Αεκαρα

Ο Δελλας σε δυο ντερμπι,με προσωπικες του βλακειες ξεφτιλισε την ομαδα,θα μπορουσε να “βολευτει” με 2-0 και να χει να φωναζει για τα σπορια που πηρε ο αντιπαλος.

Οι δηλωσες δε του χοντρου εκαναν ακομα και φανατικους ΑΕΚτζηδες να συμφωνουν μαζι του,το οτι στοχος της ομαδας ειναι η εισοδος στα play off σημαινει οτι πρεπει να μην κανουμε καμια κριτικη οταν βλεπουμε τετοια χαλια?

Και δεν βγηκαμε να μιλησουμε τωρα που εφαγαν 4 γκολ,απο περυσι φαινοταν που παει η δουλεια με τον Δελλα,με το ροστερ β εθνικης,χτες ο οσφπ ειχε στην αμυνα σιοβα και μποτια,ενας σοβαρος επιθετικος γκολ τους εβαζε.

Δελλας προπονητης δεν υπαρχει μαλλον. Ειτε για την διαχειριση παικτων οπως ο Σιμοες(ολο τον βγαζει λες κ παιζει φουτμπολ μανατζερ κ διαλυει το κεντρο), ο Μπουονανοτε(μαλλον δεν μπορει να παιξει σοβαρο ρολο σε ανταγωνιστικο επιπεδο), ο Βαργκας κ ο Τζανετοπουλος, ειτε γιατι δεχτηκε να πορευθει χωρις αμυντικο κ επιθετικο πρωτοκλασσατους. Το μπαζο ο Μαρινακης καλα τα πε δυστυχως. Ο Τιγρης εχει μεινει 25 χρονια πισω.

Ο Μπαροχα οτι δεν παει πανω του γραφει. Ετσι νομιζω τουλαχιστον

Δεν θέλω να υπερασπιστώ Μελισσανίδη, αλλά την τελευταία φορά που σας θυμάμαι στην Α’Εθνική πέφτατε κάμποσες κατηγορίες λόγω χρεών. Νομίζω πως το μάθημα που θα έπρεπε να μείνει στον κόσμο της ΑΕΚ, είναι πως το να βιάζεσαι να φτάσεις στην κορυφή σκορπώντας λεφτά έχει το ρίσκο να καταλήξεις στην Γ’Εθνική ή να μην βρίσκεις επενδυτές λόγω των χρεών και να βγαίνει μέχρι κι ο Μαρινάκης να σε κάνει ρόμπα μετά.

Χρειάζεστε μεταγραφές, αλλά τα λεφτά πρέπει να τα ξοδέψετε σιγά-σιγά και με τον κόσμο να στηρίζει όσο το δυνατόν παραπάνω. Φέτος ανεβήκατε στην Α’Εθνική μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας πως τα τελευταία 3 χρόνια ήταν μια παρένθεση και φέτος συνεχίζετε από εκεί που ήσασταν. Ακόμη “ερχόσαστε” και είναι εκτός πραγματικότητας όποιος νομίζει πως με 2-3 διαφορετικές κινήσεις η ΑΕΚ θα είχε “έρθει” ως τώρα. Αν η ΑΕΚ αρχίσει να ξοδεύει πολλαπλάσια χρήματα από όσα κερδίζει, δεν θα κερδίσετε τίποτα in the long run. Θα είναι ανταγωνιστική για 2-3 χρόνια και μετά πάλι θα βολοδέρνει ψάχνοντας σωτήρες στην Σαουδική Αραβία.

Το να χτίσει γήπεδο η ομάδα είναι πιο σημαντικό από το να είχατε μια ήττα με μικρό σκορ στο Καραϊσκάκη.

Αμα ηταν σαφης ο Μελισσανιδης θα συμφωνουσα μαζι σου, αλλα αφησε να εννοηθουν αλλα πραματα. Γηπεδο κ ανταγωνιστικη ομαδα. Ακομα δεν ειδαμε τιποτα. Κ αν δεν μπορει ο μελισσανιδης να σηκωσει 2-3 χρονιες ζημιας, ποιος μπορει τοτε. Το θεμα ειναι οτι κ τα λιγα λεφτα που δωσε ειναι πεταμενα. Ακομα κ ομαδα με μηδενικο μπατζετ ξερει οτι πρεπει να βρει εναν αξιοπιστο αμυντικο κ εναν κανονικο επιθετικο. Παει κ δινει 500χιλ για μπουονανοτε, αντι να παρει ενα καλο εξτρεμ η ενα σοβαρο επιθετικο. Σχεδιασμος γτπ. Γεμιζει την ομαδα με δεκαρια οταν εχει τον Μανταλο. Κ μαλιστα με δεκαρια που χουν ψευδαισθησεις οτι ειναι παικταραδες ενω ο ενας αντεχει 50 λεπτα(βαργκας) κ ο αλλος εχει σωματοδομη κ στυλ παιχνιδιου που δεν γινεται να παιξει σοβαρο ρολο σε ανταγωνιστικο επιπεδο(μπουονανοτε).

Οι βλακείες που τάζει ο Μελισσανίδης και οι δημόσιες κόντρες με τον Μαρινάκη είναι ο ορισμός του “his mouth is writing checks his body can’t cash” και ο Μαρινάκης εκεί πάτησε. Αυτό όμως είναι άλλο πρόβλημα από τις μεταγραφές. Για τους παίκτες της ΑΕΚ δεν έχω άποψη (μόνο το χθεσινο ματς έτυχε και είδα), αλλά μεγαλύτερο budget κατά 3 δις ? για τα επόμενα 3 χρόνια είναι το 20% ενός σύγχρονου γηπέδου. Αυτό είναι το βασικό μου point.

Πάντως, ομάδα με πολλούς μέσους που σκοράρουν με το κόστος της σάπιας άμυνας από πίσω, δεν είναι παράλογο πλάνο για να φτάσεις στα ελληνικά play off. Για το ελληνικό πρωτάθλημα μιλάμε. Ο Ολυμπιακός έπαιρνε πρωτάθλημα κάποτε δίχως άμυνα και με 5 δεκάρια που σκοράρουν. Άντε να είναι 4 ομάδες με καλύτερη επίθεση από αυτή την ΑΕΚ. Η καλή άμυνα δεν είναι τόσο αναγκαία. Τον Φεβρουάριο θα έχετε δει ποιοι παίκτες σας αντέχουν στην Α’Εθνική, ποιοι φτηνοί παίκτες έχουν κάνει καλό πρωτάθλημα φέτος και θέλουν να έρθουν ΑΕΚ και στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος μπορείτε να είστε πολύ πιο ανταγωνιστικοί και δίχως να ξοδέψετε πολλά.

Οι σκέψεις μου λίγο ως πολύ ταυτίζονται με του karvou. Προσωπικά, είμαι σε θέση να δώσω ένα χρόνο περιθώριο στην ομάδα. Τώρα ανεβήκαμε, λίγη υπομονή. Συμφωνώ πως έχουν γίνει λάθη, τυφλός δεν είμαι. Ο σχεδιασμός είναι κακός, ο Δέλλας μάλλον δεν κάνει για πρώτη εθνική και τα καβούρια στις τσέπες του τίγρη τα βασικότερα προβλήματα. Ωστόσο, όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Η ομάδα αντικειμενικά χτυπάει play off και εμένα μου αρκεί [U]για φέτος[/U]. Ας την στηρίξουμε λοιπόν ως έχει και του χρόνου με το καλό γκρινιάζουμε αν δεν γίνει τίποτα.

Υ.Σ. Μην τα ρίχνουμε σε παίκτες από τώρα. Δηλαδή τι, έπαιξε 3 ματς ο Μπουονανότε και κρίθηκε κακή επιλογή; Μισό ντέρμπυ έπαιξε. Ψυχραιμία.

Ενταξει δεν λεω υπομονη. Απλα καποια λαθη ηταν χοντρα. Στον σχεδιασμο. Για τον μπουονανοτε επιμενω, γιατι ειναι πρωην ποδοσφαιριστης απο τα 20 του. Τεσπα μακαρι να ανεβει η ομαδα κ κυριως να γινουν πιο σωστες κινησεις στην πορεια.

Τα πε ολα ενας στο αεκ365

"kitrinos_21 - 20/10/2015 15:22
κάνοντας στην άκρη τον θυμο και την πικρα του σαββάτου… και μαζεύοντας τις σκέψεις μου για την ομάδα μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να γράψω και τη δικη μου γνώμη…συγγνώμη προκαταβολικά για το σεντόνι…

δεν μπορώ να κρίνω τον δέλλα σαν προπονητή γιατί είναι η πρώτη του φορα που δοκιμάζεται σε αυτό το πόστο στη μεγάλη κατηγοριακαι δεν υπάρχουν καθαρά κριτήρια… δεν αποτελούν σταθερά κριτήρια κρίσης για έναν που θέλει να κάνει τον προπονητή στην ΑΕΚ οι δυο του χρονιες στις μικρότερες κατηγοριες… τον δέλλα μπορώ να τον κρίνω όμως σαν προσωπικότητα και για το όνομα που κουβαλάει…σίγουρα για τον μεταγραφικό σχεδιασμό δεν φταίει αυτός… αλλα για το ότι υπάρχουν ακόμη παίκτες στην ομάδα που μικραίνουν την ομάδα σίγουρα φταίει αυτός… όταν στο τέλος της χρονιας κανεις τη λίστα σου για το ποιους θέλεις να κρατήσεις και ποιοι δεν κάνουν και πρέπει να φύγουν εκεί δείχνεις ποίες είναι οι φιλοδοξίες σου, ποιοι οι στόχοι σου και τι ομάδα σκέφτεσαι να φτιάξεις… από το πρώτο καλοκαίρι το βασικό μου κριτήριο για τον δέλλα ήταν αυτό… όσο περισσοτερους έδιωχνε τόσο περισσότερο θα ανέβαινε στα ματια μου σαν προπονητής… έτσι κι αλλιώς η γνώμη μου από την πρώτη χρονια ήταν ότι ο μεταγραφικός σχεδιασμός της ομάδας ήταν τραγικός… σίγουρα στο τέλος τα αποτελέσματα δικαίωναν αυτούς που τον έκαναν… έκανα δυο σχόλια πρόπερσι και πέρυσι και από τότε δεν ξαναέγραψα για τα αγωνιστικά… αν αφαιρέσουμε το ότι κατάφεραν να κρατήσουν τον κορδέρο… τη μεταγραφή του μάνταλου,του σιμόες,του γιόχανσον,και του μπακάκη που οι δυο πρώτες δεν ήταν ούτε καν για την ομάδα που έφτιαχναν εκείνη τη στιγμή δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο που να μας κάνει να το θυμόμαστε και να μπορούμε να υπολογίζουμε για την ΑΕΚ που ονειρευόμαστε… τεσσερισήμισι παίκτες από σαράντα και πλέον μεταγραφές δεν νομίζω να κάνει περήφανο οποιον είχε και έχει σχέση με το φτιάξιμο της ομάδας από το '13… το ότι στη τρίτη εθνική στα πρώτα επίσημα φιλικά με νίκη και καλλιθέα η ΑΕΚ έδειχνε εκείνο το πρόσωπο και τελευταίες μέρες ψάχναμε παίκτες για να σώσουμε την παρτίδα ενώ επί τρεις μήνες είχαν όλο το χρόνο να κάνουν ένα σωστό σχεδιασμό… δεν ήταν ένα γεγονός που έδειχνε ότι όσοι έφτιαχναν την ομάδα είχαν και πολύ σχέση με το αντικείμενο… αν δεν γινόταν το φιλικό στον βόλο πολύ φοβάμαι ότι θα είχαμε την τύχη του αρούλη… στη β.εθνική το παιχνίδι με τον χειρότερο γαύρο όλων των εποχών στο οακα και οι εμφανίσεις στα play-off ταυτόχρονα με την απώλεια του μάνταλου έδειξαν τη γύμνια του roster μας και για εκείνη τη χρονια… αυτό το καλοκαίρι τα είδαμε όλα… από εκεί που περιμέναμε τη σούπερ ενίσχυση με τις ονοματαρες και τους παίκτες που θα παίρναμε από τον γαύρο… πήγαμε στο έναν ηγέτη όνομα σε κάθε γραμμή… και από εκεί πήγαμε στο να βρούμε ένα παίκτη για να κλείσουμε τις τρύπες που έχουμε… και από εκεί πήγαμε στο να παρουσιάσουν την ομάδα με αραβίδη και μάκη επιθετικούς(μακάρι ο θεός να τους κάνει κάποια στιγμή επιθετικούς) και τον τζανετόπουλο στη πρώτη ομάδα και μάλιστα σαν τον βασικό κεντρικό αμυντικό της…(που μακάρι ο θεός να τον κάνει κάποια στιγμή έστω και ποδοσφαιριστή)…αν δεν είναι αυτός τραγικός σχεδιασμός για μια ομάδα που τάζεις ότι θα είναι ανταγωνιστική και πρωταγωνίστρια… τότε τι είναι… δεν λέω υπάρχουν δυσκολίες να φέρεις μεγάλο ποδοσφαιριστή σε μια ομάδα εδώ και χρονια εκτος ευρώπης και σε ένα τελείως απαξιωμένο πρωτάθλημα… όσοι έχουν κάποια ελπίδα να έχουν πρόταση από ομάδα μεγάλου πρωταθλήματος περιμένουν και δεν απαντάει κανένας… ο μπερμπατοφ δεν απαντούσε στο γαύρο για καιρό… απάντησε στον παοκ όταν εξαντλήθηκαν όλα τα περιθώρια και δεν είχε από πουθενά αλλου πρόταση… δεν παίζουν ρολο τα χρήματα… ο γαύρος στο τέλος ξόδεψε ένα σκασμό λεφτά για να φέρει τον ιντακε και όχι κανέναν από όλα αυτά τα ονόματα που έψαχναν… ο ιμπισιεβιτς ίσως και να ερχόταν αλλα μονο την τελευταία μέρα και όταν δε θα είχε καμια άλλη πρόταση… για τα ονόματα σας αναγνωρίζω τις δυσκολίες… αλλα το ότι μπορούσατε να πάρετε καλους ποδοσφαιριστές ίσως και παικταράδες και να φτιάξετε μια άκρως ανταγωνιστική ομάδα το μπορούσατε και μάλιστα εύκολα με την εμπειρία σας, τις παραστάσεις σας και τη γνώση του αντικειμενου… αν αγαπούσατε την ομάδα και όχι το εγώ σας και τις εμμονες σας θα βλέπατε πολύ πιο εύκολα από εμάς ότι ο μάκης και ο αραβίδης δεν μπορούν να σας δώσουν τίποτα από αυτά που εσύ ντούσαν έδινες σαν επιθετικός στην ΑΕΚ που ονειρευόμαστε… και συ τραϊανέ θα καταλάβαινες ότι οι τζανετόπουλος,λαμπρόπουλος,σβάρνας,άρθο,κολοβετσιοςδεν μπορούν να δώσουν τίποτα αμυντικά από αυτά που μπορούσες εσύ,ο νικολάου, ο μανωλάς να δώσετε στην ΑΕΚ που ονειρευόμαστε… και σήμερα οι δυο βασικοί υπεύθυνοι αυτής της εικόνας συναντιέστε… να πείτε τι;… το ποιος φταίει;… τώρα είναι σαφές ότι ο ένας θα δείχνει τον άλλον…

-δέλλα δε σε κατηγορώ προπονητικά γιατί στο είπα ότι δεν έχω κριτήρια για να σε κρίνω… αλλα δεν νομίζω ότι άλλος προπονητής με όνομα,ιστορία και αγάπη για αυτή την ομάδα θα δεχόταν να παρουσιάσει την ΑΕΚ στη πρώτη εθνική με τόσα κενά χωρίς να πει κουβέντα… το ότι είσαι στην ΑΕΚ αυτή τη στιγμή δε σημαίνει ότι έγινες προπονητής και ότι αύριο θα σε ψάχνουν όλες οι ομάδες… κινδυνεύεις να τελειώσεις την καριέρα σου αν σε διώξουν από την ΑΕΚ πριν καλά καλά την αρχίσεις… και αποκλειστικός υπεύθυνος θαείσαι εσύ που με την στάση σου…για μια βολεψιά,ένα μισθό δεν προστάτεψες την ιστορία σου,το όνομα σου, την καριέρα σου και την ομάδα που αγαπάς…

-ντούσαν εσύ τι πας για να πεις… ότι ήταν να πεις το είπες στη τελευταία συνάντηση που είχες με τον δέλλα και τον μιλοβάνοβιτς και από κοινού αποφασίσατε ότι η ομάδα δεν θέλει άλλη ενίσχυση και θα πορευτείτε με τους παίκτες και τους επιθετικούς που έχετε… αν η ομάδα δεν έχει προπονητή και παίκτες αντάξιους του ονόματος της… βασικός υπεύθυνος είσαι εσύ αν δεν το έχεις ακόμη καταλάβει… για αυτό καλύτερα μιλα πρώτα με τον εαυτό σου… και αν πραγματικά αγαπάς αυτόν τον σύλλογο. και το ξέρω προσωπικά ότι τον αγαπάς, δες αν είσαι σε θέση και μπορείς πλέον να προσφέρεις… δες αν θέλεις και έχεις ακόμη την όρεξη να προσφέρεις… αν ναι κάντο… αν όχι ασχολήσου με το αγαπημένο σου τένις κανε μονος σου στη πάντα και άσε κάποιον που έχει πραγματικά την όρεξη,το πάθος και μπορεί να αλλάξει τα πράγματα στην ομάδα… -μελισσανίδη τι έγινε… σου τελειωσε ο εγωισμός και η καύλα της ΑΕΚάραςμας;… η δικη σου ΑΕΚ τεσσάρα από τον γαύρο που τον είχες κάποτε για πελάτη και καλεσμένο στις φέστες σου για τις απονομές;… μη μου πεις ότι δε τα περίμενες…κάποτε έβγαινες από το οακα και όταν σε ρώταγαν για την ΑΕΚ… το μονο που έλεγες ήταν ότι η ΑΕΚ χρειάζεται πολλά λεφτά και παικταράδες για να ξαναγίνει η ΑΕΚ του περελθόντος… τώρα σε έπεισε ο σέρβος ότι οι ομάδες δεν αγοράζονται αλλα χτίζονται;… έβαλες ακόμη και τον δημάτο για να μας γαλουχήσει στους ισοσκελισμένους ισολογισμούς… μέντορας με διατριβή στο fairplay του πλατινί ο κύριος βλέπετε…κιντή δεν είχαμε κιντή αποκτήσαμε… λείπει μονο ο μπραουδάκης να μας ζαλίζει με τα σεντόνια και το που φθάνουν τα πόδια μας… όταν μας λέγατε ότι νταβάνι μας είναι μονο ο ουρανός… δημήτρη αυτά δεν είναι του στυλ σου… ξαναγινε ο μελισσανίδης που εγώ γνώρισα και στειλτους όλους στον αγύριστο χθες… τα ντεμοτεχνεια τα ζήσαμε και τα παλέψαμε… τώρα τα και τους βλέπουμε όλους στην υπηρεσία σου… μη μας βγάλεις και συ στα κάγκελα… μελισσανίδη το καλοκαίρι έκανες τα πάντα για να πείσεις την EEA ότι δεν έχεις καμια σχέση με την ΑΕΚ… τελικά τους μόνους που κατάφερες να πείσεις για αυτό ήταν τους οπαδούς της ομάδας μας και μονο… όλοι πιστεύουν ότι ασχολείσαι με την ΑΕΚ εκτος από εμάς… δεν νομίζω να ξαναγράψω κάτι για σένα ώσπου να αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με την ΑΕΚ… -το σχόλιο μου δεν θέλω να έχει καμια σχέση με τη κριτική που κάνουν στον μελισσανίδη κάποια αδέρφια που η κόκκινη προπαγάνδα τους έχει ποτίσει για τα καλά το μεδούλι εδώ και είκοσι χρονια… έτσι διέλυσε ο κόκκαλης την μεγάλη ομάδα του 96… έτσι νομίζει και ο μαρινάκης ότι θα κάνει… όσοι νομίζετε ότι δεν είσαστε πρόβατα και βλέπετε παρα πέρα συνεχίστε να διαβάζετε γαύρο…και να ωσανατε τις δηλώσεις του μαρινάκη… εκεί θα βρείτε λύσεις και προτάσεις για την ΑΕΚ που θα ικανοποιήσουν και τα πιο απαιτητικά γούστα… συγγνώμη αν κούρασα…
"

Πάει ο Δέλλας και πάει για Χιμένεθ. Ελπίζω πραγματικά να ναι αστείο…

Τραγική διοίκηση. Φαινόταν πριν 2 χρόνια ότι έλεγε ψέματα. Επιβεβαιώθηκε το καλοκαίρι (με τις μεταγραφές που δεν έγιναν). Τώρα απλώς βιώνουμε την πτώση μιας ελπίδας (ούτε καν ομάδας). θα χαιρόμαστε αν ερχόμαστε 3-4οι και περνάμε παο η παοκ φοβάμαι…

Ντροπη στη διοικηση και στους παραγοντες. Τραι σε ευχαριστουμε.

8 λεπτα αποντοι στο μπασκετ. Κριμα για τον Αγγελοπουλο. Γουορεν κ Ανοσικε πρεπει να χπυν ερθει απο αλλο αθλημα…

Η πιο εκνευριστική και εμετική τρίτη περίοδος που έχω δει ποτέ.

Έχεις μαζέψει διαφορά και μετά απλά μαλακίζεσαι μέχρι αήδιας. Μας αξίζει ήττα με 50 πόντους και αυτομαστίγωμα.

Μολις φτασαμε στους 11 οι Τουρκοι καναν ενα 16-0 σε 4 λεπτα…

Έχει παραγίνει το κακό με τα τρίποντα. Έφτασες στο -11, έχεις μομέντουμ, έχουν συμπληρώσει ήδη 5 ομαδικά, έχει 5 λεπτά ακόμα και στις επόμενες 3 επιθέσεις χτυπάς τρίποντα με το που περάσεις το κέντρο. ΓΙΑΤΙ?

Γιατι εχει μεσα γουορεν, σκραμ κ σακοτα. Εναν αμυαλο, οι θεοι, να τον κανουν πλεη μεηκερ κ 2 αμυαλους σουτερ

Αν μη τι άλλο ο Σάκοτα μπορεί και βάζει καλάθια. Με κάτι Warren γελάει το σύμπαν. Το απόλυτο μηδέν σε κάθε τομέα.

Πιστευω οτι στην ΑΕΚ καποιος η μας τρολλαρει ασχημα η εχει σοβαρο εγκεφαλικο προβλημα…http:// http://resources.sport-fm.gr/sportfm/newspapers/15/10/23/sportday.jpg
Τον Λορεντζο…;;;!! 7 χρονια ανεργος. Πρεπει να κοντευει τα 70+.

Ω ναι! Φερτε τον γρήγορα να παίξει το ματς στην λαρισα κάνοντας όλες τις αλλαγές ΜΑΖΙ απο το 35 και χάνοντας το ματς μπας και περάσει η αελ στο κύπελλο.'
Τι ομαδαρα είχαμε τότε ρε πούστη μου…

Τσωλης ρε που λεει και ο αλεφας.:stuck_out_tongue: Ας δωσουμε μια τελευταια ευκαιρια στο βατραχι,ουτως η αλλως με τα λεφτα που δινουν αυτον που θα φερουν χαρτακι θα παιρνει απο τον πολυνικη.

Αν ειναι φερερ,γιατι οχι και δανιηλ,η εμπειρια μετραει.