Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

chrisp ετσι μια συμβουλη για να περασει οσο καλυτερα γινεται ο στρατος
εκτελα τις εντολες και ας σου ακουγωνται εξωγηινες
καταρχας θα τις εκτελουνε ολοι οπωτε να το παιζεις εσυ επαναστατης ειναι λιγο ασχημο
και δευτερον υπαρχουν απειροι τροποι για να σε λυγισουν

οσο αφορα την δουλεια σου στο μελλον που λες
οι γνωμες ολων θα ναι σεβαστες,αυτο ειναι σιγουρο
αλλα αυτο που σε ρωτησε ο karvou
ειναι οτι οταν θα σου πει το αφεντικο “κανε μου αυτο”
εσυ δεν θα δωσεις εντολες στους υφισταμενους σου?
δεν θα πεις “εσυ κανε αυτο,εσυ κανε αυτο…” και ουτο καθεξης??

Βασικά, κάποιοι από μας που διαφωνούμε, είμαστε γενικώς υπέρ μορφών οργάνωσης που δεν εμπεριέχουν ιεραρχία. Σωστό, λάθος, δεν ξέρω, εγώ αυτό πιστεύω. :wink:

Στο μειωτικό κόλλησες? Θεώρησε την πρόταση αυτή ως μη γενόμενη. Έχω άδικο στο ότι κανείς στην εταιρεία, όσο υψηλόβαθμο στέλεχος κι αν είναι, δεν ξέρει να καθαρίσει καλύτερα από την καθαρίστρια?

Signal θενκς για την συμβουλή για το στρατό και να είσαι βέβαιος ότι αυτό ακριβώς σκοπεύω να πράξω.

Όσο για τη δουλειά, καταρχήν ευχαριστώ έσενα και τον karvou που θεωρείτε ότι κάποια στιγμή θα φτάσω να είμαι υψηλόβαθμο στέλεχος ώστε να δίνω εντολές. :slight_smile:

Αν λοιπόν συμβεί αυτό, το αφεντικό θα μου πει “κάνε αυτό” και από κει και πέρα είναι δικό μου θέμα π’ως θα το κάνω. Σκοπεύω να φροντίζω πάντως ώστε το κλίμα να είναι συνεργατικό και όχι ιεραρχικό.

και ενα μικρο παραδειγματακι για τη σχεση στρατου με δουλεια εξω

στην εταιρεια που δουλευω
για να παρεις μια μερα αδεια πχ στην περιπτωση μου για να παω στο rockwave
πρεπει να ζητησω αδεια μεσω υπηρεσιακου σημειωματος!!!μολις το δα αυτο κουφαθηκα!!λεω μηπως πρεπει να βγω και το πρωι στην αναφορα!!!

και περα απο αυτο
η εταιρεια κλεινει τον δεκαπενταυγουστο (διοτι τοτε σταματανε και οι περισσοτερες επιχειρησεις να δουλευουν)
οπωτε εγω σε περιπτωση που ζητησω αδεια για διακοπες πχ τον ιουλιο τρωω ενα μεγαλοπρεπεστατο ακυρο!!!

Wow, πειθάρχηση, υπακοή, όπλα, very nice. Θα απαντήσω πιο μετά σε αυτό, στο άλλο σου post που τα δικαιολογείς κατά κάποιον τρόπο. Πάντως χαίρομαι που διάβασα στη συνέχεια πολλά posts που συμφωνούν σε πολλά με αυτά που θα έγραφα κι εγώ.

Από τα ποια; Εγώ πάλι νιώθω ότι το κράτος μου ζητάει πάρα πολλά πράγματα. Μου ζητάει να βουλώνω το στόμα μου όταν θέλω να μιλήσω, μου ζητάει φακελάκια για κάνω εγχείρηση, μου ζητάει να ‘‘το ακολουθήσω στο τμήμα’’ αν και έδειξα την ταυτότητα μου, μου ζητάει ‘‘συγγνώμη’’ όταν σκοτώνονται μαθητές σε τροχαία και ‘‘την κατανοήση μου’’ όταν καίγονται άνθρωποι ζωντανοί τα καλοκαίρια, μου ζητάει να βρίσκω λογικό να με κυβερνάνε κάποιοι που τους ψήφισε το 40% του λαού, μου ζητάει, μου ζητάει, μου ζητάει. Όχι, δε νοιώθω καμία υποχρέωση σε ένα τέτοιο κράτος και δε νοιώθω καμία ανάγκη να του ‘‘ξεπληρώσω’’ τίποτα με τη θητεία μου.

Σε ρώτησε και κάποιος άλλος, νομίζω, τι εννοείς συνείδηση; Εμένα η συνείδηση μου λέει ότι δε χρειάζεται να πάω στρατό,εφόσον δε νιώθω καμία ‘‘αγάπη, υπερηφάνεια, μπλα μπλα μπλα’’ για πατρίδες και θεούς. Από πότε η συνείδηση έγινε συγκεκριμένη και δεν το κατάλαβα;

Στο κράτος ίσως να συνεισφέρω. Στην κοινωνία όπως την ερμηνεύω εγώ δε συνεισφέρω τίποτα. Το ίδιο το άτομο, τώρα, δε νομίζει να οφεληθεί σε τίποτα, είτε μακροπρόθεσμα, είτε βραχυπρόθεσμα. Εκτός κι αν είναι στρατόκαυλος ή τίποτα τέτοιο. Εξήγησε μου τι εννοείς, μπορεί να μην το 'πιασα.

α). Εγώ πάλι πιστεύω ότι η λέξω πειθαρχία είναι το Α και το Ω όλων των προβλημάτων μίας οργανωμένης κοινωνίας. Προτιμώ να στηρίζομαι στην αυτοπειθαρχία. Νόμοι, φυλακές, τιμωρίες, κυρώσεις, μόνο κακό μας κάνουν. Βέβαια η κουβέντα πάει έτσι σε θεωρητικό επίπεδο. Απλώς δεν πιστεύω ότι μία κοινωνία μπορεί να λειτουργήσει ομαλά με το φόβο της τιμωρίας και την επιβαλλόμενη πειθαρχία.

β). Μήπως να μη βγω κι απ’ το σπίτι μπας και με πατήσει κανένα αμάξι; Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο…

Και, ρε φίλε, εσένα ποιος σου 'πε ότι αύριο που (ποτέ δεν ξέρεις) ένας γείτονας μας επιτεθεί, εγώ θα θέλω να σηκώσω όπλο; Και στο κάτω- κάτω δε γουστάω να πιάσω όπλο και να μάθω να το χειρίζομαι γιατί το μόνο που μαθαίνεις είναι ο θάνατος ο ίδιος.

γ). Να υπακούω σε ανώτερους;;; Καλό κι αυτό. Τι καλό θα μου κάνει αυτό; Θα με μάθει κάτι, θα με κάνει καλύτερο; Εγώ ξέρω ότι ο ανώτερος δε σε κατευθύνει, σε ΔΙΑΤΑΖΕΙ. Αν τώρα εσύ, μου φέρνεις σαν παράδειγμα ανώτερου τον πατέρα μέσα στην οικογένεια του, μεγειά σου και χαρά σου, εγώ τον πατέρα μου δεν τον είδα ποτέ σαν ανώτερο, και αυτός ποτέ εμένα σαν κατώτερο. Η δουλειά του πατέρα και του δάσκαλου είναι να συμβουλεύει, ναι κατευθύνει, ναι, μέσα σε κλίμα συντροφικότητας και ελευθερίας. Αν τα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με το διοικητή στο στρατό, τι να σου πω…

Συνοπτικά: ο στρατός αποσκοπεί στο να σε κάνει να ξεπεράσεις κάθε ηθικό φραγμό, κάθε φόβο και αναστολή, ώστε κάποια δεδομένη στιγμή να σηκώσεις το όπλο και να σκοτώσεις. Προσωπικά θέλω να απέχω από αυτό το παιχνίδι. Δε βρίσκω καμία λογική σε αυτόν το θεσμό, και το βρίσκω γελοίο να το ‘‘γλυκαίνουμε’’ με λέξεις όπως ‘‘συνείδηση, εκπαίδευση, πατρίδα’’ κλπ. Το βρίσκω παράλογο να ‘‘ορκιστώ’’ ότι πρέπει να υπερασπιστώ μία σημαία μέχρι να πεθάνω, λες και είναι σημαντικότερη από τη δική μου ζωή. Επίσης το βρίσκω εξοργιστικό που ακόμα κάποιοι υποστηρίζουν ένα θεσμό που στον προηγούμενο αιώνα μου κατέλυσε τρεις φορές τις πολιτικές μου ελευθερίες. Τις πολιτικές μου ελευθερίες που με την είσοδο μου στο στρατό πρέπει να ξεχάσω και να τις αφήσω έξω από το στρατόπεδο. Κατάργηση τώρα.

Σόρυ Lepper, αλλά δεν έχει νόημα να απαντήσω. Είμαστε πολύ μακριά ο ένας από τον άλλο. Δεν έχει νόημα…

OK, σίγουρα δε θα αλλάξεις τις απόψεις μου, ούτε εγώ τις δικές σου.

Πάντως η εκπαίδεσυη στα όπλα εμένα θα μου φανεί πολύ χρήσιμη όταν κάνουμε αντάρτικο. :smiley:
To μόνο καλό του στρατού.

δεν αναφερομουν καν σε σενα…

ChrisP, Leper Jesus:
Απ’ ότι βλέπω, τυχαίνει να έχουμε διαφορετικές απόψεις πάνω σ’αυτά τα θέματα…όλες τους δεκτές. Ούτε εγώ δεν έχω όρεξη να αλλάξω τη γνώμη κανενός, απλά εξέφρασα την άποψή μου ξεκάθαρα γιατί είδα να πετάγονται διάφορα περίεργα.

Εσύ μπορεί να έγινες κατανοητός από την αρχή, κάποιοι άλλοι όχι.

Τέλος από μένα.

Μεγάλη ήττα ο στρατός. Ένας χρόνος κυριολεκτικά πεταμένος στα σκουπίδια. Το μόνο που σε μαθαίνει είναι πώς να γίνεις χειρότερος άνθρωπος για να προσαρμοστείς στην ποταπή μας κοινωνία. Ευτυχώς γνώρισα καναδυό αξιόλογα άτομα εκεί αλλά φυσικά αυτό δεν αρκεί. Εφόσον ο στρατός υπάρχει απλά και μόνο για να αποφέρει έσοδα σε υποανάπτυκτες περιοχές, όπως επίσης και για να καρπώνονται μίζες κάποιοι καρχαρίες το βλέπω δύσκολο να καταργείται σε μια Ελλάδα που την καταστρέφουν οι πολιτικοί της.

Να προσθέσω ότι ο στρατός αποτελεί και έναν τεχνητό τρόπο μείωσης του ποσοστού ανεργίας. Ως γνωστόν οι στρατευόμενοι δεν συγκαταλέγονται στους ανέργους.

Όλα είναι θέμα κοινωνικό-οπτικής γωνίας του καθένα, απλό είναι. Για κάποιον ο οποίος θεωρεί τον στρατό αναγκαίο θεσμό για την εξασφάλιση της άμυνας της πατρίδας απο τους εχθρούς κλπ, και το κράτος ως τον απαραίτητο εκείνο διοικητικό μηχανισμό που χρειάζεται για να μπορέσει να οργανωθεί σωστά μια κοινωνία, της οποίας όλοι είμαστε μέλη, ο στρατός είναι μια υποχρέωση, με όλα τα σπαστικά που μπορεί να έχει, για να μη πω και καθήκον.

Για κάποιον ο οποίος (όπως εγώ) βλέπει στο κράτος έναν μηχανισμό κοινωνικής συναίνεσης ο οποίος όμως πέρα απο την οργάνωση της κοινωνίας αποσκοπεί και στον έλεγχο και την εξασφάλιση κάποιου ορισμένου στάτους κβο, ο στρατός δεν είναι παρά ένα αναγκαίο εξάρτημα για να μπορέσει να πετύχει καλύτερα τον σκοπό του και να εξασφαλίσει τον έλεγχο των πολιτών. Και η ρητορία της αγάπης προς την πατρίδα είναι περισσότερο μια ιδεολογική επικάλυψη, που αποκρύβει τα ουσιώδη συμφέροντα (οικονομικά και μη) που εξυπηρετεί ο θεσμός.

Και όπως είχα ξαναπεί κάπου σε αυτό το θρεντ, ακόμα και έτσι, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ο στρατός να παρέχει κάποιο κοινωνικό έργο τουλάχιστον. Σκεφτείτε μόνο (όσοι έχουμε πάει φαντάροι) τις τεράστιες εκείνες ποσότητες φαγητού που πετιούνται κάθε μέρα, επειδή περίσσεψαν. Θα μπορούσε να οργανώνει συσσίτια για παράδειγμα. Όπως και πολλά άλλα θα μπορούσε να κάνει. Αλλά εδώ που τα λέμε, και η πολιτεία θα μπορούσε να δαπανεί μεγαλύτερα ποσά (απο τους φόρους των πολιτών) σε θέματα υγείας και παιδείας, αλλά προτιμάει να τα δίνει για εξοπλισμούς.

Είναι οι Τούρκοι και οι απανταχού εχθροί? Ή είναι οι επιχειρήσεις που κερδοφορούν απο όλη αυτή την ιστορία? Για άλλα μια φορά θα πω, όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας που επιλέγει ο καθένας. Διαλέχτε και πάρτε :wink:

Και όπως έγραψε ένας φίλος πιο πίσω, ο στρατός είναι το βασίλειο του φαίνεσθαι. Όλα γίνονται για να φαίνονται ωραία στους ανωτέρους, για να φαίνεται οτι η μηχανή είναι καλολαδωμένη και λειτουργεί σωστά. Όταν μας έβαζαν να βάφουμε κουτιά (απλά, άχρηστα, χάρτινα κουτιά) απο πράσινα σε μαύρα και πίσω, και να τα μεταφέρουμε απο την μία αποθήκη στην άλλη (και τούμπαλιν), μόνο και μόνο για να έχουμε κάτι να κάνουμε, ή να προσποιούμαστε οτι βάφουμε τις καναδέζες (μπρος-πίσω το πινέλο, η ίδια κίνηση επι μία ώρα, στο ίδιο σημείο), μόνο και μόνο για να φαίνεται οτι δουλεύουμε καθώς είχαμε επιθεώρηση απο τον ταξίαρχο, τι να πεις.

Τα καλά του στρατού (έτσι όπως το βίωσα εγώ, που δεν πέρασα άσχημα):

  1. Πας με έξοδα του κράτους σε κάποια μέρη που μπορεί να μη δεις ποτέ στη ζωή σου. Καλό αν μιλάμε για κανένα νησάκι το καλοκαίρι, αδιάφορο αν μιλάμε για κανένα αδειανό βουνό μες στο καταχείμωνο.

  2. Γνωριμίες, όλο και κανένα φιλαράκι μπορεί να προκύψει απο εκεί.

  3. Η όλη φάση με τις ασκήσεις κλπ, ακόμα και οι σκοπιές, είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία. Στην αρχή. Ωστόσο όταν βαράς την 100τόση σκοπιά σου μέσα στη νύχτα και έχεις περάσει 20 μέρες σερί μέσα στο στρατόπεδο το ενδιάφερον αντικαθίσταται απο την αγανάκτηση. Πόσο μάλλον όταν σου τη λέει ο κάθε βλάκας ανώτερος.

Μία παρατήρηση μόνο παιδιά. Άλλο πράγμα το “η κατάργηση του στρατού” και άλλο πράγμα το “η κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης”…

αν καποιος γουσταρει πραγματικα να παει,ας το κανει…δεν τον εμποδιζει κανεις…αρκει ομως να το γουσταρει…ας ειναι πολεμοκαπηλος,ας ειναι “υπερασπιστης του πολιτισμου μας”,ας ειναι ο,τι θελει…

εσύ επιμένεις να μη διαβάζεις σοβαρά τα ποστ των άλλων και να ρεζιλεύεσαι γιατί απαντάς άλλα ντι των αλλών…

Σωστός. Στο μήνυμα που άφησα πιο πάνω φαίνεται να δημιουργείται μια σύγχιση αλλά στην κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης αναφερόμουν. Το να μιλούσα για κατάργηση στρατού θα ήταν μάλλον παιδαριώδες. Όχι ότι τον εγκρίνω αλλά αυτό είναι απλά αδύνατο να συμβεί.

ωχ ναι…πρεπει να ειμαι τελικα πολυ ηλιθιος :-k
σας ευχαριστω για την διαγνωση γιατρε μου…:slight_smile:

Διαβασα οσα μπορουσα απο το thread αλλα κολησα σε αυτο.

Λοιπον, απ`οτι καταλαβα εισαι γυναικα και λες οτι εισαι υπερ της στρατευσης!! Και η πολυ απλη ερωτηση ειναι η εξης:

Γιατι δεν πειγαινουν οι γυναικες στρατο; Το ρατσισμος εις βαρος των αντρων ειναι αυτος;

Οι γυναικες κρινονται ικανες να σπουδασουν σε στρατιωτικες σχολες,κρινονται ικανες να γινουν αξιοματικοι ,κρινονται ικανες να γινουν ΕΠΟΠ και ΤΟ απιστευτο…Δεν κρινονται ικανες να υπηρετησουν στρατιωτικη θητεια!!
Μονο εχω βλεπω την παρανοια; Ποσο θρασος μπορει να εχει μια γυναικα που λεει απαθεστατα οτι ειναι υπερ της θητειας ΤΩΝ ΑΝΤΡΩΝ,αφου αυτη δεν ειναι υποχρεομενη να παει???!!!?:?

Εκανα και εγω το λαθος να παω στρατο (ειμουν απο πριν εναντια στη στρατιωτικη θητεια-δουλεια) ,οποτε πλεον κανεις δεν μπορει να μου πει το εξηπνακιστικο: Αφου δεν εχεις παει πως ξερεις πως ειναι;

Δεν θα μπω καθολου στο θεμα του πως περναει καποιος στο στρατο.Χαλια ειναι,ολοι τα ξερουμε.

Θα σταθω στην ανυπαρκτη χρησιμοτητα της στρατιωτικης θητειας και θα προσπαθησω να απαντησω στο ερωτημα: Γιατι παμε φανταροι;

1)Χρησιμοτητα: Σε ολη τη θητεια του το μονο που κανει ο φανταρος ειναι να καθαριζει αυτα που βρωμιζει αυτος και οι συναδελφοι του και να κανει τον σεκιουριτι στο στρατοπαιδο φυλωντας το απολυτο τιποτα,αφου ουσιαστικα μονο η πυλη εχει νοημα να φυλασεται ,αλλα ετσι κι αλλιως εκει υπαρχει ο αρχιφυλακας,οποτε ουτε αυτη εχει νοημα.
Αμα στην τελικη θελαν σεκουιταδες,μπορει το κρατος να προσλαβει φυλακες,οπως γινεται σε ολους τους δημοσιους οργανισμους.

2)Γιατι παμε φανταροι: Ως γνωστον,αυτη τη στιγμη ο Ελληνικος στρατος ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ πληρως και ο μονος ρολος των φανταρων ειναι αυτα που ανεφερα πιο πανω. Ναι αλλα καποιος λογος υπαρχει που παμε φανταροι.

Και βεβαια υπαρχει .Ο πρωτος και συμαντικοτερο λογος ειναι τα Ρουσφετια των πολιτικων των δυο μεγαλων Κομματων.Ο ειδιος ο αργηγος ΓΕΝ,περισυ ειχε δηλωσει οτι: Για κατι τετοιες στιγμες ,οπως η στρατευση του παιδιου του, ο Ελληνας ψηφιζει Πασοκ και ΝΔ!!
Εγω δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο!

Ο δευτερος λογος ειναι ο στρατιωτικος τουρισμος.Εχουν γεμισει την Ελλαδα αχρηστα στρατοπεδα(το παραδεχονται και οι ειδιοι οι καραβαναδες) για τα κονομανε τα μπαρακια και οι καφετεριες των περιοχων αυτων.

Λιγοι γνωριζουν οτι συμφωνα με τις διεθνεις συνθηκες, η Ελλαδα δεν επιτρεπεται να εχει στρατο στα νησια του αιγαιου ,αλλα μονο δυναμεις εθνοφυλακης. Παρολα αυτα η Ελλαδα παρανομως εχει δημιουργησει τεραστια στρατοπαιδα στα δωδεκανησα!

Ολη στρατιωτικη θητεια-απατη βασιζεται σε μια μπιζνα ! Ακομα και στρατιωτικοι μου το ειπαν καθαρα: Εμεις δεν σας χρειαζομαστε.Μπελας ειστε. Οι πολιτικοι που ψηφιζεται σας στελνουν εδω,λοιπον μην παραπονιεστε!!

Και τελος ,αφου ολα βασιζονται σε εναν παραλογισμο ,να κανω και εγω μια ερωτηση: Γιατι υπηρετουμε στο στρατο και οχι π.χ στην αστυνομια η στην πυροσβεστικη; Επαγγελματιες και αυτοι ,επαγγελματιες και οι στρατιωτικοι.Why not;

ολες οι ερωτησεις σου πλην το γιατι δεν πανε οι γυναικες στο στρατο
εχουν απαντηθει σε προηγουμενα ποστ

Μα δε ρωταω κατι!!:-s :slight_smile:

Αναφερω τους πολυ απλους και προφανεις λογους για τους οποιους παμε φανταροι.

Eιδικά για την πυροσβεστική ξαναπέστο. Πέρυσι το καλοκαίρι που καιγόταν όλη η Ελλάδα βρισκόμουν στην Αλεξανδρούπολη σαν φαντάρος και είχα κάνει την εξής σκέψη: Καθόμαστε εδώ ντυμένοι στα χακί με την πρόφαση πως υπηρετούμε την πατρίδα μας καθώς εμείς θα την υπερασπιστούμε σε περίπτωση πολέμου. “Σε περίπτωση πολέμου”. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Είμαστε τόσες χιλιάδες άτομα εδώ ώστε να υπάρχουμε όσοι περισσότεροι γίνεται στον πόλεμο που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Παράλληλα η Ελλάδα καίγεται. Και πυροσβέστες ελάχιστοι. Αντί λοιπόν το κράτος να μας υποχρέωνε να είμαστε φαντάροι θα μπορούσε να μας υποχρεώνει να είμαστε πυροσβέστες για έναν χρόνο. Πιο χρήσιμοι θα είμασταν. Και πάλι σπάσιμο θα ήταν η θητεία αυτή αλλά θα είχε μία λογική. Γιατί αναρωτιέμαι: Την πατρίδα σου, την Ελλάδα πως θα την υπηρετήσεις καλύτερα; Με το να “εκπαιδεύεσαι” γιαν έναν πόλεμο που δεν θα γίνει ποτέ ή με το να εκπαιδεύεσαι (χωρίς " ") για να σβήσεις τις φωτίες που είναι σίγουρο πως θα την ξετινάξουν. Στις αρχές του Αυγούστου χιλιάδες παιδιά θα μπούνε στον στρατό. Θα μπουν σε μια διαδικασία χωρίς νόημα. Παράλληλα η Ελλάδα θα καίγεται και οι ελάχιστοι πυροσβέστες που βρίσκονται στην Ελλάδα θα τρέχουν πανικόβλητοι χωρίς βοήθεια. Και αντί να βρίσκονται κάτι χιλιάδες άτομα εκεί, εκπαιδευμένοι ώστε να τους βοηθήσουν, θα χάνουν τον χρόνο τους στο να “μαθαίνουν” τι να κάνουν σε περίπτωση πολέμου. Σκεφτείται το…