5 πιο συγκλονιστικές συναυλιακές εμπειρίες

Για να δούμε…

Black Sabbath το 2005 στο Rockwave
Jon Oliva’s Pain στη Θεσσαλονίκη το '07 ή το '08
Heaven & Hell - Blind Guardian - Testament το 2009 στην Αθήνα
AC/DC - 28/5/2009 Αθήνα
Big 4 - 22/6/2010 Sofia

Ίσως να άλλαζα τους Heaven αλλά δε ξέρω, και μακάρι αντί JOP να έγραφα Savatage κάπου στο 2002 αλλά…

Περίεργο, ούτε εγώ έχω γράψει εδώ.

  1. From the Depths, είτε Πάτρα, είτε Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω ποια με συγκλόνισε περισσότερο. Στη μεν Πάτρα υπήρξε αυτό το ‘‘πρώτη φορά’’ που σχεδόν σου έφερνε δάκρυα στα μάτια, στη δε Θεσσαλονίκη είχες και άλλες 3 μπαντάρες να παίζουν (με τους Επιθανάτιος Ρόγχος να σε εξοντώνουν πραγματικά), ενώ το συναίσθημα μάλλον ήταν ακόμα πιο έντονο.

  2. Metallica 2007, γιατί όταν τους δεις δεν το ξεχνάς ποτέ. Όνειρο παιδικής ηλικίας κλπ.

  3. At the Gates, γιατί ήταν ένα τόσο έντονο live που νιώθω ακόμα και τώρα το σκάσιμο του ‘‘Blinded by fear’’.

  4. Fields of the Nephilim, 2008, γιατί στο ‘‘Last exit for the lost’’ ιδίως δεν ένιωθες τίποτα πια.

  5. Paradise Lost 2006, γιατί τους είδα πάνω στη φάση που τους γούσταρα πιο πολύ. Βέβαια, άνετα μπορεί να έβαζα αντί γι’ αυτούς τους Carcass ή τους Atheist, αλλά τελικά προτιμώ τους Lost.

Iced Earth 24/1/99
Iron Maiden 01/10/99
Roger Waters 18/06/06
AC/DC 28/04/09
Judas Priest, Megadeth, Cradle of Filth, Savatage, Rotting Christ, Less than Human Rockwave 01/07/01

22 Μαρτίου του 2003 ήταν στην Αθήνα και 23 στη θεσ/νίκη.Δεν ξεχνιέται αυτή η μέρα.Εμένα προσωπικά με έχει στιγματίσει.Ζήσαμε κάτι το μεταφυσικό όσοι είμασταν εκεί.Σοκ και Δέος.

Εδώ και 7 χρόνια έχω στον τοίχο υπογεγραμμένη από τη μπάντα αφίσα εκείνης της συναυλίας στο Gagarin.Αξία:Ανεκτίμητη…

metallica 2007: disposable heroes & seek and destroy
dodheimsgard 2007: όλο το live απλά γάζωνε
placebo 2007: στο λυκαβητό και ΟΧΙ στην μαλακάσα
συναυλία αλληλεγγύης στους Ζαπατίστας 2008: Night On Earth, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Χαΐνηδες, Γ. Χαρούλης …και δώσε πειραματισμούς η εντεχνοκουλτούρα,ειδικά όταν η κοπέλα απ’τους night on earth τραγούδησε r.a.t.m. σχεδόν έκλαψα από έκπληξη
massive attack 2006: δεν ξέρω αν θεωρείται ‘‘καλό live’’ αλλά ήταν η πρώτη φορά που τους είδα και πραγματικά βίωσα τρελλό χάσιμο

[SIZE=“1”]breaking the rules…[/SIZE]
manu chao 2008: ή αλλιώσ legalize@μαλακάσα εκείνη η μέρα
antony and the johnsons 2006: χαλάλι η βρόχα και η αναβολή, ο τύπος είναι pure magic

Αυτην την στιγμη διαμορφωνονται ως εξης (χωρις σειρα):

U2 - 03/09/10

Εχοντας δει τους U2 δυο φορες την προηγουμενη χρονια στο Παρισι και σβηνοντας ενα απωθημενο 10 χρονων, την συναυλια της Αθηνας την περιμενα “ως η 3η φορα που θα εβλεπα τους U2”. Αμ δε… η συναυλια της Αθηνας κατεληξε το πιο απολαυστικο live που εχω δει μαλλον, ξεπερασε τις εμπειριες της προηγουμενης χρονιας, με “εστειλε”, με καρασυγκινησε. Ακομα και να ξαναελθουν οι U2 στην Αθηνα, το οργιο, το παθος, το παραληρημα, η μαγεια της 3/9 δυσκολα θα επαναληφθουν.

Pearl Jam - 04/09/06 (Λισαβονα)

Πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο για συναυλια, αυτο το live θα το θυμαμαι για μια ζωη. Ολα αυτα τα υπεροχα τραγουδια των PJ, ενα κολασμενο πορτογαλικο κοινο και εγω σε μια εκσταση, μια ατελειωτη χαρα που εβλεπα αυτην την πολυαγαπημενη μου μπαντα απο κοντα. Τους ξαναειδα την επομενη μερα, τους ξαναειδα και μετα απο μερικες εβδομαδες Αθηνα και την επομενη χρονια Λονδινο, αλλα το feeling του πρωτου live δεν ξεπεραστηκε με τιποτα.

Radiohead - 08/07/08 (Bερολινο)

Mια απο τις σημαντικοτερες/καλυτερες μπαντες των 90s-00s, να αποδεικνυει γιατι θεωρειται οντως μια απο αυτες. Ολες οι φοβερες ενορχηστρωσεις, να ακουγονται καλυτερα και απο το studio, στο αλλοπροσαλο σκηνικο που ειχαν στησει και το Street Spirit (Fade Out) να κλεινει απιστευτα την συναυλια εν μεσω βροχης. Μια φορα μονο δεν αρκει δυστυχως…

Roger Waters - 18/06/06

Dark Side Of The Moon LIVE… αρκει… και κοντοζυγωνει και το The Wall

Leonard Cohen - 30/07/08

Η μονη απο τις συναυλιες της λιστας, που πηγα ανυποψιαστος ως και σκεπτικος οτι ισως πεταξα τα λεφτα μου. Οσο σκεφτομαι, οτι ημουν να παω/να μην παω μεχρι τελευταια στιγμη, ευχαριστω την “θεια φωτιση” που μου ειπε να παω τελικα. Ενας gentleman, ενας διανοουμενος, ενας φανταστικος ανθρωπος στην σκηνη για 3 ωρες, με τραγουδια υμνους και μια θεικη φωνη μπροστα σε ενα λιγοστο αλλα μαγεμενο κοινο. Πηγαμε χαλαροι, μην εχοντας να κανουμε κατι καλυτερο εκεινο το βραδυ και φυγαμε μεθυσμενοι στην ψυχη… και στο σωμα απο ενα κοκκινο κρασακι που κυκλοφορουσε στην παρεα…

Να προσθεσω και πεντε αναπληρωματικες χωρις σχολια καθως ζοριστηκα για να βγαλω την “βασικη” πενταδα:

Nine Inch Nails - 20/07/09
Muse/My Chemical Romance/Biffy Clyro - 17/06/07 (Λονδινο)
Queen + Paul Rodgers - 29/09/08 (Μιλάνο)
Depeche Mode - 01/08/06
Metallica - 03/07/07

  1. Blind Guardian / Ροδον 1998 , επειδή είναι η πρώτη φορά που τους είδα
  2. AC DC / OAKA 2009 , εντάξει είναι AC DC, ΘΕΟΙ, τρεις μερες μετά παντρεύτηκα, ε δεν θελει και αλλους λόγους :lol:
  3. Black Sabbath (με ozzy) / Μαλακάσα , δεν θελει εξηγήσεις
  4. Metallica / Ριζουπολη 1999 , Οταν ακουστηκε ο ήχος απο την πασίγνωστη σκηνη της ταινίας, η τρίχα ήταν κάγκελο
  5. Roger Waters / Μαλακάσα 2006 , Παρότι δεν είμαι και ο μεγαλύτερος fan των Floyd, ήταν συγκλονιστικό
  1. Metallica/Mastodon 2007 (η μεγαλη αγαπη)
  2. Lamb of God 2010 (ξυλο,ξυλο,ξυλο και το πρωτο μου crowdsurfing)
  3. Exodus/Entombed/Sabbat (οταν ακουω για πρωτη φορα entombed παθαινω πλακα, και στο καπακι σκανε Exodus…)
  4. Γενια του Χαους (η ιστορια του ελληνικου πανκ)
  5. Testament/Heaven and Hell (join the insanity or die as you fall και στα καπακια Die young)

θέλω να πεθάνω.!

  1. At the gates / The Ocean - Τα λόγια είναι περριτα…

  2. Tool / Mastodon - Ξερω, ξερω θα πείτε όλοι για τον ήχο…αλλά όταν ανεβαίνουν οι mastodon στη σκηνή και τζαμάρουν με Tool το Lateralus ξεχνας και την ορθοστασία ξεχνάς και την κάπνα, τα ξεχνας όλα8)

  3. Slipknot/mastodon/Down (Rockwave 2009) - no comment και ισχύει ότι και στο από πάνω μόνο όπου tool βάλτε Down και όπου lateralus βαλτε bury me in smoke

  4. Rocking Athens 2009 - Black Sabbath με DIO (Ποιοι heaven and hell?) /Blind guardian/ testament/ Gojira - Dio (αυτό τα λέει όλα) και Gojira (από τα καλύτερα και πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα).

  5. Sonisphere 2010 - ΠΕΞΑΝΕ ΤΟ HARVESTER OF SORROW ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ:yahoo::yahoo:

Δε θυμαμαι αν ξαναγραψα,αλλα βαριεμαι τωρα να ψαξω.

Anyway οχι με καποια συγκεκριμενη σειρα…

1.Camel(Yδρογειος):Ο καλυτερος ηχος κιθαρας που εχω ακουσει live και γενικα ενα λαηβ γεματο συναισθημα.Το οτι το αρχιδι που φωναζε συνεχεια SNOWGOOOOOSE ειναι ακομα ζωντανο,ειναι μαλλον απορροια του οτι ολοι ειχαμε ξεφυγει λιγακι απ την πραγματικοτητα οση ωρα βρισκοταν στη σκηνη ο Λατιμερ και η παρεα του.

2.Roger Waters(Μαλακασα):Αν και με μικρες περικοπες το show,ημασταν εκει,απο πολυυυ νωρις,καγκελο,βλεποντας ενα μελος απ αυτους με των οποιων την μουσικη μεγαλωσα,οπου και μειναμε καγκελο με το ολο live και με τη συγκινηση.Aντε και στο Wall φετος να φυγει ενα ακομα παιδικο απωθημενο.

3.Rush(Ahoy,Rotterdam):Το θεϊκο τριο σε ενα χορταστικο show 3,30 ωρων απεδειξε γιατι μετα απο τοσα χρονια ειναι ακομα φρεσκοι και προοδευτικοι.Αγαπημενη μπαντα,απιστευτοι(η) μουσικοι(η) και ενα dvd ως σουβενιρ.Κι επειδη μια φορα δεν ηταν αρκετη,την επομενη μερα ημασταν και παλι εκει για να τους δουμε για 2η φορα.

4.Steve Vai(Πυλη Αξιου):Show ονειρωξη για καθε κιθαριστα,στο tour για το promotion του Ultra Zone,με sideman τον μεγαλο Mike Kenneally,ο οποιος κι αυτος μετα απ την θητεια του στο πλευρο του θειου Frank αποτελεσε μια κορυφαια προσθηκη στην ηδη απιστευτη μπαντα,στην οποια επισης επαιζε τυμπανα ο"πολυς"Mike Mangini.Αντε γεια δλδ,σχεδον σεμιναριο ειδαμε,απιστευτο και σαν σοου ομως.

5.Βοn Jovi(Twickenham Stadium,London):Ενα γκρουπ που χεζει χιτς,σε μια κορυφαια εμφανιση,με πολυ καλο σετλιστ,χορταστικοτατο σοου και ενας Sambora να δινει ρεσιταλ μεστου και απεριττου παιξιματος,με κορυφωση στο σολο του Dry County.Επισης μεχρι να το δω δεν μπορουσα να διανοηθω ποσο μεγαλος φροντμαν ειναι ο Jon,μια και καταφερε να κανει 60χιλιαδες κοσμο να διασκεδαζουν λες και βρισκοταν σε μικρη παμπ.Μεγαλο κατορθωμα,λιγοι-πλεον-μπορουν να το κανουν.

Και ναι αφού παίξαν δύο ώρες κοντά οι Sleep το νο2 είναι δικαιωματικά δικό τους…

αφου εισαι κοντα σε ΝΥ

να πας εδω αν βρεις εισητηρια (παιζει ναναι soldout)

Omar Rodriguez Lopez Group

Friday, Sep 17, 2010 9:00 PM EDT (8:00 PM Doors)
HighLine Ballroom, New York, NY

τρομερη μπαντα

Μυσταγωγία.

Xμμ να πω και εγω!

>SAVATAGE - ROCKWAVE 2001,γιατι πρωτη φορα ειδα την αγαπημενη μου μουσικη φιγουρα τον ΘΕΟ JOHN OLIVA

>METALLICA - SONISPHERE 2010,ακομα σκεφτομαι τον εαυτο μου στο blackened και απορω πως δεν σακατευτικα :lol:

>RADIOHEAD - READING 2009 - η μαγεια της μουσικης σε ολο της το μεγαλειο,δυομιση ωρες ανατριχιλα…

>ICED EARTH - ΡΟΔΟΝ 1999 - γτ οταν εισαι 15 και σου λενε οτι θα εισαι στο live album μιας απο τις τοτε αγαπημενες σου μπαντες “μετραει” :slight_smile:

>GAMMA RAY/HAMMERFALL - ΡΟΔΟΝ 1997 - γτ ηταν το πρωτο μου live ever,η πρωτη φορα που μπηκα στο αγαπημενο ΡΟΔΟΝ και γτ ο Και ειναι ενας μικρος θεουλης:p

Pink Floyd - 1994
Rolling Stones - 1997
Black Sabbath - 2005
AC\DC - 2009
και τώρα είμαι ανάμεσα Dream Theater - 1997 και Rage Against The Machine - 2000

  1. Sonisphere- 25/06/2010
  2. Iron Maiden - 2/08/2008
  3. AC/DC-28/05/2009
  4. Motorhead 27-28/11/1999 ΡΟΔΟΝ CLUB
  5. U2-03/09/2010

Πως γινεται να το ξεχασεις;

Luthasun μας γαμισες…:stuck_out_tongue:

κλαιω ομως8O8O

ωραιος φιλε!!!

ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ