Ολυμπιακός

Χαιρετισματα στα παιδια Βασιλη μου. :smiley:

Βασιλη7, υποστηριζεις και χρηματοδοτεις την κερδοσκοπικη εταιρια Ολυμπιακος. Τα υπολοιπα, ειναι φουμαρα, ειναι εποχης ερασιτεχνισμου. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

ΚρισΠ, καλη η τρολια σου.

Στρουθοκαμιλισμός λέγεται αυτό θρησκευόμενε τύπε, χαίρεσαι με τα εγκλήματα και την μαφία και τους δίνεις και τα λεφτά σου κιόλας…τέτοια στραβομάρα τόσα χρόνια δεν δικαιολογείται…είτε είσαι εντελώς βλάκας είτε σιγοντάρεις το έγκλημα…άντε ξυπνάτε επιτέλους σκατάνθρωποι και δείτε τι γίνεται

stokos the return!!! :lol:

Παιδιά, θα ακούσετε καμιά κουβέντα και δεν θέλω γιατί σας αγαπάω. Αλλά είμαι ΘΡΥΛΑΡΑ από τόσο δα σκατό και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ και δεν έχω καμία υποχρέωση να δικαιολογούμαι σε βαζέλες και αντι-Ολυμπιακούς για το τι ομάδα υποστηρίζω, ούτε σας χρωστάμε και πιστοποιητικό φρονημάτων και ηθικής.

Άντε μπράβο σιγά σιγά γιατί μας τα κάνατε και λίγο τσουρέκια…

Vic όσο αντικειμενικός και με αντίληψη είσαι σε πολλά θέματα, εδώ είσαι το ακριβώς αντίθετο. Και τι πάει να πεί ρε ότι είσαι θρυλάρα από τόσο δα σκατό? Πλέον την ομαδάρα σου την λυμαίνονται εγκληματικές οργανώσεις, τα τελευταία 15 χρόνια τουλάχιστον, ξύπνα. Έτσι δικαιολογείς στον εαυτό σου τα εγκλήματα που συντηρείς και διαιωνίζεις τόσα χρόνια? Όταν κλέβεις κατάφορα τις υπόλοιπες ομάδες επί 10-15 χρόνια (ΕΚΤΟΣ από τους πράσινους εγκληματίες), κλέβεις πρωταθλήματα και καρπώνεσαι τα μύρια του Ch.L., μανιπιουλάρεις την διαιτησία ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ και εν κατακλείδι υποστηρίζεις έμπρακτα μια εγκληματική οργάνωση, τι στο πούτσο σκέφτεσαι? Ότι ο ολυμπιακός είναι ιδέα? Μας δουλεύετε ρε όλοι? Δηλαδή το γεγονός ότι ο κόκκαλης και τώρα ο χοντρός σας έκαναν συνένοχους σε ένα έγκλημα ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ? Πόσο χαμηλά έχει πέσει ρε το ήθος σας? Πόσο ακόμα θα κοιμάστε? Είστε για λύπηση μόνο και μόνο που αγνοείτε ΤΟΣΑ χρόνια τα εγκλήματα και μένετε στην μπάλα, γιατί έτσι σας βολεύει…μπαλίτσα να βλέπουμε και στα @@ μας τα υπόλοιπα…καμία σωτηρία δυστυχώς…στρουθοκάμηλοι με άποψη…

Εγώ είμαι ο Βασίλης και είμαι Ολυμπιακός. Εσύ είσαι ο matia και είσαι κάτι άλλο. Αν είσαι βάζελος δεν θα σε βγάλω μαλακισμένο πρόβατο του Βαρδινογιάννη (εγώ μεγάλωσα στα πέτρινα χρόνια φίλε μου, δεν ταυτίστηκα με προέδρους και πορείες και ποιος είναι αυτός που κερδάει πάντα), ούτε πρόβατο του Πατέρα, ούτε του Τράκη, ούτε τίποτα, ο καθένας είναι αυτός που είναι. Αν είσαι ΑΕΚ δεν θα σε βγάλω κορόιδο του Μελισσανίδη, αν είσαι ΠΑΟΚ δεν θα σε βγάλω ούγκανο ορκ που προσκυνάει ζώα που του πουλάνε ΠΑΟΚοφροσύνη, ο καθένας είναι μια ομάδα και έχει στο κεφάλι του ένα ιδανικό και μεγειά του και χαρά του.

Σε παρακαλώ πάρα πολύ τα νεύρα σου για την κατάσταση του ελληνικού ποδοσφαίρου να μην τα επεκτείνεις σε όλο τον φίλαθλο κόσμο αδιάκριτα και αδιάκοπα και κόψε το β’ πρόσωπο, ενικό και πληθυντικό που έχεις καταχραστεί, κόψε τα ΞΥΠΝΑ και την ενημέρωση, μπορεί να έχουμε και μόνοι μας άποψη και κρίση. Και είμαι ΘΡΥΛΑΡΑ ναι, σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να πάει να γαμηθεί πρόσχαρα, δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν που όποτε τον συμφέρει είναι υπέρμαχος της τιμιότητας και καθαρότητας και όταν έρθει η δικιά του σειρά τα κάνει όλα γαργάρα (γιατί οι άλλοι τα ξεκινήσανε, η δικαιολογία του κάθε Κοκκαλικού μαλάκα αυτή ακριβώς ήτανε, εκδίκηση για τα πέτρινα), ιεραρχεί κατά το δοκούν ποιος είναι πιο λαμόγιο από τον άλλο (μαλάκας ο Τράκης, αλλά όχι τόσο μαλάκας όσο ο Μαρινάκης, άρα καλά κάνουμε και λατρεύουμε τον μπασκετικό ΠΑΟ) και παπάρια μάντολες.

Ο καθένας έχει γίνει μια ομάδα από μικρός για τους δικούς του λόγους και κάτω από τις δικές του βιωματικές συνθήκες. Το να είσαι βάζελος, γαύρος ή παοκτζής ή αεκτζής ή ότι, δεν σε κάνει ούτε ξεχωριστό, ούτε διαφορετικό και ο καθένας έχει στο φαντασιακό του ό,τι του καυλώσει για την ομάδα, μια Ιδέα. Εγώ, όπως μου είχε πει ένας παππούς Πειραιώτης στα χρόνια του Κόκκαλη, “τον βλέπεις τον έφηβο; Στην στιγμή του θριάμβου του κοιτάει κάτω, αυτό είναι Ολυμπιακός, όχι τα παιδάκια που μάθανε στις νίκες και κράζουνε όταν χάνει η ομάδα” και εγώ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

Μπάλα τρελαίνομαι να βλέπω και δεν θα σταματήσω να βλέπω και μπορώ να βλέπω μπάλα και να βρίζω και τον Κόκκαλη και τον Μαρινάκη και τον Θοδωρίδη και τον Νικολακόπουλο και τον Τάκη και άμα λάχει να μπινελικώνω τον κάθε μαλάκα που δεν με ξέρει και με ταυτίζει μαζί τους. Μπορώ να γουστάρω τον Γκαλέτι και τον Τάκαρο τον Λεμονή και την ίδια στιγμή να θάβω τον Κόκκαλη και τον Μαρινάκη. ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΕΛΟ ΜΟΥ.

Αυτό, και δεν επεκτείνομαι. Αν υπάρχει όρεξη για αντιλογία και συνέχεια των ίδιων “ηθικών” επιχειρημάτων, μπορείς και μπορείτε όλοι να βάζετε ως default απάντηση “ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ, ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΕΡΧΟΜΑΙ” και ας λυσσάξετε. Δεν έχω χρόνο άλλο για αυτό το θέμα, όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει. Και αν δεν καταλαβαίνει, δεν πειράζει, υγεία. Ας με θεωρήσουν κάποιοι από το ίντερνετ μαλάκα και πρόβατο του Μαρινάκη, δεν γαμιέται.

Άντε σιγά σιγά να φεύγει η μουγκαμάρα γιατί πολλοί Ολυμπιακοί μας γίνανε ντροπαλούληδες ή ξενερωμένοι που βλέπουν μόνο μπάσκετ, βόλεϊ και σκάκι.

Βικ τα εξηγεί ωραία, τι δεν καταλαβαίνετε

Ότι αυτό που υποστήριζες κάποτε, έχει πεθάνει.

Πανάθα να ξεβρωμίσει ο τόπος

1 Like

Καμία Πανάθα. Οι δημοφιλέστερες ελληνικές ομάδες διοικούνται σήμερα από απατεώνες. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η ομάδα/επιχείρηση την οποία υποστηρίζετε.

Οι όποιες ποδοσφαιρικές κουβέντες αξίζει να γινονται στην Ελλάδα εδώ και πάρα πολλά χρόνια πρέπει να γίνονται στην βάση του ότι σχεδόν καμία ομάδα δεν είναι καθαρή, και γι αυτό πρέπει να προσπαθούμε να κοιτάμε το ποδοσφαιρικό κομμάτι ανεξάρτητα από το διοικητικό.

Δηλαδή.

Εγώ είμαι αεκτζης. Να μιλήσω για την ομάδα μου που λυμανθηκε για χρόνια ο Μακαρος; που στην μετα 2000 εποχή ή μόνη τίμια περίοδος ήταν με τον Ντεμη; Να μιλήσω τώρα; Που την ομάδα μου έχει ο ίδιος άνθρωπος που έχει εννομο συμφέρον στα στημένα πρωταθλήματα, αφού έχει την ίδια την βασική πηγή των εσόδων του, τον ΟΠΑΠ; Τον άνθρωπο που με μια από τις πιο σκανδαλώδεις ιδιωτικοποιήσεις στην ιστορία της χώρας μας αγόρασε με 1 δις μια δημόσια επιχείρηση που εφερνε 1 δις το χρόνο στα δημόσια ταμεία;

Να μιλήσουν οι ολυμπιακοί; Με ιδιοκτήτη τον τύπο που το πλοίο του είχε 2 τόνους ηρωίνη, και στην σχετική δίκη η μια αντιπρόεδρος του δικαστηρίου παραιτήθηκε, ενώ δολοφονήθηκαν 5 (νομίζω) βασικοί μάρτυρες της υποθεσης; ούτε στο narcos αυτά. Μην πάμε στα οικονομικά αυτού του τύπου, θα κλαίμε.

Να μιλήσουν οι παναθηναϊκοί; Με ιδιοκτήτη τον κύριο ‘Ρουμανο’, τοξικό απόβλητο, δωρητή των μητσοτακηδων, ιδιοκτήτη του ΣΚΑΙ και της Καθημερινής;

Να μιλήσουμε για το ελληνικο ποδόσφαιρο του Μπεου, του Κούγια, του Πανοπουλου και των λοιπών ομορφοπαιδων;

Η λίστα δεν έχει τελειωμό, ούτε στα πρόσωπα, ούτε στα γεγονότα, ούτε στους διάσημους οπαδούς, ούτε στα αθλητικά ΜΜΕ. Απλά δεν έχει τελειωμό.

Οπότε προσωπικά νομίζω πως κάθε κουβέντα που πάει να γίνει για μπάλα, χρήσιμο θα είναι να αφορά μόνο την μπάλα, με προϋπόθεση ωστόσο την παραδοχή ότι η μπάλα που παρακολουθήσαμε αυτή και την άλλη Κυριακή, δεν αντανακλα την πραγματική αγωνιστική αξία και προσπάθεια των ομάδων μας σε διοικητικό και αγωνιστικο επίπεδο, αλλά αντανακλα την εκάστοτε, απαραίτητα βρώμικη, εικόνα των προσπαθειών όλου αυτού του συστήματος να υπηρετησουν τα συμφέροντα τους.

Και μόνο έτσι μπορούμε να το χαρούμε έστω και λίγο, όταν λέμε 'για τον πουτσο και εσείς και εμείς, φέτος η επιρροή και οι χωροχρονικες συμπτώσεις και συμφέροντα θα δώσουν το πρωταθλημα σε εμάς ή σε εσάς, αλλά… ’ και μετά το άλλα να γίνεται η οποία ποδοσφαιρική και αγωνιστική κουβέντα, με γνώμονα κυρίως το χαβαλέ.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Και για να συμπληρώσω το αποπανω και να είμαι ακριβής. Δεν εννοώ ότι ολοι οι παίκτες όλων των ομάδων στήνονται σε κάθε ματς.

Εννοώ ότι αυτό που ουσιαστικα παρακολουθούμε είναι όλους αυτούς τους τύπους να προσπαθούν με κάθε τρόπο, αθεμιτο, παρανομο και ανήθικο, να αυξήσουν την επιρροή τους και να υπηρετησουν τα συμφέροντα τους.
Στο χορτάρι αυτό ναι, θα μεταφράζεται μακροπρόθεσμα. Αλλά επίσης στο χορτάρι θα βλέπουμε πάντα και προσπάθειες αθλητών, που ενίοτε θα είναι πολυ όμορφες και ενίοτε θα είναι και κόντρα στους εξωαγωνιστικους συσχετισμους που έχουν πετύχει όλοι αυτοί οι τύποι.

Και ακριβώς πάνω σε αυτό το μικρό κενό μπορούμε να κάνουμε ποδοσφαιρικές κουβέντες, να κάνουμε καζούρα στον αλλόθρησκο κολλητό, να νιώσουμε οπαδοί της μιας ομάδας ή της άλλης λόγω βιωμάτων και οικογένειας κ.ο.κ.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Προσωπικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω μόνο το ποδοσφαιρικό κομμάτι, από τη στιγμή που αυτό επηρεάζεται 100% από εξωαγωνιστικούς παράγοντες. Θα ήταν σα να κορόϊδευα τον εαυτό μου.

Μαζί σου. Εγώ δεν λέω να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας, αλλά και ταυτοχρονα να μην μπλέκουμε συνέχεια στις οποίες καθαρά ποδοσφαιρικές κουβέντες τα εξωαγωνιστικα.

Γιατί τότε κάθε μας κουβέντα θα είναι ένας αεναος ανταγωνισμός για το πόσο λιγότερο διεφθαρμένη είναι η ομάδα μας από την ομάδα του άλλου.

Ενώ εγώ αποδέχομαι a priori ότι π.χ. από την εποχή του Κοκκαλη ο Ολυμπιακός είναι ο μπροστάρης σε αυτό το διεφθαρμένο παιχνίδι συστήματος, αλλά και οι άλλοι παίζουν λίγο πολύ με τους ίδιους κανόνες. Και ξέρω ότι σήμερα είναι ο Ολυμπιακός από πάνω με βρώμικο παιχνίδι, αλλά αύριο θα είναι η δικια μου ομάδα, και μεθαύριο ο παναθηναϊκός γιατί έτσι παίζεται το παιχνίδι. Όπως συνέβη και στο παρελθόν με τα πέτρινα χρόνια που λένε οι ολυμπιακοί.

Οπότε αντί να σκάω και να αναλύω κάθε φορά το μέγεθος της εξωαγωνιστικηελς δύναμης του δικού μου ή του άλλου, απολαμβάνω ο, τι γίνεται να απολαύσω από τα κενά που αφήνει το σύστημα. Κυρίως για λόγους χαβαλέ και συναισθήματος. Και σημειωτέον, αυτό το κενό είναι πολύ μικρό. Δηλαδή κάθε χρόνο αυτοί που ασχολούνται με σοβαρότητα με το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι ολοένα και πιο λίγοι. Εγώ προσωπικά εδώ και χρόνια, ασχολούμαι ελάχιστα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Ε μα με τι να ασχοληθείς, το ελληνικό ποδόσφαιρο έχει γίνει τσιφλίκι μερικών που βγάζουν λεφτά από διάφορες πηγές (CL, στοίχημα κλπ., από όπου μπορεί ο καθένας). Τι να δω, τη Σούπερ Λιγκ του Μαρινάκη και του Κομπότη και του (τσο)Πανόπουλου; Και του Αλαφούζου και του Τίγρη και του Σαββίντι; Ε όχι, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω :).

EDIT: Επειδή δεν είναι όλοι στην ίδια μοίρα, νο.1 υπεύθυνος για την κατάντια αυτή, με τεράστια διαφορά από τον δεύτερο, είναι ο Ολυμπιακός (εκάστοτε διοίκηση, προβατοοπαδοί που ακόμα ταΐζουν, γαυροΜΜΕ κλπ). Αυτά τα πράγματα είναι αυτονόητα και μόνο οι τυφλοί και οι χαζοί δεν τα βλέπουν, όταν παίρνεις κάθε χρόνο δεκάδες εκατομμύρια από το CL και έχεις δικό σου γήπεδο (όπως το έχεις), προφανώς και είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.

Ένας γαμημένος γαύρος που να παραδεχτεί τα παραπάνω quotes ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ…είναι πραγματικά απίστευτο…κοροιδεύετε τους εαυτούς σας και το πιο σημαντικό…κοροιδεύετε ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους…μη περιμένετε μετά κάτι λιγότερο από μίσος, αντιολυμπιακό μένος ή όπως αλλιώς θέλετε να το βαφτίζετε…είστε απλά σκατάνθρωποι…ταίζετε εγκληματίες, τους υποστηρίζετε με φερετζέ το “βλέπουμε μπαλίτσα” και έχετε και το ΘΡΑΣΟΣ να μιλάτε κάθε φορά που σας κατηγορεί ο οποιοσδήποτε αντί να ζητήσετε ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΣΥΓΓΝΩΜΗ…ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ρε

Ναι, αλλά ο έφηβος κοιτάζει κάτω τη στιγμή του θριάμβου!

Χαλάρωσε λίγο βρε αγορίνα μου που σου χρωστάμε και συγγνώμη. Βάλε να δεις λίγο Ιντέγιε Μπράουν.