Πικάπ βοήθεια

Πήρα πριν κανά 2 χρόνια την Stanton 680Ev3 κεφαλή κ βελόνα.Δίνει tracking force 2-5 χωρίς άλλες λεπτομέρειες.Εγώ το έβαλα 2.8 γραμ. κ παίζει καλά χωρίς βέβαια να έχω κάτι να συγκρίνω.Μετά απο ψάξιμο στο νετ βλέπω ότι τέτοιου είδους βελόνες καλό είναι να αποφεύγονται γιατί έχουν μεγάλο τράκινγκ φόρσ.Έχω δει την Ortofone 2M red η οποία δίνει τράκινγκ φόρς 1.6-2 γρ. αλλά έχει κ reccomended 1.8gr. Έχει κανείς να προτείνει κάποια άλλη κεφαλή?Κ αν έχει κάποια συμβουλή για την Stanton γιατί ρε πούστη μου είναι καινούρια κ δεν αξίζει να την παρατήσω.Για το βάρος κ την συγκεκριμένη έχω ξαναρωτήσει κ μου είπαν να κοιτάξω στο μάνιουαλ αλλά παίδες πέρα από αυτό που ανέφερα παραπάνω (2-5γρ.) δεν υπάρχει κάτι.Δεν δίνουν δλδ συγκεκριμένη τιμή.

Το debut εχω παρει εγω και ειναι πολυ καλο. Στην τιμη του ειναι καλη επιλογη απο οτι μου εχουν πει και μενα. Βεβαια εξαρταται και την αξια του υπολοιπου συστηματος σου. Αν εχεις κατι πολυ καλο ισως να ψαξεις και καλυτερο πικαπ. Αν εχεις κανα χάλι τοτε και το debut υπερβολη ειναι :slight_smile:

Ξερει κανεις απο που μπορω να παρω προενισχυτη σε καλη τιμη απο καποιο μαγαζι αθηνα ?
Ευχαριστω

Ερώτηση για τους βινυλιάκηδες…το πικάπ μου δεν έχει καπάκι,από κατασκευής του,γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρώ κάπου?

Ξέρετε μήπως που μπορώ να κοιτάξω Αθήνα ή νότια προάστια για επισκευή ενός παλιού πικάπ(ΠΑΛΙΟΥ όμως);

η πρώτη μου σκέψη είναι στον Ορφέα, στην Χαριλάου Τρικούπη - πρέπει να το πας εκεί βέβαια, να το δούνε και να σου πούνε τι και πως (και πόσο)

Επισκέφτηκα τα παππούδια μου σήμερα και φεύγοντας πήρε το μάτι μου σε μια γωνιά στο σαλόνι ένα πικ-απ αντίκα με χωνί 8O Το είχαν σκεπασμένο και παίζει να μην το έχουν χρησιμοποιήσει και ποτέ. Δεν ξέρω αν είναι μεταχειρισμένο, αλλά μιας και δεν το χρησιμοποιούν, είπαν θα μου το δώσουν και κωλοχάρηκααα. Έχω μαζέψει μερικά βινύλια και ήθελα να τα δοκιμάσω αλλά διαπίστωσα ότι λείπει η βελόνα. Επειδή είμαι και ΆΣΧΕΤΗ επί του θέματος, αν μπορεί να βοηθήσει κανείς θα το εκτιμούσα πολύ. :stuck_out_tongue: Δεν ξέρω καν αν θα παίζει τα δισκάκια που έχω εγώ γιατί το στρογγυλό σχεδιάκι που έχει πάνω δείχνει να είναι για μικρότερους δίσκους.Δεν ξέρω ούτε τι μάρκα είναι, ούτε τι βελόνα παίνει και πώς… :roll: Δεν θέλω να χαίρομαι και τσάμπα. Ορίστε εδώ μερικές φώτος, αν βοηθάνε.:please:

:lol: Αυτό δεν είναι πικαπ γραμμόφωνο είναι :!:

#-o:lol: ναι…και τωρα που καταλαβατε ολοι ΠΟΣΟ ασχετη ειμαι, εχει να μου πει κανεις τι πραμα παιρνει αυτο το μαραφετι; Πωπω ειμαι μεχρι και off topic…τραγικη :stuck_out_tongue:

Οι σημερινοί δίσκοι βινυλίου 33 rpm δεν κάνουν γ’ αυτό, θα τους καταστρέψει…
Οπότε πας βόλτα στο μοναστηράκι για κανά [U]παλιό [/U]δίσκο γραμμόφωνου!

78rpm

Mμμ κατάλαβα. Σ’ευχαριστώ Necro! Θα το ψάξω :wink:
Ναι ναι, τετοια μικρα παιρνει.

Με αυτό το γραμμόφωνο μόνο 78rpm δίσκους μπορείς να παίξεις νομίζω, μπορείς όμως να το πουλήσεις και να πάρεις 10 πικάπ όχι ένα!! Εφόσον είναι σε καλή κατάσταση μπορεί να πουληθεί πολύ ακριβά, και 1000 ευρώ μερικές φορές ή και παραπάνω. Ψάξτο όσο μπορείς, θα δώ και εγώ από περιέργεια μπας και υπάρχει κανένα site με τρελαμένους antique lovers και θα σου πώ. Μη το δώσεις πουθενά πριν ψάξεις πάντως… Και βγάλε καμιά φωτογραφία της προκοπής και κανένα άλλο μέρος του που να γράφει πληροφορίες ίσως, καμιά ετικέτα κλπ και ρώτα και την προιστορία του από τα παππούδια σου, από που το πήραν, πότε κλπ, θα βοηθήσει να βρείς ακριβώς τι και ποιο μοντέλο είναι και αν είναι αυθεντικό.

Ναι, θα ρωτήσω και γω και θα το ψάξω. Θενξ Ματια! :slight_smile:
Απ’οτι ειδα μονο 78ρια παιρνει ομως…Αν αξιζει οσο λες και συμφωνουνε και οι δικοι μου, το σκεφτομαι σοβαρα να το δωσω μιας και δεν εχουμε καθολου τετοια δισκακια για να παιξει :confused: Θα προτιμουσα ενα πικ απ να παιζω κι αυτα τα βινυλια που εχω αρχισει και μαζευω :slight_smile:

εντιντ: ααα πφ! Πριν λίγο καιρό το πήραν από Μοναστηράκι με 150 ευρώ.

Λοιπόν…οντοπικ! :stuck_out_tongue: Τί έχετε να προτείνετε για ένα μέτριο-καλό πικ απ (μάρκα,μαγαζί) και πόσο περίπου θα πάει το μαλλί;

Πήρα πήρα πήρα πήρααα! Από το music corner στην Ομόνοια, μάρκα roadstar. Πολύ καλό μου φαίνεται και καλη τιμή. Έχει ενσωματωμένα ηχεία και ραδιόφωνο. έβαλα να παίζει Beatles και απολαμβάνω! :smiley:

Μεγιά! Πόσο αν επιτρέπεται;

thanks! :slight_smile: Γύρω στα 90euro έχει κανονικά [SPOILER]αν και εμένα μου το άφησε πολύ φτηνότερα λόγω γνωριμίας χιχιχι!:razz:[/SPOILER]

Ξέρεις κανείς από phonostage?

Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από τα 200 ευρώ

Πικαπ: Project Debut III με κεφαλή ΟΜ 5e (MM)
Eνισχυτής: Vincent SV-236MK

χμ… το να πληρώσεις 4 φορες πάνω την αξία της κεφαλής σου είναι λάθος, Θα πρότεινα μια αξιοπρεπή και συνήθως κάτω των 80e λύση της NAD αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τι μοντέλα υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά

Θέτεις ένα ενδιαφέρον θέμα. Με τί πολλαπλιαστές λοιπόν είναι σωστό να κινηθεί κανείς; Έστω ότι αρχίζουμε από το πικάπ που κοστίζει χ ευρώ. Πόσο πρέπει να έχει ο ενισχυτής , πόσο τα ηχεία κ.ο.κ;; Χοντρικά μιλάμε πάντα

δεν υπάρχει μαθηματικός τύπος :stuck_out_tongue: όλα έχουν να κάνουν με το πορτοφόλι σου αλλά (κυρίως) με το αυτί σου, γιαυτό πάντα μα πάντα ακούμε αυτό που πέρνουμε αν και οι συνθήκες ακρόασης σε ένα μαγαζί δεν είναι ιδανικές. Βέβαια μπορείς -σχεδόν πάντα- να δοκιμάσεις ένα χώρο σαν του Νάκα πχ ανάλογα με την εταιρία που ψάχνεις… το που θα πάρεις/αγοράσεις είναι άσχετο :wink:

Φίλος έδωσε ένα κάρο λεφτά για ηχεία και μετά άρχισε τα παράπονα! #-o

Έτσι κι αλλιώς ο ενισχυτής σου είναι σούπερ και του αξίζει το κάτι παραπάνω στα υπόλοιπα…