Τρύπες

Όχι ότι κάνουμε κουμάντο, αλλά θέλουμε να κάνουμε κουμάντο.

3 Likes

Γιατι το μενος προς τον Παυλιδη εγω δεν καταλαβαινω (δεν ξερω τα κουτσομπολια της ελληνικης σκηνης, ειλικρινα ρωταω), τοσο που μονο που κανει μαζι του παρεα ο Αγγελακας πεφτει επιπεδο σαν ανθρωπος δηλαδη…

2 Likes

Όταν λες(οχι εσυ, ο τύπος στο άρθο) πως κάποιος το έχει χαμένο επειδή δεν βγάζει τον δίσκο που θέλεις, και μιλάς για μαγαζάκι που συντηρείται επειδή ο αγγελάκας πχ δεν έχει βγάλει δίσκο με έμπνευση εδω και λίγο καιρό, μάλλον είσαι αστείος.
Και μάλλον κάτι παραπάνω απο αστείος αν δεν έχεις δόλο.
Γιατί αν έχεις δόλο, δικαιόλογείσαι. Αν όχι και λες όσα είπες, υπάρχει θέμα με καμένα ή ανενεργά εγκεφαλικά κύτταρα …

Όταν γράφεις ένα κατεβατό με αφορμή 2 απαντήσεις που δεν σου άρεσαν, και γράφεις όλα αυτά τα ασύνδετα με την συνέντευξη και τα λεγόμενα σε αυτή, το κάνεις για άλλους λόγους.
Δεν μπορεί να συνδέεται με κάποιο τρόπο η λάθος απάντηση για το 93 με το πόσο παίρνουν οι μουσικοί που πλαισιώνουν τον αγγελάκα(που είναι και στην τσέπη τους μέσα να ξέρει οτι είναι και 20 ευρω. πάλι καλά που δεν είπε για 17.80).

Ακόμη και όλα τα χαζά που έγραψε να ισχύουν, ισχύουν άσχετα με την συνέντευξη , οπότε μιλάμε μάλλον είτε για δόλο , είτε για βλακεία.

ΒΓΑΛΤΕ ΔΙΣΚΑΡΕΣ, ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΡΩΤΑΝΕ, ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ , ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΠΙΤΡΕΨΩ ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ!

3 Likes

Εγώ απο την άλλη πιστεύω πως μια χαρα τραγούδια γράφει ο Παυλίδης.Ο Αγγελάκας απο την άλλη μου την σπάει που το έχει γυρίσει σε Balkan-eurovision-ότι να ναι τραγούδια αλλα πριν 2 μήνες που τον είδα Live ο κόσμος(του) περνούσε μια χαρά…οπότε…

2 Likes

Αυτό που με ενόχλησε εμένα στη συνέντευξη πάντως ήταν η ελάχιστη αναφορά στα Κρίνα. Αν και μεταγενέστερη μπάντα, Σπαθιά Τρύπες Κρίνα ήταν η αγία τριάδα του ελληνικού ροκ.

Τα περί ντίβας του Παυλίδη τα 'χω ξανακούσει πάντως, πλας η όλη φάση με Σαλβαδόρ κλπ, δε ξέρω. Μεγάλος μουσικός βέβαια και τα λάιβ με Αγγελάκα ήταν γαμώ τις φάσεις, έβλεπα βίντεο στο γιουτιουμπ και έκλαιγα.

1 Like

Ο πρώτος των Κρίνων βγήκε το '96, το μπαμ είχε ήδη γίνει. Τα Κρίνα πάτησαν σε αυτό και το γιγάντωσαν τα επόμενα χρόνια με τα αριστουργήματα που μας έδωσαν.

3 Likes

http://www.rollingstone.gr/2017/09/big-bang.html

υπερβολικός ο τίτλος

Είτε ενοχλεί κάποιους είτε όχι, το μπαμ έγινε το 1993 με τις Τρύπες και τα Σπαθιά.

Από εκεί και πέρα τώρα…

  1. Είναι προφανές ότι υπάρχει παρασκήνιο πίσω από την επίθεση του Γραμμάτου στον Αγγελάκα. Το οποίο παρασκήνιο εμείς δεν το γνωρίζουμε. Δεν ξέρουμε τι έχει παιχτεί. Είναι βέβαιο όμως ότι κάτι έχει παιχτεί. Αλλιώς δεν θα πιανόταν ο Γραμμάτος από μια ασήμαντη αφορμή για να κάνει επίθεση στον Αγγελάκα.

  2. Η διαπίστωση ότι ο Παυλίδης (κυρίως) και ο Αγγελάκας (κατά δεύτερον) συντηρούν απλώς το μαγαζάκι τους βασιζόμενοι στο ένδοξο παρελθόν είναι μια πραγματικότητα. Άνευρα, βαρετά και ανέμπνευστα άλμπουμ σαν το “Ιστορίες Που Ίσως Έχουν Συμβεί”. Ότι θα βρεθούν κάποιοι που θα πουν “α εμένα μου αρέσει” δεν σημαίνει ότι ο δίσκος είναι καλός. Και το St. Anger έχει οπαδούς. Και γιατί για το Medusa κάνουμε κριτική και εδώ απαγορεύεται να κάνουμε? Μόνο φανμπόηδες δεν βλέπουν ότι ο Παυλίδης έχει χρόνια να βγάλει καλό δίσκο και θα σου βγάλουν όλα του τα άλμπουμ δισκάρες.

Τουλάχιστον ο Παυλίδης δίνει ακόμα ωραία live. Toν είδα πέρσι και ήτανε γαμώ. Στον Αγγελάκα δεν πηγαίνω γιατί δεν μου αρέσει το καινούριο σχήμα με τις καραμούζες (2 κιόλας).

1 Like

Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια.

Ρε τι τραγικοί είναι όλοι αυτοί, τι φαγωμάρα υπάρχει. Πω πω πω πω.

EDIT: Σε αυτό που πόσταρε ο @BloodborneHunter πάει το σχόλιό μου.

1 Like

Μα αν αρέσει σε κάποιους ένας δίσκος τότε ο δίσκος γιαυτους είναι καλός!!!Τι θα πει το "Ότι θα βρεθούν κάποιοι που θα πουν “α εμένα μου αρέσει” δεν σημαίνει ότι ο δίσκος είναι καλός"…Επίσης μέχρι πριν γίνει αυτή η περιβόητη συναυλία κάνεις δεν βγήκε να πει ότι Αγγελάκας και Παυλίδης συντηρούν το μαγαζάκι τους βασιζόμενοι στο ένδοξο παρελθόν…Ξαφνικά θυμήθηκαν να κράξουν!!

Κλασσικη αγαπημενη Ελληνικη σκηνη. Μονο η απαντηση του Πουλικακου ειναι σωστη.

Το θεμα ειναι το εξης, οι Τρυπες και τα Σπαθια (γιατι οντως αυτοι οι 2 ηταν οι μεγαλοι στην αρχη, και το λεω σαν τεραστιος φαν Κρινων και χωρις να μου αρεσαν ιδιαιτερα ποτε τα Σπαθια, Τρυπες οκ ρισπεκτ), οντως εκαναν ενα μεγαλο μπαμ στην εμπορικοτητα του ελληνοφωνου ροκ, οντως δεν ΑΝΟΙΞΑΝ αυτοι τον δρομο (η ιστορια παει δεκαετιες πισω) αλλα αυτοι εβαλαν το ελληνοφωνο ροκ στα στερεοφωνικα ολων των εφηβων. Δεν βλεπω που ειναι το λαθος και προς τι ολο αυτο το φαγωμα πραγματικα.

2 Likes
Λύθηκε η διαμάχη

https://pbs.twimg.com/media/DLdVoS3W0AE_90p.jpg

9 Likes

Παντως το νεο του σχημα,οι 100 c, δεν μου αρεσουν ουτε οι διασκευες τους μεχρι στιγμης στα κλασσικα των τρυπων,κατι τους λειπει.

Μου αρεσε η ερμνηνια του αγγελακα στο σπασμενη πολυθρονα του παυλιδη.

1 Like

Κρίμα που διέλυσαν νωρίς… Οι τελευταίοι τρεις δίσκοι τους είναι και οι καλύτεροι για μένα και στα live ήταν ισοπεδωτικοι.

Εχω ένα κολλητό φίλο πολύ πορωμενο με τις τρύπες που με έβαλε στη φάση του ελληνικού ροκ στην πρώτη λυκειου, ήδη άκουγα μεταλ τότε και το ελληνικό ροκ ήταν ένα άκουσμα που μου ήρθε πολύ φυσικα με τρύπες, διάφανα Κρίνα, panx romana και αλλους. Στο διάστημα 1996-2000 είδαμε τις Τρύπες πέντε ή έξι φορές live (η πρώτη ήταν και το πρώτο ροκ/μεταλ live που είδα ποτέ!) και ήταν όλες φοβεροί.

3 Likes

Τρύπες καλοκαίρι Ιεράπετρα 1999, παραμένει μετά από τόσα και τόσα live που πήγα στα επόμενα χρόνια σαν φοιτητής μέχρι και σήμερα, το καλύτερο live που έχω πάει ποτέ από πλευράς απόδοσης της μπάντας και συμμετοχή του κοινού…
Μεγάλωσα με ελληνικό πανκ και ροκ -Xάσμα, Αδιέξοδο, ΑΝΤΙ, Γενιά του Χάους, Κρίνα, Σπαθιά κτλ κτλ κτλ-, αυτά ήταν -και είναι υποθέτω- πάντα η μουσική μου ‘‘βάση’’, ενώ έχει τύχει να δω αρκετά -ή τα περισσότερα μάλλον που έδιναν συναυλίες από το '96 μέχρι και σήμερα- από αυτά τα συγκροτήματα live ανά τα χρόνια… αυτά όμως τα live εκείνης της περιόδου από τις Τρύπες, όντως ήταν τουλάχιστον ισοπεδωτικά και νομίζω δεν τα έπιασε κανένα άλλο συγκρότημα σε απόδοση και συμπεριφορά κοινού, πολύ ξύλο και αγνή ανόθευτη ατόφια κάβλα!

7 Likes

Ρε Γιώργο…

Δεν τελειώσαμε ρε Γιάννη, εσύ το είχες πει δηλαδή.

18 Likes

Πολύ κρίμα. Τον θυμάμαι σε μία υπεραναλυτικότατη συνέντευξη στο Youtube σχετικά με τα πάντα, drums, Τρύπες, άλλες μπάντες, και ο τύπος φαινόταν ότι ζούσε για τη μουσική. Και με μία πίκρα ότι πίστευε ότι είχαν να δώσουν κι άλλα σαν μπάντα.

10 Likes

Μας γαμησε

4 Likes

Ήταν πολύ δυνατός ντράμερ, ειδικά στα λάηβ ήταν θηρίο. Rip, πολύ κρίμα τόσο νέος

3 Likes