5 πιο συγκλονιστικές συναυλιακές εμπειρίες

Όχι, δεν συμφωνώ. Σίγουρα το να είναι κάποιος ροκάς, μεταλάς, χιπ-χοπάς, ντανσάκιας κλπ κλπ σημαίνει πως έχει ξεφύγει από το να ακούει την μουσική απλά ως τυχαίο background όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος, όμως επίσης συνήθως σημαίνει πως έχει μαντρώσει τα γούστα του γύρω από 1-2 ταμπέλες, και ψάχνει μόνο αυτές λες και βρίσκεται το άγιο δισκοπότηρο κάπου μέσα τους.

Το τι αρεσει στον καθενα και το τι βρισκει συγκλονιστικο ειναι κατι τελειως υποκειμενικο…
Νομιζω πως αυτο που προσπαθεις να κανεις,κυριως ο τροπος του “μεσσια της μουσικης”,δεν ειναι κατι που μου αρεσει…Ειναι σαν να υποβιβαζεις ολους οσους βρισκονται εδω και σαν να τους λες ασχετους η δεν ξερω γω τι αλλο.
Αν εχεις να προτεινεις κατι καλο ως ακουσμα ασχετα απο τον χωρο που κινειται μπορεις ελευθερα να το πραξεις στον καταλληλο τομεα του.Ισως υπαρχουν αρκετοι που μπορουν να βρουν κατι ενδιαφερον σε αυτα.

edit: ειμαστε Off-topic οποτε ας ποσταρουμε οτι λεει το νημα

Όχι, το να είναι κάποιος κολλημένος σε κάτι δεν είναι κάτι υποκειμενικό, σε αυτό αναφέρομαι εγώ και μόνο, και όχι στο αν κάτι μου αρέσει η όχι που όντως είναι κάτι υποκειμενικό.

νομίζω οτι είσαι τουλάχιστον αυστηρός ,
και αν κάποιος βρεί το ‘‘αγιο δισκοπότηρο’’ σε αυτή τη μουσική ?
είναι κατακριτέο ?
δεν ξέρει να ακούει μουσική ?
όπως είπα όλα είναι υποκειμενικά και όλα δεκτά .Ειδικά σε αυτή τη μουσική.

Όχι, δεν είναι έτσι, δεν είναι υποκειμενικό το αν οι περισσότεροι ανακυκλώνουν τα ακούσματα τους γύρω από μερικές (λίγες) ταμπέλες. Αλλά επειδή έχω αρχίσει και επαναλαμβάνομαι και δεν μ’αρέσει σταματάω εδώ. :smiley: Βγήκαμε λίγο off-topic, όμως έπρεπε να απαντήσω.

δικαιωμα του και παλι να ειναι οσο κολλημενος θελει και σε οτι θελει…

Σίγουρα, όμως δεν νομίζω πως γράφαμε για δικαιώματα εδώ, έχει ξεφύγει λίγο η συλλογιστική σου.

Συμφωνώ. Το γούστο είναι υποκειμένικό (προφανώς), τα κολλήματα όχι.

Yojimbo σε σκυλάδικο έχεις πάει ποτέ?

  1. Manowar το 2007 στον Ξιφασκίας! Κορυφαίο σετλιστ και συναίσθημα!
  2. Therion το 2007 στο Γκαγκαριν! Απολαυστικοί!
  3. Overkill το 2003 στο Ροδον! Η πιο πορωτική συναυλία που έχω πάει! Απίστευτη απόδοση! Οι Destruction δεν υπήρχαν μετά!
  4. Nevermore το 99 αν θυμάμαι καλά στο Ρόδον! Μόλις είχε βγει το Dreaming Neon Black!
  5. H πρώτη των Skyclad tο 94 στο Ρόδον! Απίστευτες στιγμές λατρείας και πόρωσης! Αξέχαστη η εισαγωγή με Civil War Dance και κλειστές κουρτίνες οι οποίες ανοίγαν σιγά σιγά μέσω καπνών και ηδονής! Shock the system!
  1. Overkill το 2003 στο Ροδον! Η πιο πορωτική συναυλία που έχω πάει! Απίστευτη απόδοση! Οι Destruction δεν υπήρχαν μετά!

ενιωσα σαν να με πυοβολάνε8O

1)Tα δάκρυα του Jon Oliva για τον Chris (21/1/1996 Rodon)
2)το «τι είναι αυτό που βλέπω» σε όλη τη διάρκεια του σετ του King Diamond (25/2/90 Rodon)
3)η κλεισμένη φωνή στους Metallica (27/6/93 Nεα Σμύρνη)
4)το τέλος του σετ των Fear Factory και η αναμονή μέχρι να βγουν οι Black Sabbath (4/12/97 Birmingham)
5)W.T.Y.D. (Annihilator 1991), όλο το live των Deceptor (1991), η πάρε να?χεις εκτέλεση των κομματιών (Sepultura 1993), τα τσίπουρα στον Παπάζογλου (αρχές 90ς), το χαμόγελο του Chuck ενώ σκούπιζε την κιθάρα που έσταζε (1998 ), η πρώτη νότα του A Pleasant Shade of Gray στη θεσσαλονίκη(1999), Warlond live (2002), βγαίνοντας απο το μετρό και κοιτώντας το Brixton Academy ή το Madison Square Garden ή το Radio Music City Hall ανεξάρτητα του ποιον θα έβλεπα μέσα…

… πως στο καλό να διαλέξεις 5 στιγμές…

mindcrimeK μερικοί έχουμε και προβλήματα υγείας…μην τα επιδεινώνεις.!!

EDIT: το συνεχίζει και ο awake παρακάτω…ααααααα

8O πο πο ποοοοο!

5(+1)

Χρονολογικη Σειρα

1996 Βουδαπεστη : Pearl Jam
1997 Ροδον : Porcupine Tree
2002 Brixton Academy : Tool
2005 Aθήνα : Queens Of the Stone Age
2009 ΑΝ Club : Omar Rodriguez Lopez Group

2005 Ροδον : Isis

Ευφημος μνεια στις Τρυπες , που τους ειδα 5 φορες μεταξυ 1993-1996 αλλα δεν θυμαμαι ποια απο τις 5 μου αρεσε πιο πολυ…

Δεν αμφιβαλλω οτι για Χ,Ψ λογους περασες καλα, απλως επειδη ημουν και εγω εκει δεν μπορω να πω πως μου φανηκε σουπερ συναυλια, δυσκολα θα την εβαζα, οχι στο προσωπικο μου Top-5, αλλα και στο Top-30 μην σου πω. Περιμενα μια εκρηκτικη εμφανιση και ειδα κατι χλιαρο. Ισως να εφταιγε και ο χωρος και ο λιγος για QOTSA κοσμος, ισως και η μπαντα

Και δεν πηγα σαν “εξωτερικος παρατηρητης”, ειμαι fanμποης

anyway συζητηση να γινεται, καταλαβαινεις:p

ΥΓ Βουδαπεστη Pearl Jam, ωραιος :slight_smile:

Αρχικα ειχα βαλει isis στη 5αδα , που παθαμε μεγαλη πλακα κ φυγαμε μαλακες

αλλα τελικα νικησε ο φανμπους κ το οτι μου εφυγε ενα μεγαλο συναυλιακο απωθημενο με τους qotsa (συν οτι λογω συνθηκων , το 2ο μισο της συναυλιας ηταν αντε γεια)

Δες το σαν μια γκομενα που κυνηγας χρονια κ τελικα σου καθεται.Ε οσο κ να μην ηταν ΤΟ σεξ , το θυμασαι με λατρεια 8)

Για pj επειδη ημουν κ πιτσιρικας σχετικα τοτε , θυμαμαι μονο 2 πραγματα

Που βγαινουν με sometimes 1o κομματι κ αρχιζουν οι ουγγροι ενα τρελο πανικο (χεσαμε λιγο κ φυγαμε πιο πισω γιατι ειμασταν 4η-5η σειρα)

κ μια εκτελεση του immortality με extended solo στη μεση που μας εστειλε στο διαστημα.

Ειχαν παιξει κ Κων/πολη στην τοτε περιοδεια…Απορω πως δεν τους εφερε κανεις κ εδω.Μαλακια.

Oσοι παντως ειχαν δει QOTSA σε καποιο αρχαιο Rockwave και το 2005, ειπαν πως στο Rockwave ηταν καλυτερη η μπαντα, ειχε και Oliveri αν δεν κανω λαθος + oτι πεταξαν μια διασκευαρα στο Gardenia. Ε απο θεμα setlist το 2005 σαφως και ηταν καλυτερα με κομματια απο Songs For The Deaf κτλ

Ιmmortality το πετυχα οταν τους ειδα Λονδινο τους PJ το 2007, δεν το επαιζαν και συχνα κιολας και χαρηκα παρα πολυ. Μια απο τις ωραιες στιγμες που θυμαμαι απο τα live τους

Περι qotsa,ναμαι ειλικρινης παλι το 2005 θα επελεγα

Για ενα κ μονο λογο : Πιο μεγαλη διαρκεια (90’ αντι για 45’) κ καλυτερο σετλιστ (μεχρι I lost my headache ακουσαμε)

Αν τωρα τους βλεπαμε μεταξυ 2001-2003…δεν το συζητω εκει ειναι το συναυλιακο peak τους απο καθε αποψη…

Οκ δεν ειδαμε ολιβερι , αλλα εμενα προσωπικα με αποζημιωσε το καταπληκτικο σετλιστ του 2005…

Το 2008 που τους ξαναδα , δεν μου αρεσαν τοσο…Ισως λογω πολυ πιο ‘νερωμενου’ σετλιστ…

Αυτα.