Π.α.ο.κ

Και ασιστ του Χουσεϊν Μουμιν…

Toυ θεού, κατά τα γνωστά, από sportfm.gr

Πριν από κάποια χρόνια μια φίλη μού είχε πει μια φράση που ποτέ δεν ξέχασα: «Κάποια ζευγάρια σέρνουν μία σχέση επειδή δεν έχουν το θάρρος να τη διακόψουν». Το «σέρνουν» είναι η λέξη-κλειδί και δεν ξέρω πόσο ακόμα η διοίκηση του ΠΑΟΚ και ο Γιώργος Παράσχος θέλουν να αφήσουν τη σχέση τους να σέρνεται, αλλά όσο πιο γρήγορα την τερματίσουν τόσο λιγότερο θα είναι το κόστος στην αξιοπρέπειά τους.

Όταν ο πρόεδρος διαλέγει να πληροφορείται τι συμβαίνει στην ομάδα από οποιονδήποτε άλλον εκτός του προπονητή, τότε η στοιχειώδης λογική λέει ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη. Αυτό φάνηκε στην πρώτη φιλική «εφτάρα» του ΠΑΟΚ στη Γερμανία. Φάνηκε προχθές στην Ξάνθη, όταν ο Ζαγοράκης άντλησε την πληροφόρησή του από αλλού. Εκτός του ότι οι σχέσεις δεν μπορούν να σέρνονται, κάποιες άλλες σχέσεις πρέπει να βασίζονται στην ειλικρίνεια. Ενας από τους λόγους που ο Ζαγοράκης μπόρεσε να πάρει τη διοίκηση του ΠΑΟΚ ήταν οι πιέσεις των οργανωμένων στον Γούμενο. Κάποιος λοιπόν που σε βοήθησε τόσο δεν μπορεί παρά να περιμένει κάποια ανταλλάγματα.

Στην περίπτωση όμως των οργανωμένων τα ανταλλάγματα δεν αφορούν μόνο τη διοίκηση του Ζαγοράκη. Για παράδειγμα, η απόφαση να μη δοθούν εισιτήρια για το ματς στην Ξάνθη δεν αφορούσε τη διοίκηση του Ζαγοράκη. Αφορούσε την αντίστοιχη της Ξάνθης, η οποία, σύμφωνα με τον σημερινό νόμο, έχει δικαίωμα να αρνηθεί την πώληση μπλοκ εισιτηρίων. Το ότι οι οργανωμένοι του ΠΑΟΚ αποφάσισαν να δοκιμάσουν να μπουν στο γήπεδο με τσαμπουκά δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο. Το ότι αγνόησαν τις προτροπές για αυτοσυγκράτηση από μία διοίκηση που στηρίζουν είναι ανησυχητικό. Το ότι, γνωρίζοντας τις μεγάλες πιθανότητες να συμβούν επεισόδια, ο Θοδωρής Ζαγοράκης δεν έκανε το ταξίδι από Θεσσαλονίκη στην Ξάνθη για να μπορεί να επέμβει σε επεισόδια είναι ανεξήγητο.

Εκτός αν είναι μια μορφή πολιτικής μη σύγκρουσης με τους οργανωμένους, που είναι όμως αδύνατον να διατηρηθεί, αφού αν στο πρώτο ματς της σεζόν γίνονται επεισόδια στα οποία μέχρι και οι καλαμποκιές παίρνουν φωτιά, στο τέλος της σεζόν μπροστά σε αυτά που θα έχουν συμβεί οι πυρκαγιές της Ηλείας θα μοιάζουν ανέκδοτο. Δεν ξέρω πώς σκέφτεται η σημερινή διοίκηση του ΠΑΟΚ, αλλά η λογική του στρουθοκαμηλισμού δεν θα την οδηγήσει κάπου και οι συγκρίσεις με τη διοίκηση του Ντέμη Νικολαΐδη δεν έχουν λογική, πέραν της δημοσιογραφικής, σύμφωνα με την οποία υπεύθυνοι για τα επεισόδια της Ξάνθης είναι οι αστυνομικοί.

Για να μην πούμε για τη νύφη και τον γαμπρό που είδαν τον γάμο τους να γίνεται μπάχαλο, γιατί είχαν την αναίδεια να παντρευτούν μια μέρα που οι οργανωμένοι δεν είχαν πάρει εισιτήρια. Ελπίζω τα επεισόδια της Ξάνθης να μη φέρουν επιπτώσεις στη διοίκηση Ζαγοράκη, όπως και ότι ο Γιώργος Ορφανός θα μπορέσει να εξαργυρώσει με ψήφους την ατιμωρησία. Αντίθετα, όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ο κόσμος του Αρη σε συμπεριφορά δεν έχει καμία σχέση με το πολυτάραχο παρελθόν του. Πρώτον, σεβάστηκε το λεπτό σιγής στη μνήμη των πυρόπληκτων της Ηλείας. Δεύτερον, έδειξε ότι ο σεβασμός πριν από το ματς δεν οφειλόταν στην ευφορία μιας προσδοκώμενης νίκης, αλλά και μετά την ισοπαλία με τον Πανιώνιο ο κόσμος του Αρη έδειξε την ίδια άψογη συμπεριφορά απέναντι στους δικούς του παίκτες αλλά και τους αντίπαλους. Οι εποχές που ο κόσμος αλλά και οι διοικούντες πίστευαν ότι μπορούν να παίρνουν τα αποτελέσματα στην είσοδο της φυσούνας του Χαριλάου μοιάζουν μακρινές. Και ελπίζεται να μην ξαναγυρίσουν σε περίπτωση που ο Αρης συνεχίσει να κάνει εμφανίσεις αντίστοιχες με τη χθεσινή.

Στον αγωνιστικό τομέα της ομάδας του Αρη, ο Κόκε έδειξε ότι παραμένει δύναμη, ότι ο Νάτσο Γκαρσία παίζει σε οποιαδήποτε ελληνική ομάδα αλλά και ότι ο Αρης πάει να πληρώσει την παρουσία τρίτου προπονητή σε ένα χρόνο και τις συνεχείς αλλαγές των Ισπανών παικτών στο ρόστερ του.

Επίσης σε κάποια στιγμή οι ελληνικές ομάδες θα πρέπει να σκεφτούν τη λογική των ξένων προπονητών που προσλαμβάνουν. Ο Αρης έπαιξε με τρεις Ελληνες ποδοσφαιριστές. Το ίδιο προβλέπεται να συμβεί και στον Ατρόμητο και κάτι αντίστοιχο πάει να συμβεί στην ΑΕΚ. Προχωράμε ταχύτατα σε έναν αφελληνισμό του ελληνικού πρωταθλήματος, με την αντικατάσταση των Ελλήνων παικτών από Λατίνους. Και το χειρότερο είναι ότι, αντίθετα με την Αγγλία, αυτοί που φέρνουμε είναι κατά 90% παίκτες δεύτερης διαλογής. Αν το όνειρο είναι να φέρνουμε Ισπανούς προπονητές για να μετατρέψουν το ελληνικό πρωτάθλημα σε Secunda Division, κανένας δεν μπορεί να κατηγορήσει τους ιδιοκτήτες των ελληνικών ομάδων για υπερβολικές φιλοδοξίες.

Eντάξει, εγώ είμαι οπαδός της Ξάνθης, αλλά το να μην αφήνει ο γνωστός μπακάλης Πανόπουλος τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να δούν την ομάδα τους εγώ το λέω ανοησία. Αλλά και κάποιοι παοκτσηδες έκαναν την μαλακία τους βάζοντας φωτιές σε ένα χωράφι. Εδώ ταιριάζει ένα συνθηματάκι των Φενταγιν του Ατρόμητου (από τους πιό αξιόλογους ελληνικούς συνδέσμους) “Αυτοί μας κόβουν την μπάλα και εμείς τρωγόμαστε μεταξύ μας”. Αν το καλοσκεφτείτε έτσι είναι. Οι “εξυγιαντές” του ποδοσφαίρου θέλουν να μετατρέψουν τα γήπεδα σε εκκλησίες, χωρίς φιλοξενούμενους οπαδούς, με κάμερες για φακέλωμα, με ΜΑΤ παντού και άλλα τέτοια όμορφα. Αντι να τρώγονται μεταξύ τους οι οπαδοί θα πρέπει να συνειδητοποιήσουν ποιός είναι ο πραγματικός εχθρός. Πάντως αν τα παοκια έκαναν ντου για να μπούν στο πέταλο χωρίς όμως να έβαζαν τη φωτιά που έβαλαν τότε και εγώ μαζί τους θα ήμουν και πιθανώς θα τους βοηθούσα κιόλας. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να απαγορεύει σε κάποιον να δεί και να στηρίξει την ομάδα του.[-X

ακουσα οτι μερικα παοκια για να δουν την ομαδα τους αγορασαν ακομη και διαρκειασς.Αυτοι ειναι φιλαθλοι

Nαί, γύρω στα 70-100 άτομα πήρανε διαρκείας των 120 ευρώ.

νεος προπονητης του ΠΑΟΚ ο σαντος…για πειτε καμμια γνωμη ρε παιδια οι αεκτσηδες…πως τον βλεπετε τον σαντος…εγω παντως ξενερωσα…:frowning: :frowning:

Σκατα. Αν και ποτε δεν δουλεψε με καλο υλικο, ειναι απο τους πιο λουζερ προπονητες. Οχι δηλαδη οτι κυνηγαμε τιποτα, αλλα και παλι… Ακουστηκε για Μπαγεβιτς αλλα καλυτερα να μην ερθει καθως και για Αναστασιαδη ο οποιος ομως εχει υποχρεωσεις με εθνικη Κυπρου, αν και δεν θα ηταν απιθανο να εσπαγε το συμβολαιο για να γυρισει.

Για να συμμαζεψψει αγωνιστικα τον ΠΑΟΚ, ο Σαντος ειναι ιδανικος…

νομιζω πως εχεις δικιο για το λουζερ για τον σαντος,αλλα γιατι καλυτερα να μην ερθει ο μπαγεβιτς.Οπου πηγε εκανε ομαδα,το κυπελλο με αυτον το χαμε παρει

Σάντος? Και δε σας αρέσει? Ρε τι λέτε!!!

Είμαι πολύ κουρασμένος για να σας διδάξω γιατί είναι τέλειος προπονητής (έδωσα 2 μαθήματα σήμερα και ξεκινά η ΑΕΚ), θα επανέλθω…

ΥΓ. Είστε άμπαλοι ρεεεεεε :stuck_out_tongue:

δεν εχω προβλημα κανενα με σαντος,αλλα στατιστικα εχανε πολλα ματς.

και εσείς στατιστικά κάθε χρόνο κερδίζετε το πρωτάθλημα…

α) Ήμαρτον
β) Πήρε την ΑΕΚ που δεν είχε παίκτες και στην πρώτη σεζόν έχασε το τίτλο στο τελευταίο ματς με παίκτες όπως ο Σοάρες και ο Κόντης και τη δεύτερη με εξίσου χειρότερους +Τσιρίλο την έβγαλε στο Τσάμπιονς Λιγκ…

Κατεβείτε από τα σύννεφα παιδιάαααααααα

Ειναι αυτα ελληνικα ρε?? Ε?

Ον τοπικ:

Ναι ο Σαντος ειναι λουζερ, δηλαδη στα ματς που πρεπει να παρει για να κατακτησει πρωταθλημα δεν ανταποκρινεται καλα. Επειδη ομως εκει στον ΠΑΟΚ το πρωταθλημα ειναι το λιγοτερο και η δημιουργια σοβαρης ομαδας αμεση αναγκη, ο Σαντος απλα ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη…

είμαι με 3 ώρες ύπνο, έδωσα 2 μαθήματα σήμερα (ένα στις 8:30 το πρωί και ένα στις 18:00 το βράδυ). Είμαι εξίσου χειρότερος με το Τσιρίλο αυτή τη στιγμή!!! :stuck_out_tongue:

OK, συγχωρεισαι…

γουατδεφακ

Όσο ο Σάντος ήταν στην Μπενφίκα, έδινε και στην ΑΕΚ κανά παίχτη της.
Τώρα που ήρθε στον ΠΑΟΚ, θα μας δώσει κανά Αραμπατζή, Ηλιάδη, Φερνάντες ?

άστο, είναι καλό χιούμορ. Θα σου το εξηγήσω πιο μετά από ΜΣΝ :stuck_out_tongue:

ΜΕ Σάντος στον ΠΑΟΚ κ Μπάγεβιτς (!) στον Άρη στην Σαλόνικα θα ζοριστούν πολύ οι Νότιοι…

Από την άλλη : ωραία νοοτροπία ! Ούτε τον Κάρβου δεν διώχνουμε μετά από αποτυχημένη πάσα στο 5Χ5 (ίσως επειδή δεν δίνει, αλλά οκ).

Μπορειτε να παρετε τον αραμπατζη δανεισμο για εξη μηνες :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: (οποιος καταλαβε καταλαβε)