Διαόλια, στοιχειά και έρμπαν λέτζεντς

http://www.urbanlegends.gr/modules/news/

και γαμώ τα site

lucid dreaming.το χει δοκιμασει κανεις?κανα tip? λεω να το δοκιμασω με αυτα http://www.wikihow.com/Lucid-Dream

Δεν άντεξα, το πόσταρα! :stuck_out_tongue:

Ωραίο θρέντ! Ξεσκόνιζα τις πρώτες σελίδες του θρεντ και κάποιος ανάφερε για ενα εβραικο καζίνο απεναντι απο την Νομαρχια! Καμια παραπάνω πληροφορία υπάρχει;

Μπαααα!

ναι το παραπανω 9gag ποστ η αφορμη.το χα ψαξει και παλιοτερα μα ειχα διαβασει για παρενεργειες και το αφησα.παρακαλω οποιος ξερει οτιδηποτε ας πει

τι σας νοιαζει μωρε ? αντε πεστε για υπνο…

Αν το πετύχεις πες μας να το κάνει και κανένας άλλος…

τι ακριβως ειναι αυτο?

εγω εχω παθει το εξης μερικες φορες οταν εχω σκασει στο φαι η οταν ειμαι πτωμα απο την κουραση.ενω κοιμαμαι νιωθω οτι ο εαυτος μου κανει αλλα πραγματα,οπως πχ να διαβαζει,να καθεται στον υπολογιστη η να σηκωνει το τηλεφωνο.το θεμα ειναι οτι ξερω οτι κοιμαμαι και προσπαθω να ξυπνησω.δε ξερω αν οντως συμβαινει η απλα τα φανταζομαι,λογω της κουρασης:-s

παντως και εμενα μ αρεσουν τετοιες ιστοριες,οχι τοσο με στοιχεια και τετοια,οσο με και καλα “συνωμοσιες”.ροσγουελ,φιλαδελφεια,περιοχη 51 κτλ
ειχα δει ενα βιντεακι αρκετα πειστικο μπορω να πω,που λεει οτι ηταν σκηνοθετημενο το ταξιδι στη σεληνη,ενω ειχα διαβασει ενα αρθρο παλια με το κλασικο οτι ο ελβις σκηνοθετησε τον θανατο του(ειχα καει τελειως μ αυτο).

Ε τις περισσοτερες φορες που ονειρευομαι και το ονειρο εχει ‘‘αρκετη διαρκεια’’, καταλαβαινω οτι εκεινη τη στιγμη ειμαι μεσα σε ονειρο.

Αλλα δεν ειναι και τοσο φοβερο οσο φανταζεσαι…
Απλα αμα πηγαινει ‘‘καλα’’ η ιστορια, προσπαθω να ειμαι ηρεμος ωστε να συνεχιστει ή να την συνεχισω εγω οπως θελω, ενω αν ‘‘στραβωσει’’ και εξελιχθει σε εφιαλτη, χτυπιεμαι μεσα στο ονειρο για να στειλω εντονο ερεθισμα στον εγκεφαλο μου και να με ξυπνησει ωστε να βγω απο το ασχημο ονειρο.

τελευταια νιωθω να ειμαι πολυ σε τετοια φαση . δηλαδη οταν βλεπω ενα ονειρο συνειδητοποιω οτι βλεπω ονειρο και ετσι δεν φοβαμαι (συνηθως το παθαινω σε εφιαλτες) η απλως το συνειδητοποιω και ως εκει. αυτο ειναι lucid dreaming? γιατι εγω νομιζω οτι απλως κοιμαμαι ελαφρια και ψιλοξυπναω σε φαση “αλλαγη πλευρου” και απλως τα σκεφτομαι αυτα.

μικρός είχα δει ένα όνειρο και ενώ μου μίλαγαν κάποιοι εκεί τους έλεγα ότι είναι όνειρο και οτι δεν συμβαινει τιποτα. δεν ενιωθα απλα ότι είναι όνειρο ενω το εβλεπα δλδ.
οπότε μάλλον το πετυχα με τον καλυτερο τροπο αυτό το lucid dreaming.

Εγω συνηθως το παθαινω με εφιαλτες. Οταν ενα ονειρο αρχιζει να παιρνει πιο ασχημη τροπη και ειμαι σε φαση να ξυπνησω οταν παραγινεται τρομακτικο (πεθαινω / πεφτω / νιωθω πονο), τοτε οχι ακριβως ξυπναω αλλα ειναι σα να πεφτω σε πιο ελαφρυ σταδιο υπνου (σαν το Inception ενα πραμα αλλα χωρις να ξυπναω εντελως :p) οπου κοιμαμαι ακομα μεν αλλα εχω συνειδηση του οτι ειμαι σε ονειρο και ολα αυτα ειναι ψευτικα οποτε αρκετες φορες μπορω και να κοντρολαρω την εκβαση του ονειρου.

Το γαματο ειναι οτι μερικες φορες αυτο μπορει να συμβει και σε ονειρα που δεν ειναι εφιαλτες και μολις συνηδειτοποιω οτι μπορω να τα ελεγξω, συνηθως παιρνουν μια πιο “πικαντικη” τροπη :roll:.

Βεβαια θυμαμαι να εχει συμβει και το αντιθετο. Εκει που κοιμαμαι δηλαδη, να εχω μια στιγμη “ψευτο-awareness” οπου αναρωτιεμαι αν ειμαι σε ονειρο ή ολα αυτα ειναι αληθινα, και αντι να καταλαβω οτι ειναι ονειρο, το μυαλο μου λεει οτι “ναι, ολα αυτα ειναι αληθινα, οποτε τη γαμησες…”. Ε, οταν ξυπναω καταλαβαινω οτι το μυαλο μου ειναι ηλιθιο :lol:

Lucid dreaming συνεχώς λέμε,λες και το έγραφαν οι Ράιχ το κομμάτι για μένα λέμε

Επίσης δεν έχω δει ποτέ μου εφιάλτη,θέλω:(
Τι διάολο,τόσο ψυχούλα είμαι;

Χθες ειδα εναν χαζοεφιαλτη, κοιμομουν και στο ονειρο μου ακουγα τους γειτονες να τσιριουν" Βοηθεια, επέστρεψε", και μια φαση με αστραπες και αιματα στους τοιχους! Ξυπνησα λιγο αποτομα και μετα έπεσα και ξανακοιμηθα χαλαρος! Καλη φαση!

Κατι σαν Lucid Dreaming πρεπει να βίωσα σε πολυ μικρότερη ηλικια αλλα δεν είμαι καθόλου σιγουρος αν ηταν Lucid Dreaming ή ενας άκομα παιδικος εφιάλτης! :p:p

Δε θες.

Εχει τυχει 2 φορες τον τελευταιο χρονο, εφιαλτης με διαολια(ειμαι ον τοπικ κιολας), να συνειδητοποιω οτι βλεπω ονειρο και να ειναι λες κι ειμαι παγιδευμενη στο τελευταιο επιπεδο του inception, να φωναζω(στο ονειρο) και να μην μπορω να ξυπνησω. Κακη φαση.

Μετά απ’όλα αυτά δε θέλω να κοιμηθώ! Πάντως, (άσχετο) τα χειρότερα όνειρα τα βλέπω όταν ξεραίνομαι το μεσημέρι… ξυπνάω με μία ψυχολογία σ-κ-α-τ-α και με πονοκέφαλο…!

καλα ολα αυτα.μα γω ρωτησα για τροπους να το προκαλεσω μονος μου.οχι αν τυχει να ειμαι σε ονειρο και να το συνειδητοποιησω.αυτο συμβαινει.

Γινεται να το κάνεις κ μόνος σου αλλά είναι δύσκολο κ θέλει εξάσκηση. Επίσης επηρεάζεται από την κατάσταση του οργανισμού σου, πχ αν έχεις φάει τον άμπακο ή είσαι πιωμένος.
Εγώ το κάνω αρκετές φορές, αν και δεν πιάνει πάντα.
Απλά πρέπει να είσαι χαλαρός όταν ξαπλώνεις για ύπνο και να αδειάζεις το μυαλό σου από διάφορες σκέψεις, μόνο να σκέφτεσαι ότι έχεις τον έλεγχο του μυαλού σου και να επαναλαμβάνεις στο μυαλό σου τη σκέψη ότι “Θα έχω τον έλεγχο του ονείρου” ή “θα με πάρει ο ύπνος χωρίς να χάσω την συναίσθηση μου”. Αλλα γενικώς αμα είσαι πτώμα και νυστάζεις πολύ είναι συνήθως δύσκολο γιατί σε παίρνει γρήγορα ο ύπνος.

Kαλή φάση να συνειδητοποιήσεις ότι ονειρεύεσαι και να “πλάσεις” το όνειρο όπως θέλεις!
Μου έχει τύχει αρκετές φορές
Όπως και το να ξέρω ότι βλέπω όνειρο, να “πω” ξύπνα και να ξυπνήσω

Βέβαια είμαι από αυτούς που σπάνια βλέπουν όνειρα και τα περισσότερα τα ξεχνάω
Επίσης μπορεί να μου έρθει φλασιά από όνειρο που είδα, 1-2 μέρες μετά

επισης μου εχει συμβει και το αλλο.
να βλεπω ονειρο και να λεω "ωρε ξερω τι γινεται μετα,γινεται αυτο και αυτο"και γινεται.δεν ξερω αν κατευθυνω το ονειρο προς τα εκει η το εχω ξαναδει και δεν το θυμαμαι,ενω οταν το ξαναβλεπω,θυμαμαι τη συνεχεια ξαφνικα:-s

Καλα κατι ποστ του 2007 χρυσαφι 18κ.επικ θρεντ