Στράτευση και στρατός

:lol: κάνιγκες

για μωρομάντηλα σωστός

Να πάρεις πάτους για τις αρβύλες και μερικά λουκέτα.

υπάρχουν και οι ρίλες για τους πσαγμένους

Επειδή φαντάζομαι ότι είμαι ο πιο πρόσφατος…

Στην 124 ΠΒΕ (όπου πλέον παρουσιάζονται και τα 3 σώματα) μας πρήζανε πολύ τα αρχίδια με κινητά. Φυσικά και είχανε πολλοί, γνώμη μου όμως είναι ότι για κανά 20άρι μέρες που θα χεις φάει γενικά την ψυχολογική λούμπα, ε καλό είναι να μην κάθεσαι να χεις έννοια και το κινητό όταν φορτίζει ή ποιος ρουφιάνος θα το δει. Mp3 όπως και δήποτε (κι αν έχεις και ακουστικά plugs θα κοιμάσαι σαν άνθρωπος), βιβλία/σταυρόλεξα/κόμιξ/ότι σκατά νομίζεις το ίδιο - η ώρα δεν περνάει με ΤΙΠΟΤΑ. +1 σε ότι είπαν οι από πάνω, εγώ επίσης βολεύτηκα αρκετά με μικρό αντισηπτικό dettol γιατί κάτι ώρες δεν προλαβαίνεις να πλύνεις χέρια, πάτους πάρε σιλικόνης και τίποτα άλλο (κι ας είναι λίγο ακριβοί).

Σου προτείνω επίσης ανεπιφύλακτα το εξής - εμένα μου έσωσε τη ζωή στη βασική: Ξυπνάς 6.15 ξέρω γω. 6.30 λογικά έχει υποχρεωτική κίνηση για πρωινό. Εγώ έβγαινα αξύριστος, άντε με κανένα κολόμβιο να κρύβει τον πολύ λαιμό, πήγαινα εστιατόρια και γύριζα αμέσως. Από το να φάω τα ψωμιά με τις προπολεμικές μαρμελάδες, έκανα σπαστό καφέ, κρουασάν που χα στοκάρει στην τσάντα, πλενόμουνα- ξυριζόμουνα-έστρωνα κρεβάτι στο χαλαρό και μετά χάζευα τους μαλάκες που για να ντερλικώσουν τα βούτυρα έτρεχαν σαν το Βέγγο. Μετράει.

Γενικά σειρές μου που κάνανε Αυλώνα στα τεθωρακισμένα περάσανε πολύ πιο λούφα βασική από ότι η ΠΑ στην Τρίπολη. Μετά, πάει τούμπα.

Α ξέχασα: μεγάλη παγίδα για τους πάνω από 25 ετών! Θα ρωτήσει ο διμοιρίτης, ποιος είναι πάνω από 25; Εσύ θα νομίζεις ότι θέλει να σε πάρει με καλό μάτι που δεν είσαι πιτσιρικάς, θα σηκώσεις χέρι, θα σε κάνει θαλαμάρχη/καθαριοτάρχη/απουσιολόγο τι σκατά έχετε και θα πήξει ο κώλος σου. Αν δε σου απευθύνουν προσωπικά το λόγο, για 20+ μέρες δεν υπάρχεις.

αργησα λιγο να απαντησω,αλλα ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!πατους,λουκετα και κατι αλλα ψιλοπραγματα τα εχω παρει ηδη.τωρα γιαν κινητο εχω σταμπαρει ενα φοβερο με 20 ευρω:lol: θα παω να το παρω.καλα οχι αυτο που εχω ειναι τπτ το ιδιαιτερο,ουτε αφης δεν ειναι κλαιν μαιν.

οποτε στοκαρω το mp3 και παω να παρω κανα βιβλιο bell(σιγα μην παρω τα "καλα"βιβλια :p)

:thumbup:

Α ξέχασα: μεγάλη παγίδα για τους πάνω από 25 ετών! Θα ρωτήσει ο διμοιρίτης, ποιος είναι πάνω από 25; Εσύ θα νομίζεις ότι θέλει να σε πάρει με καλό μάτι που δεν είσαι πιτσιρικάς, θα σηκώσεις χέρι, θα σε κάνει θαλαμάρχη/καθαριοτάρχη/απουσιολόγο τι σκατά έχετε και θα πήξει ο κώλος σου. Αν δε σου απευθύνουν προσωπικά το λόγο, για 20+ μέρες δεν υπάρχεις.

ειμαι 238) αλλα και παλι σωστη συμβουλη.

παιδες πειτε μου μια αποψη ρε…για να παω να ορκιστω στη σχολη μου, παιζει να μου δωσουν καμμια φοιτητικη η αγραφη ξερω γω; σας εχει τυχει τιποτα τετοιο;

εμένα μου είχαν δώσει όταν ήθελα να ορκιστώ.εξαρτάται και από τον διοικητή.δεν τους υποχρεώνει κανείς να σου δώσουν.

Ρε μάστορες, έχουμε τίποτα info από Μεσολόγγι; Παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες και δεν έχω βρει ούτε έναν που να έχει παρουσιαστεί εκεί.

εγω αλλά 10 χρονια πριν. χαλαροτητα γενικα.ρωτα αν θες κατι αλλο

Είχα δυο σειρές που είχαν παρουσιαστεί Μεσολόγγι (για πέρυσι μιλάμε τώρα). Απ’ αυτά που μου λέγανε το Μεσολόγγι πρέπει να είναι το μόνο κέντρο που συγκρίνεται σε ΠΟΥΤΣΑ με το Ρέθυμνο που ήμουνα εγώ ή ενδεχομένως το ξεπερνάει κιόλας (εξαιρώντας ειδικές δυνάμεις πάντα).
Σόρι μαν. =Ρ

?! τι στο διαολο? εμεις το πιο δύσκολο που κάναμε τότε ήταν να καθαρίσουμε δίσκους το μεσημέρι… θα άλλαξαν τα πράγματα

Καλή μου δύναμη λοιπόν. Χαχαχαχα!

Χμ φίλος μου από το Μεσολόγγι κιόλας που παρουσιάστηκε εκεί τον Νοέμβριο και πήγαινε σπίτι του σε 2-3 εξόδους που είχανε δώσει έλεγε ότι είναι σφιχτά εκεί λίγο.
Ισως είναι και η πρώτη εμπειρία με στρατό και υπάρχει ένα μούδιασμα βέβαια.
Μην μασάς καθόλου.

Ναι, μάλλον.

Πάντως (Weedow) μη σ’ απασχολεί αυτό. Όσο πιο δύσκολα περάσεις στο κέντρο, τόσο καλύτερα θα είναι μετά στη μονάδα. Στατιστικά αυτό συμβαίνει. Όσοι από τη σειρά μου ψωλάρανε στο κέντρο τους (π.χ. Θήβα, Αυλώνα, Σπάρτη, Άρτα) μετά έπρεπε να τα μάθουν όλα στη μονάδα έχοντας να κάνουν και υπηρεσίες ταυτόχρονα (ενώ στο κέντρο σ’ αυτόν τον τομέα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα). Εγώ ας πούμε συγκριτικά ήμουν πιο άνετος.

μην φρικάρεις. μεχρι να πας θα φυγεις. μετα ειναι το θεμα που θα πεσεις. καλη δυναμη

Μπα, ψιλοκλάιν. Δεν αγχώνομαι. Ό,τι είναι να’ρθει ας έρθει. Περισσότερο ρώτησα γιατί δεν έβρισκα όπως είπα κανένα να έχει παρουσιαστεί εκεί και μου έκανε εντύπωση. Εδώ έχουμε φάει άρρωστο τέντωμα από δουλειές και αφεντικά, εκεί θα κάνουμε πίσω; Thanks για τις πληροφορίες παίδες!:slight_smile:

Θα πηξεις νεο… θα πηξεις… ;p

Χαχαχαχαχα! Κοντοζυγώνει η μέρα.

Πόσο έχει φτάσει το νούμερο της σειράς τώρα ρε “κωλόψαρα” ? :lol:

[SPOILER]Πείραγμα[/SPOILER]
Μην αγώνεσαι… Ένα ωραίο ρητό που μου είχαν πεί
οι απολυόμενοι τις πρώτες μέρες :

"Αντε νέο… Μην αγχώνεσαι… Το λιγότερο το πέρασες… Το περισσότερο σου έμεινε… :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Πείραγμα 2[/SPOILER]

Και τώρα στο σοβαρό που είχα δει γραμμένο σε μια σκοπιά:

“ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΟΥΝ. Η ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ…” :bow2:

Πάρε λουκέτα να έχεις μαζί σου… Διαφόρων μεγεθών… Σε μας έπαιζε πολύ κλέψιμο τότε στο κέντρο… Και άσε και ότι “τεχνολογία” 'έχεις (iphones, mp3 κ.λ.π. ) σπίτι. Πάρε ένα παλιό κινητό μπακατέλα και όλα καλά θα πάνε…

Α και πάρε και χανζαπλάστ και φόρα τα από πρίν, γιατί παίζει να σε χτυπήσουν οι αρβύλες τον πρώτο καιρό… :!:

Αυτό. 186 και σήμερα.

Ή αλλιώς: Οι μέρες περνούν, οι ώρες όχι.