Σκηνικά από συναυλίες

σκηνικο που θυμηθηκα απο πορκιουπαιν συναυλια στο ροδον (τη δευτερη μερα, παιζαν διημερο) το 2003 νομιζω.

φωναζαμε απο κατω μπας και παιζανε το stars die. σε μια φαση παιχτηκε και διαλογος:

κοινό: [SIZE=“4”]Stars Dieeee!!![/SIZE]

wilson: well…no…not stars die…

κοινό: [SIZE=“4”]Stars Dieeee!!![/SIZE]

wilson: no…not stars die…

κοινό: [SIZE=“5”]Stars Dieeee!!![/SIZE]

wilson: LISTEN! we’re not gonna play stars die. ok?

ο νεος τοτε drummer gavin harrison: what is “stars die”?

wilson: some old shit.

ELEOS #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o

Τζιζους. Εμενα ενας διπλα μου ζητουσε να παιξει το Στεργουεη.

Στους Metallica ηταν μια παρεα πισω μου,3 αγορια-1 κοριτσι,και η κοπελα ειχε φουσκωσει τουλαχιστον 3-4 προφυλακτικα(DUO πρεπει να ταν)και αφου τα εγλυφε λιγο τα πετουσε στον κοσμο.Ειχαμε λιωσει στο γελιο μιλαμε.

Επιτρέπονται και τέτοια “σκηνικά”; Λοιπόν…
Στους H.I.M.(φτύστε με, βρίστε με, όλα δεκτά. Ήμουν μικρή δεν ήξερα. Μετανιώνω κάθε μέρα που πήγα, που άκουγα έστω και λίγο που που… Είχα ψιλοπάψει ν’ακούω -ποτέ δεν άκουγα φανατικά άλλωστε- αλλά είχα ήδη δώρο το εισητήριο οπότε…ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ) όταν τόλμησαν να παίξουν το Black Sabbath έβλεπες όλες τις κοπέλες να αναρωτιούνται… Ρώταγαν από δω κι από κει “καλέ τι παίζουν; Από το καινούριο τους είναι;”, αργότερα εκτοξεύθηκαν σουτιέν κτλ… Σαν εκδρομή παρθεναγωγείου ήταν (δεκτή και η έκφραση παιδικό πάρτυ μιας και τέλειωσε στις 11 παρά).#-o

Στους Metallica μετά από σόλο του Hammett (αν θυμάμαι καλά) λέει ο James “did you liked that???” και λέει ο διπλανός μου “ε, καλό ήταν”. Στο encore που ρώτησε “do you like kill 'em all???” λέει πάλι ο ίδιος “έτσι κι έτσι”. (Αργότερα φώναζα “το 9!!!το 9!!!” -το οποίο κι έπαιξαν) :stuck_out_tongue:

Η αδερφή μιας φίλης της ξαδέρφης μου ήθελε να πάει evanescence… Τεσπά φόραγε η ξαδέρφη μου μια φορά ένα ριγωτό φόρεμα (άσπρο-μαύρο). Την πλησιάζει η κοπελιά και γίνεται το εξής :

  • Ρε συ θα μου δανίσεις το φόρεμα σου;
  • Δε νομίζω να σου κάνει. Τι το θες;
  • Ε, να μωρέ θέλω να πάω evanescence…
  • Δεν έχεις ρούχα;!
  • Με τι να πάω ρε συ; Με απλό τζιν; Θα γίνω ρεζίλι…
    Κοιτάχτε σκεπτικό…#-o #-o

Η αδερφή μιας φίλης της ξαδέρφης μου ήθελε να πάει evanescence… Τεσπά φόραγε η ξαδέρφη μου μια φορά ένα ριγωτό φόρεμα (άσπρο-μαύρο). Την πλησιάζει η κοπελιά και γίνεται το εξής :

  • Ρε συ θα μου δανίσεις το φόρεμα σου;
  • Δε νομίζω να σου κάνει. Τι το θες;
  • Ε, να μωρέ θέλω να πάω evanescence…
  • Δεν έχεις ρούχα;!
  • Με τι να πάω ρε συ; Με απλό τζιν; Θα γίνω ρεζίλι…
    Κοιτάχτε σκεπτικό…#-o #-o

[FONT=“Century Gothic”]μα φυσικά δεν καταλαβαίνεις? από όλον τον κόσμο που θα ήταν στην συναυλία θα ταν η μόνη με τζιν και θα την κοιτούσαν με μισό μάτι όλοι…θα ταν σαν την μύγα μες το γάλα. #-o
:lol: [/FONT]

Σε τέτοιες συναυλίες, όντως πολύ πιθανό…

ρε σκατοφλωρε αφου δεν εχεις πατισει το ποδι σου σε κανενα Live! ειναι αργα για σενα! κ πινουμε κ αλκοολ!
:lol: :stuck_out_tongue: :lol:

3 Iουλιου στους Metallica ηταν ενας 50ρης που ηταν με το μαγιο το πεδιλο και το τσιγαρακι του μαζι με τη κορη του και τη γυναικα του.Υποψιν σας οτι δεν ηταν κανενας ροκας απλα θα ειχε ερθει να φυλαει τη κορη του που ηταν γυρο στα 13 και θα ηθελε να ακουσει το Nothing Else Matters ξερω γω.Για να μη σας στα πολυλογω απο λεπτο σε λεπτο θα εμπεναν οι Metallica και μπροστα μου ηταν ενας με αφανα και δεν εβλεπα τιποτα οποτε πηγα να περασω μπροστα αλλα μου πεταει τη θεικη κοτσανα ο 50ρης που σας ειπα:"φιλαρακι ομως ετσι δεν βλεπει η κορη μου"ενω εγω με τη σειρα μου προσπαθησα να μην σκασω στα γελια και φανω αγενης.Τον συμβουλεψα να παει οσο πιο πισω γινεται γιατι με τη πρωτη νοτα που θα ακουστει θα γινουν πολλες αναταραξεις και μου απανταει "μα καλα ειπες ολες αυτες τις μαλακιες για να σε πιστεψω και να παραμεινεις εκει που εισαι?"Εγω την εκανα με ελαφρα πηδηματακια και δεν περασε 1 λεπτο απο οταν αρχισε το Creepin Death οταν ξαφνικα του σκαει ενας τυπος στο κεφαλι και τον εστηλε αδιαβαστο!!! :lol: :lol: #-o
Καλα να παθει ο μαλακας… :twisted:

Το σκηνικο εγινε στο Pit των φανατικων. :wink:

Γι’αυτό και γω γουστάρω που ο πατέρας μου αν και 45 ετών ακούει ροκ, μεταλ κτλ και χοροπήδαγε με τους Metallica :smiley:

ενα καλο.

septic flesh @ hammerfest

παιζαν εκει οι primordial πριν τους flesh, και γινοταν ψιλοχαμος και τα λοιπα. κοσμος να σπρωχνεται και να φωναζει (μπροστα ημουν). βλεπω λοιπον εκει μπροστα ενα παλικαρι κατατρομαγμενο, λες και εβλεπε τον διαβολο μπροστα του. παω εκει τον πιανω και τον ρωταω:

  • σορυ φιλε, εισαι καλα;

  • εγω φιλε μου οπως καταλαβες…δεν ειμαι απο δω…

  • και απο που εισαι;

  • ε, χτες εφτασα αθηνα…και με εφερε ενας φιλος μου να δω τι ειναι αυτα τα μεταλ…

καταλαβα οτι του φουκαρα του χαν κανει χοντρη πλακα και παιζει να χε ερθει απο κανα χωριο στη μεση του πουθενα. καλα μονο κλαρινα θα ακουγε. ε, του πα να παει καλυτερα προς τον τοιχο μακρια απο τους αλλους…

το γελιο ειναι οτι αν τρομαξε ετσι με τους primordial, σκεφτειτε πως θα ηταν μετα με τους septic flesh.:lol:

stay away from the light!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Μegadeth, Rοckwave 1997, Ριζούπολη:
O Mustaine φωνάζει σε ένα τύπο στην πρώτη σειρά “I don’t have a pen on me, Man!” και μας λέει πως υπάρχει στην πρώτη σειρά ένας τύπος που σε όλη τη διάρκεια της συναυλίας του κουνάει ένα χαρτί που γράφει “give me a pen”.:lol:

Για όσους δεν το ξέρουν, η πένα της κιθάρας στα αγγλικά λέγεται pick, ενώ pen σημαίνει στυλό…:slight_smile:

κλασικο σκηνικό :stuck_out_tongue: και μια τυπισα στους μοτορχεντ φωναζε “Throw pens!!!” και ειχε φτασει σε σημειο απογνωσης! :lol:

αμαν με αυτες τις πενες κολλημα…σιγα μωρε…επειδη τις επιασε ενς βρωμιαρης κιθαριστας;;; καλα αμα ειναι απο Αιομμι το συζηταω…
τεσπα…δεν ειδατε στους ταλλικα ρε που τις πετουσαν με το κιλο;

τι λε ρε, μια πένα κοστίζει πενήντα λεπτά! Εσένα αν σου πετούσαν πενηντάλεπτο θα το άφηνες να πέσει???8)

Guardian(τη μερα της Κυριακης)
Τπτ απλα ηταν ενας τυπας μπροστα και δεξια για οσους θυμουνται που μας τα χε κανει τσουρεκια,φωνάζοντας “Briaaaaaaaaaan!!!” με τα ντεσιμπελ πανω απο τον Hansi κι αυτο το κανε μετα που τελειωνε καθε κομματι,πολυ γελιο
Στην ιδια συναυλια ξεραθηκα οταν ερχοταν για δευτερη φορα ο κλασσικος-crowd surfing-τυπας που δεν νοιωθει,με τα all-star του κατευθυνομενα προς τις μαπες μας…Τον σταμπαρει λοιπον η κολλητη ενος φιλου μου που ηταν ακριβως μπροστα μου και τον πεταει τον τυπο εξω απο το κοινο διπλα σε εναν σεκιουριτα…:smiley: :smiley: (του αξιζε γιατι τη πρωτη φορα που ηρθε μας μαμησε,σε μερικους μπορει να χει μεινει καμια σταμπα απο all-star δλδ:p)

Λοιπόν live Nevermore με support τους AngelDust (περιοδεία Dreaming Neon Black) Μαρτης '99 στη Σαλονίκη. Εκείνη την εποχή η Υδρόγειος δεν είχε ακόμα κάγκελα ασφαλείας μεταξύ της σκηνής και του κόσμου με αποτέλεσμα, οι διοργανωτές να βάζουν τους σεκιουριτάδες πάνω στη σκηνή (στις άκρες) καθυσμένους χαμηλά.

Είμαι 1η σειρά και χτυπιέμαι σαν χταποδι. Πάνω στο 5ο ή 6ο τραγούδι και ενώ είμαι στο τσακίρ κέφι, κολάω χειραψεία με τον Warrel Dane και αυτός με τραβάει πάνω στη σκηνη. Ανεβαίνω, τον αγκαλιάζω και κάνω stage diving (αφού πρώτα είδα 1 σεκιουριτά να με πλησιάζει απειλητικά).
Ε αυτό ήταν! Από κει και πέρα η κατάσταση βγήκε εκτός ελέγχου!
Όλος ο κόσμος ανέβαινε στη σκηνή και πηδούσε (σε φάση Exodus - Toxic Waltz) Χαρακτηριστικό το ότι όταν είδαν οι σεκιουριτάδες (οι οποίοι σημιωτέων ήταν κι’αυτοί μεταλλάδες) ότι πλέον δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, μάλλον σκέφτηκαν “Δεν γ*αμιέται” και κάναν κι’αυτοί stage diving!
Δεν θα ξεχάσω το stagediving του Jeff Loomis ο οποίος έφυγε μαζί με την κιθάρα του η οποία είχε καλώδιο και όχι ασύρματο πομπό!
Απίστευτο live, απ’τα καλύτερα της ζωής μου… :roll:

Σε παρακαλώ!!! Να μην μιλάς χωρίς στοιχεία!!Το σπαθί μου είναι κανονικότατο!!! :lightsabre:
Απλά δεν είναι ακονισμένο για ευνόητους λόγους) Η απορία στην έκφραση του τραγουδιστή όταν του το έδωσα μου άρεσε… :wink:

Επίσης είναι το ίδιο σπαθί με το Up the Hammers. Αλλά όχι αυτό που έφερνε γύρες, αλλά αυτό που έδωσα στον πιτσιρικά τον γερμανό που ανέβηκε στο τέλος με τη σημαία της Γερμανίας…

Ποοοοοο τζαμι!!!

Εσυ ησουνα ρε θηριο??:smiley: :smiley: :smiley: