Κλασική μουσική

Mικροτερος ακουγα περισσοτερο…τωρα οχι τοσο…

Αυτό όμως που ειναι καταπληκτικο ειναι το πως καποια κομματια κλασσικα, οταν περασουν στην εποχη μας, εξακολουθουν να ειναι γαματα…

Μονο εγω πχ εχω λιωσει το canon rock στο youtube? :stuck_out_tongue:

Εχει κανεις να προτεινει αλλα rock covers κλασσικων κομματιων? Eχω και καποια του Vai αλλα δεν μου φτανουν :stuck_out_tongue:

Εγώ πιστεύω πως ό,τι καλύτερο έχει υπάρξει στο πάντρεμα ροκ-κλασικής είναι το σολο αλα-Fur Elise που υπάρχει στο κομμάτι της υπογραφής μου.

Επίσης οι Mekong Delta έχουν σε κάθε δίσκο τους 1-2 τραγούδια που είναι κλασικών συνθετών.

Εδώ οι Rainbow διασκευάζουν το απίστευτο hall of the mountain king του Grieg

Savatage-Μοzart and madness

Από το πρόσφατο του Andre Matos, A new moonlight (διασκευή σε Beethoven)

Kαι ένα σωρό άλλα

Τώρα βρήκα ότι έχω του Τσαϊκόφσκι. Πρέπει κάπου να είχα και 2-3 άλλα από τη συλλογή :-k

“Κλασική” εδώ και πολλά χρόνια γράφεται επίσημα με ένα σίγμα. Διορθώστε το κάποιος
edit: Κάποιος με πρόλαβε χεχε

Τhanks Πατρικ

Igor Stravinsky.

:smiley:

Ρε ξέχασα τον FRANZ LISZT! Δε με αναγνωρίζω. :?

Οφ κορς…ειδικά τα κονσέρτα του για βιολί είναι από τις τεραστιότατές μου αγάπες…παίζει να είναι ο μόνος μουσικός τον οποίο πραγματικά προσκυνάω, και πολλές φορές ακριβώς λόγω ‘κοινοτυπίας…’ δίνεται περισσότερη προσοχή σε άλλους…

Για ρίξτε μια “αυτιά” σε αυτόν όμως, πολύ ξεχωριστή περίπτωση.

http://www.youtube.com/watch?v=A5OsuzSXU-k

Πολύ γαμάτο…μου θυμίζει μια σύνθεση από Πεντερέκι…ρε συ υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που κάνουν το εφέ και ‘σκληρίζουν’ τα στρινγκς?Σόρυ για την ασχετοσύνη.

Canon de Pachelbel

Αγαπώ πολύ την κλασσική, με φτιάχνει αφάνταστα,και γενικά είναι χάρμα αυτιών! Τσεκάρετε, όσοι δεν γνωρίζετε τον Δοmenico Scarlatti.

Εντάξει το Mozart μονο υποτιμημένο δεν τον λες! :? Απλά έχει ακουστεί ΤOΣΟ πολύ τους τελευταίους δυο αιώνες που πολύς κόσμος απλά βρίσκει περισσότερη αξια να ασχολείται με άλλους συνθετες που βρίσκονται (πολύ) κάτω απ το Wolfgang Amadeus- λογικό κατ εμέ. :roll:

Εγώ θα έλεγα ότι ο Mozart είναι απλησίαστος από πλευράς ουσίας. Παίζει να είναι ο μοναδικός συνθετης ever που στα έργα του δεν υπάρχει ούτε μια περιττή νότα, έτσι για δείγμα! Πολλά έργα του λόγω αυτής της οικονομίας στη σύνθεση μπορεί να ακούγονται παρόμοια μεταξύ τους αλλα με λίγη περισσότερη προσοχή αποκαλύπτεται ο μοναδικός χαρακτήρας του καθενός από αυτά. Βλέπεις ο Mozart συνέθετε με βάση το συναίσθημα και την καρδια (χωρίς να υποκύπτει στο αυθόρμητο η να στερείται μουσικής κατάρτισης και πειθαρχίας) κι έτσι καθιστούσε μοναδικό ακόμα και το πιο κοινό και απλό θέμα/συναίσθημα/εικόνα με αποτέλεσμα να συνθέσει όλες τις πιθανές αντιθέσεις στη μουσική και να φτάσει στην απόλυτη, την τέλεια αρμονια, μονος σε ολόκληρη την ιστορία της μουσικής. Ακόμα περισσότερο, είναι πιθανότατα ο μοναδικός μουσικός που πέθανε νέος κι όμως θα στοιχημάτιζα ότι ο χρόνος δε θα είχε την παραμικρή επίδραση πάνω του. Συνηθίζεται να λέγεται για πολλούς ότι έχουν/είχαν κάποιο ιδιαίτερο “χάρισμα” στη μουσική- αν όμως το κατείχε ένας, αυτός ήταν σίγουρα ο Mozart.

Ρε που κατέληξα σήμερα μετά τα θαψίματα του πρωινού! :lol:

A όχι μη μου βάζεις τέτοια δεν κατέχω!:dunno: Όπως βλέπεις από ασχετοσύνη και γω μια απ τα ίδια. :oops: Γουστάρω να ακούω ηχητικές καφρίλες και παραξενιές και λήγει εκεί το θέμα. :smiley:

Σοβαρά τώρα το μονο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι “γρατζουνάνε” τις χορδές με τρόπο πολύ πιο ακραίο απ τον συνηθισμένο. Το λέω γιατί αυτή τη σύνθεση την έχω και κάπου στο σκληρό δίσκο σε διαφορετική εκτέλεση και υποψιαζόμουνα κι εγώ ότι μπορεί να παίζει κάποιο effect, αλλα στο επίμαχο video τους βλέπουμε και δε νομίζω να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο για να βγάλουν αυτούς τους ηχους.

Όπως είπα βεβαια μπορεί και να μην ξέρω τι λέω λόγω ανιδεοτητας. :expressionless:

μπορουμε να μιλησουμε κ για soundtrack που κλασικιζουν? ναι γιατι οχι.
ολο το OSTτου OLDBOY ειναι καποιου Yeong-Wook Jo - σε καποιο σημειο ακουγεται κ Βιβαλντι-

Μήπως να μιλήσουμε καλύτερα για συνθετες που είναι και το “real thing”; :-k

μηπως να μιλησουμε για τον Satie με τον οποιο εχω το υπερτατο κολλημα? χρονια τωρα?

θεος ο satie.φετιχ για πιανιστες.απλα.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
καλα ειμαι πολυ συγκινημενη… δεν ειναι αψεγαδιαστος, αλλα ειναι ο αγαπημενος μου. κ κυριως το gymnopedies

Gnossienes/Gymnopedies, όλα τα λεφτά!

:bow:

Έχεις ακούσει το “Parade”;

χμ… θα τσεκαρω σπιτι τα σιντι μου γιατι δεν τα θυμαμαι! το προβλημα μου με την κλασσικη ειναι οτι οι τιτλοι των κομματιων μου φαινονται ιδιοι κ γενικα δυσκολευομαι να τους συγκρατησω!

τωρα εχω στο πισι κ ακουω το πιο αγαπημενο μου: trois gnossiennes και 4ieme τα lent και 5ieme

edit
και gymnopedies 1iere( το πρωτο)

Μεγάλο respect! Δεν μπορώ να πω ότι έχω ψάξει την κλασσική ιδιαίτερα αλλά μου είχε δανείσει μια φίλη μου ένα cd του με κομμάτια για πιάνο κι έψαξα ό,τι μπορούσα.
Ο Μοτζαρτ μ’ αρέσει πολύ κι ας τον λένε χαζοχαρούμενο 8)

Μοτσαρτ και Σοστακοβιτς ειναι οι αγαπημενοι μου, αν και ως κορυφαια εργα θα ελεγα τις 4 εποχες/καρυοθραυστη. Επισης γλυκοκοιταω Μπαχ, Μπετοβεν, Στραβινσκι, Προκοπιεφ, Μουσορσκι, Βερντι, Βαγκνερ, Στραους, Βαγκνερ κ.α.

GOODNESS!

8O

Ποιος -ΠΟΙΟΣ;!- λέει ΧΑΖΟΧΑΡΟYΜΕΝΟ το MOZART;!;!;! #-o :lightsabre::x

Μάλλον όσοι δεν έχουν ακούσει το “Requiem” και τη Συμφωνία αρ. 40… :roll:

Καλά τόσο πολύ σ αρέσει; :lol: