Π.α.ο.κ

φαντάζομαι σαν “απλή απώθηση” περιγράφεται η απώθηση που απλα μετακινείσαι πρός τα πίσω ή κατι τέτοιο τέλος πάντων, ενώ σαν “βίαιη απώθηση” περιγράφεται η απώθηση που έχει σαν αποτέλεσμα να πέσει κάτω ο αντίπαλος.

Άμα ας πούμε δεν έπεφτε ο Μπαστία απ’ το σπρώξιμο, δε νομίζω να το χαρακτηρίζανε ως βίαιη απώθηση (προσοχή, δεν υπονοώ ότι ο Μπαστία έπεσε απαραίτητα επίτηδες).

Πράγμα που έκανε και ο Βιερίνια. Βλακεία του Βιερίνια είναι. Όχι του Ντάκου. Ο Ντάκος χρησιμοποιεί την ελληνική γλώσσα μια χαρά και απλά δεν υπέκυψε στις πιέσεις της διοίκησης του ΠΑΟΚ που ήθελε το “βίαη απώθηση” να γραφτεί ως απλή “απώθηση”. Δηλαδή αν αυτό του Βιερίνια δεν είναι βίαιη απώθηση, τι είναι το “βίαιη απώθηση”; Να τον σπρώξει και να τον πετάξει 50 μέτρα μακριά λες και είναι ο Σούπερμαν;

Το αν ο παίκτης του Αστέρα έπρεπε να τιμωρηθεί παραπάνω για τη σκαριά δεν είναι το θέμα μας. Εκείνη τη στιγμή, ο Βιερίνια δεν ασχολήθηκε με αυτό το θέμα. Παρέκαμψε το διαιτητή που μόλις είχε σφυρίξει, δεν περίμενε να δει αν υπάρχει κάρτα και απώθησε βίαια τον παίκτη του Αστέρα, για αυτό και πήρε την απευθείας κόκκινη.

Ούτε η Αθήνα, ούτε ο Ντάκος, ούτε ο Κόκκαλης φταίει για τη βλακεία που έκανε ο Βιερίνια.

εννοείται οτι έκανε βλακεία ο βιερίνια.γιαυτό εξάλλου του έκανε και παρατηρήσεις ο σάντος

και μπραβο στον σαντος που το ειδε ετσι το θεμα…8)

Βασικά μπράβο στον Σάντος που έχει φτιάξει έναν ΠΑΟΚ συμπαγή και αποτελεσματικό όσο ποτέ. Αν φτιάξει και το θεματάκι με τα ντέρμπι και πάρει 3 ακόμα παίκτες επιπέδου Βιεϊρίνια και Γκαρσία (σε καλύτερη ηλικία όμως) χτυπάει πρωτάθλημα εύκολα. Και τι πιο γαμάτο από ΠΑΟ και Ολυμπιακό να σφάζονται μεταξύ τους στα play-off!

Μαλλον δεν διαβασες τι ειπε ο κριμσον άιντολ. Ειπαμε οτι εχουν πεσει μπουκετα και εχουν γινει κεφαλοκλειδωματα που φανηκαν στην καμερα και δεν ειχε δωθει πανω απο μια αγωνιστικη. Αμα θελετε να τιμωρηθει ο βιερινια 2 αγωνιστικες τοτε ενταξει. Αλλα ΜΟΝΟN εφ’οσον υπαρχει ισονομια σε τετοιες περιπτωσεις απο δω και περα.(που δεν προκειται οποτε τι το συζηταμε)

Έχεις δικιο. Από εδώ και πέρα ας μη σφυρίζονται και τα πέναλτι γιατί ο διαιτητής στα Γιάννενα δε σφύριξε πέναλτι στον Μπακαγιόκο!#-o

Μόνο στο σχολείο άκουγα τόσο ηλίθιες δικαιολογίες. “Μα γιατί κυρία μου μηδενίζετε την κόλλα; Αφού κι άλλοι αντιγράφουν!”

Από περιέργεια, πες μου μία φάση φέτος που έπεσαν μπουκέτα και κεφαλοκλειδώματα εκτός φάσης και ο ο διαιτητής ενώ το είδε δεν έκανε τίποτα

Γιατι; Φετος εβγαλε προβλημα το ελληνικο ποδοσφαιρο και η διαιτησια; Να σου πω την αληθεια εγω κατα 99% μονο τον παοκ παρακολουθω οποτε δεν ξερω αν εγιναν τετοια φετος

“Έχεις δικιο. Από εδώ και πέρα ας μη σφυρίζονται και τα πέναλτι γιατί ο διαιτητής στα Γιάννενα δε σφύριξε πέναλτι στον Μπακαγιόκο!#-o
Αυτο που ειπες ειναι ακομα πιο δημοτικο και ξερεις οτι δεν εννοουσα αυτο. Απλα ειπα οκ, τιμωρηστε τον 2 αγωνιστικες αλλα τουλαχιστον την επομενη φορα που θα τυχει στο γαυρο η στον βαζελο να τιμωρηθουν μια απο τα ιδια και οχι να χαριστουν επιδεικτικα με 1 αγωνιστικη(εχουν γινει παρομοια γιαυτο σου λεω). Και θελω επισης να σε ρωτησω, ειναι τυχαιο οτι συζητανε για 2 αγωνιστικες ενω ολος ο φιλαθλος κοσμος λεει οτι μια αγωνιστικη ειναι οκ, με το μεθεπομενο ματς να ειναι με ολυμπιακο;

ακριβως αυτο που λει ο αιονιος…δηλαδη δε γινεται οποτε τους καπνισει να ριχνουν στα σπρωξιματα κοκκινες και μαλιστα να πηγαινουν και στον αθλητικο δικαστη για αυτο,ενω γινονται τοσαααα παρομοια σε πολλα ματς…δηλαδη θα μας τρελανετε τελειως?

εσυ μπορεις να μας περιγραψεις μια απλη απωθηση?

να σου περιγραψω εγω?Ειναι αυτες που γινονται 10 φορες σε καθε ματς σε καθε αγωνιστικη μεσα στην περιοχη,εξω,μπρος και πισω…ωραια βρες μου τωρα μια “απλη” απωθηση η οποια πηρε κοκκινη καρτα για να σου περιγραψω και γω την “βιαιη” :wink:

κανεις λαθος φιλε μου…απτη στιγμη που ειπαν ολοι οτι ειναι πεναλντυ και υπευθυνος για το μη καταλογισμο του ηταν ο διαιτητης,τοτε τα πεναλντυ αυτα θα ναι παντα πεναλντυ…

Σε περιπτωση ομως που βγει και πει καποιος(βασαρας πχ) οτι κατι τετοιο δεν ειναι πεναλντυ,ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ δεν επιτρεπεται να σφυριχτει κατι τετοιο σαν πεναλντυ βαση δεδικασμενου

Για αυτο η πλεον ολοι οι παικτες καθε φορα που σπρωχνουν καποιον,θα φευγουν στα αποδητηρια και θα πηγαινουν στον αθλητικο δικαστη η θα βγει και θα πει καποιος οτι ο διαιτητης δε ξερει ποιον αποβαλει και γιατι…ενα απτα δυο θα γινει παντως

Πάντως όταν ο Καρεμπέ πριν 7 χρόνια βάρεσε τον μπούλη τον Καφέ ενώ τον είχε βρίσει με ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς που σε όλη την Ευρώπη η UEFA κηνυγά να εξαλείψει από τα γήπεδα, έφαγε μία αγωνιστική αρχικά και μετά άλλες τέσσερις λόγω του κλίματος που δημιουργούσαν κανάλια, ραδιόφωνα κλπ.

Και μια γενικη απορια τωρα προς καθε ολυμπιακο(χωρις να θελω να ξανα-ξεκινησω καποια βαρια διαφωνια ή οτιδηποτε) ειλικρινα: αν στο ματς της κυριακης παιξω πολυ καλυτερα, εχοντας ομως ειτε ατυχια στο τελειωμα(διοτι χωρις δυστοκια θα νικησω σιγουρα) και νικησεις/παρεις τον βαθμο με αμφισβητουμενη φαση, θα σου φερει χαρα; Εγω παντως να ξερεις, αν παρω θετικο αποτελεσμα με ευνοια του διαιτητη την κυριακη θα παω την δευτερα σχολειο με σκυμμενο κεφαλι. Δηλαδη, θελω να πω οτι η προοπτικη να μην εχω το αστερι μου την κυριακη λογω κακης αποφασης και παιχτου και διαιτητη και δικαστη, φερνει σε καποιους ολυμπιακους χαμογελα ενω δεν θα επρεπε γιατι σε καθε ντερμπι πρεπει να παιζουν ολοκληρωμενες οι ομαδες για να δουμε μπαλα.

Τώρα εγώ αν σας πω άμπαλους και μυρωδιές θα φταίω; :lol:

Τον Οκκα δεν ειχε βαρεσει; Η αλλη μαλακια του ηταν αυτη με τον Καφε; :stuck_out_tongue:

Και τους δύο και δεν τους έριξε και αρκετές. Ειδικά με τον Καφέ, τον είχε και ένα χρόνο συμπαίχτη, δεν τον “σήκωνε” σε καμία προπόνηση στο Ρέντη να μας απάλασσε από το περπάτημα του τρία χρόνια νωρίτερα; :roll:

Ο Καφες σε μας παντως εκανε παπαδες ετσι; Και ο Οκκας και αλλοι ποσοι… Απο παιχτες που πηγαν αθηνα οι μονοι που κατι κανανε ειναι τωρα του παο οι σαλπι και χριστοδουλοπουλος

Ρε φιδέμπορα Aione? Εσύ δεν είσαι που υποστήριζες πως είσαι μεγάλος; Ακόμη σχολείο πας; :lol:

Κοίτα να δεις. Τα πράγματα τα βλέπεις πολύ φανατισμένα. Ουσιαστικά, εσύ που μας ρωτάς αν θα μας άρεσε να νικήσουμε με αμφισβητούμενη φάση, ζητάς τώρα, για πρώτη φορά φέτος, να μην εφαρμοστεί ο κανόνας και να την χαρίσουν στον Βιερίνια για να μας νικήσεις εσύ με 100% αντικανονικό τρόπο! Καταλαβαίνεις το παράλογο σε αυτό που λες;

Να είχε γίνει φέτος πράγμα παρόμοιο με το Βιερίνια, να έλεγα “ναι έχει λογική να ζητούν να την χαρίσουν στον Πορτογάλο”. Δεν έγινε όμως και εσύ ζητάς να ευνοηθείς αδίκως!

@ Παοκτζή. Δες όποιον εκτός φάσης τσαμπουκά έχει γίνει στο ποδόσφαιρο και δεν κατέληξε σε βιαιοπραγία. Οι παίκτες παίρνουν κίτρινη (αν ο διαιτητής το κρίνει ανάλογα). Αν είναι βίαιη τρώνε απευθείας κόκκινη και καθότι ήταν εκτός φάσης και δεν προωθεί το “ευ αγωνίζεσθαι” τιμωρείται με μία επιπλέον αγωνιστή, από ότι θα είχες αν είχες πάρει απλή κόκκινη.

Για να σου το θέσω αλλιώς, αν πάρεις απευθείας κόκκινη για βίαη απώθηση, δε μπορεί να μείνεις εκτός τον ίδιο αριθμό αγωνιστικών με το να είχες πάρει κόκκινη γιατί 2 φορές έκανες χέρι και μάζεψες έτσι 2 κίτρινες.

Απλά πράγματα, που ισχύουν χρόνια τώρα. Μη με βάλετε πάλι να ψάχνω τους κανόνες της ΦΙΦΑ/EΠΟ για να σας αποδείξω πως έχω καλύτερη γνώση των κανόνων.

8O8O8O8O8O

Και μετά μου λέτε εμένα ότι προκαλώ, ε? :lol:

και αν ειναι να αρχισει η ισονομια ας αρχισει απο τον βιερινια…
με συνεχεια βεβαια…

και μην πατε απο την αλλη ακρη τωρα…
θα γινοταν τοση φασαρια αμα ο παοκ δεν επεζε με ολυμπιακο…??
απλα θα λεγαμε εκανε μαλακια, αλλη φορα να προσεχει…
την τρελα μου… και παντα ετσι γινετε…
καθε που ειναι να ερθει αγωνας με ολυμπιακο γινοντε τετοια.
και δεν εννοω πως φταιει ο ολυμπιακος που ο βιερινια τα πηρε στο κρανιο και τα εκανε μανταρα…
απλα τυχαινει χρονικα…
ελπιζω να μην γινει τιποτα στο κυπελλο (καμια κοκκινη) και τοτε ποιος να σταματισει την τρελη μουρμουρα…
και ελπιζω στο ντερπυ να μην πεσουν πολλες κλωτσιες…:wink:
αααα…
… και 4-4 ειπαμε…