Τρύπες

[B]romantic[/B] όσο πας χάνεις την μπάλα

εδω μου τα χαλασες!

Ναι, θα μπορουσε απλα να πει οτι τωρα παιζει μαλακιες.

Παντως το " Κυρία των μέσα μου ανέμων " αν και δν το χει συνθεσει καν ο Αγγελακας δν ειναι ροκ ,απλα εχει πιο groove ρυθμο και γι αυτο διαφερει λιγο απο τα συνηθη κομματια των προσωπικων του δουλειων.Γαμει παντως οπως και να χει και ας ειναι ψευτο avantgarde etc etc… που λεει και ο γραφικουλης συγγαυρος ρομαντικ …

Και γενικα εγω ειμαι της αποψης οτι ΚΑΛΑ κανει και αλλαξε υφος,αφου αυτο γουσταρει να κανει και οσοι θελουν ακολουθουν.

Συνηθιζουμε να κατηγορουμε τους καλλιτεχνες οτι “εμπορικοποιουν” τον ηχο τους για να κανουν hype και τον Αγγελακα τον κραζουμε επειδη εκανε το αντιθετο ,δν πιανομαστε πουθενα τλκ.

Και τα λεω αυτα γουσταροντας Τρυπες πολυ περισσοτερο απο τα προσωπικα του αλμπουμ.Απλα και ας αλλαξε τον ηχο του ο Αγγελακας,δν αλλαξε ποτε η "αρρωστημενη ατμοσφαιρα στα τραγουδια του [B]+ το οτι [/B] οι στιχοι του γαμαγανε και τωρα ΥΠΕΡγαμανε !

[SPOILER]Davidian21 ωραιο αβαταρ [SPOILER]αμπαλε [/SPOILER] [/SPOILER]

Εσύ είσαι η νέα βερσιόν του γιούζερ που αυνανίζεται και νιώθει σημαντικός στην κοινωνία χλευάζοντας τις μπάντες η σκέτος ηλίθιος?

ναι…

Το νέο τραγούδι του Αγγελάκα είναι άλλη μια απόδειξη για το πόσο τεράστιος μουσικά και στιχουργικά είναι αυτός ο τύπος…

Στίχοι:

Ποιος σκάει ο κόσμος και αν χαλάει
αυτή η βρωμοάνοιξη σαν σβούρα με γυρνάει
και η καρδιά μου σαν σαράβαλο σε κατηφόρα πάει.

Πάνω ας πάει ψηλά ετούτη η ζήση
μοσχοβολάει η ανάσα της μπαρούτι και χασίσι
και η καρδιά μου σαν σαράβαλο ορμά να την φιλήσει

Ποιος κλαίει μέσα μου και μου λέει:
“Ξύπνα, δεν ειναι όνειρο το χιόνι που μας καίει
η φτώχια είναι πιο φρόνιμη αν νιώθει ότι φταίει”

Ποιός σκάει ο κόσμος που το πάει
αυτή η βρωμοάνοιξη με σκίζει, με μεθάει
και η καρδιά μου σαν σαράβαλο στα αστέρια ξεφυσάει

Που θα πάει, που θα πάει,
τουτη η ρόδα που κολλάει
κι όλο στην αρχή γυρνάει
που θα πάει, θα ξεκολήσει
και ο κόσμος σαν σαράβαλο
γι’ αλλού θα αεροβολήσει

*πριν ακούσω το τραγούδι

τεράστιο λάθος να ακυρώσουν όλες τις εμφανίσεις εκτός απο μια επειδή έκλεισαν για το rockwave [-X

ωραιο τραγουδι! ποσο μεταλ ειναι ο σαδικης! :stuck_out_tongue:

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.

Υπάρχει ένας παλιότερος Davidian αν δεν κάνω λάθος.

Ον τόπικ: Κι εγώ θεωρώ τις Τρύπες ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η ελληνική ροκ, και μάλιστα εκτιμώ ιδιαίτερα το ότι είναι ελληνόφωνοι, και τους ίδιους τους στίχους τους φυσικά. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι αποτελούν ένα love it or hate it συγκρότημα- δεν έχω συναντήσει μέση οδό μεταξύ αυτών που απεχθάνονται τη φωνή του αγγελάκα κι αυτών που αγαπούν τον ίδιο και τη μπάντα.
Τώρα, το να λέμε ότι “ξεπουλήθηκε” και “παίζει μαλακίες” μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω. Αν είναι κάτι για το οποίο είναι ολοφάνερα ρισπέκτ ο Αγγελάκας είναι επειδή κάνει ό,τι νιώθει και θέλει, χωρίς να ασχολείται με το σε ποιον αρέσει, σε ποιον όχι και πόσο θα πουλήσει. Είναι πολύ σπάνιο αυτό. Κι εμένα δεν μου αρέσουν το ίδιο με τα παλιά τα καινούρια του, αλλά αντικειμενικά δεν έχει πέσει σε επίπεδο.*
Επιπλέον, ρισπέκτ για τη διάλυση του συγκροτήματος, κι ας συνεπάγεται ότι δεν θα τους δω ποτέ λάιβ, γιατί έτσι θα μείνουν στη μνήμη μας στην ακμή τους και κανείς δεν θα μπορεί να πει ότι ξεφτιλίστηκαν ή πού ξέπεσαν, όπως γίνεται τώρα λόγου χάρη με τους πυξ λαξ (που δε μου αρέσουν) και διάφορα άλλα συγκροτήματα.

*Εδιτ γιατί ξέχασα: το Σαράβαλο aka Πού θα πάει πολύ καλό κομμάτι!!

Θα συμφωνήσω με το αποπάνω post. Κάτι που μου αρέσει στον Αγγελάκα (ανεξάρτητα από το αν τον πάω σαν μουσικό ή όχι) είναι η συνέπεια των λόγων του. Έχει τις ιδέες του, τις τηρεί και τις εκφράζει μέσω της μουσικής του, όποια και αν είναι αυτή η μουσική. Από αυτή την άποψη και μόνο, είναι σεβαστός για μένα. Και μένα δεν μου αρέσει η μουσική κατεύθυνση που έχει ακολουθήσει τα τελευταία χρόνια, αλλά αφού αρέσει και εκφράζει τον ίδιο πολύ καλά κάνει.

Σε μια συνέντευξή του λίγα χρόνια πριν στο Mad είχε πει ότι οι Τρύπες δεν θα ξαναπαίξουν. Πίστεύω ότι θα το τηρήσει αυτό, σαν σεβασμό προς την ιστορία τους.

Οι Τρύπες παίζανε πολύ καλά σαν μπάντα. Από τα καλύτερα live που έχω δει. Με βαρόμετρο βέβαια στην παρουσία τους (όπως είναι φυσικό) τον ίδιο τον Αγγελάκα. Αν τον πετύχαινες πολύ κομμάτια μπορεί και να μην ήταν πολύ εντάξει. Αλλά πάντα δίνανε ότι καλύτερο είχανε και δεν σου έδιναν ποτέ την αίσθηση ότι πέταξες τα λεφτά σου για να τους δεις. Κάτι το οποίο μου έχει συμβεί πολλές φορές σε άλλους ‘‘ποιοτικούς’’ και ‘‘επαγγελματίες’’ καλλιτέχνες…
Κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα ξαναπαίξουν, και μάλλον είναι καλύτερα έτσι…

βέβαια οπως είπε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, με τον καιρό αλλάζουν οι καταστάσεις, και οι σκέψεις του καθενός…και αν έπαιζαν μια μέρα δεν θα ήταν και το τέλος του κόσμου…
ίσως κάποτε υπάρξει μια αφορμή…κανείς δεν ξέρει

ακούγοντας την [B]ΥΠΕΡΔΙΣΚΑΡΑ[/B] ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ, Θυμήθηκα το ντοκιμαντέρ.το είδε κανείς τελικά??!

*edit…απο ότι κατάλαβα υπάρχει ενα μεγάλο μέρος του στο Youtube…απο την ήμερα που το ειχε δείξει το ετ1.!!!

Το χα δει εγω στο σινεμα τοτε.

Πολυ καλο ,αλλα συντομο γμτ.Χανεσαι και με τις μουσικες…

Ειχε φοβερες σκηνες βεβαια με [SPOILER]κορυφαιες τις μαζωξεις τους σε σπηλιες βουνων της Κρητης με Ψαραντωνη και Χαιρετη ![/SPOILER]

Ηταν ενα πολυ ευχαριστο ντοκυμαντερ αν και προσωπικα δεν μπορω να κρινω αντικειμενικα τον Αγγελακα λογω του οτι τον ακουω παθιασμενα απο πολυυυυυυυυυυ μικρος.

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ στο αιγαιο Tv, που έδειξε όλη τη συναυλία των αγελλακας 3 στη συρο…(μονοκαμερο, αλλά κλαιν)
κλασικό σετ λιστ+το καινούριο κομμάτι που live ειναι πολύ καλό
στα κομμάτια που ο αγγελακας ηταν όρθιος, μου θύμισε αυτό που πάντα έλεγα παλιά…δεν υπάρχει άλλος με το μικρόφωνο στο χέρι που να είναι τόσο άνετός…οι κινήσεις του είναι λες και γεννήθηκε για αυτό
και συνεχίζω να λέω, οτι αυτό που κάνει τώρα το γουστάρει πολυ

[SPOILER]*στο Είμαι τυχερός ,μου χτύπησε το παράθυρο μια γάτα(!!), τελείως κοκαλιάρα, και άρχισε το “ψήσιμο” με νιαουρίσματα για να την ταΐσω…έφερα φρέσκες φέτες για τοστ, μετά μπέικον(μου το άρπαξε απο τα χέρια), και μετά ζαμπόν/κασέρι…
βρήκαμε πελάτη[/SPOILER]

θυσαυρουλης αν και λογικά οι περισσότεροι θα το έχουν δει.εγω τώρα το πήρα πρέφα.

[B][U]ΤΡΥΠΕΣ - (Μύλος - Η κρυφή συναυλία1995)[/U][/B]
[B]Club Mylos (Θεσ/νίκη - Πρωτοχρονιά 1995). Η συναυλία αυτή έγινε χωρίς να διαφημιστεί πουθενά. Ξεκίνησε δύο ώρες μετά τα μεσάνυχτα και την αλλαγή του χρόνου. Η είσοδος ήταν ελεύθερη για όσους βρέθηκαν εκείνο το βράδυ στον Μύλο.[/B]

εδώ ολο το playlist(18 κομματια:!: 1:23:09)

η κάμερα βρίσκεται στα πρώτα κομμάτια δίπλα απο την σκηνή και μετά απέναντι.

*“κόκκαλο” ο γιαννης([B]edit[/B] αλλά οι κινήσεις του πάνω στην σκηνή πάντα μια ομορφιά)

ξαναμανα edit. το κανάλι είναι του σαδικη??!! edit ξανα. ο ίδιος κρατάει την κάμερα μάλλον(σε κάποια κομμάτια τουλάχιστον)

πραισλες!!

[B] ΤΡΥΠΕΣ-LIVE ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΡΑΣΤΩΝΗ CLUB-27.01.[U]1992[/U][/B]

[B][I]Τα δάκρυα σαν στεγνώνουν
δεν πεθαίνουν, δεν πεθαίνουν
Η θλίψη που σκορπάμε επιζεί
Σε δίχτυα αόρατα νεράιδες τη μαζεύουν
και περιμένουν την επόμενη αφορμή
(Που έτσι κι’ αλλιώς θα 'ρθει)

Όλα τελικά, όλα
Όλα τελικά ξαναγυρνάν σ’ εμάς[/I][/B]