Γιατι,πως,τι,ποτε

1.Κακώς θα ξέκοβες:wink: λίγη ανυχτομυαλιά δεν βλάπτει,αλλα αυτή είναι άλλη κουβέντα
2.Τι ενοείς ακριβώς?
3.Δεν νμίζω…δεν είδα ποτε τις φίλες μου ως κάτι διαφορετικό απ’’ τους φίλους μου…ο χαρακτήρας τους με τράβαγε,όχι το ότι ήταν κοπέλες…νομίζω ότι το αντίθετο σκεπτικό δεν αφήνει θετικές εξελίξεις,αλλα οκ,ο καθένας τον τρόπο του.

Πρωτον, φυσικα και θα ξεκοβα αν η φιλη μου, μου την επεφτε.Νομιζεις οτι μπορει να συνεχιστει φιλια αναμεσα σε δυο κοπελες αν η μια αρχιζει να το “γυριζει”? Θελω να μου πεις αν ενας φιλος σου σου την επεφτε, θα μπορουσες να τον αντιμετωπισεις οπως τον αντιμετωπιζες πριν γινει αυτο.Εκτος αν εισαι τοσο ανοιχτομυαλος (μιας που το ανεφερες κι αυτο) και θα καθοσουν να σου την πεφτει ο gay φιλος σου.
Δευτερον, εννοω οτι συνηθως ειναι δυσκολο να υπαρξει φιλια χωρις ερωτισμο αναμεσα σε εναν αντρα και σε μια γυναικα, γι’αυτο και σου ειπα πως ειναι σπανιο που ολες σου τις φιλες δεν τις εχεις δει ερωτικα.
Τριτον, ενας αντρας απο μια γυναικα ΕΙΝΑΙ κατι διαφορετικο γιατι το καθε φυλο σκεφτεται διαφορετικα, αντιδραει διαφορετικα, εχει διαφορετικα hobbies και ενδιαφεροντα (μην μου πεις οτι ο φιλος σου μιλαει για πεντικιουρ και ανταυγιες…).Εμενα προσωπικα με τραβαει σαφως ο χαρακτηρας του καθε ανθρωπου αλλα και η διαφορετικη οπτικη γωνια που μπορει να εχει ενας αντρας απο μια γυναικα.Και δεν νομιζω οτι εχω “προκαταληψεις” και οτι το σκεπτικο μου δεν αφηνει θετικες εξελιξεις…:wink:

Εσκισες…:respect: =D> :thumbup: :smiley:

Τι πετάγεσε εσύ ε?[-X

πλάκα σου κάνω :lol: :stuck_out_tongue: :lol:

1.Για την ακρίβεια έχει συμβεί,αλλά σταμάτησε μετά την πρώτη φορά.Αν γίνετε συνέχεια είναι άλλο θέμα,δεν αναφερθήκαμε σε αυτό όμως.
2.Σε κάθε σχέση υπάρχει ερωτισμός,αν υπάρχει πάθος.
3.Δεν συμφωνώ.Το κάθε άτομο σκέφτετε διαφορετικά,αντιδρά διαφορετικά,και όσο για τα hobbies και τα ενδιαφέροντα είναι θέμα περιβάλοντος.Με βάση τα δικά μου θέλω και κριτίρια δενθα υπήρχαν θετικές εξελίξει με αυτή τη λογική που έχεις,αλλά ο καθένας έχει τις απόψεις του.

1.Μα ουτε εσυ αναφερθηκες αν εγινε μια φορα ή χιλιες μια.Να μυρισω τα νυχια μου?Εγω κυριως γενικευσα αλλα ετσι κι αλλιως και μια να γινοταν, μεχρι να ξεπεραστει το σοκ θα ηταν αβολα τα πραγματα στη συγκεκριμενη σχεση.
2.Δεν συμφωνω οτι σε καθε σχεση υπαρχει ερωτισμος.Πχ. εγω ειμαι παθιασμενη (το λεω οπως το θετεις εσυ) εκτος απο τη σχεση μου και με την κολλητη μου γιατι γουσταρω παρα πολυ που κανουμε παρεα.Σημαινει οτι ειμαι ερωτευμενη μαζι της?
3.Γενικα παρατηρω τις αποψεις σου απο τοτε που μπηκες εδω και υποστηριζεις πολυ την μοναδικοτητα καθε ανθρωπου,σαν ψυχη και προσωπικοτητα και οχι σαν φυλο ή κατι αλλο.Εν μερει εχεις πολυ σωστες αποψεις και συμφωνω αλλα φροντισε να μην εισαι τοσο ισχυρογνωμων.Με τη δικη μου λογικη λοιπον, αυτα που λες εσυ ειναι λιγο “περιεργα”. Τι θα πει θεμα περιβαλλοντος?Δηλαδη αν ο πατερας μαθαινε το γιο του να παιζει με την Barbie και την κορη του με αυτοκινητακια, μετα απο 20 χρονια ο γιος θα εβαφε νυχι και η κορη θα γινοταν μπετατζης?

Οκ,τελικά για να με λές και εσύ υσχηρογνώμων,μάλλον είμαι…χαίρομαι όμως που θυμάσαι τι γράφω!:smiley:

1.Ναι,εδώ έχει δίκιο,δεν είπα κάτι,γιατί όμως και εσύ ήσουν τόσο σίγουρη ότι αυτό θα επαναλαμβανόταν?Δεν είναι και τόσο σοκ,ίσα ίσα θα μπορούσες να πείςότι είναι κολακευτικό,ότι τρελένονται για σένα μέχρι και οι φίλες σου:lol:
2.Δεν ενοούσα ερωτευμένη,αλλά π.χ.οι αγκαλίτσες,τα χεράκια που κρατάνε στο δρόμο,κτλ,δεν θα μπορούσε να θεωριθεί ερωτικό?Νομίζω άλλωστε όπως είπε νομίζω ο Φρόιντ ότι κάθε φιλία είναι λανθάνον έρωτας.
3.Σωστά έχεις παρατηρίσει.Και ναί,αν ας πούμε έπερνες 1 μέσο αγόρι και το έβαζες να φοράει φούστες και να παίζει Barbie,τότε αν αφομοιώνει το περριβάλλον του ομαλά θα θυμίζει κοριτσάκι σε συμπεριφορά,όπως και το αντίθετο.Υπάρχουν παραδείγματα αρκετά πιστεύω.Είναι λίγο περίεργα αυτά που λέω,αλλά αυτά πιστεύω,what can I do?

Οχι,τιποτα να μην κανεις.Καλα κανεις βασικα απλα να ξερεις πως αυτες τις αποψεις μονο εσυ τις εχεις!Lol!
Μην το παιρνεις αρνητικα… ειναι καλο να εισαι διαφορετικος.Απλα συχνα το διαφορετικο μας φαινεται και περιεργο.:wink:

ΟΚ…χάρηκα για την κουβεντούλα…σύ γιου:D :bye:

Όσο μεγαλώνει κανείς διαπιστώνει πως η διαφορετικότητα ανάμεσα στους ανθρώπους είναι κάτι όμορφο και πως η ομοιομορφία αντίθετα, καταντάει βαρετή και ανούσια απο ένα σημείο και έπειτα… Και στην εποχή που ζούμε μη μου πείτε πως δεν υπάρχει ομοιομορφία σε τόσα και τόσα…

Ασφαλώς και το περιβάλλον παίζει καθοριστικό ρόλο στο πως θα εξελιχθεί κάποιος. Ίσως να μην είναι ΜΟΝΟ αυτό, αλλά είναι πάρα πολύ καθοριστικό όπως και να έχει… Σκεφτείτε μόνο πως αυτοί οι “ρόλοι” για τα φύλα που τόσο πια θεωρούμε κάποιοι ως δεδομένους, είναι τόσο διαφορετικοί ανάμεσα σε διάφορους πολιτισμούς…

Εμένα περισσότερο “περίεργη” μου φαίνεται αυτή η ανάγκη να είμαστε όλοι ίδιοι σώνει και καλά.

ειναι περιπλοκο το θεμα αυτο…

βασικα να σας πω πως δεν ειναι απιθανο καποιος να ειναι παθιασμενος με εναν φιλο του με την εννοια να θελει να κανει παρεα μαζι του…μου εχει συμβει…και αυτο μπορει και να συμβαινει και με φιλους διαφορετικου φιλου χωρις αυτο να σημαινει κατι παραπανω…

ααααα

αυτό?

Δε ξέρω!! :stuck_out_tongue: θα ρωτήσω και θα μάθω :stuck_out_tongue:

Και επειδή νιώθω ότι σας χαλάω την κουβέντα, άντε να πω και εγώ 2 λογάκια επί του θέματος.

Έστω ότι εκφράζει ο φίλος/η σας ερωτικό ενδιαφέρον για εσάς (τι πιο φυσιολογικό εξάλλου, έτσι μας έφτιαξε η μάνα φύση…), εφόσον του πείτε ότι εσείς δεν ενδιαφέρεστε και αυτός/η με τη συμπεριφορά του συνεχίσει να σας ικανοποιεί ως φίλος, τότε εσάς τι σας νοιάζει που αυτός έχει και ερωτικό ενδιαφέρον για εσάς? Με αυτή τη λογική ο Μπραντ Πιτ και η Αντζελίνα Τζολί δεν πρέπει να είχαν ποτέ τους ένα φίλο από το άλλο φύλο… Αν δεν αντέχετε τόσο πολύ την ιδέα ότι ο φίλος/η σας κάποτε εξεδήλωσε ενδιαφέρον για εσάς και εσείς δεν ήσασταν στο ίδιο μήκος κύματος με αυτόν, ώστε να ξεκόβετε τελείως, τότε το πρόβλημα το έχετε εσείς. (εδώ μέχρι και στα φιλαράκια, ο Τζόι είχε ερωτευθεί την Ρέητσελ :p)

Απλά ξεκαθαρίζετε τα πράγματα. Εξηγείτε στο φίλο/η σας πώς εσείς δε νιώθετε έτσι, κατά πάσα πιθανότητα δε θα νιώσετε ποτέ έτσι, και αν πιστεύει ότι είναι ικανός/η να ξεπεράσει τον πληγωμένο του εγωισμό (μη τους τα πείτε τόσο χύμα :p) θα θέλατε να μείνετε φίλοι. Και από εκεί και πέρα θα τον τσεκάρετε να δείτε και εσείς κατά πόσον όντως δεν επηρεάζεται η φιλία σας από τις ορμόνες του/της.

Συμφωνω με Καρβου.:wink:
Απο την στιγμη που εσυ ξεκαθαριζεις την θεση σου η “συνεχεια” της φιλιας(το αν θα υπαρξει συνεχεια δηλαδη) ειναι στου αλλουνου τα χερια. Προσωπικα εγω δεν θα ηθελα ουτε θα αντεχα να κοροιδευω τον εαυτο μου και θα προτιμουσα να ξεκοψω τελειως αν ημουν στην θεση της φιλης ας πουμε που ειχε το κολλημα, αλλα αυτο ειναι θεμα χαρακτηρα και διαφερει απο ατομο σε ατομο.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

αχ…δυσκολα…

Φιλτατε karvou ξερω οτι γενικευεις κυριως αλλα επειδη εγω ποσταρα “Θα ξεκοβα” χθες, απλα σου εξηγω οτι θα ξεκοβα αν η φιλη μου μου την επεφτε.Οσο για τα αγορια, δεν εχω ξεκοψει σχεδον με κανενα που μου την επεσε εκτος απο ακραιες περιπτωσεις που ειχαν αρχισει να γινονται ενοχλητικοι.Απλα οσο να 'ναι, κραταω αποστασεις γιατι μου εχει τυχει να τα εχουμε ξεκαθαρισει,να τα εχουμε πει οχι μια και δυο φορες και με το που βγαινουμε να με κοιτανε με το γελαδισιο βλεμμα που γυαλιζει ταυτοχρονα :stuck_out_tongue: πονηρα!Πες μου, τι παρεα να κανω με καποιους που ολες τους οι κινησεις δειχνουν ερωτισμο.Ξενερωνω και δεν περναω καλα,οποτε γιατι να γινουν φιλοι μου και να μην μεινουν απλα γνωστοι μου?

μα δε μου λες κάτι διαφορετικό… Είπαμε, αν δε μπορούν ελέγξουν τις ορμόνες τους, τότε ξεκόβεις :wink:

Γιατι οποτε ρωταω κατι παντα θα βρεθει ενα γατι που να κλανει? :-k :-k :-k

Εχετε δει μια διαφημιση με ενα παιδι γυρω στα 14 που τα χωνει στους μεγαλους για την μολυνση του περιβαλλοντος που δημιουργουν?Μηπως εχει δικιο το παιδι σε αυτα που λεει και δεν ειναι υπερβολες? :-k :? :frowning:

βασικα δικιο εχει!
Εγω παντως φιλε δεν μπορω να καταλαβω πως αυτο το παιδακι εχει τοσο μισος μεσα του απο τετοια ηλικια!Βλεπεις το βλεμμα του μλκ και χεζεσαι πανω σου!

Ετσι,θελουν ταρακουνημα οι πουστηδες!Καλα το παλικαρι ειναι φοβερο.Δεν ξερω αν εχει τοσο μισος οσο δειχνει στη διαφημιση αλλα ειναι σιγουρα συνειδητοποιημενο. :wink: