Τρύπες

[SIZE=“7”][COLOR=“Black”][B]ΚΑΦΑΛΙΓΕΜΑΤΟΓΑΜΗΜΕΝΟΧΡΥΣΑΦΙ[/B][/COLOR][/SIZE]



Κεφάλι γεμάτο χαπάκι!:stuck_out_tongue:

θελω ν’ ανοιξω ενα θρεντ που να σχετιζεται με μουσικες που ακους οταν εισαι οβερντοουζντ, να βαλουμε μεσα αυτον το δισκο και κυριως για τον μεγαλυτερο επιλογο καριερας που εχει γραφτει ποτε, “[I]μια που έχω μάτια μια που αναπνέω, οταν υπάρχουν το φεγγάρι κι η σκιά σου, σαν αγκαλιάζω κάθε αγκάθι, γδέρνω την άκρη απ’ το όνειρο κι αργείς.[/I]”… αλλα ας το κανει ενας πιο “εγκυρος γιουζερ”.

έτσι ταιριάζει καλύτερα με αυτό που περιγράφεις. :lol:

το χεις ριξει στη μπαμπακοπιτα τελευταια panago; =))))

πάντως υπάρχει θρεντ ωρέ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=10992&highlight=�������������

έχεις ποστάρει κιόλας!

Ξέρει κανείς τι απέγινε ο Γιώργος Καρράς;

γελαω panagi, αλλα νομιζω οτι το οβερντοουζ περιλαμβανει τα παντα. και τα ζαναξ.

ε τότε θα πρέπει να γίνει ένα γενικό θρεντ, να χει και κοκορέτσια μέσα!

προσπαθώ να θυμηθώ σκηνικά από τις 2 φορές που τους ειχα δει λάηβ. Το μόνο που έρχεται στο μυαλό, εκτός απο κάποιες ατάκες του αγγελάκα κατά την διάρκεια της συναυλίας, είναι οι μελανιές που είχα την άλλη μέρα.

Thanx. Ο τύπος, εκτός από πολύ καλός συνθέτης, ήταν και είναι πολύ αξιοπρεπής και low profile. Respect

σαγαπω. αυτα

Mπαινω ξημερώματα,βλεπω το ποστ του Νομιστερακι,ειμαι που μαι,ε πάει

Μια από τα ίδια

ρε παιδια ενας μπορει να μου πει τι εννοει με το χρυσαφι ο αγγε…?

Μάλλον αναφέρεται στο πόσο κοστίζει η κ…α

το χρυσάφι είναι ειρωνικό/μεταφορικό και “δίνει βάση” στην λάμψη και στην ανύπαρκτη αναγκαιότητα του, όπως και στον αποπροσανατολισμό που προκαλεί ο πλούτος . μιλάει για όσα έχουν μπει στο κεφάλι μας και είναι απο αδιάφορα(αλλά με λάμψη πάντα!) πράγματα που επηρεάζουν τις ζωές μας μεχρι και αυτα που την καθορίζουν. τηλεόραση, ουσίες, καθοδηγούμενη ενημέρωση, προεπιλεγμένες ατομικές αποφάσεις σε έρωτα/εργασία/εκπαίδευση.
με ολα αυτά στο κεφάλι σου εσυ πρέπει να τη παλέψεις και να καταφέρεις να χαράξεις δρόμους δικούς σου και να τους περπατήσεις χωρίς να ειναι αυτοί οι λίγοι που σου προσφέρονται σαν μοναδικές λύσεις ενώ οι δυνατότητες και οι επιλογές στην πραγματικότητα είναι απεριόριστες.
οπότε,
Έχω μια θλίψη που `ναι τόσο μεγάλη
που όλο φοβάμαι μην τυχόν και ξεσπάσει
Κι ισορροπώ μέσα στου ονείρου τη ζάλη
[B]μ? ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι[/B]
[B]

Δεν ειν? αργά, δεν ειν? αργά ποτέ
φτάνει να θέλεις, [I]να επιμένεις[/I], να πιστεύεις
[I]για νέες ήττες, για νέες συντριβές[/I],
για όσα ποθείς μονάχα αξίζει [I]να παλεύεις[/I].
[/B]

To έχει πει αυτό ο Αγγελάκας σε κάποια συνέντευξη?
Γιατί εγώ το εκλαμβάνω κάπως διαφορετικά.

οχι. ετσι το είχα “νιώσει” τότε. shoot…

Χρυσάφι είναι το μυαλό και οι άπειρες δυνατότητές του.

Οι πρώτοι τρεις στίχοι σε κάθε στροφή είναι οι καταστάσεις που περιορίζουν/εμποδίζουν την πρόσβαση σ’ αυτές τις δυνατότητες.