Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

H πειθάρχηση και η υπακοή στους ανωτέρους όντως δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Αλλά δεν έκανε και καλό σε κανέναν. Συν τοις άλλοις όροι όπως “πειθάρχηση” και “υπακοή στους ανωτέρους” είναι εμετικοί. Γι’αυτό έγινε κάποτε το σκηνικό του Πολυτεχνείου. Για να μην είμαστε αναγκασμένοι να δίνουμε σημασία σε τέτοιους όρους. Όσο για την βασική εκπαίδευση στα όπλα διαφωνώ. Πιστεύω πως αυτό έχει βλάψει πάααααρα πολλούς.

και εσενα ποιος σου ειπε οτι ολοι εχουν ως σκοπο της ζωης τους να εξυπηρετουν πολιτικες σκοπιμοτητες??..την κοινωνικη προσφορα που λες,δεν την εννοησα…ισως παλι να μην καταλαβα τι λεχθηκε…:roll: πολυ ευχαριστως βεβαια να ακουσουμε τα επιχειρηματα σου…

Mundus_ Senecit, καλό διάβασμα. 180 ποστ υπάρχουν και μέσα σε αυτά είναι και η άποψη μου…:slight_smile:

Επίσης το αν κάποιος είναι ανώτερός μου θα το αποφασίσω εγώ. Εξαρτάται από το τι μου εμπνέει το πρόσωπό του και η προσωπικότητά του. Δεν πρόκειται να συμπεριφερθώ σε κανέναν με σεβασμό αν δεν μου τον εμπνεύσει ούτε και να τον θεωρήσω ανώτερό μου. Αλλά ο στρατός αυτά σου τα επιβάλει.

ρε παιδιά, είδατε που έχω δίκιο όταν λέω πως δεν έχετε καταλάβει τι λέει το παιδί?

Άλλο ανώτερος άνθρωπος και άλλο ανώτερος στην ιεραρχία. Το πρώτο το έλεγε ο Χίτλερ και οι φασίστες και το 2ο υπάρχει από τις πρώτες ανθρώπινες κοινωνίες και εξυπηρετεί πλήθος σκοπών…

πφφφ…θα τα διαβασω οταν δεν θα νυσταζω :stuck_out_tongue:

Κι όμως αυτά τα δύο δεν είναι και τόσο διαφορετικά μεταξύ τους τελικά.

ανωτερος ανθρωπος μπορει να θεωρηθει απο καποιον(γιατι ολα υποκειμενικα ειναι)καποιος σε θεματα πνευματικου τυπου…χαρακτηρος,προσωπικοτητας…πραξεων και θεωριων…οχι αν ειναι μαυρος η Εβραιος…

Όντως ομοιάζουν. Και αυτό γιατί δεν είναι προϊστάμενοί μας στη δουλειά, δεν ωφελούμαστε από αυτό ούτε οικονομικά ούτε με κανέναν άλλον τρόπο, ούτε και το διαλέξαμε εμείς.

Αλήθεια, αν η στράτευση δεν ήταν υποχρεωτική, πόσοι θα πήγαιναν; Και ποιοι; Έχουν σημασία και τα δύο. Δε νομίζω να πήγαινε ο τάδε τυχαίος πολίτης, απλά και μόνο επειδή θα του κάνει καλό λίγη πειθαρχία και υπακοή.

Και προφανώς γι αυτόν ακριβώς τον λόγο καταδικάστηκε η νοοτροπία του χίτλερ.Αυτό λέγεται ρατσισμός.
Απο την άλλη πλευρά,όταν τα ανώτερα άτομα βρίσκονται σε ανώτερες θέσεις ιεραρχίας τότε αυτό λέγεται αξιοκρατία.
Αυτό σε κάποιες περιπτώσεις συμβαίνει,σε άλλες όμως όχι.Γι αυτό σε κάθε τομέα βλέπουμε ανθρώπους που δεν το αξίζουν να είναι ψηλά ιστάμενοι,όμως σίγουρα δεν είναι η πλειοψηφία.
Το να απαξιώνουμε έναν θεσμό όπως ο στρατός εξαιτίας αυτού,δεν είναι λύση

Σίγουρα αν η στράτευση δεν ήταν υποχρεωτική λίγοι θα πήγαιναν.Έγκειται στην συνείδηση του καθενός το αν θα υπηρετήσει.

:-k δηλαδη θεωρεις οτι υπαρχει αξιοκρατια στους περισσοτερους τομεις??..διοτι,αν ισχυει κατι τετοιο,ειναι να αναρωτιεται κανεις γιατι σχεδον τιποτα δεν λειτουργει σωστα…

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουν την τάση της πλήρους απαξίωσης και της συνεχούς κλάψας για τα πάντα και για τους πάντες.Και ναι πιστεύω ότι δεν είναι η πλειοψηφία αυτοί που βρίσκονται σε θέσεις χωρίς να το αξίζουν,απλά κάποιοι βρίσκουν συγκεκριμένα παραδείγματα μόνο και μόνο για να βρουν αφορμή για μοιρολατρεία.
Τεσπα επειδή αυτό ξεφεύγει απ το θέμα,πιστεύω ότι ο στρατός πρέπει να είναι υποχρεωτικός απο συνείδηση και όχι απ τον νόμο.Ωστόσο όσον αφορά στην Ελληνική πραγματικότητα,ίσως και να είναι σωστό να επιβάλλεται και μέσω νόμου

Δεν εξηγείς το γιατί όμως… ¶σε που αυτό το “πρέπει να είναι υποχρεωτικός από συνείδηση” μου κάνει λίγο οξύμωρο σχήμα αλλά και “πατρίς, θρησκεία, οικογένεια”. Όχι ότι είσαι χουντική εσύ :stuck_out_tongue: Αλλά ότι μου θυμίζει χούντα και δεξιές αντιλήψεις του στυλ “στο στρατό θα γίνεις άντρας και θα τιμήσεις τη γαλανόλευκη”.

Και πάλι δεν είναι ανώτερος άνθρωπος. Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι. Άλλοι είναι πιο καλλιεργημένοι και άλλοι λιγότερο. Εσύ που έχεις ίντερνετ δεν είσαι ανώτερος από τους ιθαγενείς της Αφρικής. Μη τα συγχέεις.

Δηλαδή, αύριο μεθαύριο, που με το πτυχίο σου, θα πρέπει να δίνεις εντολές σε κάμποσους υφιστάμενους σου, θα θεωρείς τον εαυτό σου φασίστα? Ή θα ρωτάς μέχρι και την καθαρίστρια για τους ισολογισμούς της εταιρείας?

Απάντησα και πριν σε αυτό. Ο στρατός δεν προσφέρει σε κανέναν ατομικά (ελάχιστα πράγματα προσφέρει στο άτομο). Πολιτικό εργαλείο είναι που εφόσον χρησιμοποιηθεί σωστά, αποφέρει κέρδη στην κοινωνία και κατ’ επέκτασην στο άτομο. Κανένας δε θα πάει για να μάθει να υπακούει. Εξάλλου αν θες να μάθεις να υπακούς, σημαίνει πως ήδη ξέρεις να το κάνεις. Ο στρατός δεν αλλάζει μυαλά σε κανέναν.

α) Σε σχέση με την Ελλάδα πριν από 40 χρόνια πολλά λειτουργούν πολύ πολύ καλύτερα

β) Ναι υπάρχει αξιοκρατία σε άπειρους τομείς της Ελλάδας

γ) Ναι πολλοί άχρηστοι κάνουν πολλά πράγματα μπάχαλο

δ) Δε διορθώνεις όμως ένα λάθος, με ένα άλλο λάθος. Η κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης επειδή δε λειτουργεί σωστά ο στρατός, δεν είναι λύση στο πρόβλημα. Είναι απλά τρόπος δημιουργίας κι άλλων προβλημάτων…

Κοίτα το να βάζεις ταμπέλες σε αντιλήψεις είναι ότι πιο εύκολο.Αν πας στον στρατο δεν θα γίνεις άντρας.Άντρας γίνεσαι πολύ πριν απο αυτό.
Και για να μην τα ξαναλέμε 1002 φορές,αυτό που ήθελα να πω είναι αυτό που είπε και ο karvou πιο πριν.Στρατό πας για να συνεισφέρεις στην κοινωνία και το κράτος.Μέσω αυτού οφελείσαι και εσύ ο ίδιος μακροπρόθεσμα,…ίσως και βραχυπρόθεσμα μερικές φορές.

Μα δεν προσβλήθηκα που με είπες χουντική:lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

απλως να επισημανω για αυτο

οτι υπαρχουν απειρα ατομα εξω
που δεν βρισκουν δουλεια πανω στο θεμα που σπουδασανε
και εργαζωνται σε δουλειες των 700 ευρω
που δεν τις γουσταρουνε αλλα τις κανουν αναγκαστικα
ειτε γιατι εχουν διαλεξει να ζουνε μονοι τους και πρεπει να τα βγαλουν περα
ειτε γιατι ζουν με τους γονεις τους και δεν αντεχουν συνειδησιακα να παιρνουν ακομα χαρτζιλικι

αυτο δεν το λεω
για να πω οτι “να ειδες τι κανει ο στρατος”

και γω συμφωνω να καταργηθει

αλλα μην τα βλεπετε τοσο ροδινα (εξαιρουνται αυτοι που χουν εξασφαλισει δουλεια και μελλοντικη μονιμη κατοικια απο τους γονεις τους)

δεν σκυβεις κεφαλι μονο στο στρατο
δεν υπακους εντολες μονο στο στρατο
δεν ανεχεσαι την καθε μαλακια μονο στο στρατο

εγω ειπα για υποκειμενικα κριτηρια που καποιος μπορει να θεωρησει καποιον αλλον ανωτερο απ’τον εαυτο του…δεν ειπα οτι ενας αγραμματος αφρικανος 'η ο οποιοσδηποτε αγραμματος 'η γενικοτερα “μειονεκτουμενος” εχει λιγοτερα δικαιωματα απο μενα…ισα-ισα που εχει πολλα περισσοτερα…τελοσπαντων…ον τοπικ…θα ηθελα καποιος απο εσας να μου απαριθμησει τα οφελη της υποχρεωτικης στρατευσης…νομιζω οτι σε ολους μας ειναι γνωστο οτι κατι το κανουμε καλυτερα οταν το γουσταρουμε πραγματικα…οταν υποχρεωνεσαι να κανεις κατι,απλα το κανεις παθητικα ωστε να ξεμπερδευεις…και αυτο δεν εχει κανενα αποτελεσμα…

Όπως σε όλες τις χώρες έτσι και στην Ελλάδα υπάρχουν άτομα που πηγαίνουν από επιλογή τους. Ε, ας μείνουν αυτοί. Όπως σε όλες τις χώρες της E.E. Εμένα γιατί να με ταλαιπωρούν; Μια χαρά αρκετοί είναι αυτοί. Εγώ μόνο έχω τέσσερις συμμαθητές από το σχολείο που έχουν περάσει σε στρατιωτικές σχολές. Στις περιοχές γύρω από τον Έβρο ξέρετε πόσοι κατατάσσονται; Όλοι πάνε και γίνονται ΕΠ.ΟΠ.

Επειδή το έχω ζήσει αυτό το παραμύθι και μάλιστα πολύ πρόσφατα. Στις άλλες χώρες που ο στρατός είναι μισθοφορικός μέσα στα στρατόπεδα υπάρχουν και πάρα πολλοί πολίτες που δεν είναι στρατιωτικοί αλλά δουλεύουν μέσα στο στρατό. Όπως για παράδειγμα οι άνθρωποι που έχουν τα κυλικεία στα στρατόπεδα, οι καθαριστές και οι καθαρίστριες του στρατοπέδου και γενικά όσοι συντηρούν τους χώρους, επαγγελματίες μάγειρες για τα εστιατόρια κτλ. Όλοι αυτοί δεν είναι στρατιωτικοί αλλά απλοί πολίτες που έχουν βρει δουλειά εκεί.

Αυτοί λοιπόν όλοι πληρώνονται από το κράτος για να τα κάνουν όλα αυτά. Εδώ οτιδήποτε από τα παραπάνω έγραψα τα κάνουν οι φαντάροι. Δηλαδή έχουμε κάτι χιλιάδες μαλάκες που τους λένε “θα κάνεις την θητεία σου” και ουσιαστικά τους εκμεταλλεύονται με αυτό το πρόσχημα για να διατηρούν τον στρατό. Και τους έρχεται και τζάμπα. Θα μπορούσε το κράτος να πληρώνει και τους μόνιμους στρατιωτικούς και όσους εργάζονται μέσα σε αυτόν. Είναι όμως προτιμότερο για αυτούς να πληρώνει μόνο τους στρατιωτικούς και για τις άλλες δουλειές να έχει τους φαντάρους που δεν κοστίζουν και τίποτα.

Γι 'αυτό είναι ακόμα υποχρεωτική η θητεία. Για να υπάρχουν οι μαλάκες οι φαντάροι ώστε να μας καθαρίζουν τις τουαλέτες, να διαχειρίζονται τα κυλικεία μας (δηλαδή τα Κ.Ψ.Μ.). Όσοι ξέρουν από υπολογιστές να μπαίνουν στα γραφεία. Γιατί να προσλάβει ο στρατός κάποιον που ξέρει από υπολογιστές ξέρω ‘γω και που θα ζητάει χρήματα.

Είναι προτιμότερο να απασχολούνται μέσα στον κωλοστρατό κάποια άτομα που είναι άνεργα παρά να αναγκάζουν εσένα να σταματήσεις την δουλειά σου για να τα κάνεις όλα αυτά τζάμπα. Και κάτι τελευταίο. Το ξαναλέω για μία ακόμα φορά: Δεν υπάρχει μεγαλύτερο παραμύθι από το ότι ο στρατός σου διαμορφώνει χαρακτήρα, ότι σε κάνει άντρα, ότι σε μαθαίνει να επιβιώνεις, ότι γενικά σου κάνει καλό και κάτι τέτοιες μαλακίες που όποτε τις ακούω ανάβω. Ο στρατός απλά σε κάνει για έναν χρόνο να νιώθεις άχρηστος. Όσοι πάνε στρατό στο τέλος συμφωνούν με αυτό. Πολλοί μπαίνουν με νοοτροπία αντίθετη από την δικιά μου αλλά μόλις ζουν αυτό τον παραλογισμό εκεί μέσα στο τέλος αλλάζουν γνώμη.

Είχα την ατυχία να παρουσιαστώ στο Μεγάλο Πεύκο, στις ειδικές δυνάμεις. Λοιπόν υπήρχαν άτομα μέσα που απολυόντουσαν και που έκαναν όλη την θητεία τους στις ειδικές δυνάμεις γιατί το επέλεξαν Ε, ακόμα και αυτοί, που ήταν πορωμένοι με τον στρατό όταν μπήκαν, είχαν αγανακτήσει όταν είδαν τι παίζει πραγματικά με τον στρατό. Όλη η ιδεολογία που είχαν είχε αλλάξει. Πρέπει να το ζήσεις από μέσα για να καταλάβεις. Όταν δεν έχεις μπει ότι άποψη και να έχεις είναι θεωρητική

Τεσπά εγώ το μόνο θετικό που πήρα εκεί είναι ότι γνώρισα κάποια άτομα που θα γούσταρα να τα είχα γνωρίσει και έξω. Μόνο αυτό. Κατά τα άλλα δεν αισθάνθηκα ποτέ χρήσιμος.

:lol: :lol:
Το πες και το κανες εσύ!!!Επιμένεις κιόλα!!!