Παναθηναϊκός

Το ειχαμε το ματς σημερα.Τσαμπα ηττα.Κριμα

Τα αυτονόητα:
http://www.contra.gr/Columns/Comment/dimitris-kritis/isonomia-metaksu-panathhnaikou-kai-paok.3329470.html

Συμφωνώ για ζεκα . Σπαστικός μοναντερος αλλα Παιχταρας . Θα τον ήθελα στο θρύλο .

τουλαχιστον κρατησαμε το πλεονεκτημα σε περιπτωση ισοβαθμιας!!
με ποιον παιζουμε την επομενη βδομαδα?

Μάντεψε.
Αρχίζει από “Μπ” και τελειώνει σε “λόνα”…

[SPOILER]και δεν είναι η Μπανταλόνα, εξυπνάκια :!:[/SPOILER]

:wink:

πάλι πούτσα ε;

Εμετικό το πανό κατά της προεδράρας :stuck_out_tongue:

ανατριχιλα!!!

είναι δυνατόν να χάνεις έτσι σήμερα? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? πραγματικά τι να πρωτοσχολιάσεις…

Δυστυχως δεν βλεπω αυτα που περιμενα στην αρχη της σεζον να δω. Κακκιστο μπασκετ. Δεν με απασχολουν τοσο οι ηττες. Μεχρι τωρα ελεγα, οκ οι τραυματισμοι δεν βοηθησαν, αλλα τωρα μπορουμε να δουμε καθαρα οτι κατι δεν δουλευει στην ομαδα. Καταρχην δεν εχεις τριαρι. βαλε τον Χαραλαμπο ρε τυπε, ποσο χειροτερα θα παει το πραμμα.

Κακιστο κοουτσαρισμα απο Ιβανοβιτς στο τελος. Ενταξει, στο δευτερο μισο μας στοιχισαν πολυ καποιες χαμενες βολες σε κρισιμα σημεια (πρεπει να ηταν 6 στο συνολο, μπορει και να κανω λαθος), αλλα στο τελος ρε γαμωτο, αφου βλεπεις οτι θελουμε το μακρινο σουτ, βαλε Μπλουμς, πηγαινε για γρηγορο τριποντο και ο,τι σου βγει, μη τρως χρονο να κυκλοφορας τη μπαλα. Αντι αυτου θυμηθηκε να τον βαλει στα τελευταια 25 δευτερα, χασαμε γυρω στα 20 δευτερα ασκοπα, ενω αν μας εβγαινε ενα μακρινο σουτ σ εκεινο το σημειο ειχαμε πιθανοτητες να το γυρισουμε. Μαλακιες και θα δειτε οτι αυτη η ηττα μπορει να μας στοιχισει και τη προκριση, μετα παιζουμε με Ρεαλ (σιγουρη τσαπου) και η Αλμπα βρισκεται ενα βαθμο πισω μας.

Δε νομίζω να χάσεις πρόκριση, αλλά μετά την ήττα του γάβρου απομακρύνεται και το μοναδικό σενάριο στο οποίο εγώ θα ήλπιζα, έστω και ελάχιστα, σε πρόκριση στο Φ4. Δηλαδή: Πλέι οφ με γάβρο.

Τώρα να πας (έστω) πλέι οφ με 2 νίκες εκτός έδρας σε σχεδόν 25 ματς και να πρέπει να σπάσεις έδρα καλύτερου αντιπάλου, χλωμότατο! Αλλά στο ΣΕΦ είναι αλλιώς…

Αντικειμενικά πάντως, μας ξεγέλασαν όλους κάποια καλά ματς στο ΟΑΚΑ στην αρχή της σεζόν. Αν δεις με τί υλικά χτίστηκε η ομάδα, θα καταλάβεις ότι η ομάδα κάνει υπέρβαση.

Έφυγε Ματσιούλις για Ρεάλ, Λάσμε για Εφές, Μπράμος, Ούκιτς κτλ και πήρες παίκτες οι οποίοι ή δεν είχαν παίξει Ευρωλίγκα (Σλότερ) ή ήταν δευτεράντζες (Μπατίστα). Οπότε… καλά είμαστε, δεν μπορούμε παραπάνω!

ότι δεν είμαστε για παραπάνω είναι δεδομένο πλέον. απλά κρίνοντας με ποιο τρόπο χάναμε κάθε φορά όλοι σκεφτόμασταν… του πούστη θα την πάρεις την εκτός έδρας νίκη. πάντως ο Ιβάνοβιτς πέρα από το γεγονός ότι μας έκανε πιο “αθλητικούς” δε νομίζω ότι έχει να επιδείξει κ τρομερές ικανότητες στα κρίσιμα σημεία… Δλδ να χάνεις μέσα έξω από την Μπάρτσα (με τον τρόπο που ήρθε το παιχνίδι εκτός, μιλάμε για αυτοκτονία), έξω από την Μακάμπι για 3. κ τώρα από Ζαλγκίρις που την έπαιξες ένα 10λεπτο κ την γονάτισες… έλεος

Για Ματσιουλις σπαστηκα κι εγω, ηταν ο μονος παιχτης μας που ειχε σταθερη αποδοση καθ ολη τη διαρκεια της περσινης σεζον. Ο Λασμε πιστευω πως ειχε πεσει σε σχεση με τη πρωτη χρονια του και με το κασε που ειχε δε συνεφερε να τον κρατησουμε, δεν εχω δει φετινα παιχνιδια του, αλλα με τα μεχρι τοτε δεδομενα ηταν ρισκο να τον κρατησουμε. Μπραμος ηταν πολυ πεσμενος επισης, εξαιρετος αμυντικος αλλα τα σουτ δεν του εβγαιναν με τιποτα (δεν εχω και ιδεα που παιζει αυτη τη στιγμη) και Ουκιτς ηταν απλα αθλιος για δυο χρονιες σερι.

Ο Σλοτερ εχει κανει αρκετα φανταστικα παιχνιδια που χει σημειωσει τις εικοσαρες του, απλα δεν εχει σταθερη αποδοση, ειναι παιχτης ψυχολογιας που αμα μπει δυνατα θα τα γαμησει ολα, αλλιως θα περασει καπως απαρατηρητος. Ο Μπατιστα ξεκινησε πολυ δυνατα αλλα στη πορεια επεσε… εχω ελπιδες ομως οτι μπορει να ανεβει, κι αλλοι παιχτες μας ηταν χωματα (βλεπε Μαυροκεφαλιδης) και στη πορεια μεταμορφωθηκαν.

Απο κει και περα χρειαζομαστε ψηλο οπως και να χει, και να μην ειναι βιαστικη επιλογη τυπου Ραητ, να παρουμε καποιον που θα μεινει. Για Νελσον τι γνωμη εχετε; Δεν ειναι κακος, αλλα μου φαινεται σα να μην εχει μπει στο κλιμα ακομα, περιμενα πολυ περισσοτερα.

O Μπράμος πήγε για προετοιμασία σε κάμπ ΝΒΑ, δεν του βγήκε, μετά τραυματίστηκε και πλέον δεν παίζει πουθενά (όντας τραυματίας). Αν δε βρει και του χρόνου ομάδα, δεν ξέρω τι θα κάνει…

Για Νελσον τι γνωμη εχετε; Δεν ειναι κακος, αλλα μου φαινεται σα να μην εχει μπει στο κλιμα ακομα, περιμενα πολυ περισσοτερα.

Κατ’ εμέ, δεν είναι κακός. Είναι ένας σκληροτράχηλος, άτεχνος όμως, πλέι μέικερ με πολύ καλό κατέβασμα της μπάλας, καλούτσικη άμυνα και καλύ διείσδυση. Δε θα σας κάνω σοφότερους αν σας πω ότι δεν έχει σουτ και δεν έχει γενικά επιθετικό ταλέντο ή πλαστικότητα στις κινήσεις.

Σε μια αθλητική ομάδα που τρέχει, ταιριάζει πολύ ως ο παίκτης που θα κατεβάζει τη μπάλα, θα πάρει κάποιες επιθέσεις όταν έχει καλή ψυχολογία και θα μαρκάρει ασφυκτικά τον αντίπαλο παίκτη που παίζει 1 εώς 3.

Αν έφευγε το καλοκαίρι, δε θα στεναχωριόμουν. Μέτριος είναι (δεν ξέρω το κασέ του).

Ο ΠΑΟ έχει πρόβλημα μόλις αποσύρονται στον πάγκο ΔΔ, Σλότερ και Μπατίστα, χάνει τελείως την ισορροπία του στο παρκέ (κυρίως την αμυντική) και γι αυτό έχει χάσει 7 από τα 9 δεύτερα δεκάλεπτα στα μέχρι τώρα παιχνίδια του στο τοπ-16.

Αυτό μπορεί να μοιάζει σχετικά ασήμαντο στοιχείο αφού τυπικά τίποτα δεν κρίνεται στο πρώτο ημίχρονο όμως με το να πετάς ένα ολόκληρο δεκάλεπτο είτε αφήνεις τον αντίπαλο να ξεφύγει πολύ στο σκορ με αποτέλεσμα να κυνηγάς (με ό,τι συνεπάγεται αυτό στην σκέψη, την ψυχολογία και τις επιλογές) είτε του δίνεις την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς (χαρακτηριστικό παράδειγμα με τον Αστέρα -ανεπίτρεπτο να χάνεται διαφορά 22 πόντων τόσο εύκολα).

Επίσης το ίδιο πρόβλημα επανεμφανίζεται περίπου στις αρχές των τέταρτων δεκαλέπτων όταν πάλι πάει πάγκο ο ΔΔ και μερικοί ακόμα για ανάσες.

Για Σλοτερ θα διαφωνησω ισως, στα παιχιδια που δεν εχει παρει τοσο χρονο συμμετοχης καλως δεν πηρε γιατι μπηκε πολυ κρυος, προχτες δεν εκανε τιποτα και καλως δεν τον εβαλε αρκετη ωρα. Ο Μπατιστα νομιζω πως γενικα δεν ειναι να φορτωνεται πολυ, ειδικα για ρολο βασικου ψηλου και γι αυτο ισως να επεσε η αποδοση του.

Οι παιχτες χρυσαφι που κρατανε την ομαδα μεχρι στιγμης ειναι Γιανκοβιτς (ακομα και χτες που φανερα ταραχτηκε απο τα δυο απανωτα (καρα-αδικα) σφυριγματα εναντιον του κι εκανε καποια λαθη, παλι σκοραρε σε κρισιμο σημειο) και Παππας που επισης δεν ειναι σταθερος οπως ο Σλοτερ, αλλα αμα ειναι στη μερα του ο,τι βαρεσει θα μπει. Με 42% στις βολες ομως, να μας κλαινε οι ρεγγες παιδια. Συζηταγα μ ενα φιλο μου και μου λεγε πως σε τετοιο επιπεδο δε θα πρεπε να βασιζομαστε στις βολες και δεν εχει κι αδικο, αλλα νομιζω πως ειναι σημαδι της ψυχολογιας που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην ομαδα και η πιεση πρεπει να ειναι μεγαλη. Χρειαζομαστε μια καλη εμφανιση με Ρεαλ να ανεβει λιγο το πραγμα (που δεν το βλεπω, αλλα λεμε τωρα).

Μα εγώ δεν είπα πόσο χρόνο συμμετοχής πρέπει να παίρνει ο Σλότερ. Έτσι κι αλλιώς στο σύγχρονο μπάσκετ με τη συνεχή κίνηση σε επίθεση και άμυνα είναι σχεδόν αδύνατο να παίζει κάποιος συνεχόμενα, ειδικά αν είναι γκαρντ που στην άμυνα πιέζει συνέχεια στη μπάλα όπως ο Σλότερ.

Είπα, ως παρατήρηση, ότι όταν βγαίνουν από το παρκέ (αναγκαστικά, λόγω κόπωσης) οι τρεις βασικοί περιφερειακοί συνήθως χάνεται η ενέργεια στην άμυνα και κατά συνέπεια η αμυντική ισορροπία του ΠΑΟ. Επίσης όταν βγαίνει ο Μπατίστα, χάνεται ένα σημείο αναφορά στην επίθεση (“θα ποστάρει ο Μπατίστα, θα του δώσουμε τη μπάλα και πιθανότατα θα το βάλει”). Ο Παππάς επιθετικά μπορεί να κάνει τεράστιες βραδιές, αλλά ακόμα είναι ασταθής, όμως το μεγάλο του μειονέκτημα είναι ότι στην άμυνα είναι σχεδόν τρύπα. Ή θα πρέπει να βελτιώσει αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού του ή θα πρέπει να γίνει πολύ πιο σταθερός στην επίθεση ώστε να “υποχρεώνει” τους προπονητές του να χτίζουν αμυντικά συστήματα που θα καλυπτουν τις δικές του αδυναμίες (όπως κάνει πχ ο Ζοτς πολλές φορές με τον Γκάουντλοκ).

Δεν εχεις αδικο. Για την αμυντικη λειτουργια του Παππα δεν το χω προσεξει, και δεν αντιλεγω, για να το λες ετσι θα ναι. Το πρωτο μας μελημα οπως και να χει ειναι ψηλος για στηριγμα σε Μπατιστα, αν ειχαμε και Λασμε θα ηταν καλα, αλλα νομιζω ειχε παρει 1μιση μυριο για δυο χρονιες κι υστερα απο διαπραγματευσεις αυτο. Τωρα παιζει να παιξε απεμπλοκη απο το συμβολαιο γιατι υποτιθεται πως επρεπε να τον εχουμε και φετος. Ελπιζω τη νεα σεζον να κρατησουμε τους ηδη υπαρχοντες (αν και πιστευω πως με Νελσον υπαρχει ενα ερωτηματικο, ισως και για Μπλουμς) και να κινηθουμε με 2 δυνατες μεταγραφες. Αν βρουμε ρυθμο νομιζω πως η ομαδα μπορει για αρκετα περισσοτερα.