Κλασική μουσική

Απολογούμαι που ξέχασα να αναφέρω και τον Γιάννη Χρηστου.

Bach paganini

4 εποχές-Vivaldi και Requiem-Mozart

Θυμαμαι ότι στα 8 μου είχα πορώθει με τις 4 εποχές, το τι δούλεμα είχα φάει από συμμαθητές για αυτό δεν λεγόταν:p Φυσικά αυτοί προτιμούσαν την Βανδή, βέβαια το κακό είναι ότι ακόμα την προτμάνε:p

συμφωνω…με τη διαφορα οτι η jazz με τους χαοδεις αυτοσχεδιασμους δεν μου αρεσει…πολυ απλα γιατι η αρμονια της ειναι πολυ μπερδεμενη,και αν δεν καταλαβαινω κατι πολυ καλα δεν μου αρεσει…:wink:

να προσθεσω οτι και η ελλαδα εχει βγαλει μεγαλους συνθετες…

:lol: :lol: :lol: Kapoioi paramenoun anwrimoi kai se megalh ilikia!

ένα έργο κλασσικής μουσικής “Οι Πλανήτες” ή καπώς έτσι, μήπως ξέρει κανείς από ποιον είναι κτλ?:? Είμαι άσχετος απο κλασσικη

‘‘OΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ’’ είναι ένα έργο συμφωνικής μουσικής σε επτά μέρη γραμμένο από τον Αγγλο συνθέτη Gustav Holst,γραμμένο στα έτη 1914 μέχρι 1916.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Planets

:slight_smile: :smiley:

ευχαριστώ man! 8)

απο κλασσικους δεν ξερω και πολλους.οταν ειναι να παιξω κατι μαθαινω ποιανου ειναι αλλα μετα ξεχναω:p

i o sibelius,o ζε’ι’τς,κ μερικα του prokofiev, κ ο βιβαλντι,τα σπανε,τωρα πιοι αλλοι μαρεσουν δε ξερω γιατι δε θυμαι ονοματα:lol:

__Και είναι και ανολοκλήρωτο! Πού να είχε προλάβει να το ολοκληρώσει ο Μοτζαρτ! Στο Κομφουρτάτις ανατριχιάζω κάθε φορά!

__Πάντως, αυτό το θεϊκό άγγιγμα του Μπαχ, αυτή τη θεία λιτότητα και την αρμονία του, νομίζω πως δε την ξεπέρασε ποτέ κανείς.

και εγώ είμαι ένας ακόμα άσχετος από κλασσική μουσική, αλλά είναι μια χαρά. Ακούει ένας φίλος μου πολύ και κάτι ξέρω από αυτόν. Wagner λέει οτί είναι ο πιο cult.

Εμένα μου αρέσει ο Νίκος Σκαλκώτας, έχω ακούσει μερικά και έχω μείνει μαλάκας.

Ερώτηση:

Έχει ακούσει κανένας το Final Holocaust των Massacra? O δίσκος αρχίζει με ένα intro από μία χορωδία κλασσικής μουσικής κα μιλάμε είναι απίστευτα πορωτικό (δυστυχώς δεν ξέρω τι είναι όμως)!!!

Κάτι off topic, αλλά το έχω αποροία. Ο Wagner από τη μιά έχω ακούσει ότι ήταν αναρχικός και ότι είχε οργανώσει μία εξέγερση με τον Μπακουνιν και απότην άλλη ότι ήταν φανατικός αντισημίτης. Τι από τα δύο συμβαίνει τελικά ???:-k

Έχει ακούσει κανείς Penderecki?Ανήκει στους σύγχρονους κλασσικούς συνθέτες…η δουλειά του είναι πολύ σκοτεινή

έντιτ- Ωστόσο για τον Βάγκνερ έχω ακούσει κάποια σκόρπια πράγματα και ό,τι έχει γράψει γι’αυτόν ο Νίτσε-ότι ξαφνικά ‘έγινε’ αντισημίτης,και άλλα διάφορα…αλλά αυτοί οι δύο είχαν εσωτερικές διενέξεις…Ενηγουέη,αν έχει ακούσει κανείς κάτι…όχι πως έχει πολλή σημασία…αλλά…χμ…

Paganini,Scarlatti,Handel(το Messiah ειναι αριστουργημα),Vivaldi,Strauss,Mozart.

Έλα ρε γαμώ τα thread. Αν έβλεπα και μονο κάτι τέτοιο πριν από 2 χρονια θα είχα δυο-τρεις οργασμούς επί τόπου. Τώρα δεν ακούω τόσο αλλα γουστάρω πάντα. Εύγε στο σύντεκνο fishcakes! που το ξέθαψε. =D>

Λοιπόν προσωπικά θα πω όσο κι αν ακούγεται κοινότυπο ότι την αρμονια και την ΟΜΟΡΦΙA του Mozart δεν την έφτασε ποτε κανεις μέχρι τότε η από τότε… Ούτε ο Bach πριν, ούτε ο Beethoven μετά. Αντικειμενικά ο μεγαλύτερος συνθετης στην ιστορία της μουσικής, και μάλιστα ίσως ο μοναδικός που ορίζει την “κλασσική μουσική” τόσο πιστα, μαζί με τον Haydn ενδεχομένως- ούτε μπαρόκ, ούτε ρομαντικός.

Από κει και πέρα και εκτος των γνωστών 5-6, προσωπική αδυναμία ήταν πάντα ο Shostakovich, κυρίως για τα κουαρτέτα εγχόρδων του- ειδικά το no. 8 ήταν για πολύ καιρό το αγαπημένο μου μουσικό έργο ever. Να αναφέρω επίσης τον Debussy και κάποια από τα πιο μαγικά θέματα που έχουν γραφτεί ποτε, τον Borodin και τον Mussorgsky που πέρασαν στο έργο τους λίγη απ την αχανή μουσική παράδοση της Ρωσίας, τον Satie με τις κατατονικές πιανιστικές συνθέσεις του (η απαρχή του doom/ατμοσφαιρικού metal; :D),το Scriabin με την επικοτατη και τόσο παραγνωρισμένη μουσική του καθώς και τον μέγιστο Bartok με τους ανυπέρβλητους “εθνορομαντικους”/τσιγγάνικους σκοπούς του.

Από σχετικά πιο πρόσφατους συνθετες η αλήθεια είναι ότι χάνεται λίγο η μπάλα… δεν μπορώ να ξεχάσω τον Messiaen με το “Κουαρτέτο για το τέλος του κόσμου”, τον Milhaud, τον Carl Orff (ξεκολλήστε δεν έγραψε μονο το “Carmina Burana”), το Ligeti και διαφορους άλλους που τώρα ομολογουμένως δε μου ρχονται… :oops:

Για ρίξτε μια “αυτιά” σε αυτόν όμως, πολύ ξεχωριστή περίπτωση.

Για τον Wagner εχω ακουσει οτι ειχε θεματα με την γυναικα του. Μαλλον την εδερνε…

Αγαπημενοι κλασσικοι

Erik Satie -γαλλος ψυχακιας
Rachmaninoff
Tchaikovski
Marin Marais- La folia d’Espagne

Πείτε τώρα, ποιοι τίμιοι από σας έπαιρναν το περιοδικό “Κλασική Συλλογή” (της deAgostini νομίζω)

Έχω καμιά 60αρια cd από αυτό.

χαχαχαχαχαα εγω εχω κυριως της δισκογραφικης NAXOS συγκινουμαι κ λογω καταγωγης.

:thumbup: