Ολυμπιακός

Εγώ πραγματικά διασκεδάζω με τα επιθετικά plays που έχουμε όταν είναι μέσα ο Σπανούλης. Δηλαδή, κατεβάζει ο άλλος γκαρντ, ο Σπανούλης ξεκινάει απ’ το λόου ποστ, παίρνει ένα ψευτοσκριν (στην πραγματικότητα μέχρι εκείνο το σημείο κανείς αμυντικός δεν ασχολείται μαζί του), βγαίνει στην κορυφή του τριπόντου, παίρνει τη μπάλα και μετά ό,τι τον φωτίσουν οι θεοί.

Γατάκι Στηβ Κερ, κοίτα να μαθαίνεις :!:

Μιλάμε για τρελά επιθετικά σενάρια

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτο που εγινε χθες πρεπει να το περιμενε πολλα χρονια ο Σπανουλης, buzzer beater με δικο του σουτ μεσα στην εδρα τους και ξεροι οι Παναθηναικοι. Πιστευω ομως οτι ο Σφαιρο παιρνει πολλα ρισκα, καπως ετσι εγινε και στο Μπαμπεργκ και τελικα ηττηθηκαμε αφου ο Σπανουλης αναγκαστηκε να κανει ενα σουτ απελπισιας απο τα 9 μετρα. Αν δεν ειχε βγει ο Γκιστ με 5 φαουλ θα ηταν επανω του και θα ειχε κρυψει τον ουρανο… Κωλοφαρδια λεγεται και οχι ορθολογικη αντιμετωπιση της καταστασης/φασης.

Πάντως όταν έχεις 8 δευτερα και την μπάλα δεν πας για τρίποντο με τη διαφορά στον πόντο. Επειδή ακριβώς είσαι ο σπανουλης θα σε μαρκαρουν εκεί, άλλο που τελικά δεν το έκαναν και μας βγήκε.

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μετά τα όσα έγιναν και γίνονται από χτες από πλευράς ΚΑΕ ΠΑΟ, πλέον το πρωτάθλημα δεν έχει καμία σημασία, αφού δεν επεμβαίνει κανένα θεσμικό όργανο να τιμωρήσει αυτούς που δυναμιτίζουν το κλίμα.

Μόνο νέα (ενισχυμένη) Ριζούπολη τους αξίζει στον τρίτο τελικό.

Τον μαρκαρε ο Καλαθης απλα δεν μπορεσε να τον ακολουθησει και το στατικο του αλμα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, αν ηταν ο Γκιστ εκει δε νομιζω οτι ο Σπανουλης θα ειχε την ιδια ευκαιρια.
Οταν εχει 8 δευτερα πας προς τα μεσα να παρεις και φαουλ αν γινεται. Θα ηταν πιο ορθολογικο να ψαξουν τον Πριντεζη που εχει επισης κρυο αιμα σε τετοιες φασεις.

Μην ασχολεισαι.
Εγινε επιθετικο φαουλ στον Χαντερ απο τον Διαμαντιδη το οποιο σωστα δεν σφυριχθηκε, οπως και τα βηματα του Σπανουλη δεν σφυριζονται στο 1,5 δευτερο.

Δεν ασχολούμαι, ούτε θάθελα να γίνει όντως νέα Ριζούπολη. Απλά αυτό τους αξίζει, ξαναλέω, από τη στιγμή που που όχι μόνο δεν τους μαζεύει κανένα θεσμικό όργανο αλλά βρίσκονται να δικαιώνονται κιόλας (γελοιωδέστατη απόφαση ΑΣΕΑΔ για να ρθει να κανει το σόου του το πρεζάκι στο ΣΕΦ).

Στην τελευταία φάση, ακόμα κι αν ήταν μέσα ο Γκιστ, δε θα ήταν πάνω στον Σπανούλη, γιατί το πικ εν ρολ το στήνει ο Μάντζαρης άρα σε αυτόν πάει η αλλαγή του αμυντικού.

Πέρα από όλα αυτά, ό,τι και να λέγεται για το σασπένς των φετινών τελικών και όλες αυτές τις μπούρδες, εγώ αυτό που βλέπω είναι άλλη μια φορά μέτριο έως κακό μπάσκετ (με ορισμένες ατομικές εκλάμψεις) και προδεδικασμένη αποτυχία και των δύο στην προσεχή ευρωλίγκα.

ΤΟ επίπεδο έχει πέσει κατακόρυφα (εντός κι εκτός παρκέ) μετά το '12 και την αποχώρηση των Σέρβων. Για δυο χρονιές (10/11 και 11/12) είδαμε τους απόλυτους τελικούς από πλευράς ποιόητητας και όλα μοιράσμενα (από ένα πρωτάθλημα, κύπελλο & ευρωλίγκα). Τώρα βλέπουμε δύο ομάδες να αγκομαχούν -ακόμα κι αν μεμονωμένα το πρώτο ματς ήταν κάπως καλύτερο.

Αυτο που εκανε ο Σπανουλης στην τελευταια φαση χτες αποδεικνυει γιατι ειναι μεγαλος παικτης. Ευστοχει σε τριποντο στο τελευταιο δευτερολεπτο του αγωνα με τον Καλαθη κρεμασμενο πανω του, εκτος ισορροπιας, σε μια βραδια που δεν ηταν κακος αλλα ουτε πολυ καλος και παγωνει ολο το ΟΑΚΑ… Πραγματικα πρεπει να την ειχε ονειρευτει πολλες φορες αυτη την βραδια. Οι μεγαλοι παικτες ειναι αυτοι που παιρνουν την ευθυνη πανω τους ακομα και αν πολλες φορες αποτυχουν. Χτες ομως ηταν απο τις φορες που του βγηκε. Και ειναι φοβερο πως η φαση αυτη διαδεχεται το τριποντο του Διαμαντιδη μετα απο ενα 0/8 που ειχε εκεινος και εβαλε το πιο κρισιμο απο ολα τα σουτ που πηρε. Τα τελευταια λεπτα του ματς ηταν ολα τα λεφτα.

Η νικη ομως αυτη ηρθε χαρη σε αυτη την [B][SIZE=4]ΨΥΧΑΡΑ[/SIZE][/B], τον [B][B][SIZE=4]ΜΟΝΑΔΙΚΟ[/SIZE][/B][/SIZE] [B][SIZE=5][B]ΓΙΩΡΓΟ ΠΡΙΝΤΕΖΗ[/B][/SIZE][/B]… Μαλλον το καλυτερο 4αρι στην Ευρωπη, ειμαι περηφανος που εχω ζησει τοσα χρονια την καριερα αυτου του παικταρα. Με τον θανατο του πατερα του ακομα φρεσκο ηταν και παλι ο καλυτερος παικτης και στον δευτερο τελικο και πραγματικα σε κανει να απορεις για τα [B][SIZE=4]ΤΕΡΑΣΤΙΑ[/SIZE][/B] ψυχικα του αποθεματα…

Γελάει το σύμπαν με αυτά που γίνονται.

Τέτοια κάνουν και καφροποιουν τον κόσμο…

Γελαν κι οι πέτρες. Η ΚΕΔ κρίνει βάσει μιας φάσης και όχι βάσει συνολικής παρουσίας

Αντικειμενικοί και αδιαβλητοι…Μη τολμήσουν να δώσουν λάθος σφύριγμα στον ΠΑΟ, πέφτει καμπάνα

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gia plaka

Για πλάκα δε λες τίποτα :!:

11 πόντους στα τελευταία 3’ ο ΜΠΙΛΑΡΟΣ, 1/4 βολές και ένα έρμπολ ο διαμαντιδάκος και κάποιοι τολμάνε ακόμα να τους συγκρίνουν :razz:

Οταν σε θελει ετσι ειναι, μονος του το εχασε ο βαζελος χτες μεσα σε 5’.
επισης μπραβο angus εγραφες για ψυχαρα πριντεζη κτλ παρτον εξω στα επομενα ματς. γουρληδες ειστε ορισμενοι ρε… :lol:

εμείς αυτοκτονησαμε πάλι αλλά δεν φαινόμαστε άξιοι και να διεκδικησουμε τίποτα φέτος.
Αν δεν αλλάξει η αγωνιστική μας εικόνα το βλέπω να το σηκώνετε μέσα στο ΟΑΚΑ.

Νομίζω ότι η φετινή μας χρονιά μπορεί να συνοψιστεί σε τηλεοπτικό πλάνο όπου ο Σφαιρό ,σε τάιμ άουτ, κάνει σχηματάκια και μιλάει στους παίκτες. Δεν βγάζει κανένα νόημα…

τους μαθαινε γεωμετρια μωρε…

Τον έσωσε ο Σπανούλης εχτές, μαζί και ο Παπαπέτρου που μπήκε μόνο και μόνο επειδή υπήρξε η ατυχία με τον Πρίντεζη.

Δυστυχώς θα πρέπει να υποστούμε είτε χαμένο πρωτάθλημα (με διπλό μπρέηκ στο ΣΕΦ) είτε παραμονή Σφαιρόπουλου.

Ευτυχώς μέσα σε αυτή τη lose-lose κατάσταση έρχονται και μας διασκεδάζουν οι ζελέδες με το κλάμα τους.

Ας πάρουμε πρωτάθλημα που έχουμε να κάνουμε 2ο σερί απ’το '94 (μετράνε αρκετά στη ψυχολογία τέτοιες ισορροπίες) και μετά αφού τα αδέρφια είναι μπασκετικοί, ας κάνουν αυτό που πρέπει. Οπως η αξιολόγηση μιας ομάδας δεν πρέπει να γίνεται πάντα αποκλειστικά και μόνο βάση τίτλων, δεν βλέπω το γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για την παραμονή ενός προπονητή. Ειδικά στην πιο αποτυχημένη χρονιά στην Ευρώπη εδώ και πόσα χρόνια.

Είναι δεδομένο ότι θα μείνει ο Σφαιρόπουλος αν έρθει το πρωτάθλημα, βγαίνει από όλα τα “ρεπορτάζ”/“απόψεις” κόκκινων μπασκετικών δημοσιογράφων.

Φυσικά το σωστό θα ήταν και σε τέτοια περίπτωση να γίνει ό,τι έγινε στον Παναθηναϊκό το καλοκαίρι του '99 (για όσους θυμούνται και βλέπουν τις άπειρες αναλογίες).