Παναθηναϊκός

Αν γνωρίζατε τι γίνεται στην πόλη της λάρισας και στα περίχωρα της εδώ και 1μιση χρόνο, η τούμπα(και οι φωτογραφίες απο το καραισκακη :stuck_out_tongue: ) θα σας έμοιαζε σαν νανούρισμα για την αγαπημένη σας.
Ο τρόμος και η σιχασιά, οι φυγαδεύσεις οικογενειών, οι απειλές, τα μαχαίρια και οι λοστοί, τα προβλήματα σε εργασία και κοινωνία, ο φόβος να βγείς απο το σπίτι σου, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, φανερά και ανοιχτά, γιατί ενα συστήμα βγάζει ΠΟΛΥ χρήμα την στιγμη που εμείς βγάζουμε μεζούρα να δούμε ποιος πετάει μακρύτερα μια πέτρα.

1 Like

Και οι υπόλοιποι τα ίδια σκατα κάνουν απλά λίγο πιο αμπαλαριζμενα …

1 Like

Αυτό που όλοι, αντίπαλοι και φίλοι, οφείλουν να αναγνωρίσουν σαν έργο Αλαφούζου στον Παναθηναϊκό, είναι ότι σε επίπεδο “επικοινωνίας” είναι άπιαστος, πρωταθλητής μακράν του δευτέρου.

Διαβάζω τα σχόλια εδώ που μιλάνε για τη “διαχρονική ζούγκλα της Τούμπας”, ο άλλος ποστάρει φωτογραφίες από παλιότερα επεισόδια με τον Ολυμπιακό κλπ, και θαυμάζω πως μπορεί να δημιουργήθηκαν αυτές οι εντυπώσεις σε ανθρώπους που ξεκάθαρα δεν είδαν τον αγώνα, αφού προχθές το μόνο “ευτράπελο” ήταν ένα δυναμιτάκι που - κακώς, εννοείται - έπεσε από την κερκίδα και άφησε μεν ατάραχο τον επόπτη, όμως κόντεψε να “σκοτώσει” τον Βιγιαφάνιες!
Παρεμπιπτόντως, θεωρώ ότι μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ επεισοδίων από τους φιλάθλους, και ξυλοδαρμών αντιπάλων και διαιτητών από “διαπιστευμένους” φουσκωτούς της διοίκησης στη φυσούνα και στα αποδυτήρια. Βλέπε τα ματς του Ολυμπιακού με Πλατανιά και ΑΕΚ φέτος, Ριζούπολη παλιότερα κοκ.

Στο αγωνιστικό τώρα, η όλη επικοινωνιακή καταιγίδα πριν το ματς, τελικά ζημίωσε πρώτα τον ίδιο τον ΠΑΟ. Αυτό γιατί, η εκ των προτέρων γκρίνια προκειμένου να επηρεαστεί ο διαιτητής δημιούργησε την εντύπωση στους παίκτες του ότι θα καταφέρουν να εκβιάσουν σφυρίγματα υπέρ τους. Έτσι από το 4ο (!) μόλις λεπτό είδαμε τον Κλωναρίδη, αντί να συνεχίσει από πλεονεκτική θέση, να κάνει μια μεγαλοπρεπέστατη βουτιά που δεν έπεισε ούτε τον ίδιο, αφού διαμαρτυρήθηκε χλιαρότατα για την τιμή των όπλων, κίνηση που επανέλαβε και αργότερα. Επόμενο ήταν ο διαιτητής να αρχίσει να φυλάγεται, να μην δίνει τίποτε, και να παίξει έδρα.

Γιατί έπαιξε έδρα, αυτό δεν αμφισβητείται. Και ο Ουζουνίδης στις αμέσως μετά τον αγώνα δηλώσεις του, (γιατί αργότερα αναγκάστηκε να υιοθετήσει τη γραμμή της διοίκησης) δεν στάθηκε παραπάνω στη διαιτησία. Όποιοι όμως λένε για “σφαγή”, πόσο μάλλον “σφαγή της δεκαετίας”, προφανώς ξεκίνησαν να παρακολουθούν ποδόσφαιρο πριν από λίγους μήνες. Και όσοι μιλάνε για “χαλίφη” Ιβάν Σαββίδη προφανώς έχουν χάσει την αίσθηση του μέτρου. Από ένα ματς χαλίφης δεν έγινε ποτέ κανείς και ειδικά από μια ομάδα χωρίς πρότερο ανέντιμο βίο.

Αν ήμουν πάντως οπαδός των πρασίνων, θα μου προξενούσε απείρως μεγαλύτερη θλίψη από μια βαριά ήττα που θα μπορούσα να έχω αποφύγει, το να διαβάζω τις επιστολές Αλαφούζου στην ΚΕΔ, ή την στήριξη από τις κόκκινες οπαδικές εφημερίδες.

Δε με απασχολει η διαιτησια, εξαλλου καποιες φορες στο παρελθον ειχε ευνοηθει λιγο ο παο αλλες λιγο ο παοκ.
Το θεμα ειναι αν μπορει ο παοκ (επειδη εγω και η αεκ δεν μπορουμε) να ισοπεδωσει τη μια ομαδα που διαχρονικα ευνοειται απεναντι σε ολους και εχει καταστρεψει το ελληνικο ποδοσφαιρο, πλεον δε με νοιαζει αν ο σαββιδης κανει τα ιδια με τον κοκκαλη και το μαρινακη αρκει να μη σηκωσει κεφαλι η ομαδα της εγκληματικης οργανωσης. Ακομα κ αν δεν ξαναδω πρασινο πρωταθλημα.

Κριμα για το κραξιμο που εφαγε ο κλωναριδης αλλα η αληθεια ειναι οτι ηταν ο μοιραιος του αγωνα, μπηκε στο κλαμπ μαζι με μαντζιο κ καρνεζη που φερουν την ευθυνη για εναν χαμενο τελικο η ενα χαμενο κυπελο

1 Like

Σιγα βρε Ιαν μην περιμέναμε τον Αλαφούζο για να σχηματίσουμε γνώμη για την Τούμπα και ότι κατά καιρούς έχει γίνει εκεί μέσα…https://www.youtube.com/watch?v=j5OhWm9IV-E

1 Like

Μα, αυτό κάνατε… αρχίσατε τα “η γνωστή ζούγκλα της Τούμπας” για έναν αγώνα που δεν συνέβησαν επεισόδια!

Προσωπικά όταν αναφέρομαι στην Τούμπα μιλάω γενικότερα είτε για επεισόδια, είτε για διαιτητικά όργια. Την θεωρώ την πιο αφιλόξενη έδρα υπο αυτό το πρίσμα διαχρονικά και αυτή με την μεγαλύτερη ασυλία. Εξαιρείται ξαναλέω η εποχή που χτυπάγαν αλύπητα όποιον σήκωνε κεφάλι κατά του Ολυμπιακού με μεγάλες τιμωρίες έδρας

Καταρχην θελω να πω συγχαρητηρια στον Παναθηναικο για την εμφανιση του πρωτου ημιχρονου οπου χαλαρα θα μπορουσε να μας ειχε βαλει 2 γκολ και να χε ληξει το πανυγηρι εκει.MVP του ΠΑΟΚ πρωτα ο Κλωναριδης και μετα ο Μπισεσβαρ κατ’εμε.

Απο κει και περα,οντως τα διαιτητικα λαθη ευνοησαν την ομαδα μου,συγκεκριμενα ενα το φαουλ στο πρωτο γκολ και η αποβολη του χουλτ που παρα ηταν τραβηγμενη,ειδικα σε ενα ντερμπυ στην κοψη του ξυραφιου.Για τα πεναλντυ που ζηταει ο αλαφουζος στις παμπολλες βουτιες που καναν οι παικτες του Παναθηναικου,απλα δεν σχολιαζω ,γιατι οποιος εχει εγκεφαλο και ματια,νομιζω πως καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει κατι επιληψιμο.

Τωρα οσον αφορα αυτο που παει να περαστει απτα αθηναικα ΜΜΕ για διαιτησιες απο εποχη σκληρης παραγκας και αλλα τετοια ,ειναι απλα ντροπη ρε παιδια.Αν ο Κυζας ηταν σε εντεταλμενη υπηρεσια,δεν θα σας ειχε αφησει να παιξετε μπαλιτσα στο πρωτο ημιχρονο,που αν εμπαιναν οι φασεις που κανατε ουτε με 4 μαιμου πεναλντυ δεν θα περνουσαμε.Εγω δεν ειδα κανεναν Κυζα να ανακοπτει το παιχνιδι του Παναθηναικου και θεωρω οτι μονοι σας βγαλατε τα ματια σας γιατι δεν μπηκατε ποτε στο δευτερο ημιχρονο.Ο Σιδηροπουλος για παραδειγμα δεν μας ειχε δωσει πεντακαθαρο πεναλντυ στην Λεωφορο,ωστοσο θεωρω πως εκανε λαθος μη εσκεμμενο.Και φανηκε καθ’ολη την διαρκεια του παιχνιδιου η διαιτησια του και οχι με 1-2 φασεις μεμονομενα.Ωστοσο κανενα πεναλντυ δεν παιχτηκε πρωτοσελιδο τοτε,ενω μετα τον επαναληπτικο της Τουμπας ο ΠΑΟΚ εν μια νυκτι εγινε ο νεος παραγκαρχης.

Εγω δεν προκειται να γινω γαυρος και να πω οτι δεν δικαιουστε να μιλατε για διαιτησια αφου δεν παιξατε καλα.Καθε ομαδα εχει δικαιωμα να παιζει μεχρι τελους την προκριση,ασχετως εμφανισης και αυτο ειναι το δικαιο.Δεν υπαρχει κανενας κανονας που λεει οτι οταν μια ομαδα παιζει καλυτερα εχει δικαιωμα να ευνοηθει.

Η ολη ξεφτιλα του θεματος ειναι ο ντορος και η λασπη που πεφτει εναντι του ΠΑΟΚ απτα αθηναικα ΜΜΕ γιατι η “επαρχια” τολμησε να παρει σφυριγματα εναντιον μιας ομαδας του ΠΟΚ.Θελω να μου απαντησετε ειλικρινα,υπηρχε περιπτωση αν γινοντουσαν τα λαθη του Κυζα εις βαρος του ΠΑΟΚ, να γινοταν ολο αυτο το πανηγυρι που γινεται στα αθλητικα σαιτ?Δυστυχως οχι και εκει ειναι ολη η ξεφτιλα κατα την αποψη μου.Ο Ντεμης Νικολαιδης μιλησε για την νεα αυτοκρατορια του Σαββιδη μετα απο ενα ματς παρακαλω,οταν 7 χρονια που κανει οτι θελει ο πρεζεμπορας δεν εγραψε το παραμικρο…Βγηκαν “εγκυρα” αρθρα οπου αναφερουν πως ο Μελισσανιδης αγανακτησε με την διαιτησια του Κυζα(πηγη η κρυφες καμερες που εγκατεστησαν στο σαλονι του σπιτιου του οι δημοσιογραφοι) και πως ο παρατηρητης ειπε στον Τριτσωνη τηλεφωνικα πως το γηπεδο “εγερνε” υπερ του ΠΑΟΚ(πηγη οι υπερκοριοι που τοποθετησαν οι δημοσιογραφοι στα τηλεφωνα του αρχιδιαιτητη).

Παιζετε ενα τεραστιο επικοινωνιακα παιχνιδι απο προχτες με λογικα αλματα που αψηφουν την λογικη ενος μεσου ανθρωπου,ωστοσο μικρη σημασια εχει,διοτι αυτο που θα μεινει στην εικονα του κοσμου ειναι οτι ο Σαββιδης ειναι ο νεος παραγκαρχης,οτι αποκαλυφθηκαν οι γαυροι του βορρα και αλλες τετοιες ομορφες σταμπες που σκαρφιστηκαν ΜΜΕ αθηναικων συμφεροντων.Ηδη γραφτηκαν αρθρα που συνιστουν στον Μελισσανιδη να προσεχει τον ορισμο διαιτητη του τελικου.Το οτι θα φοβοντουσαν αθηναικες ομαδες ορισμο διαιτητη σε τελικο κυπελλου(κατα την αποψη των ΜΜΕ τουλαχιστον) εκτος του οτι μου προκαλει αφθονο γελιο,δειχνει και το τι θελουν να περασουν στην φιλαθλη κοινη γνωμη.

Και κλεινωντας,για μενα το ταβανι του ΠΑΟΚ παρασκηνιακα ειναι να αντιμετωπισθει ισοτημα οπως οι 3 ομαδες του ΠΟΚ και απο κει και περα να κανει την καλυτερη ομαδα στην Ελλαδα,με συνεπεια την κατακτηση τιτλων(πολλων ελπιζω)

σφαγή

Μα δεν υπαρχει καμια σφαγη.Ειναι δυσκολες φασεις που ευκολα ξεγελανε και τον διαιτητη,εδω στην κανονικη ροη του αγωνα φαινοταν ολοσωστες και μονο σε ριπλευ βλεπεις οτι ναι μεν αγκαλιαζει τον Πριγιοβιτς αλλα δεν τον απωθει και πως ο Χουλτ δεν κανει φαουλ για κιτρινη καρτα.

Απλα στην Αθηνα εχουν συνηθησει τα οποια διαιτητικα λαθη να ειναι παντα υπερ τους,το να γινουν λαθη υπερ του ΠΑΟΚ ειναι ανηκουστο. Αληθεια,η ΑΕΚ δεν σκοραρε στο ντερμπι με Παναθηναικο 2 αντικανονικα γκολ?Εκει γιατι ηταν ανθρωπινα λαθη και οχι παραγκα δηλαδη?Γιατι δεν μας ειπε ο αλαφουζος σε ποιο ξενοδοχειο εμεινε εκεινος ο διαιτητης την προηγουμενη μερα? Λιγος σεβασμος στην νοημοσυνη του κοσμου δεν βλαπτει…

δηλαδη με τις φωτο πανω οτι τι ;Δες την φαση κανονικα στο 1:08. φαουλ εδωσε τι αλλο να εδινε ;

Στο 1:00 , στο 2:30 και στο στο 5:20 ειναι χαδακια ;

Δεν ξερω τι νομιζεις φιλε Paoktsi αλλα ουτε καν ακουει σοβαρος κοσμος τις παπαριες του Αλαφουζου , ουτε εχει μαθει να τα σφυριζουν ολα υπερ του. Ματια εχουμε και βλεπουμε . Συμφωνω οτι ναι ο Κλωναριδης ειναι σουπερ μαλακας που εχασε οτι εχασε και σε 2-3 φασεις αντι να παει για τελικη με μισο αγγιγμα προτιμησε να πεσει …
Το ξυλο που εχει φαει ο Μπεργκ ειδικα στο στο πρωτο ημιχρονο δεν υπαρχει ; αλλα πραγματα ειδαμε ;

Τιποτα δεν ειναι μονοπλευρο και θα κρινουμε το παιχινιδι για την εξελιξη που ειχε . Δεν σκοραρε ο Παναθηναικος οταν μπορουσε δεν ξερουμε τι θα γινοταν και αν γινοταν κατι αν ειχε σκοραρει . Αλλα μην παμε τωρα στο αλλο ακρο το “μαγκικα και Πειραιωτικα” οπως ελεγαν αλλοι. Εγιναν καφριλες ας τις παραδεχτουμε , ας παραδεχτουμε κιολας οτι οι παιχτες του Παναθηναικου στο πρωτο ημιχρονο δεν ηταν ικανοι να σκοραρουν και στο δευτερο ημιχρονο ουσιαστικα δεν κατεβηκαν. Αυτο δεν αναιρει τις παπαριες του Κυζα.

1 Like

Κατ’αρχην φιλε drenie εχεις δικιο,δεν ειναι χαδια τα παραπανω που εγιναν στον Μπεργκ.Επετρεψε μου ομως να σου αναφερω φασεις απο βιντεο ολοκληρου του αγωνα,διοτι το βιντεο που χρησιμοποιεις για να δειξεις το ξυλο που εφαγε ο Μπεργκ το ανεβασε καποιος που ηθελε να δειξει μονο το ξυλο στον Μπεργκ προφανως.

19:14 χαδι του εμποκου πανω σε ουαρντα,θα μπορουσε να κιτρινηστει

21:55 ωραιοτατο κορνερ που εγινε φαουλ καθως αυτοτραυματιστηκε ο Χουλτ

39:00 ενα απτα αρκετα χαδια του Χουλτ στον αγωνα

41:50 ο Κουρμπελης παιρνει τα ποδια του Καμπος,θα μπορουσε να κιτρινιστει γιατι ανακοπτει κοντρα

51:10 χαδι του Κουλιμπαλι,θα μπορουσε να κιτρινιστει

59:02 ακομα ενα χλιαρο μαρκαρισμα παικτων του Παναθηναικου

1:04:15 κλωτσια αγαπης στον Ενρικε,ο Κυζας ομως το υποδυκνειει μετα απο υποδειξη του βοηθου

1:05:46 εκδηλωση αγαπης απο παικτη του Παναθηναικου προς παικτη του ΠΑΟΚ

1:11:52 σπρωξιμο φιλιας απτον Χουλτ σε παικτη του ΠΑΟΚ

1:12:49 ο φιλυσηχος Χουλτ δοκιμαζει την ικανοτητα του Ματος στο σπαγγατο.

1:16:10 το φαουλ αγαπης που κανει ο Χουλτ το οποιο παρεξηγησε ο Κυζας με αποτελεσμα την αποβολη του(ξεκαθαρο φαουλ,τραβηγμενη αποβολη για εμενα)

1:19:38 εκδηλωση αγαπης απο πισω σε παικτη του ΠΑΟΚ απο παικτη του Παναθηναικου, καραμπινατη κιτρινη που δεν δινεται παρεπιμπτοντως

1:33:42 Ακομα μια εκδηλωση αγαπης προς τον Ενρικε απο παικτη του Παναθηναικου,αρκετα ερωτευσιμος ο Ενρικε αποτι φαινεται

Δεν αναφερω καν τις κιτρινες για θεατρο των παικτων του Παναθηναικου που θα ηταν αρκετες φυσικα

Ο Παναθηναικος ΕΠΑΙΞΕ σκληρα στην Τουμπα,ισως και υπουλα.Φυσικα επαιξε και ο ΠΑΟΚ και υπαρχουν αντιστοιχες φασεις με αυτες που αναφερω πιο πανω.Απλα ο τροπος που σφυριζε ο Κυζας ευνοησε την ομαδα που ειχε την εδρα οπως γινεται συνηθως.Οποτε παει και ο μυθος οτι ο Παναθηναικος ηταν ο μονος που εφαγε ξυλο στην Τουμπα.

Και για να κλεινω διοτι θεωρω πως το θεμα πλεον εχει εξαντληθει,συμφωνω οτι οι σοβαροι οπαδοι εχουν γραμμενο τον Αλαφουζο στα τετοια τους.Απλα δυστυχως ειναι λιγοι(και οχι μονο στον Παναθηναικο,αλλα σε ολες τις ομαδες)

Νταξει παιδια το καταλαβαμε, δικαιως περασατε και μπραβο σας κ συγχαρητηρια. Η ανυπαρξια του παναθηναικου στο δευτερο ημιχρονο δεν δικαιολογει καποιες αποφασεις αλλα γενικα οι ‘‘σωστοι’’ πρασινοι οπαδοι δεν πρεπει να στεκονται στη διαιτησια.
Κ επειδη θιγεστε οταν ακουγεται η ατακα ‘‘ερχεται οι μαυρη παραγκα’’, εγω λεω μακαρι 20 χρονια μαυρη παραγκα και αλλα τοσα κιτρινη.

1 Like

Δεν δεχομαι να υπαρξει μαυρη παραγκα ως οπαδος του ΠΑΟΚ.Η παραγκα ωστοσο δεν φτιαχνεται εν μια νυκτι,αλλα φαινεται διαχρονικα.Του χρονου τετοιες μερες καλα να ειμαστε,να συζητησουμε για αν και ποιος κανει κουμαντο στο παρασκηνιο του ελληνικου ποδοσφαιρου.

Αν παρουμε μεμονομενους αγωνες φετος,παραγκαρχες υπηρξαν πολλοι.Τελος παντων,καλη συνεχεια

δεν διαφωνουμε καπου ριζικα. Το βιντεο για να ειμαι ειλικρινης το βρηκα με την μια οταν πατησα “φασεις Παοκ - Παναθηναικος” , δεν εψαξα δηλαδη να βρω ενα βιντεο που να θελει να δειξει μονο το ξυλο που εφαγε ο Σουηδος.

Δεν εγινε κατι πραγκατικα τραγικο οπως εκεινο το καλυπτα και εγω τον Κατσουρανη ή ριζουπολη αλλα το παιχνιδι τελειωσε 3-0 γιατι μιλατε κτλ …

Ο Κυζας παραηταν αυστηρος σε καποιες φασεις και εγω τουλαχιστον οταν θελουν να σφυριξουν εδρα τους εχω για σχετικα εξυπνους . Δεν θα κανουν δηλαδη το 100-0 . θες να πουμε οτι ηταν 60-40 προχτες ; 55-45 ; 65-35 ; οτι και να μου πεις θα συμφωνησω .το γραφει και ο dr Love πιο πανω οτι υπηρξαν φασεις , αλλα κανεις λογικα σκεπτομενος φιλος του Παναθηναικου δεν θα μεινει μονο σε αυτες τις “παραξενες” φασεις.
Διαφωνω στο μαυρη παραγκα ή κιτρινη , αν και πιστευω οτι ηταν μια καποια επιδειξη δυναμης του Ιβαν (οχι μονο στον ΠΑΟ , αλλες προς ολες τις πλευρες τυπου “ερχομαστε!” ) , αλλα θα προτιμουσα να μην υπαρχει παραγκα. Αν θα επρεπε να διαλεξω θα προτιμουσα να μην ειναι κοκκινη , βασικα γιατι βαρεθηκα αλλα θα ηθελα να μην υπαρχει καθολου . Σιγουρα τις περισσοτερες φορες τα σφυριγματα πανε υπερ του ισχυρου (που μπορει να ειναι και σε αλλο επιπεδο ισχυρος, οχι αναγκαστικα και μονο αγωνιστικα) οποτε και με αυτο δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα.
Το προβλημα ειναι οταν θα γινεται μονο υπερ μια συγκεκριμενης ομαδας.

Επισης για τον Κυζα… Λογικο μου κανει να σφυριξε εδρα ακομα και ακομψα μερικες φορες (στη Θεσσαλικη δεν μενει; ) . Ισως και εγω στη θεση του . το ιδιο να εκανα , αλλα εγω δεν ειμαι διαιτητης , οποτε μπορω να το δω πιο ψυχραιμα. Εμενα μου αρεσει να βλεπω ποδοσφαιρο και δινω για καποιο λογο ακομα ευκαιριες στο ελληνικο , αλλα σπανια με αποζημιωνει.

Ειδα το Εβερτον - Τσελσι πριν και μια χαρα το χαρηκα (στο αλλο ματς το ανυπαρκτο πεναλτι υπερ της Γιουναιτεντ στο ματς με την Σουονσι ειναι για να γελανε και οι πετρες αλλα ευτυχως ισοφαριστηκε) .

Μια ερωτηση απλα ετσι για να κανουμε λιγη ακομα κουβεντα, αν δεν βαριεσαι βεβαια… Αν ηταν αναποδα τα πραγματα , δηλαδη αν αυτη η διαιτησια γινοταν σε ενα 4-0 υπερ του ΠΑΟ ή της ΑΕΚ ή ακομα και του ΟΣΦΠ (και απο ενα διαιτητη που μενει στην Αθηνα ή στον Πειραια αντιστοιχα) σε εκτος εδρας παιχνιδι για εσας , τι νομιζεις οτι θα ελεγαν οι πιο φανατικοι φιλοι του ΠΑΟΚ ;

Και για να σε προλαβω καλα κανατε και περασατε ( μακαρι να περνατε και το πρωταθλημα απο τον γαυρο, εστω και με τιμωρια της Θρυλαρας ) , πιστευω οτι εσεις θα παρετε το κυπελλο…

Παω να δω το Τοτεναμ - Αρσεναλ και ελπιζω να ειναι ωραιο ματσακι.

Εντάξει ότι η διαιτησία έπαιξε ΠΑΟΚ ήταν ολοφάνερο. Θα σταθώ σε δύο φάσεις. Το φάουλ από το οποίο προήλθε το 1-0 ήταν από τραβηγμένο έως ανύπαρκτο. Επίσης όταν το σκορ είναι στο 2-0 δεν πετάς έξω εν ψυχρώ τον Χουλτ και αφήνεις τον Παναθηναικό με 10 παίχτες. Για να μην αναφέρουμε και το ξύλο που έτρωγε ο Μπεργκ στο πρώτο ημίχρονο.

Οποιοσδήποτε είδε το ματς χωρίς οπαδικά γυαλιά είδε το ξεκάθαρο σπρώξιμο στον ΠΑΟΚ. Όπως επίσης είδε και το χέρι του Πατίτο στο 1-2 της ΑΕΚ στο Καραισκάκη (για να τα λέμε όλα).

Από κει και πέρα κάτι ξέρει ο Ντέμης Νικολαίδης που μίλησε για το νέο Αυτοκράτορα του ελληνικού ποδοσφαίρου Ιβάν Σαββίδη. Θα φανεί του χρόνου τέτοια εποχή αυτό για το ποιος κάνει πλέον κουμάντο αλλά ο Ρωσοπόντιος έχει δώσει σχετικά δείγματα γραφής.

Εγώ πιστεύω ότι με 50-50 διαιτησία και από τη στιγμή που η ΑΕΚ θα παίξει πλήρης το ερχόμενο Σάββατο είναι φαβορί για το κύπελλο. Προσωπική εκτίμηση είναι αυτή, μπορεί να πέσω και έξω φυσικά.

Αν ειχαμε τετοια διαιτησια εις βαρος μας,ξεκαθαρα οι πλειοψηφια των οπαδων μας θα μιλουσε για διαιτησια υπερ του Παναθηναικου.Και αυτο και εγινε εκ των πραγματων στην Τουμπα οπως ειπα,προηγηθηκαμε με λαθος φαουλ και επισης ευνοηθηκαμε με λανθασμενη αποβολη.Οπως και αδικηθηκαμε απτον μη καταλογισμο πεναλντυ του Σιδηροπουλου στον πρωτο αγωνα.Εμενα οπως ειπα με ενδιαφερει τα λαθη να ηταν αποτελεσματα δυσκολων φασεων και οχι εσκεμμενα.Και το παραπανω βιντεο το ανεφερα για να δειξω πως ο διαιτητης δεν αβανταρε μονο το σκληρο παιχνιδι του ΠΑΟΚ.Διοτι αν το εκανε,τοτε ναι θα ηταν βαλτος και στημμενος που ειναι θλιβερο.Π.χ ελπιζω και θεωρω πως επιρεαστηκε απτην εδρα στην αποβολη του Χουλτ και οχι επειδη ηταν βαλτος παρασκηνιακα και οπως ποσταρε πιο πανω ο disconnect σε πρωτη φαση φαινεται φαουλ αυτο του Πριγιοβιτς και μονο στο ριπλευ φαινετε πως δεν ειναι.

Και κουβεντα για να γινεται,ποια ηταν η αποψη σας για το ματς που κερδισατε 2-3 την ΑΕΚ οταν η ΑΕΚ σκοραρε 2 αντικανονικα γκολ εις βαρος σας ? Επιδειξη ισχυος του Μελισσανιδη? Λαθη του διαιτητη? Επιρρεαστηκε απτην εδρα?

επειδη τωρα δεν το θυμαμαι το παιχνιδι θα το τσεκαρω και θα σου απαντησω.

Αληθεια δεν παω να μειωσω την προκριση του ΠΑΟΚ και νομιζω οτι εχουμε πανω κατω την ιδια αντιληψη για τα πραγματα. Ισως επειδη η νικη - προκριση ειναι για την ομαδα που συμπαθεις να το βλεπεις λιγο διαφορετικα ή λιγο πιο χαλαρα …

Στον πρωτο αγωνα ποιο πεναλτι ; το χερι του Χουλτ με γυρισμενη την πλατη ; για αυτο θυμαμαι να ειχε γινει κουβεντα.

Επισης ναι και εγω δεν θα σταθω σε οριακες φασεις ή σε φασεις που πρεπει α δω 5 replay για να καταλαβω τι και πως αλλα στα περισσοτερα προχτες ο Κυζας ηταν κοντα στις φασεις.

Τελος παντων , ολα καλα . Οι φιλοι του Παναθηναικου , δεν νομιζω οτι εχουν θεμα παντως με τον Ιβαν , τον ΠΑΟΚ , ουτε καν τον Κυζα. Με την ανυπαρκτη διοικηση τα εχουν και γενικα με το ποσο εχει μικρυνει η ομαδα εδω και πολλα , μα παρα πολλα χρονια με την ανοχη και την συγκαταθεση της πιο δυνατης (σε ολα τα επιπεδα) οικογενειας στην Ελλαδα.

Η προκριση μας ηρθε πολυ πιο δυσκολα αποσο λεει το τελικο σκορ και σου λεω πως αν σκοραρατε στο πρωτο ημιχρονο,κλαφτα χαραλαμπε μετα.Ειναι κλασσικο ματς που αν γυρει υπερ της μιας ομαδας το παιχνιδι,δεν γυριζει πισω.Καταφεραμε και καναμε αυτο στο δευτερο ημιχρονο αντι να το κανετε εσεις στο πρωτο.

Η αληθεια ειναι πως προσπαθω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται,διοτι κανενας οπαδος δεν μπορει να μιλησει με 100% αντικειμενικοτητα για την ομαδα του.Παντως και συ αν ησουν ΠΑΟΚτσης,μπορει να λεγες πανω κατω τα ιδια απτην μερια μου.

Οπως και να χει,το αν η πλειοψηφεια των οπαδων ειναι εναντιον Αλαφουζου η Σαββιδη,εχει να κανει με τις εφημεριδες,σαιτ κλπ.Αν στην Θεσσαλονικη βγουν πρωτοσελιδα οτι ο Αλαφουζος κανει πολεμο στον ΠΑΟΚ,οι περισσοτεροι θα τον βριζουν.Οπως και αν στην Αθηνα βγουν πρωτοσελιδα οτι ο Σαββιδης ειναι ο νεος χαλιφης,ευκολο να τον βριζουν η πλειοψηφια των Αθηναιων οπαδων.

Εγω φετος ειδα ενα πρωταθλημα που αδικηθηκαμε και ευνοηθηκαμε,οπως και πολλες ομαδες αντι η πλαστιγγα να γερνει σχεδον παντα κατα μας.Χασαμε 2-1 στο τηγανι με γκολ οφσαιντ και ειναι ισως η μονη φορα που οντως να γινε ανθρωπινο λαθος και οχι εσκεμμενο.Αγωνιστικα απεχουμε μονο 3 βαθμους απτον πρωτο,που ειναι ρεκορ δεκαετιων .Κατι αλλαζει,για να δουμε.Παντως αν σπασει/εχει σπασει το συστημα του γαυρου,πιστευω καμια ομαδα δεν θα βρισκεται σε χειροτερη θεση απο πριν,πλην του γαυρου(ισως και παραρτηματων που παιρναν σφυριγματα οταν επρεπε)

2 Likes

Φίλε Paoktsi καλά τα λες από την πλευρά σου, συγκρατημένα. Εγώ νομίζω πως ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από συνδυασμό παραγόντων. Σημαντικότερο βρίσκω την ανικανότητά του να σκοράρει ένα γκολ στις ευκαιρίες που έχασε, παρά τη διαιτησία, η οποία έπαιξε κι αυτή έναν μικρό ρόλο. Ο Ουζουνίδης δεν πιστεύω ότι ευθυγραμμίστηκε με καμιά διοίκηση, απλώς αμέσως μετά το ματς συγκρατήθηκε και ήθελε να είναι politically correct. Καλά έκανε.

Εννοείς “στον Πειραιά”. Τα έχω ξαναπεί, ο κοκκαλισμός ξεκίνησε και ο μαρινακισμός συνέχισε τη δημιουργία στους γαύρους του αισθήματος ότι δεν πρέπει να χάνουν με κανέναν τρόπο. Αυτό το πράγμα έχει ριζώσει μέσα στους περισσότερους και δεν μπορεί να ξεριζωθεί εύκολα, το πρώτο πράγμα που σκέφτονται είναι η νίκη με κάθε τρόπο και μέσο. Οι υπόλοιποι δε σκέφτονται έτσι πιστεύω, ακριβώς γιατί επί πολλά χρόνια αποτυγχάνουν. Οι γαύροι δεν έχουν μάθει να χάνουν. Οπότε, μη λες “στην Αθήνα”.

Δυστυχώς δε θα σε ρωτήσουν.

1 Like