Σκηνικά από συναυλίες

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!ΑΘΑΝΑΤΟΣ BON…

δεν εχουν συμβει και τρομερες φασεις σε συναυλιες που πηγα

στους Candlemass τον Σεπτεμβρη ειχε κοπει το ρευμα την ωρα που παιζανε το Emperor Of The Void και υπηρχε μια μεγαλη ξενερα τοτε…ωστοσο με set list “γαμω και δερνω” το αλλαξαν και τα σπασανε

δεν θα αναφερω τις βλακειες του Akerfeldt στο λαιβ των Opeth

τον περασμενο Μαρτιο στους Maiden οταν μας αποχαιρετουσε η κορη του Harris ενας ειπε "αντε φυγε τωρα να βγει ο μπαμπας:lol: :lol: )

στους Mayhem ο διπλανος μου ειχε πιει καμια 20αρια μπυρες,ειχε κατακοκκινα ματια και δεν μπορουσε να μιλησει.του επεφτε κατω η μπυρα(για αυτο το πατωμα ηταν σκατα τελειως) ξαναπαιρνε.του ξαναπεφτε ξαναπερνε

σε συναυλιες που εχω δει(βιντεα) το αγαπημενο μου σκηνικο ειναι οι Metallica να παιζουν σε 500000 κοσμο στην Ρωσια το 91’ και οι σεκιουριταδες να ειναι πανω σε οπαδους(στους ωμους!!!) να φωναζουν να βγαζουν τις στολες τους
ενω αλλοι συναδερφοι τους να συγκρουονται με τον κοσμο

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τα σπασε

Εχω παει με ενα φιλαρακι να δουμε Cannibal Corpse, Urkraft, Disavowed, στο Μυλο. Σε ενα χωρο που χωραει 150 ατομα και εμεις εχουμε ξεπερασει τα 300.
Βγαινουν οι Disavowed και ο καφρος frontman τους, αρχιζει τις μπρουταλιες και σε μια φαση πηδαει μεσα στο κοινο για να κανει crowd surfing. Τεσπα, τον κρατανε και τον πηγαινουν περα δωθε και αυτος τραγουδαει ταυτοχρονα με brutal φωνητικα!!!
Ε! Εκεινη τη στιγμη ακουω ενα παλικαρι απο πισω μου να λεει : “Ο ιπταμενος Ολλανδος!”

Περιττο να πω οτι λιωσαμε οσοι ειμασταν γυρω του και το ακουσαμε :stuck_out_tongue:

Στην συναυλία των Toto αφού ο Lukather χαιρετήσει τον κόσμο λέει το εξής : It’s our first live today of this tour and any mistakes you may hear…are not mistakes…it is jazz !!!

Ας γράψω μια προσωπική εμπειρία/σκηνικό από συναυλία…
12 Ιουνίου 1999: είμαι πλέον μέσα στο γήπεδο μερικά μέτρα από την σκηνή… οι Metallica ήδη έχουν ξεκινήσει… σε κάποια φάση ένας μ****ας(!) ανάβει καπνογόνο ακριβώς μπροστά μου και τρώω όλο τον καπνό στη μάπα! Στην αρχή ένιωσα κάπως αλλά μετά μου πέρασε… όχι τελείως όμως γιατί προς το τέλος της συναυλίας με έπιασε ναυτία και δεν είχα νερό μαζί μου (και είχαν τελειώσει κιόλας στο πίσω μέρος του γηπέδου όπου τα πωλούσαν). Έτσι, καθώς οι Metallica έπαιζαν τα τελευταία τους κομμάτια, εγώ πήγα προς τα πίσω προς αναζήτηση νερού… Κάπου εκεί βλέπω 2 κοπέλες (ωραίες μου φάνηκαν, αλλά ίσως να έφταιγε το καπνογόνο :lol: ) και η μία κρατούσε ένα γεμάτο μπουκαλάκι με νερό!!! Αυτό ήταν! Την πλησίασα, της άρπαξα το μπουκαλάκι, κάνοντάς της νόημα ότι το έχω ανάγκη… ήπια όσο ήπια και μετά της το επέστρεψα! Με κοίταζε περίεργα, σαν να σκεφτόταν “τι θέλει αυτός ο τρελός!!!” :lol:

Υ.Γ. Κοπελιά! Μήπως διαβάζεις αυτό το μήνυμα; Sorry για τότε βρε :stuck_out_tongue:

Συναυλία DHG στη Θεσσ/νίκη, όλοι φωνάζαμε παραγγελιές '‘παίξε το ‘‘Ion storm’’’, ‘‘παίξε το τάδε κλπ.’’. Οπότε ακούγεται σε μια στιγμή ένας: ‘‘Παίξε το τρία!’’. Έλιωσα εκεί. :lol:

Συναυλία Διάφανων Κρίνων, εγώ νέα κι άβγαλτη,συνοδεία του βγαλμένου μεταλλικού έρωτα μου… Από την αρχή σχεδόν είχα την απορία την οποία στη μέση περίπου εξέφρασα δυνατά… “Μα,δεν σου μυρίζει λιβάνι?” Ρεζίλι,φυσικά… Ν’άνοίξει η γη να τον καταπιεί…

τι μου θυμισες…χωρις να εχω ακουσει νοτα πηγα με 2 φιλαρακια να τους δω για βολτα
πληρωσα 15? και επαιξαν…[SIZE=“5”]3 ΩΡΕΣ[/SIZE]8O 8O

σκυλοβαρεθηκα του πουστη!!!δεν ενθουσιαστηκα κιολας απο τα τραγουδια…γενικα δεν ειμαι και τοοοσο του ελληνικου ροκ

Τα κρίνα γενικώς παίζουν αρκετά στα λάιβ τους. Και κάνουν ωραία λάιβ! Μαζεύουν και ωραίο κόσμο. Αν και λιώμα:p

Τωρα που λετε περι Ελληνικης ροκ θυμηθηκα ενα ωραιο σκηνικο, την δευτερη (και τελευταια) φορα που ειδα Τρυπες. Παιζαν (ανοιξη νομιζω, το 2001) ενα διημερο στο An Club, και πηγα την πρωτη μερα μιας και ειχε κυκλοφορησει βρωμα οτι θα ηταν τα δυο τελευταια τους live ever. Τελικα η βρωμα βγηκε αληθινη, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Σε μία φαση που φωναζε το κοινο -ο καθενας τα δικα του-, ακουγεται ενας τύπος δυνατα πάνω απ’ όλους να κανει: [SIZE=“2”]“Γεια σου ρε Αγγέλακα!!!”[/SIZE] Ε, κατοπιν βλέπεις τον Αγγελάκα να έχει πάρει ένα μορφασμό και να του απαντά μες στην ευγένεια: [SIZE=“2”]“Αγγελλλλλλάκας…”[/SIZE] (με εμφαση στο λ):lol:

Ξερω οτι δεν ακουγεται αστειο. Θελει την καταλληλη προφορα.:lol:

Edit:

Α, εμεις εδω περα καποτε ειχαμε τον Gorgoroth. Καθε πολη μαλλον εχει κι απο εναν. :lol:

Σκηνικο την προηγουμενη φορα που ηρθαν οι Mayhem (κατα την περιοδο που αναφερεις):

Ηταν ενας τυπος που φωναζε απ την αρχη (:wink: του live ‘‘ΦΙΟΥΝΕΡΑΑΑΛ ΦΟΟΟΟΓΚ’’. Τεσπα παιζαν οι Mayhem, τελειωνει η διαρκεια του σετ, ο τυπος στις διακοπες να συνεχιζει εκει να φωναζει ‘‘ΦΙΟΥΝΕΡΑΑΑΑΑΛ ΦΟΟΟΟΟΓΚ’’. Ε, στο τελος φευγουν διχως να το παιξουν, και τον ακους να λεει χαρακτηριστικα: ‘‘Μ@$%#Σ ΓA#$ ΤΗΝ $#@$@% ΣΑΑΑΑΑΣ… ΦΙΟΥΝΕΡΑΑΑΑΑΛ ΦΟΟΟΟΟΓΚ…’’ :lol:

Κυκλοφορουν φημες για εναν γραφηκο που ηθελε να τραγουδησει με τον Αλαν χτες. :slight_smile:

Ποστς από το φόρουμ του E.R.

YG:vic pernaga dipla sou alla den eipa tpt giati eida allon ena typo o opoios emoize me ton helm paw tou milaw kai telika den htan o helm kai lew gamise to 2 fores rompa se 1 mera den leei Bathory 1ou diskou foraga

Bathory πρώτου δίσκου?
Πες μου οτι ησουνα το παληκαρι μπροστα στη σκηνη, που μονο το μικροφωνο δεν του πηρε του Nemtheanga απ’το χερι

Χαχαχαχα έγινες διάσημος πανάθεμα σε

Σε μεγαλες συναυλιες δεν μου εχει γινει κατι αξιοσημειωτο ομως…
-Μαθητικη συναυλια σε σχολειο της Πεντελης χριστουγεννα 2006(πηγα να δω τις φιλες μου Carbonated lemonade8) ) παιζουν κατι τυπαδες θρασαδες και γουσταρουμε τρια ατομα μονο…εγω ο φιλος μ και ενας τυπας φοβερος…Φωναζε ολη την ωρα να παιξουν exodus και εκανε κυκλο μονος του φερνοντας τα χερια του γυρω γυρω(δεν μπορω να το αναπαραστησω:p )…Καποια στιγμη λεμε να παμε κ μεις να χαβαλεδιασουμε αλλα ο τυπας ωαραγε πολυ αγρια!!Εφαγα κανα 2 στο λαιμο και γυρισα πισω:D …Εν τω εμταξυ τα παληκαρια ηταν γαμω ειχαν φερει και μηχανημα ξηρου παγου και μολις το βλεπουν οι καθηγητες(η τι ηταν τελος παντων) ανεβαινουν στη σκηνη και διακοπτπυν το σετ τους επειδη ο καπνος θα ενεργοποιουσε το συστημα πυροσβεσης:( 8)

-Απο τις καλυτερες φασεις γενικως παντως ηταν το φεστιβαλακι στη Καλλιθεα με διαφορα γκρουπς και headliners τους strikelight!Πολυ καλτιλα!!ΘΕλπιζω να ξαναγινει!

Μιας κ λέτε σκηνικά από ελληνικές συναυλίες, ένα πρόσφατο σε συναυλία των Ασφυξία στην Καλλιδρομίου (υπογείως). Εκείνες τις μέρες ήταν ο τελικός για την εκλογή του ελληνικού τραγουδιού στην Γιουροβίζιον. Μετά από μία σχετική εισαγωγή περί αλληλεγγύης των πανκς κλπ, σε μία φάση πεταγεται ο τραγουδιστής και λέει

[SIZE=“4”]Αλληλεγγύη στην Καλομοίρα!![/SIZE]

η πλάκα ήταν μετά που έβλεπες τα μοϊκάνια από κάτω να φωνάζουν

[SIZE=“4”]Καλομοίρα - Καλομοίρα - Καλομοίρα[/SIZE]

γαμάτο!!

Συναυλία Alice Cooper τον Ιούνιο… Έχοντας κερδίσει meet μαζί του ανεβαίνω Λυκαβ. να πάρω το πάσο μου… Μόνο που κάπου στην ανηφόρα έχασα ταυτότητα (και χρήματα,και ψυχραιμία κτλ)…

Συναυλία Blind Guardian… δεν πήγα ποτέ γιατί μου την έσπασε η επίμονη γκρίνια του φίλου μου ότι δεν πρέπει να πάω μαζί του… (ποτέ δεν έμαθε ότι είχα αγοράσει εισιτήριο)! Μου χει μείνει ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ!!! (Ξέρω είμαι ηλίθια)#-o

Είσαι αστέρι (και για τις 2 περιπτώσεις) :lol: #-o

Του χρονου παντως max θα τους δεις μωρε. Αν κανουν περιοδεια θα περασουν κι απο δω. Δηλαδη περσι κλεισαν 2ημερο κι εγινε sold out… αλλοιμονο αν δε τους ξαναφερουν με την πρωτη ευκαιρια. Υπαρχει και το -οχι και τοσο μακρινο- παραδειγμα του Silo. Διημερο στο Ροδον το '02, και μετα καπακι στο Σιλο '03… (Last Candle ρε &^&@).

Να ξερεις παντως οτι δεν ειναι πλεον τοοοσο δυνατοι στα live. Την πρωτη φορα ψιλοαπογοητευτηκα.

Στην τελευταια Guardian συναυλια btw, φωναζα ‘‘Majesty’’ τοσο δυνατά απ’ τον εξωστη που καθομουν που με ακουσαν πανω στη σκηνη. Ειδα τον Hansi να γυρνα προς τη μερια μου και να κοιταει, και οσοι εχουν παει στο Fuzz ξερουν καλα ποια ειναι η ενδιαμεση αποσταση. Μετα απο 5 λεπτα (και αλλη μια κραυγη:lol: ) το παιξαν. Πιο πολυ φαση παντως ειχε ο διπλανος μου που φωναζε ‘‘Battalions Of Fear’’. :lol: Eternal respect.

Εν το μεταξυ κατι φιλαρακια στην αρενα επισης με ακουσαν. Εκει που λες, κανουν καποιοι διπλα τους: “Καλα ρε, ποιος φωναζει ετσι;”. Απανταει ο ενας λοιπον ''Αυτος που ακους μαλλον ειναι ο πιο αρρωστος ανθρωπος στην Ελλαδα με Guardian".:lol:

Τη δευτερη μερα ευελπιστουσα να γινει το ιδιο αλλα δεν. Ειχαμε τουλαχιστον Banish From Sanctuary. Και γενικα ειναι συγκεκριμενα 4 μπαντες (ή μαλλον τρεις, στους Porcupine ειμαι χαλαρος) που καθε φορα που ερχονται ακους εναν παλαβο να φωναζει. Η Αλοη θα θυμαται ακομα το Eternal :lol:

Στο Σιλό στο τέλος της συναυλίας ή στο encore νομίζω, εκεί που είχε ησυχία άρχισα να φωνάζω δυνατά Majesty. Με άκουσαν και οι τριγύρω και άρχισαν να φωνάζουν και αυτοί κι γενικά πολύς κόσμος, ώσπου πήγε ο Hansi στον πληκτρά του είπε 2 λόγια και το παίξαν σχεδόν απροβάριστο.
Ναι εγώ φταίω :smiley:

Στο περίπου τα θυμάμαι, έχουν περάσει και κάμποσα χρόνια

2η μέρα με ένα φιλαράκι κάγκελο ούρλιαζα wizards crow και brian (μια δυο φορές … :D)!!!

κι εγώ μπροστά δεξιά ήμουν αλλά στο κάγκελο … :lol: :lol: