Πικάπ βοήθεια

Έχω ψηθεί αρκετά να αγοράσω πικάπ. Μεταχειρισμένο καταρχήν και βλέπουμε. Θέλω οι γνώστες του φόρουμ και κατέχοντες το άθλημα να παραθέσουν την γνώμη τους σχετικά με τις εξής μάρκες > B&O, AKAI, Yamaha, Kenwood

Φυσικά, οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη, καθότι είμαι άσχετος απο την αγορά των Πικάπ. Ντανκε ζεν.

ο maiden1979 λογικα θα ξερει. αυτος ασχολειται με βινυλια. ε, θα ναι ακομα πτωμα απο τo ταξιδι και ισως γιαυτο δε πολυγραφει.

Εγώ προτείνω να ψάξεις Technics…Αυτό έχω…(Αν και σηκωμένο στο πατάρι…)

:frowning:

Πιο ακριβή μάρκα αλλά και πιο φερέγγυα…:wink:

θα σε συμβουλεψω να βρεις ενα μεταχειρισμενο (σε καλη κατασταση) technics mk2 και να παρεις μια καλη κεφαλη-βελονα…πανε χρονια που επαιζα μουσικη με βινυλια, τα mk2 εσπερναν με την κεφαλη standon concorde…εχω ακομα απ’το '97 τα 2 mk2 απ’το club που επαιζα (εκλεισε και τα πηρα κοψοχρονια) μπορω να πω πως ειναι αθανατα… Για Bang & Olufssen μην το συζητας θα σου παει ο κουκος αηδονι…

Αγορά μεταχειρισμένου Technics sl 1200/1210 mk2

http://www.hiphop.gr/page.cfm?ID=817

Ο πατερας μου ειχαι αγορασει ενα πικαπ μαζι με τα τεραστια ηχεια μαρκας ΑΚΑΙ πριν καμια 20αρια χρονια και το εχουμε ακομα χωρις να εχει παθει τιποτα. :slight_smile: :wink:

Xαχα! Πως με ξέρεις… :roll:

Εντάξει, με βινύλια ασχολούμαι, όχι τόσο με pick-up… :dunno:

Το σημαντικότερο είναι (όπως ήδη αναφέρθηκε) η βελόνα!

Αυτό να κοιτάξεις πάνω από όλα!

Πρέπει να ακούσεις και ήχο, αν γίνεται, πριν αγοράσεις! :wink:

Από μάρκες Kenwood και Technics είναι από τις καλές, και σχετικά οικονομικές… :-k

Εγώ πάντως έχω ένα JVC και με βγάζει “ασπροπρόσωπο” για 15 χρόνια τώρα… 8)

Technics Mk2,σκυλι απο αντοχη.Κοπανα το,ριχτο κατω δεν καταλαβαινει τιποτα.Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω τα Β&Ο ναι ειναι σουπερ,αλλα αντι-οικονομικα εντελως.

Όντως πάρα πολύ καλά τα Technics, τα καλύτερα ίσως επαγγελματικά πικάπ, πολύ αξιόπιστα και σε τιμή όχι υπερβολική. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Εγώ πάντως έχω ένα Siemens από το 1985, και ακόμη δεν έχει πάθει την παραμικρή ζημιά. Του έχω αλλάξει βελόνα περί τις 5 - 6 φορές και συνεχίζει ακάθεκτο. :slight_smile: :smiley: 8)

καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας!!!

λοιπον να τα ακούσω πριν το αγοράσω δύσκολα, γιατί μάλλον απο ιντερνετ θα την κανω την δουλεια…δινει ενας τυπος b & o του 1975 χαλασμένο λεει στα 20 ευρω. Δεν ξέρω τώρα τι βλαβη εννοει και αν και φτιάχνεται και ποσο κοστίζει…

Γενικά το Technics απ οτι βλεπω το συστήνετε σχεδον ολοι, οπότε ιθα το ψάξω αυτο, αλλα σε περιπτωση που δεν κάτσει τι γνωμη εχετε για τις υπόλοιπες, δλδ … yamaha, AKAI, CS

ευχαριστω ε8)

Αυτό έχω εγώ, μια χαρά τα πάει ως τώρα, δε θέλει και καθαρισμό, δεν έχει καν βελόνα και έχει και ενσωματωμένο αναπτήρα και περνάμε ωραία.

Καλύτερα να πάρεις ένα επαγγελματικό να ησυχάσεις μια για πάντα.

Εγώ έχω κληρονομήσει ένα JVC από τον father δεκαετίας '90 και έχει βγει σκυλί, ενώ το πλεονέκτημα που έχει είναι ότι “διαβάζει” πρώτα το δίσκο και μετά αρχίζει να παίζει.
Γενικά έχει δυνατότητες.

Αλλά όπως προείπα, καλύτερα επαγγελματικό.

ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΣΑΙ??? :lol: :lol:

Εμένα το πικ-απ είναι Nikko και παίζει να είναι 25 χρονών (μπορεί και παραπάνω)…#-o #-o #-o

Loipon,egw mexri prin apo 3 mhnes eixa to klasiko Technics 22 (metrio) alla agorasa to P-2 ths Rega me kefalh Ortofon 520 MK II kai ntaks,apla spernei panikous to mhxanhma.Genika tsekare Rega kai Dual.Basiko einai o kalos braxyonas (h Rega exei apo tous koryfaious sto eidos) kai fysika h kefalh pou 8a baleis.

  1. Ποσα διαθετεις.

2.Με τι θα συνοδευτει (ενισχυτης,ηχεια)

3.Εχεις καποια προτιμησει να ειναι belt η με direct drive

4.Τι χρηση θα του κανεις (Djilikia ,party η απλως ακροαση)

Αν αντεχουν τα οικονομικά σου και εγω θα σου προτινα ενα TECHNICS SL-1210 καινουργιο με μια denon κεφαλη πρεπει να φτασει στα 600 euro.

Μεταχειρισμένο επαγγελματικό πικάπ δεν θα σου πρότεινα με τίποτα για πιθανότατα να ήταν σε κάνα cafe η σε καμιά εταιρία ενοικιάσεων εξοπλισμού και δεν μπορείς να φανταστείς πως τα μεταχειρίζονται οι wannabe DJs.

Για τις μαρκες που αναφερεις δεν γνωριζω να βγαζουν κατι καινουργιο , ισως καποια παλια τους μοντελα να ηταν καλα , πες ακριβως το μοντελο και θα το ψαξω.

ευχαριστώ και εσάς παιδιά, το σκέφτομαι για ενα μεταχειρισμένο Kenwood KD-492 F. Το ξέρει κανείς? Το δίνει ο τύπος απέναντι. Δεν θέλω τίποτα φοβερό ενιγουέη, για αρχή τουλάχιστον, απλά να κάνει την δουλειά του, χαι εντ ήχος κτλ, δεν με ενδιαφέρουν. Για ακροάσεις στο σπίτι το θέλω. Ενισχυτής μου έκατσε απο το πουθενά ένας Κενγουντ πάλι KENWOOD KA-3700, από το εβδομηντατόσο και λέω να τον κρατήσω.

Για το πικαπ δεν μπορεσα να βρω πολλες πληροφοριες ομως απο τα λιγα που βρηκα φαινεται τιμιο consumer μηχανημα των αρχων του 80.
Αν στο δινει μεχρι 50 ευρω και ξερεις οτι δεν εχει καποιο προβλημα τοτε χτυπα το.

Ομως η γνώμη μου είναι οτι αν δεν έχεις ήδη κάποια συλλογή από βινύλια τοτε καλύτερα ειναι να μην ξεκινήσεις τώρα . Τον τελευταίο καιρό έχει έρθει στην μόδα η όλη φάση αλλά κάποτε θα περάσει.

Τον ενισχυτή κράτα τον αν δεν ψαχνεις τα τρελα watt θα σε βολεψει μια χαρά , ισως και στο μέλλον να του κάνεις ενα service και να του αλλάξεις τίποτα πυκνωτές και θα αντέξει άλλα 20 χρόνια.

@Cer : ευχαριστώ πολύ για τις ινφο, ναι μου το δίνει 40 ευρώ και θα παω να το δω/ ακούσω σημερα αυριο…βινύλια έχω αλλα λιγα, κυριως το θέλω για να παρω καποια παλια βινυλια (φουλ λενγκθ αλλα και 7ιντσα κτλ) και να ακουω :slight_smile: …δεν θα αρχισω δλδ να αγοραζω σε κανονικους ρυθμους

Προτείνετε κανα καλό μηχάνημα με τιμή ως τα 150 ευρω ρε σεις. Και καναν ενισχυτή ε. :!:
Τhanks. 8)

Technics ειναι το cd player και το πικαπ που αγορασε ο πατερας μου οταν παντρευτηκε κοντα στο 88.Μπορει να το εχει 20 χρονια αλλα ειναι τελειο.Υπεροχος ηχος αλλα ακριβο.Παντως ειναι προτιμοτερο να παρεις κατι καλο ασχετα της τιμης μαζευοντας χρηματα για λιγο καιρο.

Υ.Γ.Αν ακουσεις απο καλο πικαπ σαν το Τechnics ενα βινυλιο της αγαπημενης σου μπαντας θα πεταξεις ολα τα cd που εχεις ακομα και αν ειναι συλλεκτικα.