Γιατι,πως,τι,ποτε

find out!:stuck_out_tongue:

Εισαι off topic τοτε… :stuck_out_tongue:
Αν το ειρωνικο σχολιο πηγαινε στα δικα μου λεγομενα ομως να πεις επιχειρηματα. :lightsabre:
On topic μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω μεμονωμενα σημεια ενος κειμενου παραθεση?

Διαγράγεις ότι δεν θές,δεν υπάρχει άλλος τρόπος

Ευχαριστω πολυ! :smiley:

ΩΠΑ! Να ο Φυσικός μας!!!

Παλλιά γραφόταν τραίνο επειδή είχε μεταφερθει η λέξη απο τα Αγγλικά (train, τραίνο). Μετά την απλοποιήσαν σε τρένο. Εγώ είμαι κατά της απλοποίησης. Όπως έγινε και με τους τόνους. Άκουσα οτι μια έρευνα έδειξε οτι το μονοτονικό σύστημα γραφής αύξησε τα ποσοστά δυσλεξίας

Ναι δε λεω, αλλα ευτυχως ο δασκαλος θα συνεχισει να βγαζει βιβλια και ετσι οι ριζες δεν θα ξεχαστουν…:wink:
:stuck_out_tongue:

Να βρω τον σοφο ανθρωπο που καταργησε τις περισπωμενες και τις λοιπες μαλακιες… ΗΡΩΑΣ!!!

που να τις προλάβαινες κιόλας και να μάθαινες να γράφεις με αυτές :smiley:

Αντε ρε Τεμπέλη!!! Δεν μπορείς να μάθεις κάτι παραπάνω!

Αυτός που κατάργησε τις περισπωμενες και τις λοιπες μαλακιες είναι Έλληνας. Άρα δεν είναι σοφός

Αν και σου απάντησαν ήδη γιατί το τραίνο γραφόταν (λανθασμένως) με “αι” και όχι με “ε” ως ξενόφερτη λέξη, αυτό που ζητάει ο Μπαμπινιώτης δεν είναι εκτός τόπου και χρόνου. Οι δίφθογγοι, υπάρχουν από την αρχαία ελληνική γλώσσα και το κάθε φωνήεν εκεί είχε και μία διαφορετική προφορά. Για παράδειγμα: το “η” δεν ακουγόταν όπως το " ι" , αλλά όπως ένα παρατεταμένο “ε” (δηλαδή αν έγραφες μη το διάβαζες μεε). Για αυτό το λόγο εξάλλου το “η” θεωρείται μακρύ φωνήεν. Το ύψιλον αντίστοιχα ήταν η παρατεταμένη μορφή του “ι” (“ιι” δηλαδή). Έτσι και ο κάθε δίφθογγος προφερόταν με τελείως διαφορετικό τρόπο…

Η αρχαία ελληνική γλώσσα ήταν πάρα πολύ μελωδική στο αυτί και για εμάς είναι πλέον εξαιρετικά δύσκολο να την μιλήσουμε όπως τη μιλούσαν οι αρχαίοι έλληνες (άσε που δεν υπάρχουν ηχητικά ντοκουμέντα :stuck_out_tongue: ). Σε μία τέτοια γλώσσα, οι δίφθογγοι, τα φωνήεντα και το πολυτονικό σύστημα ήταν αναγκαίο κακό. Στις μέρες μας όμως, όπως έχει καταλήξει η τρόπος που τη μιλάμε, μόνο ο τόνος δικαιολογεί το λόγο ύπαρξης του.

Πάντως όντως ο Μπαμπινιώτης, είναι υποστηρικτής μίας θεωρίας, που δέχεται ότι (το λέω με δικά μου λόγια… συγγνώμη για όσες ανακρίβειες πω) η γλώσσα είναι κάτι το ζωντανό που θα πρέπει να εξυπηρετεί πάντα αυτούς που τη χρησιμοποιούν και να αλλάζει ανάλογα με τη χρήση της γίνεται. Με λίγα λόγια, η γλώσσα θα πρέπει να ακολουθεί τις τάσεις και όχι να εγκλωβίζεται ο κόσμος στα στενά όρια μίας γλώσσας.

Επίσης, είναι της άποψης, ότι μία λέξη υπάρχει όταν χρησιμοποιείται. Αν γίνει μόδα σε κάμποσους από εμας και αντί για κοντοσούβλι ζητάμε “τσούβλι”, τότε στη σύγχρονη ελληνική γλώσσα θα πρέπει να δεχτούμε τη λέξη “τσούβλι” ως μία κανονική λέξη. Αυτό το λέω γιατί αν θυμάστε, παλιά που είχε γίνει ο απίστευτος λαϊκίστικος χαμός που ο Μπαμπινιώτης στο λεξικό του, στο λήμμα “Βούλγαρος” είχε πει ότι είναι προσφώνηση προς τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Η λογική είναι ότι από τη στιγμή που χρησιμοποιείται, οι επιστημονικές του απόψεις τον υποχρεώνουν να τη δεχτεί τη λέξη. Άλλο βέβαια που κάποιοι έμπλεξαν την πολιτική με την επιστήμη μέσα…:wink:

ΥΓ. Έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και επίσης έχω δουλειές με φούντες. Όσες ερωτήσεις σας έχουν μείνει αναπάντητες, μαζέψτε τις και θα τις αναλάβω με την πρώτη ευκαιρία :stuck_out_tongue:

Γιατι κυριως εμεις οι Ελληνες πεταμε σκουπιδια κατω στους δρομους,στα πεζοδρομια και στις παραλιες? :-k

Επειδη ειμαστε Ελληνες…

Γιατι η Ελλαδα ειναι ενα τεραστιο εργοταξιο?

διοτι ειμαστε μια ανεπτυγμενη χωρα που…συνεχως αναπτυσσεται και τα εργα ειναι απραιτητα…#-o

Αυτο ξανα πεστο!!#-o

διοτι ειμαστε μια ανεπτυγμενη χωρα

Ρε παιδια, μπορειτε να μου πειτε τι ειναι το “Referrals” που εχουμε στο προφιλ μας?:-s

Λαθος!!!

Επειδη ειμαστε μαλακες, δεν σεβμαστε τους αλλους γυρω μας και επειδη κοιταμε μονο τον εαυτο μας…:stuck_out_tongue: :frowning:

Έχεις πάει στο μετρό της Αγγλίας;;;

@Karvou: Τα δίφθογγα όντως είχαν τη σημασία τους αλλα το τραίνο γραφόταν με αι λόγω του train

Αυτο κι εγω το εχω απορια…

Ηλια?:-s

[QUOTE=dark_of_the_sun;176085]Έχεις πάει στο μετρό της Αγγλίας;;;

Οχι.Παντως η θεια μου που ειχε παει Ελβετια μου ειχε πει μια πατεντα ετσι ωστε τα παιδακια να μαζευουν τα σκουπιδια απο τα πεζοδρομια.Ειχαν φτιαξει σκουπιδοτενεκεδες που ο καθε ενας απεικονιζε και ενα διαφορετικο ζωο για να επικεντρωσουν το ενδιαφερον στα πιτσιρικια.Π.χ πηγαινες να πεταξεις ενα σκουπιδι στους συγκεκριμενους σκουπιδοτετεκεδες και ανοιγε το στομα του ο σκυλος ενω παραλληλα γαυγιζε. :slight_smile: