμο του Desolation παρά για αρχή του Battle. No problem βέβαια όταν θα βλέπουμε τις ταινίες back to back στο bluray αλλά σε κινηματογραφικά έργα με διαφορά προβολής ενός έτους ίσως να μην ήταν και ότι καλύτερο ως επιλογή.

Dol Guldur μόνο ανατριχίλες. Ειδικά την στιγμή που η Galadriel τα βάζει με Sauron (η αναφορά σε Morgoth ήταν ξεχωριστή ανατριχίλα από μόνη της). Θα ήθελα να το γκρέμιζε εντελώς όπως συμβαίνει σε ένα από τα side stories που έχει γράψει ο Tolkien (αν και νομίζω συμβαίνει πολύ αργότερα από τα γεγονότα του Hobbit) αλλά και έτσι ήταν φοβερά επιβλητικό.

Κατά τα άλλα… Thorin!!! Ήταν καλός και στις 2 προηγούμενες βέβαια αλλά εγώ τουλάχιστον ένιωθα πως δεν είχε αφήσει το στίγμα του όπως πολλοί από τους βασικούς πρωταγωνιστές του Άρχοντα στην αρχική τριλογία. Ε εδώ απλά γαμάει. Όλες οι σκηνές που έχει είναι μια γαμημένη τελειότητα και η ερμηνεία Armitage εκπληκτική. Όλη η αλλαγή του χαρακτήρα του παρουσιάστηκε εκπληκτικά. Ίσως ο πιο ολοκληρωμένος χαρακτήρας αυτής της τριλογίας. Η δε έξοδος από το βουνό με την χρυσή καμπάνα να σπάει το τείχος και τους Dain Thorin να συναντιούνται καταμεσής της μάχης είναι από τις μεγαλύτερες στιγμές όλης της 6λογίας σε ότι αφορά τις μάχες.

Όλες οι one on one μάχες ήταν ωραίες και πολύ εντυπωσιακές. Bolg και Azog μακράν τα πιο kick ass orc της 6λογίας. Θετικό βρήκα και τον τρόπο που χειρίστηκε τους θανάτους των Filli και Killi ο Jackson. Μια και έξω… απότομες και λίγο σκληρές σκηνές αλλά πολύ αποτελεσματικές. Φοβόμουν λίγο μην δούμε και τους 3 να σκοτώνονται σε super slow motion και να τους κλαίνε 5-6 κάθε φορά. Αυτό το φοβόμουν περισσότερο στον Killi. Οι εφιάλτες μου ήταν γεμάτοι με τον Killi να πέφτει χτυπημένος σε super slow motion και να έχουμε κανέναν μακρόσυρτο αγαπησιάρικο διάλογο με Tauriel λίγο πριν ξεψυχήσει. Όχι πως το αποφύγαμε 100% αλλά ευτυχώς ήταν αρκετά σύντομο και μόνο από την μια πλευρά. Πάντως το love story σαν σύλληψη δεν ήταν κακό, στην εκτέλεση το έχασαν. Η Tauriel σαν χαρακτήρας ήταν καλή προσθήκη (και κάπου λογική, η τριλογία θα κατέληγε κανονικό sausage fest) αλλά το love story έγινε φανερά βεβιασμένα. Προσωπικά η σκηνή στο desolation μέσα στην φυλακή μου φάνηκε πολύ όμορφη αλλά από εκεί και πέρα τίποτα δεν λειτούργησε 100% Λίγη παραπάνω προσοχή στους διαλόγους να έδιναν θα το έσωζαν αρκετά. Πάντως δεν θα το βάλω στα αρνητικά. Δεν έδωσε κάτι αλλά ούτε αφαίρεσε στο σύνολο. Απλά αν το αφαιρούσαμε από το τελικό μοντάζ δεν θα έλειπε και σε κανέναν.

Η σκηνή του θανάτου του Thorin για μένα τουλάχιστον ήταν από τις πιο συγκινητικές στιγμές όλης της κινηματογραφικής sagas. Πολύ μου άρεσε που χρησιμοποίησαν τον διάλογο μέσα από το βιβλίο έστω και αν δεν ήταν στο νεκροκρέβατο. Αληθινά συγκινητική χωρίς μελό υπερβολές και με πολύ ωραίες ερμηνείες. Bilbo επίσης εκπληκτικός ειδικά στις σκηνές του με Thorin (όλες), οι 2 τους έκλεψαν την παράσταση ακόμα και από τον Gandalf του McKellen. Ο Freeman στην ?μάχη? του με τα hobbit του Άρχοντα κερδίζει σχετικά εύκολα. Πανέμορφη η σκηνή του αποχαιρετισμού (στον γενικά κουτσουρεμένο επίλογο και εδώ προφανώς επηρεασμένος ο Jackson με τις κριτικές του Return of the King για τα πολλά φινάλε) με τους νάνους στο τέλος που τους προσκαλεί για τσάι.

Bard μου είχε αρέσει και στο Desolation εδώ είναι ακόμα καλύτερος. Η φωνή της λογικής μέσα στο χάος. Θα ήθελα να το δω ακόμα περισσότερο στην extended. Ήταν τόσο καλός που κατάφερε να μετριάσει την ξενέρα μου για τις σκηνές με Alfrid (σχεδόν όλες με τον Bard είναι).

Legolas… χμ… εδώ μάλλον θα διαφωνήσουν αρκετοί όμως κατά την γνώμη μου είχε τον καλύτερο του ρόλο και από τις 6 ταινίες. Η έμπνευση του Jackson να τον στείλει Gundabad μαζί με Tauriel ήταν κάτι παραπάνω από ευχάριστη και η μάχη με Bolg δυνατή. Βέβαια οι περιττές και υπερβολικές ταρζανιές και πάλι δεν έλειψαν αλλά με αυτές μάθαμε να ζούμε ακόμα από την εποχή του Two Towers όταν έκανε surfing στις σκάλες του Helm’s Deep με ασπίδες των Uruk Hai. Καλά θα ήταν να έλειπαν αλλά οκ, δεν είναι deal-breaker για μένα.

Η μεγάλη μάχη δυνατή μεν, ειδικά όταν άρχισαν όλοι να μαζεύονται σιγά σιγά έξω από το βουνό (θεουλης Dain), αλλά δυστυχώς από την στιγμή που πήγαμε Ravenhill δεν επιστρέψαμε πίσω παρά μόνο για μια cameo εμφάνιση Beorn και Αετών. Και εδώ ελπίζουμε στην extended που μας χρωστάει πολλά.

Αυτή την ανοησία με Alfrind πάντως δεν την χωράει ο νους μου. Ειδικά από την στιγμή που έχεις τον Bombur, που στο βιβλίο είναι ξεκαρδιστικός, μουγκό εδώ και 3 ταινίες και δίνεις τόσο χρόνο σε άσχετο χαρακτήρα. Η χειρότερη και πιο ακατανόητη επιλογή Jackson. Το μοναδικό πράγμα που με έβγαζε εκτός κλίματος ταινίας.

Όπως και να έχει λοιπόν και μιας και έκανα και τον απαραίτητο μαραθώνιο πριν δω την 3η ταινία, για μένα η νέα αυτή τριλογία ήταν σαφώς πετυχημένη. Υπάρχουν μερικά μικρά φάουλ αυτή την φορά από τον Jackson αλλά συνολικά μας έδειξε για μια ακόμα φορά πόσο φαν είναι και ο ίδιος του αλλά και πόσο καλός σκηνοθέτης ταινιών φαντασίας. Θα μπορούσε να είναι και 2 ταινίες μεν αλλά αν έβαζε μέσα Alfrid, love story, ταρζανιές Legolas και έκοβε από άλλου για να βγουν οι 2 τότε μια χαρά είναι και η τριλογία έστω και με αυτά μέσα.

Εννοείται δεν πιάνει Άρχοντα αλλά αυτό το ξέραμε πριν καν γυριστεί. Για μένα οι 6 αυτές ταινίες ήταν το καλύτερο, πιο συναρπαστικό και πιο όμορφο κινηματογραφικό ταξίδι από ταινία τους είδους. Αν δεν μεταφερθούν ποτέ στην μεγάλη οθόνη, μερικές έστω ιστορίες, από το Silmarillion η μέση-γη θα μου λείψει τρομερά.[/SPOILER]

Πάμε σήμερα για 2η προβολή.

Στα περί extened τώρα… χτυπάμε και επίσημα extra μισάωρο με τον Jackson να αποκαλύπτει μόνο παραπάνω Beorn.

Στο λινκ όλα τα πιθανά extra που θα δούμε

https://atolkienistperspective.wordpress.com/2014/12/16/the-battle-of-the-five-armies-extended-edition-speculation/

Σύμφωνα ξανά με το παραπάνω δεν αποκλείεται η extended να κυκλοφορήσει το καλοκαίρι και όχι σε ένα χρόνο.

Και κάπου εδώ το ταξίδι έφτασε στο τέλος του(?).
Απογοητευμένος από το δεύτερο μέρος, πήγα με μάλλον χαμηλές προσδοκίες και διαψεύστηκα. Τελικά ήταν καλύτερη απο τη δεύτερη και μάλλον λίγο πιο κάτω απο το πρώτο μέρος (<3). Θα σταθώ στα αρνητικά.

[SPOILER]-Λέγκολας. Το γάμησε και ψόφησε.
-Το λαβ στορι του κιλι με την ταουριελ ήταν αστείο.
-Ο χαρακτηρας του αρφιλντ.ναι οκ, δεν είχε πλάκα :expressionless:
[/SPOILER]

Παρόλα αυτά τα θετικά ήταν περισσότερα με κορυφαία σκηνή

[SPOILER]dol guldur 8O[/SPOILER]

Τελικός απολογισμός οτι αν ήταν δυο ταινίες και έλειπαν αρκετές σκηνές τότε θα χτυπούσε στα ίσια τον Άρχοντα. Κρίμα.

Ευχαριστούμε πάντως τον Τζάκσον για αυτό το υπέροχο ταξίδι αυτά τα χρόνια.Προσωπικά θα προτιμούσα να τελείωσει εδώ και να αφήσουν το Σιλμαρίλιον στο μύθο του.

Στο τέλος της ταινίας με τη σύνδεση που έκανε ο εντεκάχρονος εαυτός μου, κάπου μέσα μου χοροπηδούσε από χαρά. :cry:

Καλά ρε σοβαρολογείτε οι περισσότεροι;
Εγώ έπαθα παράκρουση με την ταινία κι ας έδειξαν μόνο 3 δευτερόλεπτα Beorn που τον περίμενα πως και πως να σπάσει κορμάκια. Ελπίζω να τον βάλουν πιό πολύ στο extended.

[SPOILER]Shield wall οι νάνοι και heroic leap τα ξωτικά από πάνω…πλιτς πλιτς…δεν περιγράφω άλλο…αααααααααααααα…[/SPOILER]

Ημουν ετοιμος να γραψω χειμαρρο αλλα βαρεθηκα.

Το λοιπον, ολοι, ανεξαιρετως φανμποηλικιου, ξεραμε πως η ολη φαση Χομπιτ ηταν οκ επειδη Μεση-Γη και γενικα θα ηταν κατι που θα μας θυμιζε τον Αρχοντα. Τελεια ολα αυτα, τελεια, αρκει να μας εδινε το ιδιο feeling. Εκει ομως που η συγκεκριμένη ταινια μπαζει, ειναι το γεγονος πως εχει ΠΟΛΛΑ στοιχεια τα οποια σε βγαζουν απο την ατμοσφαιρα της Μεσης Γης και επιστρεφεις στην πεζη πραγματικοτητα φωναζοντας what the fuck.

Δυο μεγαλα φαουλ.

Πρωτον, το ποσο CGI υπήρχε. Βασικα, το ποσο μετριο CGI υπηρχε. Τιναξαν τη μπανακα με το Smaug; Γιατι καποια αλλα σημεια ηταν τραγικα. Ιδιως ο Dain Ironfoot (Billy Connolly). Holy shit, ηταν λες και εβλεπα βιντεογκεημ. Για να μη μιλησω για σημειο Λεγκολας που σκαρφαλωνει τη γεφυρα που γκρεμιζεται. Τελειως cringeworthy στιγμες.

Τα ορκς και ουρουκ χαη του Αρχοντα ήταν χιλιες φορες προτιμοτερα και τρομαχτικοτερα και εννοειται πειστικα.

Δευτερο μεγαλο φαουλ. ο τονος (βλεπε Αλφριντ).

Σοβαρα τωρα, γιατι υπηρχε αυτος ο cross-dressing χαρακτηρας. Οχι μονο δεν ηταν comic relief (χρειαζομαστε αραγε περισσοτερο comic relief απο τον Freeman και τις γκριματσες του) ηταν απλα κακογουστο, και για αλλη μια φορα σε εβγαζε απο την ατμοσφαιρα της ταινιας και της Μεσης Γης.

Δε με απασχολουν τα εχτενδεδ και αυτα, αυτα τα κρινουμε σε αλλο επιπεδο. Μιλαμε για την ταινια στο σινεμα.

Θα παω να το ξαναδω γιατι ετσι, αλλα και παλι, τη θεωρω σιγουρα τη μετριοτερη στιγμη της Μεσης Γης, no doubt.

Συμφωνούμε 1000%. Ακόμα και το Unexpected Journey ας πούμε που θεωρείτο η λιγότερο καλή ταινία του saga δεν σε έβγαζε εκτός κλίματος σε κανένα σημείο, θεωρώ.

Ήταν πολύ χαμηλές οι προσδοκίες μου λόγω τερατώδους δεύτερου μέρους αλλά τελικά δεν ήταν τόσο κακό, πέρασα καλά.

Πέρα από τις υπερβολές, κακή εντύπωση μου έκανε ο διαδικαστικός χαρακτήρας στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας.
Έχοντας ήδη χάσει πολύ κύρος από το απαίσιο δεύτερο μέρος όπου το feeling της Μέσης Γης απουσίαζε παντελώς, ούτε αυτή την φορά ο Jackson κατάφερε να έχει την μαγική σκηνή που σε ταξιδεύει.

Με μια πρόχειρη σκέψη, ο Jackson δημιούργησε ακόμη 3 σκηνοθετικά κατορθώματα, με το ολικό εγχείρημα να αποτυγχάνει να γίνει εφάμιλλο της τριλογίας που άλλαξε τον κινηματογράφο.

πραγματικα [B]κακη[/B] ταινια

κραταω το πρωτο εργο γτ ηταν οντως πολυ καλο, το δευτερο χαλια και αυτο μια απο τα ιδια και ισως και χειροτερα…

Ένα μικρό trivia για την ταινία που μόλις σήμερα το πέτυχα.

Ο Billy Conoly παρότι έγινε κανονικά casting στην ταινία για τον ρόλο του Dain δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τα γυρίσματα λόγω ασθένειας (parkinson). Παρότι έχει κάποιες σκηνές in costume (στην ταινία μόνο μια φορά τον βλέπουμε για λίγο μάλλον θα έχει λίγες παραπάνω στο extended) στις περισσότερες έγινε cgi και απλά ηχογράφησε την φωνή αργότερα.

Και μου φάνηκε παράξενο που ήταν cgi στην αρχική σκηνή.

πολυ μετρια δυστυχως, σε καποια σημεια εβγαλε γελιο (με την κακη εννοια).

λοιπον την ειδα κι εγω την ταινια, μετρια ηταν, απλα προς το τελος γινοταν ολο και καλυτερη.
οι μαχες γενικα μου αρεσαν πολυ οπως και ολες οι μονο μαχιες. κορυφαια σκηνη ηταν αυτη στο don guldur. πολυ επικη, εσπειρε κανονικα για εμενα αυτη η σκηνη.
επειδη ακουγα πολλα παραπονα απο ολους σας για λεγκολας, ειδα οτι περιμενα. απο τη στιγμη που ηταν προσθηκη στην ταινια για εμενα ηταν φυσιολογικη εξελιξη το τι εδειξε.
αυτο που δεν μου αρεσε ηταν στην αρχη με το smaug. οκ τον αφησες για την τριτη ταινια, αλλα εφυγε ετσι αμεσως. καλυτερα να ειχε γινει στην 2η ταινια νομιζω.
ολες οι σκηνες με αλφριντ, οκ υπερβολικες απλα νομιζω οτι ο τζακσον υπενθυμιζει οτι η γλιτσα επιβιωνει οπως και να’χει. φυσικα κπροτιμουσα πιο πολυ μπομπουρ.
κατα τα αλλα ηταν ενα ευχαριστο ακομα ταξιδι. ξεκινησε πολυ καλα με το unexpected journey, τα χαλασε αρκετα με το desolation (αν και στο extended το σωζει λιγο) και το ισιωνει λιγο με to battle. σιγουρα μιλαμε για ταινια που στην καμια δνε ηθελε τριλογια.
ειναι φανερο οτι ειδικα το battle εχει πολλες αχρηστες σκηνες στην αρχη, αληθεια ποσες φορες ειπαν, παμε σε πολεμο? εχασα την μπαλα…
οπως και να’χει thank you Peter Jackson…

Για εμένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα της ταινίας είναι ότι ενώ ξεκινάει πολύ δυνατά με Dol Guldur και Smaug, μετά αναλώνεται σε ανούσιες (για εμένα) σκηνές μάχης, με αποτέλεσμα να βαλτώνει η πλοκή. Lickspittle όντως καρικατούρα και δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να του δώσουν τόσο χρόνο.

Γενικά η χειρότερη ταινία της τριλογίας, χωρίς να είναι και αίσχος βέβαια. Δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα από την τριλογία σαν σύνολο γιατί δεν είχα υψηλές προσδοκίες εξαρχής.

Το κατάλαβες φαντάζομαι ότι η σελίδα από την οποία έβαλες την είδηση είναι εντελώς χιουμοριστική ε?

μετρια ταινια.
Οι μαχες μαρεσαν περισσοτερο .
Αρνητικο καποιες σκηνες ασχετες απο μαχες κατι σαν slow motion που καταντουσε βαρετο σε μενα.
Το ξεκινημα της ταινιας ηταν φοβερο αλλα δεν ειχε συνεχεια αργοτερα κατι που αναφερει και ο [B]unreal[/B] αποπανω.
Θα μπορουσε να ηταν το ιδιο αποτελεσμα με μικροτερη διαρκεια η ταινια.

μια χαρά ήταν μωρέ, και οι fanboyδες των βιβλίων θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένοι αφού το παραμυθάκι έγινε υπερπαραγωγή ναχουμε να λέμε :slight_smile: μόνο παράπονο που δεν είχαμε μεγάλη συμμετοχή των αετών στο τέλος, σα πολύ γρήγορα έγινε το σκούπισμα… (το θυμάμαι πιο εντυπωσιακό αλλά πάνε και χρόνια, κανείς πιο νέος να μου πει? γιατί βαριέμαι να διαβάσω πάλι το βιβλίο και στο κόμικ που έχω είναι διασκευή έτσι κι αλλιώς)

Μπα η συμμετοχή των αετών στο βιβλίο πάλι μικρή ήταν.

book spoiler

[SPOILER]Όπως και όλη η μάχη που στο βιβλίο πρέπει να είναι καμιά 3-4 σελίδες. Βασικά με το που έρχονται οι αετοί αν θυμάμαι καλά ο Μπιλμπο πέφτει αναίσθητος και… thats it η μάχη τελειώνει (μένει εκτός διήγησης βασικά) και το ξαναπιάνουμε με το που συνέρχεται το χομπιτ μας και μόνο τότε μαθαίνουμε την τύχη των υπολοίπων [/SPOILER]

Δεν εχω καταφερει να το δω ακομα, αλλα κρινοντας απ τα σχολια πιστευω πως θα μου αρεσει. Οι δυο προηγουμενες ταινιες δεν ειχαν την αιγλη του Αρχοντα, αλλα ηταν μια χαρα γι αυτο που ηταν και δεν καταλαβαινω γιατι τη δευτερη ειδικα τη θεωρουν αρκετοι χαλια. Αν υπαρχει ενα αρνητικο που θα λεγα για τον Jackson δηλαδη, αυτο ειναι οτι γαμησε το τελος του Αρχοντα σκοτωνοντας τον Σαρουμαν στο Ισενγκαρντ, που οκ, στο βιβλιο το τελος ειναι ΤΟ επος με την επιστροφη των Χομπιτ στο Σαιρ και οσα γινονται. Στο Χομπιτ η μεγαλη αλλαγη ηταν με τη Τοριελ, που οκ, αυτο το προσπερνας, θελουν το στοιχειο του ρομαντζου για το Χολιγουντ, παει στο διαολο…

…τελικά θα πάω μάλλον με τον νέο χρόνο…δεν περιμένω αριστούργημα, αλλά πιστεύω ότι θα την χαρώ και αυτήν την ταινία:):!:

Με όσο φανμποισμό έχει η γνώμη μου, μια χαρά τη βρήκα την ταινία.

Στα προφανή ζητήματα σύγκρισης με Άρχοντα ή πόσα πράγματα ήταν διαφορετικά από το βιβλίο δε μπαίνω στον κόπο, δεν βρίσκω νόημα σε κάτι τέτοιο.

Από κει και πέρα οι δυόμιση ώρες κύλησαν νεράκι, με ένα πολύ δυνατό σύνολο, που είχε από ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημεία (Dol Guldur, χάσιμο Thorin) μέχρι απίστευτα με την ανάποδη έννοια (Alfrid). Προσωπικά ίσως να προτιμούσα μια κάπως πιο μπαλατζαρισμένη ροή, που ειδικά από το ξεκίνημα της μάχης και πέρα ήταν σερί in-your-face και οι χαρακτήρες σχεδόν πήγαν περίπατο, αλλά για Battle of Five Armies μιλάμε οπότε ναι.

Το καστ για μια ακόμα φορά μόνο αγάπη, με τον Bilbo του Freeman και τον Thorin του Armitage να ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους αυτή τη δόση. Ειδικά για τον δεύτερο ό,τι και να πω θα είναι λίγο, πραγματικά άψογος. Για τον Legolas λέτε ότι θέλετε, με εξαίρεση ένα ιπτάμενο σπαθί, μια χαρά ήταν οι fuck-physics ποζεριές. Λες κι ήταν κάτι που δεν το χαμε ξαναδεί.

[spoiler]Σκηνή της ταινίας, μαζί με Dol Guldur, το πλάνο στην αρχή της μάχης με το shield-wall των νάνων και τα ξωτικά με τα longsword. Και οι κουτουλιές του Dain. Και η έξοδος του Thorin και των υπόλοιπων. Και η πτώση του Smaug. Χμεφ.

Μικρό παράπονο ότι δε φχαριστήθηκα Gandalf και ότι η ατάκα του Thranduil για τους Dunedain τράβηξε λίγο περισσότερο απ’ όσο θα θελα.[/spoiler]
Για τα τεχνικά είχα ένα μικρό ζήτημα με το 3δ, που στα 48φπς σε κάποιες πολλές φάσεις οι κινήσεις μου φαίνονταν αφύσικες, αλλά μάλλον αυτό ήταν δικό μου θέμα. Σα σύνολο πάντως μιλάμε για εξαιρετική δουλειά που στέκεται τίμια δίπλα στα προηγούμενα.

Στην άτυπη σύγκριση με τις δύο προηγούμενες, νομίζω παίζει στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη και για τα γούστα μου λίγο χαμηλότερα από τη δεύτερη. Λογικά πάντως κάποια στιγμή θα ξανατιμήσω, γιατί αν ή μέχρι να ξαναέχουμε την ευκαιρία να δούμε τη Μέση Γη του Τζάκσον στη μεγάλη οθόνη…

Την ειδα κι εγω και εμεινα ικανοποιημενος. Αν εξαιρεσεις τις σκηνες του Αλφριντ και τα σκαλοπατια του Λεγκολας, ολα μου φανηκαν καλα!

Μιας και έκανα και μαραθώνιο Άρχοντα τις 2 τελευταίες μέρες (ο προηγούμενος μαραθώνιος είχε μόνο Hobbit) εγώ θα κάνω μια μικρή σύγκριση έτσι για τον επίλογο.

Οι περισσότεροι από όσο διαβάζω σε αντιδράσεις στο νετ αναφέρονται στα ψηφιακά ορκ (όσοι δεν γκρινιάζουν βέβαια στις αλλαγές του βιβλίου). Δεν νομίζω πως αυτό ήταν θέμα στις ταινίες. Οκ βέβαια αν ήταν να διαλέξω θα προτιμούσα και εγώ ορκ Άρχοντα παρότι λάτρεψα Azog και Bolg (τα μοναδικά επικίνδυνα ορκ όλης της 6λογίας). Γενικά βέβαια όλοι οι ψηφιακοί χαρακτήρες για μένα γάμησαν (από Gollum και Azog, Bolg ως και Smaug, Goblin king στην πρώτη ταινία ακόμα και Dain αν και αυτός λιγάκι υστέρησε).

Η μεγάλη αλλαγή ήταν η ψηφιακή μέση-γη κάτι που ελάχιστοι ανέφεραν. Ενώ στον Άρχοντα χρησιμοποιήθηκαν πολλές πραγματικές τοποθεσίες της Νέας Ζηλανδίας, στα Hobbit αυτό έγινε σε πολύ μικρότερο βαθμό. Επίσης εδώ είχαμε πολύ ψηφιακό background. Στον Άρχοντα δεν είχαμε κάτι τέτοιο αφού εκεί χρησιμοποιήθηκαν μακέτες, οι λεγόμενες bigatures και σχεδόν καθόλου ψηφιακά σκηνικά με αποτέλεσμα οι ταινίες να έχουν μια αίσθηση ιστορικού έπους τύπου Braveheart η Gladiator, όλα έμοιαζαν πιο αληθινά πιο ρεαλιστικά πιο οργανικά. Εδώ, αν και χρησιμοποιήθηκαν βέβαια αρκετά σκηνικά, όλα τα “γεμίσματα” στα πλάνα έγιναν ψηφιακά ενώ υπήρχαν και αρκετές full digital σκηνές. Αντί για ιστορικό έπος αισθητικά οι ταινίες παρέπεμπαν σε Harry Potter. Περισσότερο παραμυθάκι δηλαδή πάρα… Gladiator και Braveheart.

Περισσότερο τώρα που τα είδα όλα μαζεμένα μου έκανε εντύπωση για να πω την αλήθεια. Δεν το θεωρώ απαραίτητα αρνητικό βέβαια (τα harry potter μου άρεσαν) το βιβλίο έτσι και αλλιώς παραμυθάκι είναι στην τελική σε αντίθεση με τον Άρχοντα. Αλλά έχω την εντύπωση πως αν δεν είχε τόσο ψηφιακά γεμίσματα στα σκηνικά (όσο εντυπωσιακά και αν ήταν) και έκαναν περισσότερα γυρίσματα σε πραγματικές τοποθεσίες το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα καλύτερο και κυρίως θα έδενε περισσότερο με τις ταινίες του Άρχοντα αφού έτσι και αλλιώς για νέο έπος το πήγαιναν και αυτό.

Anyway λεπτομέρειες όλα αυτά, τα σκεφτόμουν σήμερα μια και ξαναείδα Άρχοντα (δεν θα παλιώσει ποτέ αυτή η τριλογία).