Διαόλια, στοιχειά και έρμπαν λέτζεντς

Τοτε υπηρχε ενας τρισμεγιστος Τεσλα που στην ουσια τα σχεδια για το πειραμα ηταν αποκλειστικα δικα του ενας Καραθοδωρης και ενας Αινσταιν…Επισης τοτε δεν υπηρχαν συγκαληψεις οπως υπαρχουν τωρα.Τωρα απο αυτα που γινονται μαθαινεις το 1/10 γιατι ετσι “πρεπει”.Δεν ξερουμε ουτε στο ελαχιστο σε τι σημεια εχει φτασει σημερα η επιστημη

Παντως ωραια ιστορια αυτη με το πειραμα, δεν την ηξερα.

Για το πείραμα της Φιλαδέλφεια έχουμε ακούσει διάφορα.Ο ένας λέει ότι εμφανίστηκε σε άλλο λιμάνι, ο άλλος λέει σε άλλη χώρα,ο άλλος σε άλλη εποχή(:!: αυτό πάντως πρώτη φορά το άκουσα).

Πάντα πίστευα ότι γίνονται τέτοιου είδους πειράματα και εξακολουθώ να το πιστεύω,απλά δεν μπορώ να πιστέψω στα αποτελέσματα τους(τουλάχιστον σε αυτά που μαθαίνονται ή ακούγονται).
Σίγουρα θα υπήρχαν κάποια αποτελέσματα,τα οποία όμως δεν νομίζω ότι θα δουν ποτέ το φως της δημοσιότητας για λόγους που μόνο οι δημιουργοί του πειράματος ξέρουν.Ίσως τα αποτελέσματα να μην ήταν τα αναμενόμενα και γι’αυτό το λόγο να ξεκίνησαν αυτούς τους μύθους.

Αυτό βέβαια είναι άποψη μου,καθώς βλέπω πιο ρεαλιστικά τα πράγματα.Δεν μπορώ να πιστέψω π.χ. ότι υπάρχουν άνθρωποι κολλημένοι με ένα πλοίο.

Αν μπεις στη λογικη οτι πιστευεις σε αυτο το πειραμα τοτε πρεπει να πιστεψεις κ για τους ανθρωπους που κολλησαν στο πλοιο.Αφου το πλοιο εχασε την υλικη του υποσταση εστω και στιγμιαια,το πληρωμα μπορουσε να περασει μεσα απο τα τοιχωματα.Οταν λοιπον καναηρθε στα φυσιολογικα αυτοι που προσπαθουσαν εκεινη τη στιγμη να περασουν εγιναν ενα με τα τοιχωματα.

Και πάλι μου ακούγεται κάπως.Θα μου φαινόταν πιο λογικό να εξαφανιστούν όλοι ή να μην θυμάται κανείς τίποτα,παρά αυτό.Έχει λογική,δεν λέω,απλά δεν το χωράει ο νους μου.:stuck_out_tongue:

σωστος!!

Αν ψαξουμε γενικος πολυ θα βρουμε πολλες ενδιαφερουσες ιστοριες.

επισης εχω διαβασει για καποια μελη του πληρωματος,που καιγονταν επι μερες μετα το πειραμα…

αλλοι ειχαν κολλισει μεσα στα σιδερα…αλλοι αρωστοισαν…αλλοι τρελαθηκαν…αλλοι πεθαναν…αλλοι ξερνουσαν…και αλλοι εγιναν καλα…

Γενικότερα άμα θέλετε να δείτε πολλά από αυτά αν είναι αλήθεια καθίστε διαβάστε 25ωρα,μπείτε στο πανεπιστήμιο,καείτε στο διάβασμα και μετά πηγαίντε στην NASA και σε μερικά χρόνια θα τα μάθετε:p

Το οτι τα αποτελεσματα των πειραματων δε θα δουν ποτε το φως της μερας δεν ειναι σιγουρο. Συνηθως σε τετοια πειραματα υπαρχουν πολλες “διαρροες” πληροφοριων απο ατομα που ενεπλακησαν, αλλα μετα απο πολλα χρονια οταν κανεις δε θα τους πειραζε.

Θυμαμαι ενα βιβλιο που ειχα παρει καποτε… λεγεται “Τροποι υποταγης συνειδησης”. Πολλυ psycho βιβλιο. Εκει πρωτοδιαβασα για το πειραμα της Φιλαδελφιας, για το HARP, το ECHELON, πειραματα τα οποια εκαναν σε ανθρωπους για ελεγχο του μυαλου, και εκεινοι ειχαν εξωσωματικες εμπειριες και τετοια, και υπηρχαν πολλοι μαρτυρες που μετα απο χρονια εβγαζαν στη φορα διαφορα πραματα.

Για οποιον ενδιαφερεται για τετοιες ιστοριες οχι με τελωνια και πνευματα, αλλα με μυτικα πειραματα κλπ, αυτο το βιβλιο ηταν χρυσος. Ακομα ψαχνω να βρω τι το εκανα :-k

Μην ειναι πολυ αληθινα ολα αυτα…

εγω ξερω εναν αλλο που ειναι ενας τυπας με μια κοπελα στο σπιτι ης και οπως χαμουρευονται στον καναπε, οι φιλοι του εχουν μπει στην ντουλαπα απεναντι και τους παιρνουν ματι…

να ερθει τωρα ο ζεπελιν να δει το ποστ σου και θα σε φτιαξει καλα

Ρε παίδες θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει με την σπηλιά του Νταβέλη;

τι ωραίο thread κ είχε θαφτεί!νομίζω ότι σχετικά με τη σπηλιά του Νταβέλη αυτό θα σου φανεί αρκετά διαφωτιστικό: http://www.mistiria.com/misterigreece/penteli.html

Επίσης βιβλίο για πλεκτάνες, κρυφά πειράματα, μυστικά και εξαφανισμένους μάρτυρερες είναι το “Εναλλακτική Λύση 3”

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΠΟΪΛΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΟΧΙ

[SPOILER]http://www.metafysiko.gr/?p=4890 … πιστέψτε ό,τι θέλετε αφού τσεκάρετε το βιβλίο πρώτα :wink: [/SPOILER]

Δεν ξέρω αν είναι urban legend αυτό με την γριά που λέει σε άτομα να την βοηθήσουν με τα ψώνια πάνε σπίτι της και τους τη πέφτουν και τους πέρνουν τα νεφρά.
Το άλλο με την σύριγγα που γυρνάνε άτομα και πετάνε σύριγγες με aids…
Και οι μουρλοί που πετάγαν πέτρες στους ταρίφες από μία γέφυρα πού μπορεί να ισχύει.

  • Παράθεση αστικών μύθων

[SPOILER]
Ο μύθος του Προγκεστερέξ(Progesterex) το οποίο είναι ένα φανταστικό φάρμακο που φημολογείται ότι χρησιμοποιείται στους βιασμούς γυναικών. Είναι μέρος μιας φάρσας, η οποία άρχισε να κυκλοφορεί το 1999 μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (e-mail) στο Διαδίκτυο (Internet). Το περιεχόμενο του e-mail συνήθως εμφανίζεται ως παρακάτω:
«Μια γυναίκα σε ένα νυχτερινό κέντρο διασκέδασης αρπάχτηκε από πέντε άνδρες, οι οποίοι σύμφωνα με τις εκθέσεις του νοσοκομείου και της αστυνομίας, την βίασαν πρίν την παρατήσουν. Ανίκανη να θυμηθεί τα γεγονότα του βραδιού, δοκιμές αργότερα επιβεβαίωσαν τους επαναλαμβανόμενους βιασμούς μαζί με τα ίχνη Pohypnol στο αίμα της και Progesterex, το οποίο είναι ουσιαστικά ένα μικρό χάπι αποστείρωσης.
Το φάρμακο χρησιμοποιείται τώρα από τους βιαστές στα πάρτι για να βιάζουν και να αποστειρώνουν τα θύματά τους. Το Progesterex είναι διαθέσιμο στους κτηνιάτρους για να στειρώνουν τα ζώα. Υπάρχει η φήμη ότι το Progesterex χρησιμοποιείται μαζί με Rohypnol, το φάρμακο βιασμών. Με το Rohypnol, το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να το ρίξουν στο ποτό του κοριτσιού. Το κορίτσι δεν μπορεί να θυμηθεί τίποτα το επόμενο πρωί, όλων αυτών που πραγματοποιήθηκαν την προηγούμενη νύχτα.» Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει φάρμακο με τις συγκεκριμένες ιδιότητες και ποτέ δεν αναφέρθηκε ή επιβεβαιώθηκε τέτοιο περιστατικό.

Ο μύθος της μπανιέρας με τα παγάκια. Σύμφωνα με αυτό τον μύθο, κάποιος άντρας γνωρίζει σε ένα μπαρ μία πολύ όμορφη κοπέλα η οποία τον προσκαλεί για μία νύχτα αχαλίνητου σεξ στο σπίτι της. Ο άντρας πάει, λυποθυμάει από κάτι (υπνωτικό ή χτύπημα) και ξυπνάει το πρωί σε μία μπανιέρα γεμάτη παγάκια με ένα σημείωμα: «Πάρε το 166 και μη βγεις από τη μπανιέρα γιατί σου έχουμε πάρει τα νεφρά». Υποτίθεται πως οι …φιλευσπλαχνοι κακοποιοί τον έβαλαν στα παγάκια για να μην πεθάνει από αιμορραγία. Φυσικά τέτοιο περιστατικό δεν έχει συμβεί ποτέ…

Ο μύθος του γράμματος. Το πιο πρόσφατο παράδειγμα αστικού μύθου ?επικίνδυνου μάλιστα γιατί απευθυνόταν σε γονείς και παιδιά- είναι αυτός σύμφωνα με τον οποίο κάποιος έδινε σε ένα παιδάκι ένα γράμμα και του έλεγε να το παραδώσει σε μία διεύθυνση. Όταν κατά λάθος όμως το παιδάκι άνοιξε με τους γονείς του το γράμμα έγραφε μέσα «Πάρτε μου τα νεφρά και τα ζωτικά μου όργανα», όπου οι παραλήπτες υποτίθεται πως ήταν έμποροι ανθρωπίνων οργάνων. Ο μύθος αυτός έγινε πρωτοσέλιδα και πρώτο θέμα σε τηλεοπτικές εκπομπές πριν ξεφουσκώσει, χωρίς να έχει επισήμως διαψευσθεί…

Ο μύθος του …πλυσίματος. Όμως μακράν ο πιο διαδεδομένος και διαχρονικός αστικός μύθος ήταν αυτός που υπήρχε τις δεκαετίες του ?80 και ?90 στην Αθήνα, ανάμεσα σε νεαρούς 15 έως 25 ετών που αναζητούσαν προσωρινή εργασία (καθότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πολλοί αλλοδαποί). Ξεκίνησε ως πρωταπριλιάτικη φάρσα και εξελίχθηκε ραγδαία σε αστικό μύθο. Σύμφωνα με αυτό τον μύθο το Νεκροτομείο στο Γουδί πρόσφερε εργασία σε ανειδίκευτους νεαρούς με αστρονομικές για την εποχή απολαβές (10.000 δρχ. μεροκάματο την εποχή που το μηνιάτικο ήταν 15.000. Δηλαδή σαν να λέμε 500 Ευρώ την ημέρα σήμερα). Η δουλειά ήταν …να πλένεις τα πτώματα που υπήρχαν εκεί. Πολλοί νεαροί της εποχής συζήταγαν την πιθανότητα να πάνε για καμιά 10αρία μέρες και να μαζέψουν χρήματα να πάρουν μία μηχανή ή να πάνε διακοπές. Λίγοι όμως ήταν αυτοί που το αποτόλμαγαν (λόγω του μακάβριου θεάματος προφανώς) και έτσι ο μύθος διατηρήθηκε για 2 περίπου δεκαετίες. Ξεθώριασε προς τις μέρες μας καθότι όσοι αποτόλμησαν να πάνε (και τους πετάξανε έξω με τις κλωτσιές) διέδωσαν ότι τέτοια θέση εργασίας δεν υπήρχε ποτέ…[/SPOILER]

Nice post:thumbup:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


ρε μαλάκες τι ήθελα να διαβάσω τα ποστς τώρα δεν θα μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ :stuck_out_tongue:

http://www.youtube.com/results?search_query=moonspell+nocturna&aq=0

κατι τετοιο ? ?