Πολιτικές εξελίξεις

Άρθρο του Κρούγκμαν (νομπελίστας Αμερικανός liberal Οικονομολόγος) για την οικονομία στην Ελλάδα και οι προβλέψεις του. Από κάτω έχω το πρωτότυπο, η μετάφραση είναι της Ελευθεροτυπίας

Σε χθεσινό άρθρο του με τίτλο «Τέλος παιχνιδιού για Ελλάδα» ο νομπελίστας καθηγητής Πολ Κρούγκμαν αναφέρει ότι πολλοί αναλυτές πιστεύουν τώρα πως η Ελλάδα θα καταλήξει σε αναδιάρθρωση του χρέους της, έναν ευφημισμό μερικής ακύρωσης του χρέους.

Όπως αναφέρει ο Κρούγκμαν: “Συμφωνώ. Όμως, ο συλλογισμός φαίνεται να σταματά εκεί, πράγμα που είναι λάθος. Στην πραγματικότητα, η συμφωνία πως η Ελλάδα θα οδηγηθεί τελικά σε χρεοκοπία είναι πολύ αισιόδοξη. Πείθομαι ολοένα και περισσότερο πως η Ελλάδα θα καταλήξει επίσης σε έξοδο από το ευρώ”.

Και συμπληρώνει: “Η λογική που έχω ήδη προτάξει είναι πως ακόμη και με αναδιάρθρωση του χρέους της, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει μεγάλα προβλήματα καθώς θα υποχρεωθεί σε αυστηρότατη λιτότητα προκαλώντας βαθιά ύφεση και αυτό μόνον για να κλείσει το πρωτογενές της έλλειμμα (χωρίς δηλαδή να προσμετρώνται οι τόκοι). Το μόνο πράγμα που θα μπορούσε να περιορίσει την ανάγκη της λιτότητας θα ήταν κάτι που θα βοηθούσε την οικονομία να επεκταθεί ή τουλάχιστον να μην συρρικνωθεί τόσο πολύ. Αυτό θα μείωνε τον οικονομικό πόνο, μειώνοντας την απαιτούμενη έκταση δημοσιονομικής λιτότητας. Όμως, ο μόνος δρόμος οικονομικής επέκτασης είναι αυτός της αύξησης των εξαγωγών, ο οποίος μπορεί να επιτευχθεί μόνον εάν μειωθούν δραστικά οι ελληνικές τιμές και κόστη συγκριτικά με την υπόλοιπη Ευρώπη”.

Στη συνέχεια, προσθέτει ότι εάν η Ελλάδα “αποτελούσε μία ισχυρά συνεκτική κοινωνία με αυστηρές μισθολογικές ρυθμίσεις βάσει συλλογικών συμβάσεων, ένα είδος Αιγαιακής Αυστρίας, τότε θα ήταν δυνατό να γίνει αυτό μέσω μιας συλλογικά συμφωνημένης μείωσης των μισθών σε όλα τα μήκη και πλάτη της οικονομίας. Αυτό που αποκαλείται “εσωτερική υποτίμηση”. Όπως όμως έδειξαν τα σημερινά δραματικά γεγονότα, αυτό δεν είναι δυνατό”.

Όσο για την εναλλακτική λύση, σύμφωνα με τον Κρούγκμαν “είναι η υποτίμηση, η οποία σημαίνει εγκατάλειψη του ευρώ. Οιαδήποτε ανακοίνωση εξόδου από το ευρώ, όπως επισημαίνει και ο Eichengreen, θα προκαλούσε τρομακτικές τραπεζικές κρίσεις. Με την ίδια λογική, οποιαδήποτε αναφορά από ξένους παίκτες, όπως πχ η ΕΚΤ, για την ύπαρξη αυτής της δυνατότητας θα οδηγούσε σε κερδοσκοπική επίθεση κατά των ελληνικών τραπεζών και συνεπώς δεν μπορεί να γίνει. Το όλο θέμα είναι μη συζητήσιμο. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Η Ελλάδα έχει ήδη αρχίσει να μοιάζει με την Αργεντινή του 2001”.

Κλείνοντας, υπογραμμίζει ότι “αυτό δεν αποτελεί εναλλακτική λύση στην αναδιάρθρωση του χρέους. Είναι αυτό που θα χρειαστεί επιπρόσθετα της αναδιάρθρωσης του χρέους προκειμένου να κάνει βιώσιμη και αποδοτική την δημοσιονομική προσαρμογή. Ελπίζω πως κάπου βαθιά μέσα στην ΕΚΤ και το ελληνικό υπουργείο Οικονομίας οι άνθρωποι θα σκεφθούν το αδιανόητο. Γιατί αυτό η φοβερή κατάληξη έχει αρχίσει να δείχνει καλύτερη από τις άλλες εναλλακτικές λύσεις”.

Greek End Game

Many commentators now believe that Greece will end up restructuring its debt ? a euphemism for partial repudiation. I agree. But the reasoning seems to stop there, which is wrong. In effect, the consensus that Greece will end up defaulting is probably too optimistic. I?m growing increasingly convinced that Greece will end up leaving the euro, too.

I?ve basically laid out the logic already: even with a debt restructuring, Greece will be in deep trouble, forced to engage in severe austerity ? and provoke a deep slump ? just to close the primary, non-interest deficit.

The only thing that could reduce that need for austerity would be something that helped the economy expand, or at least not contract as much. This would reduce the economic pain; it would also increase revenues, reducing the needed amount of fiscal austerity.

But the only route to economic expansion is higher exports ? which can only be achieved if Greek costs and prices fall sharply relative to the rest of Europe.

If Greece were a highly cohesive society with collective wage-setting, a sort of Aegean Austria, it might be possible to do this via a collectively agreed reduction in wages across the board ?an ?internal devaluation.? But as today?s grim events show, it isn?t.

The alternative is a devaluation ? which means leaving the euro.

Any announcement of plans to leave the euro would, as Eichengreen points out, trigger disastrous bank runs. By the same token, any suggestion by outside players, like the ECB, that the option exists would amount to invoking a speculative attack on Greek banks, and therefore can?t be made. The whole thing is effectively undiscussable.

But that doesn?t mean it can?t happen. Greece is already starting to look like Argentina 2001.

Again, this isn?t an alternative to debt restructuring; it?s what might be needed in addition to debt restructuring to make the fiscal adjustment possible.

I hope that somewhere, deep in the bowels of the ECB and the Greek Ministry of Finance, people are thinking about the unthinkable. Because this awful outcome is starting to look better than the alternatives.

εχτες θα πρεπε να χε εκατομμυρια κοσμου σε ολες τις μεγαλες πολεις της ελλαδας και να διαδηλωνουν εξω απο την βουλη…να γινει κανονικη επανασταση…αν δεν γινει τωρα ποτε θα γινει???μονο ετσι θα μπαινε το σκατο στο κωλο των πολιτικων…

αντι για αυτο υπηρχαν οι κλασσικοι αγωνιστες του ΠΑΜΕ του συν και των λοιπων…

και οπως παντα οι κλασσικοι μπαχαλακηδες…

μια που ειμαστε στις Πολιτικές εξελίξεις…

Υπερψήφισε η Ντόρα Μπακογιάννη πριν από λίγο το νομοσχέδιο για τα μέτρα παρά την κομματική πειθαρχία για καταψήφισή του που είχε επιβαλλει ο Αντώνης Σαμαράς.

:bye: ντορα . .

[SIZE=“7”]ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ[/SIZE]

ποιο ακριβως?

edit…:

Τρεις βουλευτές της κυβέρνησης δεν υπερψήφισαν τα έκτακτα μέτρα, αλλά ψήφισαν παρών. Θεωρείται σχεδόν βέβαιη η διαγραφή τους.
Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, κ. Δημαράς και η βουλευτής, Σοφία Σακοράφα ψήφισαν παρών κατά τη διάρκεια της ονομαστικής ψηφοφορίας για το νομοσχέδια για τα έκτακτα μέτρα του μηχανισμού βοήθειας.

Λίγο αργότερα ο Βασίλης Οικονόμου, βουλευτής Αττικής ψήφισε επίσης παρών. Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι είναι πιθανό σενάριο η διαγραφή και των τριών βουλευτών αν και άλλες πληροφορίες κάνουν λόγο για σοβαρή επίπληξη.

Κυβερνητικές πηγές αναφέρουν πως ο πρωθυπουργός μόλις ενημερώθηκε για την κίνηση των τριών βουλευτών , δήλωσε πως “στη μάχη υπάρχουν και απώλειες”.

Προλαβε ο ΓΑΠ με τους Δημαρα, Σακοραφα, Οικονομου που ψηφισαν “παρων”, εξω απο την κομματικη γραμμη. Αυτο το παιδι ολα τα φωτα πανω του τα θελει :lol:

Χμ, πώς ειπαμε οτι λεγοταν μια περιοδος περιπου το 1967; Φουντα; :-k

α και να πω συλληπητηρια για τους χθεσινους νεκρους…τι να πει κανεις…οι ανθρωποι για το μεροκαματο ηταν εκει με τον φοβο της απολυσης…

ευχομαι να πιασουν τους δολοφονους…

Εγω την Μπακογιαννη τώρα γιατι την βλεπω να οδευει προς ΛΑΟΣ; :-k (απλα δικιά μου εντυπωση είναι δεν το στηριζω πουθενα) Και αυτό δεν μου αρεσει και τόσο. Σιγουρα ήθελε να φύγει απο ΝΔ αυτό φαινόταν. Ε ρε γλέντια, βλέπω το ΛΑΟΣ στις επομενες εκλογές δεύτερο κομμα, θα γελάμε και θα κλαίμε.

εισαι τρελος.?
πιο πιθανο ειναι να παει στο κκε και μετα στο φεγγαρι παρα αυτο…

*στις επομενες εκλογες ολοι δευτεροι θα ειναι…

Γιατί μάλλον έχεις χάσει τα ξεκατινιάσματα της (“είσαι άκρο”, “είσαι πράκτορας των Αμερικάνων”) με τον Καρατζαφέρη στη βουλή! :wink:

To KKE εγω το βλεπω νεκρο προσωπικά και λυπαμαι πολύ για αυτό. Τωρα το ξεκατινιασμα που λετε δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Το κακό είναι πως σε αυτές τις περιπτώσεις τα ακραια κομματα της δεξιας βγαίνουν παντα κερδισμένα. Και ο πατηρ της Ντορούλας δεν είναι και ο πιο προοδευτικός άνθρωπος που έχει υπαρξει σε αυτη την γη. :wink:

ισχύουν και τα δύο…

Για την ιστορία, τα μέτρα ψηφίστηκαν με 172 υπέρ, 121 κατά.

Τα μέτρα ψήφισαν σύσσωμοι οι φασίστες του λάος (πολιτική χρεωκοπία επιγραμματικά).

To KKE εγω το βλεπω νεκρο προσωπικά και λυπαμαι πολύ για αυτό

Ενδιαφέρουσα άποψη. Πες μας και τη δουλειά κάνεις, για να δούμε πως τοποθετείσαι ταξικά σε σχέση με το ΚΚΕ.

Τώρα αρχίζουν οι αγώνες.

Υπαλληλος σε εργαστηριο ζαχαροπαστικής (όχι πάντα) και γενικά ότι βρεθει μπροστά μου. Περνάω τις εξετάσεις;

Δεν πρόκειται για εξετάσεις φίλε μου. Αφού είσαι υπάλληλος και κατά τα φαινόμενα ανήκεις στην εργατική τάξη, και βλέπεις το κομμουνιστικό κόμμα που έχει τις ρίζες της σ΄αυτή νεκρό, ό,τι και να σου πω μέσα από το ίντερνετ περιττεύει. Θα έρθει και στη δουλειά σου και κανένας κομμουνιστής να δουλέψει, και τότε θα έχουμε δευτέρα παρουσία. Μέχρι τότε πάντως, ΨΑΞΟΥ και ψάχτο κι αυτό.

Εντιτ:
Με αυξημένη πλειοψηφία των 180, θεωρητικά πάντα τα μέτρα δε θα πέρναγαν.

Εντάξει μην τα ισοπεδώνεις κι εσύ όλα, δεν είναι απαραίτητο να είναι ΚΚΕ κάποιος για να είναι κομμουνιστής.

Νεκρο, ξενεκρο, την καλυτερη σταση κρατησε τωρα.

Δεν είπα κάτι τέτοιο κούκλε. Σε έχω δει και με παρέα κνιτισών στο Γκαγκάριν άλλωστε. 8)

Δημοψήφισμα με ποιές εναλλακτικές;
Tα δημοψηφίσματα είναι μιά χαρά δημοκρατικός θεσμός αλλά λεφτά δεν γεννάνε…

Είναι παράδοξο πάντως ο τοκογλύφος να σε δανείζει με το χαμηλότερο επιτόκιο που μπορείς να βρεις… :roll:

Για το πρώτο είμαι σίγουρος πως το ξένο κεφάλαιο παρακολουθώντας τις εξελίξεις συνωστίζεται ποιός θα πρωτοεπενδύσει… :stuck_out_tongue:
Για το δεύτερο, αφ’ ενός είμαι βέβαιος πως ο Ομπάμα μόνο με τις πολιτικές του ΔΝΤ στις χώρες όπου παρεμβαίνει δεν ασχολείται, αφ’ ετέρου για ποιό κράτος πρόνοιας μιλάς: Aυτό της αποκλειστικής νοσοκόμας;
Ζούμε σε ένα θέατρο του παραλόγου όπου οι πολίτες παριστάνουν πως πληρώνουν φόρους (εξαίρεση οι μισθωτοί που όντως πληρώνουν) και το κράτος παριστάνει πως τους προσφέρει υπηρεσίες.

Δεν φτάνουν Κάρβου αυτά τα λεφτά, δες τα νούμερα:
Χρωστάμε 300 δις, η μπάζα Ρουσσόπουλου-Βουλγαράκη-Δούκα από το Βατοπέδι να είναι το πολύ-πολύ μερικά εκατομμύρια ο καθένας;

Νομίζω πως ήταν αναμενόμενο το ΛΑΟΣ να στηρίξει ΔΝΤ. Μην ξεχνάς πως ένα μεγάλο ποσοστό των ψήφων του έρχεται από συνταξιούχους.