Αποκρουστικες ιστοριες

πιο πολλα ονοματα κι απο το got

4 Likes

Παραμονή Χριστούγεννα στο Αιγάλεω.Ο κόσμος έχει βγει για τα απαραίτητα ψώνια στην τοπική αγορά και παντού είναι πατίκα!Έχουμε κατέβει οικογενειακώς από το χωριό στη θεία Νίτσα για διακοπές.Σε κάποια φάση η θεία Νίτσα ντύνει το μικρό χοντρό ξαδερφάκι μου,τον Ηλία,και ξεχυνόμαστε οι τρεις μας για τα ψώνια της τελευταίας στιγμής.Εγώ είχα παρατηρήσει τον ξάφερφο λόγο χλωμό,λίγο ατονικό,σαν να είχε αρρωστήσει λίγο,αλλα δεν ανησύχησα.Περνώντας από το μπαρουτάδικο σταματάμε για να κάνει κούνιες το χοντρό.Εγώ χάζευα στο κινητό και η θεία πετάχτηκε να μας πάρει σοκολατολιχουδιές.Σε κάποια φάση επιστρέφει με λαχταριστές λιχουδιές στα χέρια.Κοιτάμε ξάφνου να βρούμε τον Ηλία να τον ταΐσουμε,άφαντος ο ξαδερφάκος.Φωνάζουμε λίγο απο δω,από κει,κανένα αποτέλεσμα.Κάποια στιγμή ακούσαμε φωνές,βογγητά και ήχους αποκρουστικούς.Κατευθυνόμαστε προς την πηγή των ήχων,τη φάτνη που είχε στήσει ο δήμος πιο 'κει.Αυτό πει είδα έχει εντυπωθεί στο μυαλό μου για πάντα.Ο Ηλίας με κατεβασμένα τα παντελόνια να χέζει φορώντας το αγιοβασιλιάτικο σκουφάκι του εκεί μέσα στη φάτνη,δίπλα στο Χριστό,τον Ιωσήφ,την Παναγία και τους τρεις μάγους!Ξέσπασα σε τόσο δυνατά γέλια που μαζεύτηκαν και 5-6 περαστικοί να θαυμάσουνε το θείο βρέφος να χέζει μεγαλόπρεπα.Όταν το γέλιο μέχρι δακρύων τελείωσε και πηγαίναμε σπίτι ο Λιάκος είχε ξαναβρεί το χρώμα του και είχε ήδη πασαλειφτεί με σοκολάτες μέχρι το μέτωπο.Είναι κάτι που τις επόμενες μέρες μονοπώλησε τα πειράγματα και τα ανέκδοτά μου και σε κάθε ευκαιρία του το κοπανάω μέχρι σήμερα.

Ιστορία με σενάριο,όχι της πλάκας.

Σιγουρα ηταν σοκολατες αυτα με τα οποια ειχε πασαλειφτει;

2 Likes

Να σου πω δεν παίρνω και όρκο.Αν και μικρός ήταν δυνατός και θα μπορούσε να ασκήσει την ανάλογη πίεση φαντάζομαι.