Πικάπ βοήθεια

Εγω έχω ένα ΜΚ2 απο τη δεκαετία του ΄90. Η μάρκα είναι κάτι σαν απομοίμιση της Technic αλλά είναι αστέρι πραγματικά. Πριν κάτι μήνες άρχισα να ασχολούμε για τα καλά. Έψαξα για βελόνα και το έκανα καινούριο( είδα και έπαθα για να βρώ). Η ποιότητα του παραμένει παρα πολύ καλή. Τώρα δεν ξέρω να σου πω για τιμές.

σκεφτομαι να περασω απο το σταδιο του στερεοφωνικου σε αυτο του πικαπ…

αλλα επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτα θα ηθελα καποια βοηθεια…

οπως το τι χρειαζομαι (πικαπ, ενισχυτης, ηχεια κτλ…) και γενικως οτι ειναι αναγκαιο.

ακουω προτασεις και τιμες, οσο το δυνατον πιο οικονομικα…:stuck_out_tongue:

thnx…

Μια 300αρα στη ξεφτιλα,γιατι χρειαζεται ανεξαρτητος ενισχυτης για το πικαπ.Αν συνδεθει σε cd player παιζει αλλα σε χαμηλη ενταση(αυτο δε γινεται παντα αλλα εμενα μου ετυχε το πρωτο καιρο που το πηρα).Αν ψαξεις σε κανενα μοναστηρακι ολο και κατι θα βρεις.Παντως θα δικαιωθεις γιατι θ’απολαυσεις εναν πιο ζωντανο ηχο.

Κάποτε το έψαξα για πικάπ, αλλά έκανα πίσω όταν είδα τα λεφτα… :frowning: Μου έχει μείνει απωθημένο, κάποτε θα αποκτήσω ένα.

δεν ξερω αν επρεπε να το βαλω εδω το θεμα, αλλα ξερει κανεις απο που μπορω να αγορασω ενα απλο πικαπ, σε τι τιμη κλπ κλπ, ετσι ωστε να μπορω να παιζω στο δωματιακι μου τα βινυλια που μου αφησε ο μακαριτης ο πατερας μου, αλλα και αυτα που αγοαζω και εγω???
και κατι αλλο: μπορει το πικαπ να ενωθει με τον υπολογιστη ετσι ωστε να παιζει η μουσικη μεσω του φοβερου μου ηχοσυστηματος??? :smiley:
θα χαρω να μου απαντησετε :slight_smile:

Λοιπον, turntable φανταζομαι πως μπορεις να αγορασεις σε ενα οποιοδηποτε μαγαζι που εμπορευεται ηχητικο εξοπλισμο. Αν ενδιαφερεσαι για κατι πολυ καλο θα σου εκανα τη συσταση να κοιταξεις στο Orpheus Audio στο τερμα της Στουρναρη νομιζω κοντα στην Πλατεια Βαθης, οι τυποι που το εχουν ειναι πολυ ενημερωμενοι και μπορουν να σε καθοδηγησουν σχετικα με τις αναγκες σου. Εννοειται βεβαια οτι κοιτας και αλλου και συγκρινεις τιμες κλπ. Επισης, ναι μπορεις να το συνδεσεις με τον υπολογιστη σου μεσω ενος προενισχυτη. Μεινε μακρυα απο generic turntables που συνδεονται απευθειας με το pc μεσω usb, αυτα ειναι περισσοτερο προσανατολισμενα στο vinyl ripping και οχι τοσο στην ακροαση ενος δισκου βινυλιου. Ελπιζω να βοηθησα.

Θελω να παρω το πικαπ Pro-Ject 1 Xpression III Comfort αλλα μενω βορεια Ελλαδα και δεν εχω βρει καποιο καταστημα που να τα εχει εδω πανω. Διαβασα καπου για καποιο καταστημα ‘‘ΟΡΦΕΑΣ’’ στην Θεσσαλονικη που εχει την μαρκα Pro-Ject αλλα δεν εχω ιδεα που ειναι.

Μπορει καποιος να βοηθησει?

Για οποιον ενδιαφερεται πουλαω το προηγουμενο πικάπ μου, το οποιο ειναι ολοκαινουργιο (Δωρο απο τα αδερφια μου αλλα θελω κατι αλλο).
Technics SL-BD22D στο κουτί του (δες http://www.perfectshop.gr/pub/el/cat...tail.aspx?4463) σε άριστη κατάσταση. Το έχω μερικούς μήνες μόνο αλλά το έχω δουλέψει πολύ λίγο. (κοστίζει 170 Ευρώ)

Έχω βάλει επάνω ολοκαίνουργια κεφάλη και βελόνα GRADO - BLUE PRESTIGE μιας και η κεφαλη και η βελόνα που είχε επάνω το πικάπ ήταν κάτω του μετρίου (http://www.best-buy.gr/prodcat.php?cat=103). (κοστίζει 100 η κεφαλη με τη βελονα και αλλα 65 Ευρω η εξτρα βελονα που δινω).

Πικαπ στο κουτι του με κεφαλη και βελονα + εξτρα βελονα… Απο 335 Ευρω στα 235 Ευρω και στο κουτι τους + ταχυδρομικα

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στέιλει μήνυμα.

Εχω ενα mk2. Ειναι 17 χρονων, του εχω αλλαξει 3-4 φορες τη βελονα και ειναι σε αριστη κατασταση ακομα. Επαγγελματικο, αλλα δεν ξερω αν αποτελει και τοσο οικονομικη λυση.:-s

προσανατολιζομαι σε αυτο…

denon dp-300f

οσοι ξερουν πειτε γνωμες…

Γεια σας, είμαι ο Βασίλης και θέλω να ακούω μουσική από βινύλια.
Έχω ένα mini hi fi της sony, το οποίο έχει audio-in είσοδο. Μπορώ εκεί να συνδέσω ένα (preamped προφανώς, άρα σύγχρονο) πικάπ, ξέρει κανείς;

Μπορείς. Δεν είναι ο ιδανικότερος ήχος, αλλά είναι ικανοποιητικός.

Απλό καλώδιο θα χρειαστώ, έτσι;
Για καλύτερο ήχο δηλαδή προτείνεις να το συνδέσω κατ’ ευθείαν με ενισχυτή+ηχεία;

Από ότι καταλαβαίνω, ναι. Απλώς, το βυσματάκι, που υποθέτω ότι είναι σαν αυτά που χρησιμοποιούνται για τα ακουστικά των walkman ή σαν αυτά που χρησιμοποιούνται στα ηλεκτρικά μουσικά όργανα, δεν είναι η καλύτερη λύση. Τα «καλά» μηχανήματα επικοινωνούν μεταξύ τωνε με εκείνες τις γκουμούτσες με τα δοντάκια. Αυτό λάβε το υπόψη, αν αποφασίσεις να βελτιώσεις τον εξοπλισμό σου. Όπως βλέπεις, δεν την έχω την ορολογία, αλλά νομίζω πως γίνομαι καταληπτός. Ας μιλήσει και κάποιος που να την έχει πάντως.

Πικαπ–> Ενισχυτής <–Ηχεία

Ναι σε καταλαβαίνω. Τα παλιά πικαπ δεν είχαν προενίσχυση γι’ αυτό τα βύσματα τους ήταν γκουμούτσες όπως λες. Ούτως ή άλλως, λόγω χρημάτων, δεν δύναμαι να αγοράσω ενισχυτή και ηχεία για το πικαπ μόνο. Αλλά αν κάποιος ξέρει τι ποιότητα θα επιτύχω με αυτή τη συνδεσμολογία, ας μας το πει :slight_smile:
Ευχαριστώ που απάντησες όμως, γιατί δεν ήμουν καν σίγουρος ότι μπορούσα να τα συνδέσω έτσι.

Θα πετύχεις ικανοποιητική ποιότητα αλλά όχι τη μέγιστη δυνατή.

Οκ. Ούτως ή άλλως με το σύστημα μου ούτε τώρα έχω την τέλεια ποιότητα, ικανοποιητική είναι και δε με χαλάει.
Μήπως έχεις και κάποιο πικαπ για την περίπτωσή μου να μου προτείνεις;

Μπα από μάρκες, βελώνες κτλ δε τα πάω και πολύ καλά…

εγώ άρχισα να ασχολούμαι με βινύλια πριν από 4-5 μήνες . αγόρασα ένα stanton T-50 με τη μανίσια βελόνα . προτείνετε να αγοράσω άλλο πικ-απ ή να επενδύσω σε βελόνα ;