Χόμπιτ

ή αλλιώς, πήξαμε στα κοντινά πλάνα.

Υποθετικά μιλώντας πως θα θέλατε να γίνει μια μεταφορά του Silmarillion στον κινηματογράφο;

Θα ήταν καλύτερα τηλεοπτική σειρά;

Νέα κινηματογραφική τριλογία ή περισσότερες ταινίες; Ποιος σκηνοθέτης (σκηνοθέτες;:wink: κτλ.

Το αναφέρω επειδή πιστεύω πως αργά η γρήγορα θα γίνει. Το 3ο Hobbit έχει ξεσκιστεί εισπρακτικά (όπως όλες οι middle earth ταινίες) και η Warner θα λυσσάξει να πάρει τα δικαιώματα. Είναι πολλά τα λεφτά και η οικογένεια Tolkien δύσκολα θα λέει συνέχεια όχι (οι πιο νέοι της οικογένειας είδαν θετικά τις ταινίες 1-2 από αυτούς έχουν μέχρι και cameo εμφανίσεις στα Hobbit).

Άλλωστε όπως έχω διαβάσει παρά την σχετικά “φτωχή” συμφωνία που είχε κάνει ο ίδιος ο Tolkien όταν πούλησε τα δικαιώματα στα '60s, τα πόσα που ήρθαν στα χέρια τους από τις ταινίες ήταν τεράστια.

Silmarillion HBO 10 σεζον σειρα ξερω γω.Μονο καπως ετσι.

Ιου. Ουτε να σκεφτομαι οτι θα χαζευουμε πριν μας παρει ο υπνος THESILMARILLIONS02E06 απο τα λαπτοπακια μας, με xhamster στο διπλανο tab. Δεν τιθασευεται το Σιλμαριλλιον. Θα δεχομουν συγκεκριμενα parts και μονο στη μεγαλη οθονη. Βασικα τιποτα.

ένα part που θα μπορούσε να γίνει ταινία είναι “τα παιδιά του χούριν” που ήδη έχει βγεί και σε βιβλίο.το σενάριο δηλαδή είναι ψιλοέτοιμο.

Αν και μια σειρά θα μπορούσε να διαχειριστεί το τεράστιο υλικό του καλύτερα και εγώ νομίζω πως θα το “μίκραινε” πολύ. Και λόγω budget βέβαια.

Συγκεκριμένα parts στην μεγάλη οθόνη θα ήταν μάλλον καλύτερα. π.χ. Θα μπορούσαν να το χωρίσουν σε 3 ενότητες. Feanor- Beren & Luthien- Children of Hurin με μεγάλες εισαγωγές που θα γέμιζαν μερικά απαραίτητα κενά της ιστορίας. Με ξεχωριστό σκηνοθέτη για την κάθε ταινία αφού έτσι και αλλιώς έχουν κάπως ξεχωριστό ύφος σαν ιστορίες και θα είναι πιο αυτοτελείς (Θέλω DelToro για Hurin).

  • υπάρχει πλέον screener του battle of the five armies

Let the tomatoes rain upon me.

Τελευταια και καταϊδρωνενη καταφερα και εγω να τη δω,3 μερες αφου “εσκασε” το πρωτο screener και στοιχειωνε τον hdd.
Αλλωστε,δεν ειχα και πολλες προσδοκιες μετα τους…αυτοσχεδιασμους του β’ μερους.

E,λοιπον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τελειωσε! Ηταν αρκετα βαρετη σε πολλα σημεια,ολες οι σκηνες ειχαν τραβηγμενη διαρκεια χωρις λογο(αλλωστε μονο ετσι μπορεις να καταφερεις να φτιαξεις δυομιση ωρες ταινια απο 100 εναπομεινασες σελιδες ενος παραμυθιου).
Αν η διαρκεια ηταν μικροτερη,ισως τα πραγματα να ηταν καλυτερα.
Οκ,τα εφφε παντα καλα θα ειναι,οσο περισσοτερο εξελισσεται η τεχνολογια…

Ευχομαι να μην παρει κανεις την πρωτοβουλια και κανει σειρα το Silmarillion,γιατι βλεπω να ξεπερναει σε διαρκεια τo Simpsons και το Law & Order μαζι… :stuck_out_tongue:

Ερώτηση…

[SPOILER]η σκηνή στο Dol Guldur με τον Σαουρον,δεν υπάρχει στο βιβλίο. Υπάρχει κάπου αλλού σε άλλο βιβλίο ή είναι καθαρά προσθήκη του Τζάκσον?[/SPOILER]

Υπάρχει στα παραρτήματα του Άρχοντα που έχουν να κάνουν με side stories από το Hobbit. Το κακό με αυτά τα παραρτήματα είναι ότι δεν βρίσκονται σε όλες τις ελληνικές εκδόσεις. Στις αρχικές που έχω εγώ υπάρχει μόνο η ιστορία του Άραγκορν και της Αργουεν. Νομίζω μερικά μπήκαν αργότερα σε πιο καινούργιες εκδόσεις μετά την κυκλοφορία των ταινιών (του Άρχοντα) αλλά δεν ξέρω αν ήταν όλα η μερικά. Μόνο στις αγγλικές εκδόσεις των βιβλίων θα τα βρεις όλα.

Hobbit: The Tolkien edit

…αφού πια έχω δει και την τρίτη ταινία, μπορώ να πω, γράψω, ότι ήταν μια καλή διασκεδαστική κυρίως ταινία, κομένη στα τρία, αρκετά κατώτερη του Άρχοντα Των Δαχτυλιδιών. Θέλω όμως να τα δω και τα τρία μέρη στην σειρά…όπως και με τον Άρχοντα Των Δαχτυλιδιών:):!:

Πάει και ο γίγαντας Christopher Lee

Κλασικά στα μέσα Νοεμβρίου το extended του battle of the five armies (σε εμάς τον Δεκέμβριο). Αν και ο Jackson είχε πει για 30 λεπτά παραπάνω τελικά θα είναι μόνο 20 λεπτά. Το πιο ενδιαφέρον είναι πως όλες οι extended θα βγουν στις κινηματογραφικές αίθουσες τον Οκτώβριο (προς το παρόν μόνο για Αμερική έχει ανακοινωθεί) με το Battle να παίρνει R-rating στην νέα του μορφή.

Πραγματικά δε νομίζω να αντέξω να δω 20’ παραπάνω από αυτό το πράγμα =Ρ

Θα γαμάει ρε!! 8)

Εγώ πάλι απογοητεύτηκα που δεν θα είναι 30 λεπτά παραπάνω όπως είπε ο Jackson αρχικά (εκτός και αν το κομμένο 10λεπτο ανήκε στον Alfrid) :stuck_out_tongue:

Το R μου φαίνεται παράξενο, δεδομένου κιόλας πως όλα τα Lord ήταν PG-13 ακόμα και στις extended editions. Πιο βίαιο το Hobbit από το Lord??

…μια χαρά είναι και τα τρία μέρη της ταινίας…το τρίτο μέρος με τα +20’ θά’ρθουν σε dvd???:):!:

Θα έρθουν λογικά σαν κασετινα όπως με τον άρχοντα. Μην τα έχει κι όλα μαζί να λες

Sent from my D5803 using Tapatalk

Έπεσε και η προβολή της extended edition. Δεν έχει κυκλοφορήσει το DVD/BluRay αλλά έχει διαρρεύσει online σε πολύ καλή ποιότητα (720 και 1080).

Περίμενα περισσότερα ομολογώ. Αν και αρχικά είχαν πει για 30 λεπτά παραπάνω έμειναν στα +20. Το πρώτο που βελτιώθηκε ήταν το pacing όπως και στο desolation. Ελάχιστες ήταν πάντως οι character moments σκηνές, αν και ωραίες. Σχεδόν όλο το παραπάνω ήταν στην μάχη και γίνεται πολύ πιο απολαυστική και βίαιη. Λίγο στην αρχή στο Dol Guldur που έγινε ακόμα πιο γαμάτο, και πολύ πολύ περισσότερο αργότερα.

Όσοι ξενέρωσαν με την ταινία αρχικά δύσκολα θα αλλάξουν γνώμη. Όσοι γούσταραν από την αρχή εδώ θα γουστάρουν ακόμα περισσότερο. Σε spoiler δίνω τις πιο ωραίες σκηνές κατά την γνώμη μου.

[SPOILER]Dol Guldur δεν είχε πολύ παραπάνω αλλά και μόνο που βλέπουμε το δαχτυλίδι του Gandalf, σε σκηνή που το orc προσπαθεί να του το πάρει κόβοντας του το χέρι, φτάνει. Πέφτει και λίγο ξύλο παραπάνω.

Η διαπραγμάτευση με τα ξωτικά στην πύλη του Erebor είναι φοβερή, αφού εκτός των άλλων υπάρχει μάχη μεταξύ νάνων και ξωτικών λίγο πριν τους την πέσουν τα orc. Μικρή η σκηνή μάχης μεν αλλά απόλαυση.

Η σκηνή με του νάνους και το άρμα που είχε στο trailer είναι αρκετά μεγάλη και μάλλον η καλύτερη της extended. Εδώ είναι και ο λόγος που η ταινία έγινε R-Rated αφού σε 1-2 φάσεις γίνεται εντελώς splatter, ο Jackson θυμήθηκε λιγάκι τις παλιές μέρες του.

Κηδεία των τριών και στέψη νέου βασιλιά. Δυστυχώς πάρα πολύ μικρή σε διάρκεια (μα με το ζόρι 2 λεπτά?? ) αλλά πανέμορφη. Σχεδόν βουβή υπέροχα φωτισμένη με τα κεριά ολόγυρα περνάει απλά από τα πρόσωπα όλων.
[/SPOILER]

Αυτά ξεχώρισαν λίγο περισσότερο.

Η απογοήτευση…

[SPOILER]Beorn. Που είναι ο Beorn οεο; Το πρώτο πράγμα που μας είχε πει ο Jackson είναι για περισσότερο Beorn στην extended. Τίποτα!!! άντε να έχει 5 δεύτερα παραπάνω εκτός αν δεν θυμάμαι καλά την theatrical. Μέγα απογοήτευση εδώ αφού τον περίμενα πως και πως. Κρίμα, πολύ κρίμα.

Επίσης πραγματικά δεν χρειαζόταν και άλλη σκηνή με τον Alfrid. Έστω και αν ήταν η σκηνή που τον ξεφορτωνόμασταν μια και καλή.
[/SPOILER]

Γενικά τα έχω ξαναγράψει εγώ γούσταρα κάργα όλη την τριλογία. Μετά τον Άρχοντα ότι καλύτερο έχω δει στο fantasy. Ένα είδος βέβαια που έχει υποφέρει τα πάνδεινα τα τελευταία χρόνια.

μαπα το καρπουζι και 40 μετρα δηλαδη…

εγω ειδα τις κομμένες στο youtube μόνο του τρίτου (γτ ήταν το χειρότερο, μπας και κάπως βελτιωνόταν από το -1 στο 0) αλλά ευτυχώς που τις κόψανε κ αυτές, το ρίχναν στο -5

ειδικά σε μια φάση που κάναν τσουλύθρα με κάτι κριάρια σε ένα παγωμένο ποτάμι και τους κυνηγούσε ένα μεγάλο ορκ, με προοπτική αλα Mario cart και κάτι σκηνικά assassin’s creed-crash bandicoot , συνδέσαμε με το ξάδερφο μου N64 καπάκι και παίζαμε καμιά ώρα :stuck_out_tongue: … αν είχα και κάνα crash bandicoot στο ρετοps1 που μου έχει μείνει από τις παλίες gaming μέρες, θα το έχωνα κ αυτό, για εκείνες τις πίστες που σε κυνήγαγε μια τεράστια κοτρόνα … επικίλα…χμ, λες να επαναθεωρήσω επειδή χτύπησε nostalgia factor; :stuck_out_tongue: