Πολιτικές εξελίξεις

Χαμηλότερο από αυτό με το οποίο οι Κινέζοι δάνεισαν τους Σέρβους?
Ρωτάω, δεν ξέρω…

Πάντως μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν άτομα που πιστεύουν ότι το καθεστώς στο οποίο οδεύουμε (και εν μέρει είμαστε ήδη) είναι κάτι το φυσιολογικό. Πες ρε πούστη μου είστε μαλάκες, μέσα σε όλο το χάλι τα κάνατε σκατα, σκοτώσατε 3 άτομα και χάσατε την ευκαιρία σας. Μην κάθεσε να αναλύεις και να χτίζεις ότι και καλά θα έπρεπε να λεμε και ευχαριστώ από πάνω.

Νομίζω πως ήταν αναμενόμενο το ΛΑΟΣ να στηρίξει ΔΝΤ. Μην ξεχνάς πως ένα μεγάλο ποσοστό των ψήφων του έρχεται από συνταξιούχους. Αν δε στήριζε τη λύση ΔΝΤ και ανακοίνωνε το ΠΑΣΟΚ πτώχευση μετά από λίγους μήνες, τότε θα έχανε όλους αυτούς τους ψήφους για πάντα.

1)Τις εναλλακτικές δε τις ξέρει καλά καλά ο Τσίπρας. Θα τις βρω εγώ; Είπα τις 2 πιο πιθανές για δημοψήφισμα. 1) Ευρωπαϊκός μηχανισμός στήριξης - ΔΝΤ, 2) μη αποδοχή αυτών των μέτρων (ας έρθουν με άλλα ή καθόλου) και η τρίτη θα ήταν αυτή που λέει ο Κρούγκμαν υποθέτω, περί εξόδου από το ευρώ.

  1. Είναι γιατί το imf δε το πειράζει να χάσει τα λεφτά του (που δε θα τα χάσει). Το νοιάζει τα κέρδη που θα έχουν οι χώρες που το χρηματοδοτούν να είναι περισσότερα (που θα είναι).

  2. Εντάξει, μη τα ισοπεδώσουμε όλα. Έχουμε χίλια κακά, αλλά δεν είμαστε τόσο κακοί σε κάποια πράγματα που θα πρέπει να καταργηθούν ή να ιδιωτικοποιηθούν. Προσωπικά προτιμώ τον αγενή νοσοκόμο που θα βάζει γάζες όσο πίνει καφέ, παρά τον ευγενικό που δε σου βάζει γάζες γιατί δεν είσαι σε ασφαλιστική εταιρεία με την οποία συνεργάζεται.

Κατά τα άλλα, δε θέλω να πιάσω τώρα ποστ για τα κακά της συμπεριφοράς των Ελλήνων απέναντι στο κράτος, αλλά σε αυτό συμφωνώ. Μέχρι και η τραγωδία με τους 3 νεκρούς είναι απόδειξη του πόσο λίγο νοιάζεται ο Έλληνας για τις συνέπειες των πράξεων του στο κοινωνικό σύνολο. Όποιος πέταξε τη μολότοφ το έκανε γιατί έτσι ξέδιδε και δε τον ένοιαζαν οι συνέπειες, όποιος έδινε άδεια πυρασφάλειας στο κτίριο ήθελε το φακελάκι και δε νοιαζόταν για τις συνέπειες, όποιος ζητουσε από τους εργαζόμενους να δουλέψουν ήθελε το κέρδος της επιχείρησης και δε νοιαζόταν για τις συνέπειες, όποιος διέδιδε πως οι νεκροί ήταν ψέματα του κράτους ήθελε να δυναμιτίσει το κλίμα κατά του κράτους και δε νοιαζόταν για τις συνέπειες και πάει λέγοντας.

  1. Δε φτάνουν για τα χρέη, φτάνουν όμως για το έλλειμα. Ειδικά αν μπλέξεις και τους βρώμικους επιχειρηματίες μέσα. Αλλά ακόμη κι αν δε φτάνουν (διόλου απίθανο μιας και το έλλειμα λόγω κακοδιαχείρισης είναι επίσης τεράστιο) και μόνο το ότι ο κόσμος θα δει μια αλλαγή και θα δει πως 1) δεν υπάρχει ατιμωρησιά και 2) υπάρχει ελπίδα, ίσως τότε να ελλατωθούν και οι συμπεριφορές του 3.

Δεν ξερω τι εχετε πει γιατι βαριομουνα να διαβασω να ουμε … αλλα δεν αφηνετε τις μλκιες με Βουλγαρακηδες κτλ ?

Η εκκλησια εχετε ιδεα ΠΟΣΑ εχει ? τα φανερα υπολογιζονται κοντα στα 60 δισ … τα φανερα. και κανετε κ το σταυρο σας μερικοι … :stuck_out_tongue: :roll:

60 δις…??? 8O

απο που βγαινει αυτο ο αριθμος?

Tα sites γράφουν κάτι για διάλυση της συγκέντρωσης έξω απ΄τη βουλή που έγινε σήμερα από τα ΜΑΤ με ρίψη χημικών κτλ. Εγώ έφυγα κατά τις 8.30 από εκεί και όλα ήταν υπερβολικά ήσυχα. Γνωρίζει κάνεις κάτι νεότερο?

Η εκκλησία έχει το 25% της εθνικής τράπεζας. Νομίζω ότι η συνολική περιουσία της ανέρχεται στο 1 τρισ. ευρώ.
Όταν ο Ιερώνυμος είχε ερωτηθεί γιατί δεν ξελασπώνει την χώρα είχε πει πως και να μηδενίσει το χρέος πάλι σκατά θα τα κάνουν.

ειχε εκτατα στα καναλια…
οτι ναναι ελεγαν…
αλλοι λεγαν για μικρη μεριδα ανηλικων με ενηλικους μαζι(?) που πεταγαν πετρες και αναγκαστηκαν να κανουν χρηση χημικων…
αλλοι λεγαν οτι ηταν μονο 10 ατομα(!) και εγινε ο χαμος μονο για αυτους…!!
(φανταζομαι τι εχει να γινει στο μελλον αν εχουν τετοιες εντολες οι αστυνομικοι…)

παντως ειναι αμπαλοι…
ειδικα οταν τους εβλεπα να χτυπουν με τα γκλομπ τις ασπιδες τους για να φοβησουν και καλα τον κοσμο με επιασαν τα γελια…

γενικα για εκκλησια λενε για τρις αλλα παιζει να ναι υπερβολαρα … τα δισ που σου λεω ειναι απο φανερες καταθεσεις κ περιουσιουλες :stuck_out_tongue:
γενικα εχει λογικη μωρε ομως … θα κατεβασει κ ενα κομμα η εκκλησια το οποιο θα σε βγαλει απο την κριση γιατι εχει το κομποδεματακι του και να δω μετα ποσοι θα το ψηφησουν :papas::papas::blink:

για την σημερινη πορεια ,ακομα και οι ειδησεις το εδωσαν φουλ το στημενο σκηνικο …πρωτα εκαναν ντου τα ΜΑΤ και μετα τελειως ξαφνικα βρεθηκαν και καποιες μολοτοφ . ΜΕΤΑ ομως … εβλεπα απευθειας εικονες .
Αργοτερα δικαιολογησαν οτι το αρχικο ντου των ΜΑΤ ηταν προληπτικα για να μην δημιουργηθουν ζημιες … μετα απο 4 ωρες πορειας …προληπτικα #-o:lol:#-o:lol:

εδω μας ειπαν οτι σπασαν την μυτη και τα δοντια της γυναικας κατα λαθος…!!
τι να λεμε τωρα…!

Tρομερή δήλωση Γιάννη Δημαρά

Δηλώνω παρών στις γενεές των συγγενών αλλά και των άλλων συν-Ελλήνων, που έχουν την ίδια κοινωνική καταγωγή με μένα. Δηλώνω παρών στη μάνα μου και τον πατέρα μου, που με γέννησαν και με μεγάλωσαν αγωνιζόμενοι κάθε μέρα και νύχτα για να υπερασπιστώ την αξιοπρέπεια, την τιμή και το δικαίωμα των απλών ανθρώπων στη ζωή?»

Να και ένας απο τους 300 που έχει τα cohones να πάει κόντρα στο κόμμα του για το συμφέρον του ΛΑΟΥ
:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

Τ’αρχίδια τα πολλά όμως βρίσκονται στην παραίτηση από την βουλευτική ιδιότητα :slight_smile:

ημουν και εγω εκει μεχρι τελους.
απο νωρις το σκηνικο με τα λεηζερ και τα πλαστικα μπουκαλια που ειχαν στοχο τη βουλη αλλα, ω! τη συμπτωση σταματουσανε στους μπατσους.
ξαφνικα εγινε ντου απο τους μπατσους που ηταν μπροστα μας. ηταν απιστευτα επικινδυνο γιατι ειχε πολυ κοσμο, και θα μπορουσε ανετα να ποδοπατηθουν. μας τρεξαν σε ολα τα στενα προς ερμου-κολοκοτρωνη-σταδιου. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μισος.
Ηταν πολυ χυμα ο κοσμος και αυτοι βαραγανε.
κανανε και μια μικρη εμφανιση Διας ή Δ.:stuck_out_tongue:

τι λες αγορι μου?Στον υπνο σου το βρηκες το νουμερο?

Ούτε εγώ, δεν είμαι Σέρβος :stuck_out_tongue: και εδώ μιλάμε για τα επιτόκια που προσφέρονταν για δανεισμό της Ελλάδας. Όποιος Κινέζος ήθελε μπορούσε να αγοράσει ομόλογα εδώ και μήνες και να συγκρατήσει την αύξηση του spread, σωστά;

Aυτή δεν είναι εναλλακτική για την Ελλάδα αλλά μόνο για ένα παρεάκι Αμερικάνων οικονομολόγων, Κρούγκμαν, Ρουμπίνι κλπ. που έχουν βαλθεί για τους δικούς τους λόγου να “τελειώσουν” το ?.

Α, επίσης, για να μην μπερδευόμαστε: Eπειδή ανέφερες πριν στο ποστ σου για τον Κρουγκμαν τον όρο liberal, να διευκρινίσω πως στην Αμερικάνικη πολιτική ορολογία το liberal περιγράφει την αριστερότερη πτέρυγα του δημοκρατικού κόμματος. Ας μην το μπερδεύουμε με αυτό που στα Ελληνικά λέμε “φιλελέυθερος” που για τους Αμερικάνους είναι Libertarian.

Το νοιάζει κυρίως να μην χαθούν τα λεφτά που έχουν ήδη δανείσει ξένοι επενδυτές

Δεν διαφωνώ απαραίτητα, δεν λέω να καταργηθεί οριστικά το ΕΣΥ. Απλά λέω πως έχει τις χειρότερες υπηρεσίες της Ευρώπης με το υψηλότερο αναλογικά κόστος. Θα μπορούσε να ξαναστηθεί λιγότερο σπάταλο.
Τα υπόλοιπα που γράφεις τα προσυπογράφω 100%

:lol3::lol3::lol3:

Κι εγώ στην θέση του τα ίδια θα έκανα πάντως … :lol: :lol:

1 τρις και 234 δις και 45 εκατομμυρια και 340 χιλιαδες και 50 ευρω.Και 2 ευρω που βαζει αυτη τη στιγμη μια γιαγια σ ενα παγκαρι στον Αγιο Ορεσιβιο τον Δρυοκολαπτη.

Ε βασικα ναι,να χει μονη της περιουσια τριπλασια περιπου ολου του ΑΕΠ της χωρας λιγο δυσκολο=p

Τωρα,να τραβηχτει αμεσα ο,τι χρημα εχει η Εκκλησια στην Εθνικη επισης αδυνατον για ευνοητους λογους,δημευση δε παιζει ουτε γι’αστειο δηλαδη.

Ειπωμένο σε καθεστωτικά μέσα ενημέρωσης, κρίμα που δύσκολα το αποδεικνύω και μαλακία που το πέταξα έτσι και δίνω αφορμή να με πουν και ψεύτη. :slight_smile:

Παρόλα αυτά μιλάμε για εκατοντάδες δισ. ευρώ, google it για να βρεις και περισσότερα από αυτό

Βασικα να μας ξελασπωσουν οι Κυπριοι και ο Νταλαρας.Να κανει εκει λαηβ και να μας φερει λεφτα,οπως εκανε το αντιθετο τοσα χρονια.