Τρύπες

επισης Salon σου εδωσα καποια επιχειρηματα και δεν απαντησες σε αυτα.

με το να ισχυριζεσαι απλα δεν εχει βαση ο λογος σου.

Ο ΘΕΟΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙ, Ο ΚΑΤΗΣ ΟΧΙ

Και τώρα αφού τελείωσε το θέμα ας ακούσουμε μια απο τις πιο απλές κομματάρες απο τον πρώτο δίσκο.
http://www.youtube.com/watch?v=HdFaByWycAs
…παντοτινά χαμένος στις μαύρες τρύπες του ανώυνυμου πλήθους…

o ψηλος ειναι ο σλοουχαντ?

Πονηρούλη

ο σαδικης πρέπει να έχει πολύ πράγμα απο τρύπες. 23 λεπτά απο το 94 με… pre game.
με την ανάλογη ποιότητα σε ήχο και εικόνα φυσικά μιας κάμερας της εποχής.
[B]
LIVE στο Θέατρο Δάσους (Θεσσαλονίκη - 1994) [/B]


εδώ τρύπες στην ετ2 με αγγελακα να τα εξηγεί πολύ ωραία :stuck_out_tongue:

[B]Ταξιδιάρα Ψυχή / Πάρτυ (Ετ2 '90) [/B]

…ωραίες στιγμές:):!:

Σωστός ο Αγγελάκας. Αν και δεν καταλαβαίνω που κολλάνε τα τραγούδια με τα θρησκευτικά. Δηλαδή στα χρόνια που πήγαινα εγώ σχολείο δεν θυμάμαι στο βιβλίο των θρησκευτικών να μαθαίναμε στίχους της Μαντόνα πχ.

Διαμάχη ανάμεσα σε Γιάννη Αγγελάκα & Νίκο Γραμμάτο

Ο Νίκος Γραμμάτος είναι ο τραγουδιστής του συγκροτήματος CAMERES και ο αρχισυντάκτης του μουσικού site rockap.gr. Σε σημερινό του άρθρο, αφήνει αρκετές υπόνοιες για το Γιάννη Αγγελάκα, τη συνεργασία του με τον Παύλο Παυλίδη και το υφιστάμενο συγκρότημα του, τους 100° C.

Η απάντηση του Γιάννη Αγγελάκα ήταν άμεση. Αξίζει να σημειωθεί βέβαια ότι το άρθρο του Ν. Γραμμάτου είναι αρκετά επιθετικό και ειρωνικό.

Την ψώνισαν κανονικά οι Αγγελάκας - Παυλίδης

Όπως διαβάσαμε στο άρθρο του Μανώλη Νταλούκα στο ogdoo.gr, με αφορμή την συνέντευξή του Αγγελάκα – Παυλίδη (που έδωσαν στον Θεοδόση Μίχο – Popaganda.gr), οι δημιουργοί των «Τρύπες» & «Ξύλινα Σπαθιά», μας αποκάλυψαν ότι αυτοί ήταν οι υπεύθυνοι για το Big Bang που έκανε το ελληνόφωνο ροκ το 1993!

Στο ερώτημα τι ακριβώς συνέβη το 1993, το τόσο συνταρακτικό, ώστε να αλλάξει πανελληνίως τα νεανικά μουσικά γούστα, οι δύο συνεργαζόμενοι ερευνητές απαντούν πως εκείνη την χρονιά κυκλοφόρησαν οι δίσκοι τους «Εννιά Πληρωμένα Τραγούδια» και «Ξεσσαλονίκη».

«Το big bang έγινε το ’93 που κυκλοφόρησαν τα Εννιά Πληρωμένα Τραγούδια και η Ξεσσαλονίκη»
(Γιάννης Αγγελάκας)

Σημειώνουν επίσης, πως υπήρξαν πριν από αυτούς και άλλοι που προσπάθησαν (Σιδηρόπουλος και Πουλικάκος), αλλά δεν κατόρθωσαν το Big Bang!

«Αν οι μπαμπάδες του ροκ είναι ο Σιδηρόπουλος και ο Πουλικάκος και γενικά εκείνη η γενιά, με τα Σπαθιά και τις Τρύπες αυτό που έγινε ήταν ότι το ροκ πέρασε σε πιο μεγάλα ακροατήρια. Ήταν ένα big bang…»
(Γιάννης Αγγελάκας)

«Είναι σαφές ότι οι Τρύπες έριξαν το τείχος. Αυτή η μουσική άρχισε ξαφνικά να αφορά στ’ αλήθεια πολύ κόσμο…»
(Παύλος Παυλίδης)

Διαβάστε το σχόλιο του Μανώλη Νταλούκα εδώ.

Το σχόλιο του Νίκου Γραμμάτου:

Παλουκάρια από την Σαλονίκη, μεγαλώσατε και αρχίσατε να λέτε τις κλασικές πίπες που λένε τα ψωνισμένα παππούδια, του στυλ «εγώ στα νιάτα σου έστυβα την πέτρα» και κάτι άλλα τέτοια βαρύγδουπα. ΞεΚαβαλήστε λίγο γιατί η πολύ δόξα και το χρήμα σας έχει σαλτάρει λίγο το μυαλουδάκι και λέτε ότι θέλετε. Τι καπνίσατε ρε αλάνια πριν την συνέντευξη και μας ξεράσατε μπόχα και δυσωδία;

Γιάννη μου εσένα μέχρι πριν λίγες μέρες σε ανέφερα δημόσια σε μια συνέντευξη μου και έλεγα ότι δεν με έχεις προδόσει ακόμα με τις δηλώσεις σου. Τώρα όμως έκανες το πρώτο φάουλ φίλε μου… ποιο είναι αυτό; Το ότι κάνεις παρέα με τον Παυλίδη, που ως γνωστόν είναι η μεγαλύτερη ντίβα που έβγαλε το ελληνικό rock στην χώρα μας… και αν θες έλα να τα πούμε να σου αραδιάσω μερικά παραδείγματα προσωπικής πείρας.

Για τον Παυλίδη τι να σχολιάσω; Το έχει χαμένο εδώ και πολλά χρόνια… συντηρεί απλά το μαγαζάκι του και πέρα από τους στίχους δεν έχει να μας δώσει κάτι μουσικά. Όχι ότι και εσύ Γιάννη μας έδωσες κανένα μεγάλο δίσκο τελευταία… στα 2-3 καλά τραγούδια είσαι και σε μερικούς καλούς στίχους με νόημα. Ο δε Παυλίδης γράφει πάντα ταξιδιάρικους στίχους, θα μπορούσε να το γυρίσει στην ποίηση και να σταματήσει να βγάζει δίσκους… φτάνει, δεν έχετε να αποδείξετε κάτι. Μήπως να σκεφτείτε το γεγονός να κυκλοφορήσετε κανα βιβλίο μαζί και να σταματήσετε τα live και τις δηλώσεις;

Και αν θέλετε τόσο πολύ να βγάλετε κι άλλα λεφτά επειδή δεν σας φτάνουν, επανενώστε τις Τρύπες και τα Σπαθιά και κάντε μαζί τουρνέ… να γουστάρει και ο κόσμος και να κονομήσουν και οι μουσικοί που σας στήριξαν με τις μπάντες σας. Φτάνει πια με την πάρτη σας. Βοηθήστε τους παλιούς σας φίλους και βάλτε και καμιά νέα μπάντα support μαζί σας… μην φοβάστε δεν θα δαγκώσουν από την πίτα σας… και στην τελική ας δαγκώσουν, μέχρι πότε θα τρώτε εσείς… κάποια στιγμή ξέρετε θα πεθάνετε κι όλας, δεν θα πάει αιώνια αυτό το πράγμα, αν σας διαφεύγει από το μυαλό.[/spoiler]

Σας αφιερώνω ένα τραγούδι που έκανα μαζί με τις Cameres στο οποίο παίζει ο Ασκληπιός Ζαμπέτας μαζί μας, αυτός ο φίλος που παίζατε μαζί στις Τρύπες Γιάννη μου. Δες πως τα φέρνει η ζωή ε… εγώ να συνεργάζομαι με τον Ασκληπιό και εσύ να μην παίζεις μαζί του αλλά να παίρνεις πιτσιρικάδες στην μπάντα, με ένα 20ευρω μεροκάματο, για να κονομάς περισσότερα. Τον δε ηχολήπτη που είχες μαζί σου τόσα χρόνια που τον άφησες για να δώσεις μικρότερο μεροκάματο, που το πας; Ρε πως αλλάζουν οι καιροί… κατάλαβες ποιον λέω ε; Τον Τίτο![/spoiler]

Και η απάντηση του Γιάννη Αγγελάκα:

Κατ’ αρχάς θα ήθελα κ. Γραμμάτε να ξεκαθαρίσεις με ποιά ιδιότητα μιλάς. Σαν ενεργός ροκ δημοσιογράφος ή σαν τραγουδιστής ενός ενεργού ροκ συγκροτήματος; Αν μιλάς σαν δημοσιογράφος, πρίν αμολήσεις την λάσπη σου θα έπρεπε να ρωτήσεις τα παιδιά από την μπάντα μου, αν είναι οικονομικά, δημιουργικά και ηθικά ευχαριστημένα μετά από αυτά τα δύο χρόνια που πέσαμε όλοι μαζί με χαρά στις πρόβες στις ηχογραφήσεις και στις συναυλίες. Ακόμα θα έπρεπε να μάθεις κατ’ ευθείαν από τον Τίτο ποιοί λόγοι μας οδήγησαν στο σταμάτημα της συνεργασίας μας. Διαφορετικά αποδεικνύεσαι εμπαθής και ψεύτης. Ιδιότητες που δεν ταιριάζουν με την τίμια δημοσιογραφία.

Αν πάλι με συμβουλεύεις ως νεότερος συνάδελφος τραγουδιστής ροκ μπάντας, να σταματήσω την μουσική, να γράψω βιβλίο, να ξαναφτιάξω τις Τρύπες κτλ, συγχώρεσέ με αλλά θα συνεχίσω να κανω αυτό που έκανα πάντα: ότι θέλω και ότι γεμίζει την ψυχή μου. Θα συνεχίσω να γράφω τα τραγούδια μου καλά ή κακά (αν είσαι τελικά δημοσιογράφος κρίνε το εσύ, δεν με νοιάζει) και θα επικοινωνώ με το ακροατήριό μου μικρό ή μεγάλο κατά καιρούς, ούτε αυτό με νοιάζει. Από την άλλη σαν μουσικό σε συμβουλεύω κι εγώ με την σειρά μου ως μεγαλύτερος, αντί να ασχολείσαι μαζί μου, ν’ αρχίσεις να σκαλίζεις την ομορφιά μέσα σου μήπως και βγει κανένα ωραίο τραγούδι και μας φτιάξεις κι εσύ με την σειρά σου, γιατί παρ’ ολες αυτές τις ανοησίες που λες περι πίτας, έχω κι εγώ ανάγκη από μια σοβαρή, δημιουργική και με δυνατή παρουσία ελληνόφωνη ροκ σκηνή. Θα με ανέβαζε κι εμένα και τον Παύλο και όλους μας. Γι’ αυτό δουλεύω, για να μεγαλώσω την πίτα της ζωής και της έκφρασης και όχι για να τσιγκουνεύομαι ένα κομματάκι. Αυτό κατάλαβες από την πορεία μου μέχρι τώρα;

http://www.mixgrill.gr/ar52556el-diamaxi-anamesa-se-gianni-aggelaka-niko-grammato.html

Ανακοίνωση για αποκλεισμό Αγγελάκα – Παυλίδη από το Rockap.gr

Τι μερος του λογου ειναι αυτος;

Δυο λάθος(?) απαντήσεις σε μια συνέντευξη δεν νομίζω να δικαιολογούν αυτό το μένος απο το συγκεκριμένο τύπο. Μάλλον κάτι παραπάνω υπάρχει.

Η γενιά μου πάντως (1981) το Ελληνικό ροκ απο τα ξύλινα σπαθιά και τις τρύπες το έμαθε.Οι ποιο πριν απο μας ήταν τίγκα βουτηγμένοι στα σκυλάδικα.Ειδικά με το λιωμένο παγωτό είχε γίνει χαμός. Ξαφνικά όλοι ακούγανε σπαθιά,τρύπες,υπόγεια ρεύματα.Επιφανειακά βέβαια οι πιο πολύ γτ τότε ήταν πολύ της μόδας το Ελληνικό ροκ.Αυτοι που γουσταραμε πραγματικά ανακαλύψαμε κ αλλες μπάντες όπως Μάσκες Αρνάκια,Αντίδραση,Διάφανα κρίνα κτλ

3 Likes

Έτσι είναι. Απαγορεύεται να το λέει κάποιος;

2 Likes

Έλα ντε.Δεν νομίζω ότι ο Αγγελάκας κ ο Παυλίδης είπαν κάτι περίεργο.

3 Likes

Τα περί διαφωνίας και “ψωνισμένων” λογικά τα ξέρει μόνο ο δημοσιογράφος/μουσικός που άρχισε όλο το κόλπο.
Αν είναι κόλπο ή όχι, αυτό το κρίνει ο καθένας ανάλογα. Χωρίς να θέλω να πάρω θέση γιατί δεν ξέρω προσωπικά κανέναν από τους 3 (μόνο τον Αγγελάκα από την καλλιτεχνική του πορεία), ο Αγγελάκας απάντησε στα ερωτήματα χωρίς να είχε λόγο να το κάνει. Ο δημοσιογράφος διέγραψε τα άρθρα σχετικά με τον Αγγελάκα από το site του.

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω με τίποτα είναι γιατί υπάρχουν spoilers στο post!

3 Likes

Έλα ντε! Και είναι και με δόσεις, να το αποκαλύπτεις σιγά σιγά, μη χαθεί η μαγεία!

3 Likes

Μπερδευτηκα,νομιζα οτι ηταν το κλασσικο spoiler που το βαζεις γιατι ειναι μεγαλο το κειμενο,αυτο ειναι ιμιτασιον spoiler!:joy:

5 Likes

Μια χαρά τα λέει ο Αγγελάκας. Σιγά μη δώσει και λογαριασμό με ποιον κάνει παρέα και ποιους έχει στο συγκρότημά του.

2 Likes

κοιτα να δεις ρε που ολοι νομιζουν οτι τους τρωνε το μπιφτεκι τους …

Συμφωνω και με τον @crimson_Idol. Κατι παραπανω τρεχει.

1 Like

Σε κάποια πράγματα που λέει έχει δίκιο και σε κάποια άλλα λέει απλώς βλακείες.

Καταρχήν εκεί που λέει πίπες είναι όταν κατηγορεί τον Αγγελάκα σαν ψωνισμένο επειδή είπε ότι το Big Bang έγινε το 1993 με την Ξεσσαλονίκη και τα Εννιά Πληρωμένα Τραγούδια. Μα αφού εκείνη τη χρονιά και με τους παραπάνω δίσκους έγινε το μπαμ με το ελληνικό ροκ, τι να κάνουμε τώρα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Γιατί θα έπρεπε ο Αγγελάκας να αποκρύψει την πραγματικότητα? Για να μην τον πει ψώνιο ο Γραμμάτος? Ήμαρτον δηλαδή.

Δεύτερον άμα γουστάρει ο Αγγελάκας να κάνει παρέα με τον Παυλίδη θα πρέπει πρώτα να πάρει την άδεια του Γραμμάτου? Σοβαρά τώρα? Άσε που εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου ντίβα ο Παυλίδης, δεν ξέρω γιατί τον χαρακτηρίζει έτσι.

Τρίτον ο Παυλίδης και ο Αγγελάκας θα παίζουν για όσο ακόμα γουστάρουν. Σιγά που θα ρωτήσουν το Γραμμάτο για το πότε θα σταματήσουν.

Πάμε τώρα εκεί που έχει δίκιο.

“Για τον Παυλίδη τι να σχολιάσω; Το έχει χαμένο εδώ και πολλά χρόνια… συντηρεί απλά το μαγαζάκι του και πέρα από τους στίχους δεν έχει να μας δώσει κάτι μουσικά. Όχι ότι και εσύ Γιάννη μας έδωσες κανένα μεγάλο δίσκο τελευταία… στα 2-3 καλά τραγούδια είσαι και σε μερικούς καλούς στίχους με νόημα”.

Στα παραπάνω έχει απόλυτο δίκιο. Κάνει μπαμ η έλλειψη έμπνευσης τα τελευταία χρόνια και του Αγγελάκα και του Παυλίδη. Συντηρούν απλώς το μαγαζάκι τους, πολύ σωστός εδώ ο Γραμμάτος.

Επίσης όταν λέει ότι παίρνει πιτσιρικάδες στην μπάντα, με 20 ευρώ μεροκάματο μια χαρά τα λέει. Διότι άλλα λεφτά θα ζητήσει ένας καταξιωμένος και γνωστός κιθαρίστας και άλλα μια μέχρι πρότινος άγνωστη κοπελίτσα. Η οποία φαντάζομαι ότι θα πουλάει και μούρη στις φίλες της ότι “εγώ παίζω κιθάρα στον Αγγελάκα, ουάου είμαι πολύ γαμάτη”. Όχι ότι θα κάνουμε κουμάντο στον Αγγελάκα για το ποιους θα έχει στην μπάντα του αλλά είναι σωστή η παρατήρηση του Γραμμάτου.