Εκλογες 2007

Να αποφασισουμε να αντιδρασουμε δεν παιζει ε?

Εγώ βρήκα τι θα ψηφίσω φέτος…Σταυρώστε την να τελειώνουμε :lol3:

Αυτό φίλε μου το βλέπουμε εσύ,εγώ και μερικοί (λίγοι δυστυχώς) ακόμα…
Ο Ελληνικός λαός αποτελείται ως επι τω πλείστω απο “θύματα”[-X

αποχή και τίποτα άλλο…

Δεν είμαι υπέρ της αποχής.Αν δεν αποφασίσουμε εμείς για εμάς ποιός θα αποφασίσει?

ΣΥΡΙΖΑ: Πολιτικός αρχηγός που κάθε άλλο παρά στο χώρο που διατείνεται πως εκπροσωπεί ανήκει. Από αυτό και μόνο δεν μπορείς να τους πάρεις στα σοβαρά.

ΚΚΕ: Πλήρης αποκοπή από τη σύγχρονη πραγματικότητα. Εδώ και 10 χρόνια η Παπαρήγα βγάζει όπου και αν πάει τον ίδιο λόγο. Το μόνο που ξέρει είναι οι “αντιλαϊκές πρακτικές του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ” ενώ η ίδια έχει να κάνει σοβαρή και όχι ουτοπική πρόταση από…ούτε θυμάμαι πότε.

ΛΑΟΣ: Έξυπνος αρχηγός που εκμεταλλεύεται πλήρως τα σημάδια και τις τάσεις των καιρών. Η καθαρά ψηφοθηρική σχέση του κόμματος με το “σάπιο” κατεστημένο της εκκλησίας όμως αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα στο να αναπτύξει σοβαρή πολιτική.

ΠΑΣΟΚ: Κακά τα ψέματα, το ΠΑΣΟΚ ακόμα διοικεί τη χώρα. Μετά από 20 χρόνια στην διακυβέρνηση έχει το δικό του παρακράτος.
Ο Σημίτης αν και τα τελευταία χρόνια της αρχηγίας του έκανε μεγάλη και αναίτια στροφή στο λαϊκισμό, έβγαζε μια σιγουριά και εμπιστοσύνη. Το ίδιο θα έκανε και ο Βενιζέλος αν ήταν αρχηγός.
Δυστυχώς για όλους, ο Γιωργάκης είναι ο πιο χαζός πολιτικός που έβγαλε ποτέ η Ελλάδα. Κάτι σαν τον Έλληνα Μπους. Θα είναι καταστροφή αν ο ίδιος γίνει πρωθυπουργός (θα μου πείτε βέβαια άλλοι θα διοικούν…).

ΝΔ: Ικανός αρχηγός, ικανοί αρκετοί καίριοι υπουργοί. Όμως το γεγονός ότι είχαν 20 χρόνια να δουν εξουσία έκανε πολλά στελέχη της να βρουν τη χρυσή ευκαιρία για να τσεπώσουν.
Πολλά βήματα έγιναν σε εξαγωγές, τουρισμό, οικονομία και ανεργία όμως η ανύπαρκτη επικοινωνιακή πολιτική του κόμματος απέτρεψε αυτά από να βγουν προς τα έξω.
Και πάλι όμως, αυτή τη στιγμή στους τυφλούς είναι οι μόνοι μονόφθαλμοι. Οπότε…

Βασικα, επειδη επικρατει ενα παραμυθι σχετικα με την αριστερα ας ξεκαθαρισουμε κατι. Αριστερος ΔΕΝ ειναι αυτος που ΔΕΝ εχει λεφτα απαραιτητα. Αριστερος ειναι αυτος που κανει κριτικη στον καπιταλισμο και στις σχεσεις παραγωγης (εκμεταλλευσης δηλαδη) που τον διεπουν. Επομενως στον χωρο των εκμεταλλευτων ανηκουν οι κατεχοντες μεσα παραγωγης δηλαδη ργοστασια, επιχιρησεις κτλ. Ξερεις να κατεχει κατι τετοιο ο Αλαβανος? Η μηπως κερδιζει καποιο οφελος απο τη συμμετοχη του στον ΣΥΝ και στον ΣΥΡΙΖΑ? Και μονο που ασχολειται παρα τα χρηματα του θετικο ειναι. Θα μπορουσε να αραζει σε καποια βιλλα σε καταπατημενο εδαφος και αυτος…

Υποσημειωση 1: Κατα την βιομηχανικη επανασταση, δηλαδη στη μεταβαση απο την φεουδαρχια στον καπιταλισμο οι πρωτοστατες ηταν επισης ατομα με υψηλη κοινωνικη θεση που απαιτησαν περισσοτερα πολιτικα προνομια απο την αριστοκρατια. Δεν ηταν εξαθλιωμενοι μικροαστοι, ουτε καν μεσοαστοι…

Υποσημειωση 2: Ο Μαρξ ηταν ανθρωπος της αστικης ταξης…

Εν κατακλειδι, ο αριστερος δεν κρινεται απο το ποσο λιγα λεφτα εχει. Απο το λογο του και (κυριως αυτο) ΤΗ ΔΡΑΣΗ του κρινεται. Τελος ενα αριστερο κομμα ΔΕΝ κρινεται απο τον αρχηγο του, αλλα επισης απο την συνολικη δραση του και κριτικη του. Δεν ειναι κομμα εξουσιας ωστε να ειναι προσωποπαγες…

Συμφωνώ απόλυτα με τον ChrisP. Aν και διαφωνώ κάθετα σε πολλά ζητήματα με τον Αλαβάνο, δεν θα τον κράξω για την περιουσία του την οποία στο κάτω κάτω δεν την δημιούργησε με εκμετάλλευση ανθρώπων, όπως τα στελέχη της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ αλλά και του ΚΚΕ (βλέπε Τυποεκδοτική).

Και για κάποια πράγματα που διάβασα από την αποχή, εγώ θα ψηφίσω αλλά εφ`όσον κάποιος δεν βρίσκει κάτι που τον εκφράζει δεν έγινε και τίποτα αν απέχει. Στο κάτω κάτω με τις εκλογές μόνο προς το χειρότερο μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα ενώ η πραγματική πολιτικοποίηση έρχεται στο δρόμο και στη διεκδίκηση των δικαιωμάτων. Και εκεί είναι που πρέπει να υπάρχει συμμετοχή, καθώς μόνο από εκεί μπορεί να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.

Μέσα στην ικανότητα… Ούτε οι Dream Theater τόσο τεχνίτες. Γι’αυτό κάηκε όλη η Ελλάδα, δεν υπάρχει κρατικός μηχανισμός κτλ κτλ.

Τρελή επιτυχία η κυβέρνηση. Τα κατάφερε σε :

Α. ασφαλιστικό
Β. παιδεία
Γ. Παραδικαστικό
Δ. Εκκλησιαστικό
Ε. Ομόλογα
Στ. Εκμετάλλευση ολυμπιακών ακινήτων
Ζ. Φωτιές
Η. Στην ονομασία των Σκοπίων
Θ. Στην Κύπρο

Πολλές, πολλές επιτυχίες. Πάρα πολλές. Είναι οι καλύτεροι. Τους αγαπάμε. Να τους ξαναβγάλουμε.

Ο Καραμαλής είναι ο πιο άχρηστος πολιτικός όλης της Βουλής. Ο άνθρωπος δεν μπορεί να δέσει ούτε τα κορδόνια του μόνος του. Ας αναλάβει η Ντόρα τώρα. Τουλάχιστον φαίνεται ικανή κ έξυπνη…

Η Ελλάδα πάει μπροστά.

Συμφωνώ : μην ψηφίσετε τους μικρούς που ΕΙΚΑΖΕΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ

ΨΗΦΙΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ

+1 Σε αυτό αλλά μην περιφρονείτε τη δύναμη που προσφέρει η ψήφος σας. Και σταματήστε επιτέλους να εκθειάζεται το Σημίτη και το Βενιζέλο. Αυτοί ευθύνονται για το κακό αυτής της χώρας και η τωρινή κυβέρνηση της δεξιάς το διόγκωσε. Τι σημίτης τι Νδ 1 και τ’ αυτό για μένα. Όσο για τον Αλαβάνο να τον κατηγορήσουμε για τις βλακείες που αραδιάζει ναι αλλά όχι για την περιουσία του και το γεγονός ότι προέρχεται από μία πλούσια οικογένεια. Τουλάχιστον τα λεφτά που απέκτησε τα απέκτησε φανερά και τίμια…
montecristo: Ελπίοζω αυτό για τη Ντόρα να το λες ειρωνικά… Όπως είχε πει κ ο Καρατζαφέρης η κ.Ντόρα δίνει αναφορές στο αφεντικό της, την αμερικανική πρεσβεία…

Θα θελά πολύ να μου πείτε πως απέκτησε φανερά και τίμια τα λεφτά του ένας χαραμοφάης που το παίζει εργατοπατέρας και δεν έχει δουλέψει ούτε μια μέρα στη ζωή του…

Το γνωριζεις αυτο που λες? Η το πετας στον αερα?

Όσο γνωρίζεται και εσείς ότι απέκτησε τίμια και φανερά τα λεφτά του. Η πλήρη αναντιστοιχία λόγων και έργων είναι αυτή που κάνει όλη την Αριστερά στην Ελλάδα να μοιάζει ως κακό ανέκδοτο. Και ο Αλαβάνος είναι ο βασιλειάς! Ζήτω…

Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι στο λευκο χαρτι που δεινουν να γραψουμε οχι αλλη καρβουνια… Ολοι ειναι παρε τον ενα και βαρα τον αλλο…

Δεν τους εκθειάζω, ειδικά στον Σημίτη αξίζει χοντρό βρισίδι, αλλά τουλάχιστον ο Βενιζέλος δεν θέλει να ξεπαστρέψει την δημόσια και δωρεάν παιδεία.

Πως ειμαι τοσο σιγουρος οτι οσοι ωρυονται υπερ ακυρου/αποχης, την τελευταια στιγμη θα ψηφισουν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ λογω οικογενειας η οποιοδηποτε αλλου λογου! Πολυ σιγουρος ομως…

Eγώ (σημείωση : Θα ψηφίσω ένα εξωκοινοβουλευτικό κόμμα, έχω πεί ποιό…) πάντως ξέρω πολλά άτομα που επιμένουν σε άκυρο/αποχή και θα το τηρήσουν…

Δεν μιλαω για ατομα που ειναι ιδεολογικα αντιθετοι με το θεσμο των εκλογων (προφανως αυτους εννοεις). Εννοω ατομα που λενε “ε μωρε, ολοι ιδιοι ειναι! ακυρο! αποχη!”. Αυτο ειναι απολιτικ αποψη οποτε την τελευταια στιγμη ριχνουν και μια απολιτικ ψηφο σε ΝΔ η ΠΑΣΟΚ…

Μπορει να μην γνωριζουμε, αλλα εφοσον δεν ξερουμε δεν ειναι λογικη να το δενουμε σκοινι κορδονι οτι εκανε συνεχως λαμογιες.
Τωρα δεν ξερω αν κανεις εδω ξερει κατι για την περιουσια του.

ΝΔ λογω οικογενιακης παραδοσης, ΠΑΣΟΚ επειδη εριξε και ο μπαμπας και ο Παππους, γιατι ομως το εριξαν ???

Ελα ντε ! Ουτε αυτος ξερει καποιες φορες μπορει και ουτε αυτοι. Κατα τα αλλα τους βριζεις και τους ψηφιζεις αντι να τιρησεις αλλες παραδοσεις τηρεις την παραδοση της ψηφου πραγμα αδιανοητο να ψηφιζεις παραδοσιακα (εκτος αν οι παραδοσεις συμβαβιζουν με τις αρχες σου, πχ δεν ψηφιζω ποτε καποιυς πολιτικους απο τον ταδε χωρο.) αλλα η παραδοση ειναι για οσιυς δεν ξερουν τιποτα απο την πολιτικη.

O Αλαβάνος απ’ όσο ξέρω κατάγεται από μία πλούσια οικογένεια η οποία είχε μεγάλη περιουσία στο νησί από το οποίο κατάγεται. Την οποία δηλώνει κάθε χρόνο στο Πόθεν Εσχες… Αν δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του δεν το ξέρω αλλά πείτε μου… ο Καραμανλής π.χ. πότε δούλεψε?