Π.α.ο.κ

Για τις τελικές προσπάθειες δε λέμε κουβέντα, ε;

Ηθικός νικητής η Τότεναμ. Πρέπει να έχει και 20 τελικές.

κανονικό σκορ 18-2. (με έκπτωση παρόλο που δεν είναι εποχή!)

να ξέρουμε και για τι μιλάμε ε…

Σε κάθε ευκαιρία βουτούσαν οι παίκτες της Τότεναμ σαν τον Μαρίνο. Εξ ορισμού δε μπορούν να είναι ηθικοί νικητές! :stuck_out_tongue:

ωραια,βρες με και τις τελικες πριν την αποβολη,να σου πω εγω οτι το κανονικο σκορ ηταν 0-3 σε κεινη την φαση

κάρβου, επιμένεις…

Παοκτσή, άστα αυτά. Αντε να πάει 18-3. :stuck_out_tongue:

Αν δεν το καταλαβες, τους ολυμπιακους ειρωνευεται πιθανοτατα για το 1-1 στο οσφπ-παο. :wink:

καρβου αυτό με τα σπορ του βορρά με πλήγωσε, αλήθεια.

κατά τα άλλα απλά έχω να πω ότι

[SPOILER][/SPOILER]

πρέπει να καθιερωθεί στην super league όταν μπαίνει γκόλ,στους φωτινούς πίνακες να παίζει αυτό.

Λοιπόν μια που δεν έγραψα κάτι, ας το κάνω κι εγώ. Το ματς δεν το είδα, αλλά πιστεύω ότι αυτή η νίκη του ΠΑΟΚ είναι μία από τις 5 σημαντικότερες που έχει πετύχει ελληνική ομάδα στην Ευρώπη, οπότε χίλια μπράβο σας. Ήθελα να σταθώ λίγο στη φάση του πέναλτι και της αποβολής γιατί κάτι δεν πιάνω. ΚρισΠ, Κάρβου και εν μέρει Κρίμσον είπαν ότι σωστά έδωσε πέναλτι ο διαιτητής. Παρ’ όλα αυτά βλέπω τη φάση και μου φαίνεται ξεκάθαρα ότι το χέρι του Σταφυλίδη είναι κολλημένο στο σώμα του. Αυτό δε σημαίνει ότι αν η μπάλα βρίσκει χέρι, αυτό είναι ακούσιο; Ή μήπως υπάρχει κάποιος ειδικός κανονισμός για τέτοιες περιπτώσεις που τιμωρεί οποιαδήποτε επαφή της μπάλας με το χέρι; Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει. Επίσης όποιος ξέρει ας πει λίγο για το όλο θέμα με την κόκκινη. Τελικά γίνεται ένας παίκτης να τιμωρείται για χέρι αλλά να μην παίρνει κόκκινη όταν το χέρι γίνεται μπροστά στο τέρμα και άρα αποτρέπει γκολ του αντιπάλου; Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να τα διαχωρίζει αυτά τα δύο; Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί έχω μπερδευτεί λίγο. Άλλοι (οι περισσότεροι) λένε ότι δεν υπάρχει κανένα χέρι άρα ούτε και κόκκινη, άλλοι ότι υπάρχει χέρι αλλά όχι κόκκινη κι άλλοι ότι υπάρχουν και τα δύο και ότι η απόφαση του διαιτητή ήταν σωστή. Τί ακριβώς ισχύει;

Επίσης

Μπορεί κάποιος Παοκτζής (ή οποιοσδήποτε τέλος πάντων) να μου εξηγήσει τί ακριβώς συμβαίνει με τον Σαλπιγγίδη; Διάβασα στο εν λόγω άρθρο ότι τον γιουχάρανε πριν το ματς, αλλά είχα δει εκείνο το βίντεο μετά το ματς που τον αποθεώνανε όλοι και μάλιστα ήταν ο μοναδικός (απ’ όσο είδα) που φώναξαν ρυθμικά το όνομά του. Τί παίζει; Υπάρχουν μήπως αντιτιθέμενες μερίδες των Παοκτζήδων σχετικά με το Σαλπιγγίδη, με τους μεν να μη θέλουν να τον βλέπουν μπροστά τους και τους δε να τον έχουν αγαπημένο τους παίκτη, ή είναι κλασσική περίπτωση κωλοτούμπας; Τέλος, αυτή η ενός λεπτού σιγή που γιουχάρανε τα Παόκια για ποιό θέμα ήτανε;

Ευχαριστώ και σόρι για τις πολλές ερωτήσεις. :stuck_out_tongue:

Παιχτης πάνω/λίγο μπροστά στην γραμμή, χέρια κάτω κολλημένα στο σώμα…
χτυπάει η μπάλα χερι? πέναλτι + κόκκινη.
δεν υπάρχει ηθελημένο/άθελο πέναλτι

*για όλα αυτα παίζει ρόλο το σημείο που ήταν ο παίχτης.αν ήταν στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, θα λέγαμε άλλα πράγματα

πάρε φετινό παράδειγμα
το χερι είναι κάτω και ας χτυπάει, δεν υπάρχει πέναλτι λόγο της θέσης που ειναι…μισο βήμα μετά υπάρχει στην ανατροπή που την κάνει κατά λάθος ο παίχτης των ψαχνών…
2 σε 1 και η περίπτωση με το χέρι, και το άθελο που δεν μετράει .(άσχετα που ο διαιτητής τα έκανε μάνταρα)

Αυτο

Αυτο http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63571935

δεν γιουχάρανε, απλά τους έμεινε το σύνθημα κατά της βουλής από εκείνο το ματς με οσφπ στην τούμπα, που είχαν πεθάνει οι 3 στην marfin και σου λέει σε κάθε ενός λεπτού σιγή θα βρίζουμε τους πολιτικούς, σιγά μην ήξεραν ότι ήταν για τον Σπιντ. όχι ότι τους δικαιολογώ ε, τέρμα καθυστερημένο ήταν αυτό που έγινε.

προφανως και δε το καταλαβα,γιατι εδω δε θυμομουν καν το αποτελεσμα απτο ντερμπι των “αιωνιων”,ποσο μαλλον τις τελικες

Ειδα ενα μερος του ματς προχτες.Οσο ειδα ο ΠΑΟΚ ηταν πολυ καλα
στημενος και πειθαρχημενος.Λατρειας ο Χαλκιας !
Χιλια μπραβο παντως.Μεγαλο διπλο.

Αφου ανοιξε η κωλαρα τους και δεν φαγανε 5-6 να στρωσουν,
βγαζουν και γλωσσα τα τσουτσεκια.

δεν ισχύει αυτό που λές.γι’αυτό το χέρι διακρίνεται σε ακούσιο και εκούσιο.

Η ΟΥΕΦΑ έχει δώσει οδηγίες, με σκοπό να περιορίσει, όσο το δυνατόν, τις ακραίες διαφορές αποφάσεων των Διαιτητών για τις περιπτώσεις «χεριού» κι αυτές είναι:

Εκτιμήσεις παιξίματος της μπάλας με το χέρι:

Αν και το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι στο οποίο οι παίκτες κινούν συνεχώς τα μπράτσα και τα χέρια τους, ως φυσικό μέρος της κίνησής τους, συνιστάται στους Διαιτητές όταν πρόκειται να εκτιμήσουν στο εάν ένας παίκτης παίζει τη μπάλα με πρόθεση τη μπάλα, ώστε να σφυρίξουν παράβαση, να εξετάζουν τα ακόλουθα σημεία:

? Πήγε το χέρι στη μπάλα ή η μπάλα στο χέρι;

? Ήταν το χέρι ή το μπράτσο του παίκτη σε “φυσική” θέση;

? Προσπαθεί ο παίκτης να αποφύγει τη μπάλα από το χέρι του;

? Ο παίκτης είναι ικανός να αποφύγει τη μπάλα όταν αυτή πάει να κτυπήσει το χέρι του;

? Χρησιμοποιεί το χέρι ή το μπράτσο του για να αγγίξει σκόπιμα τη μπάλα;

Οι Διαιτητές πρέπει επίσης να εξετάζουν τις πιθανές πρόσθετες περιστάσεις και τις συνέπειες εκείνης της στιγμής, π.χ. πώς και πού η παράβαση εμφανίστηκε (σταμάτησε ο παίκτης μια επίθεση; Αρνήθηκε μια προφανή ευκαιρία σημείωσης τέρματος;).

Αφού τελικά εκτιμήσουν όλα αυτά, πρέπει έπειτα να τιμωρήσουν πλήρως σύμφωνα με τους Κανόνες του Παιχνιδιού.

Kόκκινη είναι μόνο όταν μιλάμε για ηθελημένη παρεμβολή του χεριού και αποσόβηση του γκολ. Πέναλτι μπορεί να είναι, γιατί το χέρι αυξάνει τον όγκο του αμυνόμενου κατά του επιτιθέμενου, αλλά κόκκινη δε νομίζω. Στη συγκεριμένη περίτπωση αμφιβάλλω αν ήταν καν πέναλτι.

οχι και στους δυο…μέχρι πέρυσι ολα τα χέρια που ηταν πάνω στην γραμμή, δινόντουσαν πέναλτι-κόκκινη χωρίς κίνηση του χεριού…το εχω δει 15 φορές στη γαλλια με το ίδιο αποτέλεσμα και καμία φορά το αντίθετο, πουθενά.!

[B]για αυτήν την φάση λέμε μόνο…για παίχτη μπροστά απο το τέρμα[/B]

αν απο φέτος άλλαξε κάποιος κανονισμός και ισχύει αυτό που λέει ο original1924, παω πάσο…ισως να το αλλαξαν γιατί τόσο καιρό υπήρχαν άγραφοι κανόνες…και πιθανόν να υπάρχουν ακόμα

Χμμμ

Αν ισχύει αυτό τότε πραγματικά δεν μπορώ να πω αν ήταν πέναλτι ή όχι. Έχω δει πολλές φορές τη φάση και δεν μπορώ να διακρίνω αν βρίσκει και στο χέρι του Σταφυλίδη ή μόνο στο σώμα. Πάντως το κουότ του Ορίτζιναλ από πάνω περιπλέκει τα πράγματα. Αφήνοντας στην άκρη ότι δεν ξέρω από πού ακριβώς είναι παρμένο (κάνα λινκ Ορίτζιναλ;), ένα απ’ τα μπούλετς αναφέρει την περίπτωση που ο παίκτης προσπαθεί να αποφύγει τη μπάλα, και νομίζω ότι ο Σταφυλίδης κάνει ξεκάθαρη κίνηση να αποφύγει επαφή της μπάλας με το χέρι. Φτάνει όμως αυτό για να αποφανθούμε ότι δεν ήταν πέναλτι; Γιατί στο κουότ του Ορίτζιναλ ακριβώς κάτω από τα μπούλετς γίνεται αναφορά στην παράμετρο “πού έγινε η παράβαση”, ωστόσο αυτή είναι εντελώς αόριστη και εν τέλει δεν μπορώ να καταλάβω ποιά ακριβώς είναι η οδηγία προς τους διαιτητές. Το δε ποστ του Ισις τα κάνει όλα πουτάνα: “αυξάνει τον όγκο του αμυνόμενου”; Υπάρχει κι αυτή η παράμετρος; Παρ’ όλα αυτά η πρόθεση εξακολουθεί να λαμβάνεται υπ’ όψη για το αν θα δοθεί κόκκινη ή όχι;

Δεν ξέρω, δεν ξέρω.

Α μάλιστα.

Ναι, συμφωνώ.

*στο 99% δεν λαμβάνεται υπόψιν η πρόθεση.σηκώνεσαι να κάνεις κεφαλιά, σηκώνεται και το χέρι σου, χτυπάει η μπάλα, πέναλτι…άδικο, άλλα ετσι είναι…και συνήθως το χερι στο σήκωμα, υπάρχει και απο τζαρτζάρισμα αντιπαλου στο άλμα…αλλά πάλι πέναλτι δίνουν

στην περίπτωση του παοκ, η θέση του παίχτη είναι που μετράει πάνω απο ολα τα άλλα.

*ο ισις μας εκαψε :stuck_out_tongue:
**επίσης χεστήκαμε…η κόκκινη έκανε πιο ηρωική την νίκη του παοκ

Δεν ξέρω ρε, μου φαίνεται περίεργο να ισχύει κάτι τέτοιο, να μη λαμβάνεται δηλαδή υπ’ όψη αν υπάρχει πρόθεση ή όχι αν ο αμυνόμενος είναι μπροστά στο τέρμα. Δηλαδή ΟΚ, έχει το χέρι κολλημένο στο σώμα και η μπάλα πάει εκεί χωρίς εκείνος να το θέλει. Ε τί στον πούτσο να κάνει για να μη γίνει πέναλτι, να το κόψει; Και να μένει κι από πάνω με δέκα η ομάδα του; Μου φαίνεται υπερβολικά άδικο για να είναι έτσι ακριβώς ο κανονισμός ή να μην έχει δοθεί έστω οδηγία από την Ουέφα για να μη γίνονται αδικίες.

το δικό μου το κουότ το πήρα από το site της ΕΠΟ.έχει λινκ που λέει "κανόνες του παιχνιδιού,διατάξεις ΚΑΠ"
στην σελίδα 179 λέει για το χέρι.

http://www.epo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=72