Διαόλια, στοιχειά και έρμπαν λέτζεντς

Εδω θα μιλαμε για μεταφυσικη, στοιχειωμενα σπιτια που ξερουμε, ιστοριες με φαντασματα ή αλλων ειδων επικοινωνια με τον αλλο κοσμο, επαφες με τον Διαολο τον ιδιο ή με τα τσιρακια του, εξωσωματικες εμπειριες, επικλησεις πνευματων, αστικους θρυλους κλπ. Θα μαζευομαστε γυρω απ’τη φωτια και θα λεμε ιστοριες που εχουν συμβει σε μας ή σε αλλους. Αληθινες λαμογια. Γενικα θα γινεται συζητηση περι μεταφυσικου.
Με το πρωτο σπαμ που θα γινει, να κλειδωθει το θεμα.

den kserw re c!egw lew pws den prepei na asxoloumaste mayta!fovame!
einai diaolemena ayta ta pramata!k den th paleyoun opws leei k enas koinos
gnwstos!#-o Εχω όμως απορια συντροφε!!!ΕΙΝΑΙ ΒΡΙΚΟΛΑΚΕΣ ΟΙ ROLLING STONES???

Βασικα γουσταρω να πιστευω σε μεταφυσικα και γενικα ψαχνω οτι εχει σχεση με μαυρη μαγεια, παγανισμους και τα συναφη…

Πολυ φοβαμαι πως ειναι…:twisted: :twisted:

Αν και γενικοτερα η σχεση μου με το υπερφυσικο περιοριζεται στη μουσικη των Floyd ωστοσο καποιες απ αυτες τις ιστοριες τις γουσταρω πολυ,μονο και μονο για την ατμοσφαιρα που βγαζουν αν καποιος τις λεει σωστα…:slight_smile: .Εχω ενα μικρο κολλημα με τους Μεσαιωνικους μυθους και φολκλορ παντως.

2 αρκετα καλα σχετικα σαιτ ειναι και τα…

http://www.mythiccrossroads.com/myth.htm

λοιπον εγω εχω δει UFO:) …σοβαρα μιλαω…δεν μιλαω για το συγκροτημα που το εχω δει live ετσι κι αλλιως…εχω δει ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ…8O 8O…καποια στιγμη θα τα γραψω ολα αναλυτικα…8) 8) 8)

Κιεγς εχω δει… Κοιταχτηκα στον καθρφτη…:lol: :lol:

jk

Εχω δει τους Celtic Frost live. 8)

Κι εγω τους Maiden…

Μαγεια σκετη ητανε…:smiley: :smiley:

Κι εμενα μ’αρεσουν αυτες οι ιστοριουλες.

Την προηγουμενη βδομαδα στην Cinemania ειχε αφιερωμα για τα urban legends που εχουν γινει ταινιες ή εχουν προκυψει απο ταινιες. Ανεφερε το Ring, το Candyman, το Blair Witch Project(βαρετη ταινια) και αλλα.
Παντως ενα διαστημα ειχα φαει πετρια και διαβαζα τα παντα σχετικα με μεταφυσικα, αποκρυφισμο, μεχρι και mora, vampires και δεν συμμαζευεται. Ενα καλο site για τετοια ειναι το www.esoterica.gr

Πριν από 8-9 χρόνια έβγαινε ένα τέλειο περιοδικό με τίτλο “Φάκελος-Χ”. Έχω κρατημένα ακόμα σχεδόν όλα τα τεύχη. Είχαν μέσα φοβερά άρθρα σχετικά με μύθους, ΑΤΙΑ, κτλ…

Σπιτι εχω μια σειρα βιβλιων που λεγεται “Το ανεξηγητο”

Εχει ιστοριες, μαρτυριες, αποδειξεις και διαφορα αλλα ενδιαφεροντα, για τον Γιετι, τα ΟΥΦΟ, την αυτοαναφλεξη κλπ…

Ρε δε μας νοιαζουν οι συλλογες σας, ιστοριες να προσθετετε. Οταν τελειωσω το διαβασμα σημερα ή αυριο, θα σας γραψω για μερικες επικλησεις πνευματων οπου ηταν παροντες γνωστοι μου, ενα φαντασμα που ειδαν η γιαγια με την θεια μου και μια εξωσωματικη εμπειρια που ειχα εγω. Σπαμ ειπαμε σε αλλα θεματα.

sorry kiolas alla ti einai auto to spam?

Είναι στοιχειό :lol:

Δαγκωνει κι ολας…:stuck_out_tongue:

Σπαμ: Ειναι το να γραφεις τελειως ακυρα πραγματα με το θεμα ενος τοπικ η να ποσταρεις μονο φατσες… Δλδ ανουσια μνμ που δεν προσφερουν τιποτα στην εξελιξη της συζητησης…

Καλυτερα θα ταν να σεβαστουμε την αποφαση του δημιουργου του θεματος, led_zeppelin, το να μην υπαρχει σπαμ σ αυτο το θεμα.:wink:

Και αυτο το ποστ σπαμ ειναι…:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

μη το χέσουμε το θέμα… Στο τόπικ του Λεδ κομμένα τα σπαμ γιατί θα πάρω το μαχαίρι και θα λέτε γιατί τα διέγραψα. Σεβασμός σε δημιουργό του τόπικ.

Εμένα παλιά μου είχαν πει και είχα ψαρώσει τον αστικό μύθο για τον τυπά, που τη πέφτει σε μία γυναίκα σε κλαμπ, πάει σπίτι της, πίνει ένα ποτό εκεί και ξυπνά την επομένη στη μπανιέρα μέσα σε πάγο και του έχουν πάρει το ένα νεφρό και του έχουν αφήσει οδηγίες για το τι να κάνει για να μην έχει πρόβλημα. Για λίγες μέρες είχα ψαρώσει ώσπου ανακάλυψα ότι είναι από τους παλαιότερους αστικούς μύθους.

Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα e-mail που μου λένε ότι αν δε τα προωθήσω σε 2300 άτομα θα πάθω κάτι άσχημο, τα διαγράφω όπως είναι…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2604&highlight=���������

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2836

Αλλος γνωστος αστικος θρυλος ειναι αυτος της συγκατοικου. Κοπελα διαβαστερη και σεμνη επιλεγει για συγκατοικο της στο κολλεγιο μια εκ διαμετρου αντιθετη, που ακουει αυτα τα χεβι μεταλ και ντυνεται με μαυρα, πηδιεται αβερτα κλπ. Μια μερα που γυρναει απο την βιβλιοθηκη η μια, ανοιγει την πορτα, σκοταδι μεσα. Ακουει βογγητα κλπ, ανοιγει το φως και βλεπει την αλλη να πηδιεται. Ε, αφου εφαγε μπινελικια εφυγε. Το περιστατικο ξεχαστηκε ωσπου μετα απο λιγο καιρο, ιδιο σκηνικο. Ανοιγει την πορτα, σκοταδι και βογγητα. Αφου ζηταει συγγνωμη, φευγει κι επιστρεφει αργοτερα. Γυρναει, αναβει το φως, βλεπει την φιλη της σφαγμενη και στον τοιχο γραφει με αιμα: “Δεν χαιρεσαι που δεν αναψες το φως?”
Σε κατι πιο καθημερινο και οχι τοσο παραμυθενιο, το γνωστο στοιχειωμενο σπιτι απεναντι απο τη νομαρχια Ψωμιαδη στην Β. Ολγας. Παλιο εβραϊκο καζινο, εγιναν πολλοι σφαγμοι εκει μεσα και ο θρυλος θελει τις ψυχες που εφυγαν να παραμενουν εκει. Οσοι εζησαν εκει παλιοτερα, ακουγαν θορυβους σα να πεφτουν κεραυνοι. Τετοιους θορυβους και κεραυνους παρατηρουν και πολλοι γειτονες. Οσοι πηγαν να το κατεδαφισουν, σκοτωθηκαν. Την ιδια μερα που το πηραν δυο εργολαβοι για να το γκρεμισουν, ο ενας επαθε καρδιακο κι ο αλλος τροχαιο και πεθαναν. Σημερα ειναι αποθηκη χρωματων.