Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

Με αφορμή δημοσιεύματα στον τύπο που φέρουν τον υπουργό εθνικής άμυνας αποφασισμένο να προχωρήσει σε κατάργηση των αναβολών σπουδών και υποχρεωτική στράτευση στα 18 για όλους, η antifa καλεί αύριο, Παρασκευή 15 του μηνός και ώρα 18:00 στην Πλατεία Βικτωρίας σε διαδήλωση ενάντια στην υποχρεωτική στράτευση στα 18, αλλά και ενάντια στην υποχρεωτική στρατιωτική θητεία γενικώς!

Δεδομένου ότι το θέμα αρχίζει να ανοίγει και ακούγονται ολοένα και περισσότερες φωνές που θεωρούν ότι ο θεσμός της υποχρεωτικής στράτευσης δεν έχει πλέον ουσιαστικό λόγο ύπαρξης στη σημερινή Ελλάδα, σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να γίνει μια σχετική συζήτηση στο παρόν forum, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τα εκατέρωθεν επιχειρήματα.

Νομίζω πως το σωστό είναι να τοποθετηθώ κι εγώ εξαρχής: υποστηρίζω την κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης, διότι θεωρώ ότι καμιά σχέση δεν έχει με την άμυνα της χώρας, παρά διατηρείται για εντελώς άσχετους λόγους. Αναφέρω ενδεικτικά δύο από τους πιο σημαντικούς:

  • για να διατηρούνται σε λειτουργία οι υπεράριθμες στρατιωτικές μονάδες, και να απασχολούνται οι υπεράριθμοι αξιωματικοί του ελληνικού στρατού.
  • για να εξασφαλίζουν την εκλογική τους πελατεία οι πολιτικοί (μέσα από ρουσφέτια για ευνοϊκές μεταθέσεις κλπ).

Προσβλέπω σε μια γόνιμη συζήτηση και αντιπαράθεση επιχειρημάτων! :slight_smile:

Εχω πολλους λογους να πιστευω οτι η στρατευση δεν πρεπει να καταργηθει…
Συμφωνω με οσους πιστευουν οτι αολα καποιοι βγαζουν το αχτι τους, αλλα δεν ειναι ολοα ετσι…
Συν οτι θεωρω τον στρατο ενα μεγαλο σχολειο… Το λεω αυτο γιατι εχω μιλησει με 2 κατηγοριες φανταρων… Οι 1 λεγαν τους πιξουν τους τελεσιους που δεν μας αφηνουν σε ησηχεια… Αυτη ειναι η κατηγορια του φανταρου που τρωει καμπανες… Οι 2 ειναι αυτοι που απο πριν εχουν μαθει να υπακουν σε κανονες και απλα το αφησαν να τσουλαει… ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δεν μιλαω για αβουλα ζωα!!!
Ναι δεν ειναι για την αμυνα, το πιστευω και εγω…
Απλα δεν μπορω αυτα τα απολιτα καποιων οτι ολα ειναι σκατα στο στρατο…
Ελπιζω να μην σας επριξα…:slight_smile:

Κοιτα,εγω τελειωσα τωρα την Γ Λυκειου.Θα προτιμουσα να παω τωρα ενα χρονο στρατο και να ξεμπερδευω,ωστε μετα να ασχοληθω με σπουδες χωρις προβλημα.
Τωρα για καταργηση της στρατευσης μαζι σου!!!Ειναι μεγαλο κουσουρι ο στρατος

Σε αυτο δεν μπορουσες να με βρεις πιο συμφωνη φιλε μου…

ε? δεν νομιζω να το λες σοβαρα οτι ο στρατος ειναι σχολειο…

τοτε και γω μπορω να σου πω οτι η φυλακη ειναι σχολειο, τι σημαινει αυτο? σχολειο οσον αφορα τι?

Αν μιλάς εκ του ασφαλούς (να μην υπάρχει περίπτωση να περάσεις από αυτή τη “δοκιμασία” δλδ) σίγουρα σχολείο σου φαίνεται…

αυτο λεω και γω

και ο παραδεισος να ηταν υποχρεωτικος, απο τη στιγμη που δεν πας με τη θεληση σου ειναι καταργηση ελευθεριας.
οσο για το οτι ειναι σχολειο ειναι, το μεγαλυτερο στην ρουφιανια και στο βαλε το κεφαλι κατω

Aς πουμε οτι ζω τον στρατο με πολλους αλλους τροπους…:wink: Και καταλβαινω γιατι το λες αυτο…:slight_smile:

Κατανοητό το σκεπτικό σου, φίλε μου. Από την άλλη, θέλω να πω το εξής. Από το σύνολο των αρρένων πολιτών που υποχρεούνται σε στράτευση, περίπου το 25% δεν υπηρετεί ποτέ (κατά ομολογία του αρμόδιου υφυπουργού). Σε όσους, όμως, παίρνουν πρώτα αναβολές σπουδών, το ποσοστό εκείνων που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αποφεύγουν τη στράτευση πλησιάζει το 50%! Ποια εξήγηση δίνω εγώ; Η πλειοψηφία των νέων που τελειώνει το λύκειο, θεωρεί τον στρατό ως κάτι το αναπόφευκτο. Πολλοί απ’ όσους παίρνουν αναβολές για λόγους σπουδών, όμως, έχουν το χρόνο να ανακαλύψουν πως τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Ακριβώς αυτό το στόχο εξυπηρετεί και η επιβολή υποχρεωτικής στράτευσης στα 18: ελπίζουν ότι θα περιορίσουν τη ραγδαία αύξηση της ανυποταξίας, με το να εμποδίσουν τους νέους να ενημερωθούν. Ελπίζουν, έτσι, πως θα διατηρήσουν το θεσμό της υποχρεωτικής στράτευσης για μερικά χρονάκια ακόμη.

Όποιο δρόμο κι αν αποφασίσεις ν’ ακολουθήσεις, πάντως, ένα πολύ καλό site για θέματα στρατού και θητείας είναι το www.omhroi.gr.

κοιτα, χωρις παρεξηγηση, αν θες να πεις οτι ο γκομενος σου ειναι στο στρατο η κατι τετοιο, τοτε πιστεψε με ειναι μια απο τις κλασικες γελοιοτητες που ακουω να λενε οι κοπελες

δεν εχει καμια σχεση με το να το ζεις κανονικα και αμεσα

αν παλι εννοεις κατι αλλο, παω πασο και τα παιρνω ολα πισω

(γιατι ειμαι τοσο σοβαρος? φταιει που εχω γινει moderator?)

Ο πατερας μου και πατερας του ειναι στρατιωτικοι… Ο αδερφος του πατερα μου αεροπορος… Ζω τον στρατο και την αυτηροτιτα του στο σπιτι μου… Αφου σας ενοχλω ομως συγνωμη…

ρε ξεκολλα, πηγε και κει το μυαλο μου γι αυτο ειπα στην αρχη χωρις παρεξηγηση
δεν το ειπα προσβλητικα

Απλα θελω να πω οτι καταλαβαινω ολη αυτη την δισφορια για τον στρατο… Στο κατω κατω κανενας δεν θελει να στριμοχνεται απο αλλον…:wink:

αυτο προσπαθουσα να πω κι εγω απλα δεν το ειπα… ευγενικα

μαλακιες ρε γαμωτο…δεν πρεπει να το κανουν αυτο…και η στρατευση πρεπει να γινει προεραιτικη…υποτιθεται πως παμε εκει περα για να υπηρετησουμε την πατριδα…ολοι το κανουν σαν αγγαρια

Και τι ακριβώς διδάσκει αυτό το “μεγάλο σχολείο”, αγαπητή μου; Εκτός από ρουφιανιά και “βάλε το κεφάλι κάτω” που ανέφερε ο mamieisblue1, μήπως διδάσκει και πώς να σπαταλάς το χρόνο σου κάνοντας το… απόλυτο τίποτα;!

Επιπλέον, είσαι υπέρ της άποψης να πηγαίνουν σ’ αυτό το σχολείο υποχρεωτικά και οι γυναίκες; Διότι, ξέρεις, το σύνταγμα απαγορεύει να γίνονται διακρίσεις με βάση το φύλο!

Πάντως, αφού είσαι από οικογένεια στρατιωτικών, κάτι παραπάνω θα ξέρεις όταν λες ότι η υποχρεωτική στράτευση δεν έχει σχέση με την άμυνα! :smiley:

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου (και ως εκ τούτου, θα διαφωνήσω με τον mamieisblue1) ότι η υπόθεση “στρατιωτική θητεία”, αν και επηρεάζει πρωτίστως και άμεσα μόνο τους άντρες, σε τελευταία ανάλυση επηρεάζει τις ζωές όλων.

Εγω λεω να μην καταργηθει η θητεια αλλα να γινει ας πουμε 3μηνη… Ετσι κι αλλιως χαμενος χρονος ειναι…

καλα εσυ εισαι εντελως γαματος, εγω λεω να γινει πενταημερη ο στρατος και αμα κανεις μαλακιες να τρως και αποβολη και να γυρνας με τον κηδεμονα σου
και στο τελος να παιρνεις και βαθμους
και να πηγαινεις και σε φροντιστηριο για να μαθαινεις να εισαι καλος οπλιτης

Υπάρχουν μερικά “παιδάκια” που πρέπει να πάνε στρατό, έστω και 3 μήνες, όπως λέει ο ChrisP! :twisted:

Δεν πιανω το πνευμα αλλα για να το λες κατι θα ξερεις…