Προσεχως

Snowman τον Οκτώβρη βασισμένο στη βιβλιάρα του Nesbo.

ΚΑΥΛΕΣ.

5 Likes

Και φυσικά να πούμε πως το Snowman σκηνοθετεί ο Tomas Alfredson (Let the Right One In, Tinker Tailor Soldier Spy)

2 Likes

goddam και ελεγα οταν τοβλεπα, τι τρομερα ατμοσφαιρικο φαινεται και τι ωραια γυρισμενο

ο Alfredson εχει τρομερο σερι + ειναι ηδη σε τοπ επιπεδο… μιας και διαβαζω εδω και κει οτι και το βιβλιο ειναι πολυ καλο, αναμενω τα καλυτερα για αλλη μια φορα :smiley:

ανατριχιλες με blade runner 2049 παραπανω…το τρεηλερ του νεου Ντελ Τορο βγάζει ένα bioschock feeling αλλα τον φοβάμαι γενικά, μετά το προηγούμενο με το στοιχειωμένο σπίτι που με απογοήτευσε + την αμερικανοποίησή του τα τελευταία χρόνια που μου φαίνεται ότι τον έχει βγάλει αρκετά οφ…

2 Likes

κανεις για την θεουλια αυτη;

δεν ξερω πραγματικα τι να περιμενω απο αυτη την ταινια…

4 Likes

πΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ

Αυτο παει σινεμα day1 οπως το κοβω :smiley:

Το Disaster artist με έπεισε προς το παρόν να δω το The Room. Γενικά δεν έχω και τόσο εμπιστοσύνη σε Seth Rogen και James Franco (με τα χίλια ζόρια αν έχουν κάνει 1-2 συμπαθητικές κωμωδίες) αλλά αυτό μου φαίνεται λίγο διαφορετικό.

Shape of Water μου άρεσε. Γενικά ο Del Toro στις hollywood παραγωγές του είναι μια μίξη Spielberg/Jackson/Burton απλά για μένα δεν έχει καταφέρει να κάνει την ταινίαρα που θα ξεχωρίσει. Δηλαδή όλες μου άρεσαν και μάλιστα αρκετά ως πολύ αλλά καμιά δεν με έχει ενθουσιάσει για να τον βάλω δίπλα στους άλλους.

1 Like

What about Pan’s Labyrinth?
Άψογη ταινία κατά τη γνώμη μου και μια τις 10 αγαπημένες μου γενικότερα.
Από το τρέηλερ πάντως φαίνεται πως το Shape of Water θα κινηθεί προς τα μονοπάτια του Πανολαβύρινθου.

1 Like

Del Toro επιασε πηκ στον Πάνα, καθότι συνδίασε μέχρι όσο δε πήγαινε την αμερικάνικη στροφή μου με τις ισπανικές του ρίζες… η Ραχοκοκκαλιά του Διαβόλου παραμένει πάραταυτα η αγαπημένη μου ταινία του…

Spielberg δεν θα γίνει και ποτέ γιατί άλλες εποχές και άλλου είδους καριέρα, όπως και Burton αλλά με τον Jackson τον κοντράρω, μιας και σκηνοθετικά πχ τον προτιμώ περισσότερο + δραστηριοποιούντε και οι δύο ίδια εποχή περίπου, με προσωπικά να θεωρώ τις δυνατές στιγμές της φιλμογραφίας του Ντελ Τόρο καλύτερες από εκείνες του Τζάκσον, αλλά και τις μέτριες στιγμές (blade, pacific rim, πρώτο hellboy κτλ) του επίσης καλύτερες -εδώ ειδικά κατά πολύ- από τα lovely bones, hobbits κτλ αντίστοιχα του Τζάκσον…βασικά ο Ντελ Τορο έχει το κακό ότι φαίνεται να είναι το μυαλό του all over συνέχεια, κάθε του ταινία μου δίνει την αίσθηση ότι έχει ένα εκατομμύρια πράματα από πίσω της ή να τρέχουν παράλληλα -από τον Πάνα και μετά αυτά- και ότι δεν κάνει focus όπως πρέπει για να ασχοληθεί μόνο με αυτή…+ το εικαστικό του κομμάτι δύσκολα το συναντάς σήμερα πλέον στο καθαρόαιμο Χόλυγουντ…

anyways, cronos-ραχοκοκαλλιά-πάνας-hellboy 2 είναι για μένα σχεδόν άψογα, χάνει στα υπόλοιπα 6 της φιλμογραφίας του αλλά κερδίζει γενικότερα τη συμπάθιά μου για το πόσο προσωπικές μοιάζουν οι ταινίες του και πόσο φαίνεται να τις αγαπά/και αυτό το νιώθω όταν τις βλέπω…

ελπίζω πραγματικά με το καινούριο να επανέλθει στα ψηλά στάνταρ του παρελθόντος…

1 Like

Αυτό για μένα είναι που μοιράζονται όλοι οι σκηνοθέτες που ανέφερα. Spielberg/Burton στις δικές τους μεγάλες ταινίες είχαν μια 100% δική τους ταυτότητα, όσο budget και αν είχαν δεν υπήρχε περίπτωση να τους μπερδέψεις με άλλον + την ολοφάνερη αγάπη τους για τον κόσμο και τους χαρακτήρες τους που δύσκολα έβρισκες σε άλλους σε αυτό τον βαθμό. Αυτό ακριβώς έχουν οι Jackson/Del Toro σήμερα.

Για top στιγμές Del Toro γενικά συμφωνώ. Στην σύγκριση με Jackson όμως Del Toro χάνει κατά κράτος αν και δεν έχει κακή ταινία (όλες του είναι σε τουλάχιστον συμπαθητικά επίπεδα). Jackson είναι ο μόνος που έπιασε για μένα Spielberg με Lord/King Kong για να μην πω ξεπέρασε (Για μένα και το Hobbit πάει κορυφές αλλά άντε οκ εδώ ανήκω μάλλον σε μειοψηφία και το αφήνω στην άκρη :stuck_out_tongue: ). Το μόνο άσχημο με Jackson είναι όταν προσπάθησε να επιστρέψει σε πιο μικρές ταινίες με το Lovely Bones και απέτυχε.

1 Like

Τώρα το είδα μόλις το αποπάνω και μου φάνηκε εντελώς αδιάφορο. Δεν ξέρω το βιβλίο καθόλου, ούτε ακουστά βασικά δεν το είχα αλλά σαν πρώτη γεύση για την ταινία δεν μου έκανε καμιά εντύπωση.

Εμενα παλι μου αρεσε το απο πανω. Ταινια για σινεμα με γερη δοση member berries nostalgia, Spielberg και dystopia, τι αλλο.

1 Like

Nεος Aronofsky:

1 Like

Κανονικό τρέιλερ απο το απο πάνω που είναι εντυπωσιακό αλλά πάσχει απο αυτη την υπερβολή του να δείξουμε οτι παραπάνω μπορούμε. Σχεδόν όλα δηλαδή!

καλή φάση, μετά το ‘‘remake’’ της Αποστροφής του Πολάνσκι, καταπιανεται με το Μωρό της Ρόζμαρι…καλή φάση Ντάρεν, καλή φάση

1 Like

https://www.youtube.com/watch?v=kU08eyWM5nU

3 Likes

Πολυ δυνατο

Θα το έχετε δεί λογικά, αλλά ας μπεί και εδώ.
Πολύ προσεχώς( 18 January 2019), αλλά είναι είδηση.
Και δεν ξέρω πως να το ποστάρω γιατί αυτόματα σποιλάρει ταινία αν κάποιος δεν έχει δεί “όλες” τις ταινίες του shyamalan οπότε εισέρχεστε με δικιά σας ευθύνη :stuck_out_tongue:

το περιμέναμε πάνω κάτω, αλλά yolo

Yοlo λέμε

1 Like

αρρωστια…

Νέος Linklater

Last Flag Flying

1 Like