Μαθηματικα

αν είναι να πας έξω πάντως, δε θα χεις πρόβλημα μάλλον. εδώ χώνεσαι ψιλοαπότομα στα βαθιά. μπορείς να ξεκινήσεις πάντως μόνος σου διάβασμα και για ανάλυση και για άλγεβρα. για διαφορικές, σου προτείνω το boyce-diprima, καλο βιβλίο. για μένα, ξεκίνα από ανάλυση.

Έξω θα πάω. :slight_smile:

Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα με τις εγγραφές - τα περισσότερα μαθήματα γέμισαν γρήγορα ενώ εγώ έλειπα και δεν μπορούσα να γραφτώ - και με τις συμπλοκές των προγραμμάτων, τα μαθηματικά του πανεπιστημίου στα οποία έχω ήδη υπόβαθρο θα πάνε ως εξής:

1ο εξάμηνο Vectors, Matrices & Geometry και Calculus 1
3ο εξάμηνο αναγκαστικά Calculus 2 (ίσως προτιμήσω να κάτσω να το κάνω το θερινό εξάμηνο του 2010 για να μπορώ να πάρω το φθινόπωρο διαφορικές εξισώσεις - είναι προαπαιτούμενο)

Ε πιστεύω λοιπόν ότι θα έχω κάποιον χρόνο να διαθέσω τα 2 πρώτα εξάμηνα λόγω της σχετικής ευκολίας των μαθημάτων, ώστε να διαβάζω ανώτερα μαθηματικά απ’ αυτά που διδασκόμαστε.

Ποιος εχει γκαυλες και καθεται να λυνει εξισωσεις καλοκαιριατικα χωρις να εχει τπτ αλλο να κανει?:p:lol:

Εδω καποτε μας ελεγαν οτι 1+1=11 και εμεις το πιστευαμε…#-o:lol:

:p:p

Επειδή τέτοια θρεντ είναι άσχημο να μένουν για καιρό ανενεργά είπα να πω κάτι μπας και ανάψει πάλι η συζήτηση:p.Μαθηματικά εδώ και λίγο καιρό έχω μπει πιθανότητες και μαρέσουν πάρα πολλοί.γενικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το κεφάλαιο αυτό,μιας και μαθαίνω λίγο για τις πιθανότητες και κατά πόσο μπορεί να συμβεί κάτι.έχει τρελή εφαρμοσιμότητα το κεφάλαιο αυτό.ποια η γνώμη σας για το μέρος των μαθηματικών αυτό?Πείτε απόψεις κυρίως όσοι έχετε ασχοληθεί παραπέρα με αυτό

Ωραία τα μαθηματικά αλλά στην έκθεση δε το κόβω να τα πας και πολύ καλά ε? :lol:

Αυτά που βλέπεις στο σχολείο και η εφαρμοσιμότητα που ανέφερες δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα δεις αν περάσεις σε κάνα Μαθηματικό…:wink:

16-17 γράφω ρε:p

εκεί θέλω να περάσω.παίζει να τρελαθω΄έτσι?:stuck_out_tongue:

Λογικά θα σου αρέσουν πιο πολύ…Μπλέκουν μέσα συναρτήσεις πιθανότητας με 1-2 μεταβλητές, συνεχείς, διακριτές, ολοκληρώματα, αθροίσματα. Όμορφα πράγματα :stuck_out_tongue:
Το μόνο που έχετε δει εσείς είναι αυτό το έκτρωμα που το σχολικό ονομάζει Κανονική κατανομή…

Πωπω, εντάξει, μέσα από κάτι περίεργα διαβάσματα ανακάλυψα πρόσφατα τη συνάρτηση πιθανότητας.
Και επειδή δεν είμαι μαθηματικός, το θέμα το βλέπω φιλοσοφικά και είναι ομολογώ σαγηνευτική σύλληψη!

ναι αυτό στην στατιστική.που την θεωρώ τελείως βαρετή αλλά πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρουσα

Νομίζω εσύ είσαι ψυχολόγος,το είχα δει σε ένα παλιό ποστ σου σε ένα θρεντ.Ένα πράγμα που ανακαλύφθηκε τελευταία είναι η δημιουργιά ενός μαθηματικού μοντέλου που με σχετικά μεγάλη ακρίβεια προβλέπει ποια ζευγάρια θα πάρουν διαζύγιο αφού πρώτα κανουν κάποια τεστ.το ανέπτυξαν δύο φίλοι που ήταν ο ένας μαθηματικό ςκαι ο άλλος ψυχολόγος.Άρα τα μαθηματικά έχουν σχέση και με την ψυχολογία:p.την είδηση αυτή την είχα διαβάσει στο Ε της ελευθεροτυπίας και ανέλυε λίγο τους τρόπους που γίνονται τα τεστ

Πάλι θα πω ότι αυτό που βλέπετε δεν είναι Στατιστική. Στο πανεπιστημιο όλο το κεφάλαιο το κάναμε σε μια ώρα(παρότι τότε που έδωσα εξετάσεις δεν ήταν στη σχολική ύλη και δεν ξέραμε τίποτα…).
Επίσης Στατιστική χωρίς Πιθανότητες δεν υπάρχει…

Εντάξει, αυτά είναι στατιστικές πιθανότητες. Εκεί που έχει ζουμί το θέμα είναι στις πιθανότητες τις κβαντικής θεωρίας και η επίδραση του παρατηρητή! Είτε μίλαγε για ηλεκτρόνια ο ποιητής, είτε για ανθρώπους, ήταν ένα και το αυτό!
Η καλύτερη “μαθηματικοποιήση” της ανθρώπινης συμπεριφοράς έχει βασιστεί στην Κυβερνητική και τη Θεωρία Συστημάτων.

Η κεντρικά ιδέα είναι πως όλα τα συστήματα διέπονται από τις ίδιες αρχές. Ακολουθώντας αυτήν την ιδέα, θα μπορούσε κάποιος διαβάζοντας σύγχρονη φυσική να κατανοήσει καλύτερα την ανθρώπινη συμπεριφορά, πιστεύω!

Εντάξει, το ξέρω ότι παραληρώ και σπαμάρω, αλλά έχω πάθει απίστευτη πλάκα τελευταία!

Τελικά δήλωσα μαθηματικό σήμερα στο μηχανογραφικό πρώτη επιλογή.Σε κάτι προηγούμενα ποστ έλεγε ο leviathan ότι κάποια μαλακία παίχτηκε με τις εγγραφές σε μαθήματα και τέτοια.Παίζει το γεγονός αν δεν γραφτείς σε μερικά μαθήματα νωρίς να μην έχει θέεσις μετά?

γιατί έκτρωμα η κανονική κατανομή, συνάδελφε; :slight_smile:

Ο τρόπος που παρουσιάζεται στο βιβλίο εννοώ ότι είναι άθλιος όχι η ίδια η κατανομή…:stuck_out_tongue:
Δε νομίζω ότι οι μαθητές κερδίζουν και τίποτα μαθαίνοντας απέξω αυτά τα 3 μπακαλίστικα διαστήματα που έχουν και λάθη…

Η μαλακία στη γλώσσα σας: Το όριο του γαμησιού όταν το μουνί τείνει στο μηδέν.

Να προσέχετε.

το στηνει ηταν επιτηδευμενο ή ηταν τυπογραφικο;

Ρε παιδιά υπάρχει κανείς στην περιοχή της αθήνας που μπορεί να μου δανείσει ένα βιβλίο με μαθηματικά συνέχεια της τρίτης λυκείου στην ανάλυση?δηλαδή κάτι σε φάση απειροστικού λογισμού Ι.Δεν θα του το χαλάσω,απλά έχω τρελή καύλα να δω τι παίζει:p

Ψάξου στο ίντερνετ για ανάλυση πολλαπλών μεταβλητών :p. Βιβλίο γι’αυτό θα πάρεις έτσι κι αλλιώς αν πας σε κανα Μαθηματικό ή σε Πολυτεχνείο.