Π.α.ο.κ

Ωχ, συγγνωμη! Ποιον σου εθιξα;

Είναι καλή πάσα για το “αυτόν 1-0” αλλά πού να μπει το γκολ :frowning:

Το γκαντέμιασα ο μαλάκας με το #14 και χθες είχαμε 3-4 φάσεις για gifάκι =/

Εμ, ας έγραφες 28/2 ή 42/3 κι εσύ!

ευτυχως κερδιζατε αλλιως θα τον πλακωναν ολοι στα αποδυτηρια!!
τι έχασε ο τύπος?

Ας είναι αυτό εδώ το τελευταίο ποστ του θρεντ

3 Likes

Ο Γλύκος που όλοι αγαπήσαμε!

Μπράβο ρε ΠΑΟΚ!

Ομολογουμένως βέβαια, το 2ο γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, ήταν λάθος σε μια διαιτησία που προσπάθησε να είναι ακριβοδίκαιη. Αυτό, και τα επεισόδια που έχουν γίνει πλέον κοινός τόπος μετριάζουν την χαρά για το κερδισμένο κύπελλο.

Από την άλλη, οι τελευταίοι που μπορούν να διαμαρτύρονται για κλεμμένα τρόπαια είναι οι “μεγάλες” ομάδες Αθηνών, Πειραιώς και περιχώρων, οπότε…

Ian είσαι ο ίδιος Ian που πάντα γράφει ωραία για μουσική; Από εσένα περίμενα περισσότερα από απλουστεύσεις της πλάκας και ανακρίβειες και τα γνωστά κομπλεξικά για την Αθήνα.

Συγκεκριμένα, μπορείς να βρεις 1 (αριθμός “ένα”) τίτλο της ΑΕΚ που να είναι κλεμμένος; Σας έχει κατακλέψει ο γάυρος (όπως όλους μας), ίσως και ο Παναθηναϊκός. Θα αρχίσουμε πάλι να λέμε για το τρισκατάρατο ΠΟΚ (που ίσως να μη το θυμάται ούτε ο πατέρας μου που είναι 67 χρονών, για τόσο παλιά μιλάμε) κλπ κλπ;

Μπράβο για το κύπελλο, λογικά θα το παίρνατε στην παράταση γιατί η ΑΕΚ δεν ήταν καθόλου καλή απόψε. Βασικά ούτε ο ΠΑΟΚ ήταν κάτι ιδιαίτερο, αλλά είχε 2-3 παίκτες που έκαναν τη διαφορά. Εγώ θα πανηγύριζα τίτλο εναντίον του Ολυμπιακού με πέναλτι 20 μέτρα εκτός περιοχής, δεν έχω κανένα πρόβλημα να τους σφάζω 20 χρόνια γιατί τους αξίζει. Αλλά να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι την ΑΕΚ… Μάλλον σας μαθαίνουν λίγο λάθος την ιστορία οι εφημερίδες και τα ραδιόφωνα εκεί πάνω.

1 Like

10 χρονια πριν ξεκινουσα αυτο το τοπικ,αρκετα νεοτερος και σιγουρα πιο ανωριμος.10 χρονια μετα ,ο ΠΑΟΚ κατακταει τον πρωτο τιτλο απο τοτε…Ειχα πει πως δεν θα ξαναποσταρω στο συγκεκριμενο τοπικ,μετα απο πολλαπλο αηδιασμα της ολης καταντιας του ελληνικου ποδοσφαιρου,ωστοσο εκανα μια εξαιρεση στην αποπληρωμη των χρεων της ομαδας και κανω αλλη μια σημερα για να κλεισει αυτη η δεκαετια με λιγες χαρες και πολλες πικρες στο ενδιαμεσο.

Ευχομαι το σημερινο να ειναι η αρχη πολλων(και αναμφισβητητων!) τιτλων που θα ερθουν.Θα προσπαθησω να ξαναποσταρω οταν ξανακατακτησουμε το επομενο τροπαιο,ελπιζω μονο να μην περασει αλλη μια δεκαετια.

ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ !

Κέρδισε ο γαύρος του Βορρά σήμερα :yum:!

50 χρόνια.

1 Like

https://scontent.fath3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/18301224_10155256468029687_3153633419952230219_n.jpg?oh=36a407da7ff7fa6ee2e1d07f41a3b758&oe=59C1145F

1 Like

https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/18301234_1523237887688007_6247406209154436557_n.png?oh=aadbfb8ad25ce28331b0c52aa0e9e02f&oe=59790202

1 Like

Κι εγώ μπορώ να ανακαλέσω κάποιες πολύ ωραίες κουβέντες που έχουμε κάνει Αχιλλέα, και για αυτό εκπλήσσομαι αρνητικά που επιλέγεις να μου απευθυνθείς με έναν μάλλον προσβλητικό τόνο.

Απαντώντας λοιπόν σε αυτά που λες, αφ΄ ενός σαν κάτοικος Ιωαννίνων δεν έχω πρόσβαση στα ραδιόφωνα και τις αθλητικές εφημερίδες “εκεί πάνω” για να μου “μάθουν ιστορία”. Και να είχα όμως, ποτέ δεν συνήθιζα να άγομαι από τέτοια Μέσα, πόσο μάλλον τώρα στα 42 που έχω ζήσει αρκετά γεγονότα τη στιγμή που συνέβαιναν, ένα ικανό δείγμα για να σχηματίσει κανείς από μόνος του άποψη.

Για παράδειγμα, την υπόθεση με την απόπειρα δωροδοκίας της ΑΕΚ σε ματς με τον Πανσερραϊκό, το 1986 αν δεν κάνω λάθος. Ένα αδίκημα που αποδείχτηκε κανονικότατα στο δικαστήριο, όμως ο αθλητικός δικαστής κατά σκανδαλώδη παράβαση των κανονισμών δεν επέβαλλε την προβλεπόμενη ποινή υποβιβασμού στην ΑΕΚ, αλλά μείον τρεις-τέσσερεις βαθμούς από το επόμενο πρωτάθλημα! Την ίδια σεζόν μάλιστα η ΑΕΚ ισοβάθμησε με τον Ηρακλή και έπαιξε αγώνα μπαράζ για την έξοδο στο ΟΥΕΦΑ. Ο Γηραιός, που λίγα χρόνια πριν σε ίδια περίπτωση είχε φυσικά τιμωρηθεί με υποβιβασμό, πολύ σωστά διακωμώδησε τον αγώνα μπαράζ.
Δεν ξέρω τι άποψη έχουν για το μέγεθος της ΑΕΚ οι νεόκοποι οπαδοί της που την είδαν να πέφτει οικειοθελώς στην Γ’ Εθνική, όμως τότε, ακόμη και για την παρακμιακή Ένωση των 80’s, ένας υποβιβασμός θα αποτελούσε μεγάλο πλήγμα στο γόητρο της.
Είναι σίγουρα διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ απ’ ότι πρασινοκόκκινος, όχι όμως και εντελώς αντίθετο, δυστυχώς.

Το εντυπωσιακό βέβαια, θα το ξαναγράψω, είναι ότι βγαίνουν με απόλυτη σύμπνοια, όλα τα Αθηναϊκά Μέσα, οπαδικά και “ουδέτερα” και απαξιώνουν χωρίς κανένα πρόσχημα την χθεσινή επιτυχία του ΠΑΟΚ, όταν σε πολύ χειρότερες περιπτώσεις συνηθίζουν να κρατούν “ίσες αποστάσεις”. Ρώταγε ο άλλος χθες στην TV τον Ενρίκε αν κατάλαβε ότι ήταν offside, και θυμήθηκα εκείνον τον αλήστου μνήμης τελικό του Ολυμπιακού με τον Αστέρα, που ο δημοσιογράφος έπαιρνε συνέντευξη από τον Γιάννη “μπακότερμα” Μανιάτη μετά το ματς και δεν τόλμησε να ψελλίσει κουβέντα για το γνωστό θέμα.

Αλλά βέβαια, εγώ απλώς αναπαράγω αυτά τα “γνωστά κομπλεξικά”…

Πολλά συγχαρητήρια και στην ομάδα βόλεϊ που κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και με μειονέκτημα έδρας πήρε το τρίτο σερί πρωτάθλημα.

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΟΚ

2 Likes

Δε μετράει, έκανε χέρι ο Ντάντε.

Αν ήταν προσβλητικό το “απλουστεύσεις της πλάκας” και το “γνωστά κομπλεξικά για την Αθήνα”, τότε ζητάω συγγνώμη. Αλλά και πάλι, η ΑΕΚ δεν έκλεψε τίτλο από τον ΠΑΟΚ, ο ΠΑΟΚ το έκανε χτες. Οπότε κάποιος μπορεί να χάσει την ψυχραιμία του όταν του λένε και από πάνω “καλά να πάθεις γιατί είσαι το ΠΟΚ”.

Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Η ΑΕΚ κατέληξε στον “οικειοθελή υποβιβασμό” γιατί είχε πέσει για 5-6 χρόνια σε μία δίνη οικονομικής κατάρρευσης η οποία ξεκίνησε από το χάρτινο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού το 2008. Εκεί να δεις “ίσες αποστάσεις” από τα Αθηναϊκά μέσα (στα οποία λανθασμένα πάλι συμπεριλαμβάνεις την ΑΕΚ, γιατί όλη η ραδιοφωνική “αντικειμενική” σαπίλα - βλέπε Καρπετόπουλους και Χελάκηδες - είναι φιλοολυμπιακή). Ήταν σίγουρα και κακοδιαχείριση πολλών ετών. Τέλος πάντων, η ΑΕΚ το πλήρωσε με το γόητρό της. Αλλά το μέγεθός της δε μειώνεται - αν προσπαθείς να εννοήσεις κάτι τέτοιο - και φυσικά δε συγκρίνεται με τον ΠΑΟΚ των 7 τίτλων. Ο ΠΑΟΚ συγκρίνεται με τον Άρη και τη Λάρισα. Η ΑΕΚ συγκρίνεται μόνο με τον Παναθηναϊκό - θεωρώντας ότι ο Ολυμπιακός είναι η μεγαλύτερη απάτη του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Ο ΠΑΟΚ είχε αντίστοιχα οικονομικά προβλήματα και θα είχε συσσωρεύσει τόσα χρέη που θα είχε αναγκαστεί να “υποβιβαστεί οικειοθελώς” αρκετό καιρό πριν από την ΑΕΚ αν δεν υπήρχαν οι Βενιζέλοι που έσβηναν χρέη για να ικανοποιήσουν την εκλογική τους πελατεία. Άρα ουδείς αναμάρτητος, όλοι θα είχαμε πέσει αν υπήρχε σοβαρό ελληνικό κράτος. Άλλοι λόγω χρεών, άλλοι λόγω δωροδοκιών, άλλοι επειδή κατέστρεψαν το ελληνικό ποδόσφαιρο για 20 χρόνια.

Πάντως και πάλι, τίτλο δε σας φάγαμε.

Ο Σαββίδης εμένα με προσβάλει αισθητικά, όπως και τα Ορκ που φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του. Ένας πιο μπρουτάλ Κόκκαλης, απλώς χωρίς να κρατάει τα προσχήματα προερχόμενος από τα βάθη της Σοβιετίας και προσδοκώντας να αγοράσει τα πάντα και να επηρεάζει έτσι τις πολιτικές εξελίξεις σε μία κατεστραμμένη οικονομικά χώρα, στα πρότυπα του τι συνέβη στη δική του χώρα μετά το 1990. Απλώς ο Κοκκαλης πονταρε στο σωστό άλογο (το ΠΑΣΟΚ των 90’s) που έμεινε στην εξουσία για αρκετό καιρό, ενώ ο Σαββίδης ποντάρει στους ανύπαρκτους που θα εξαφανιστούν σύντομα - ελπίζω. Με τέτοιες δηλώσεις και τέτοια “χωριατιά” πάντως δε θα πάει μακριά. Είμαστε ακόμα ευρωπαϊκή χώρα, όχι το Τατζικιστάν. Τώρα, το ότι δε θέλει “εξυγίανση” είναι προφανές. Έχει πίσω του και ένα λαό αντίστοιχης νοοτροπίας με τους γαύρους και επιπλέον στερημένο που επίσης θέλει να πάρει τίτλους - με όποιο τρόπο - για να ισοφαρίσει την αδικία δεκαετιών (φουσκωμένη προφανώς).

Το πρώτο δείγμα το είδαμε στον ημιτελικό της Τούμπας, το δεύτερο χτες. Εγώ θα είμαι καλοπροαίρετος και θα πω ότι OK, ήταν “γραμμάτια που έπρεπε να πληρωθούν”, ακόμα κι ότι ο Μελισσανίδης και ο Αλαφούζος το είχαν υπόψη ότι έτσι θα γίνει. Να το χαρεί ο ΠΑΟΚ το κύπελλο. Περιμένω λοιπόν του χρόνου να δω 50-50. Ας δώσουμε στον άνθρωπο το δικαίωμα στην αμφιβολία, ένα κύπελλο δε συγκρίνεται με 20 χρόνια κόκκινης χούντας. Αλλά του χρόνου 50-50 :slight_smile:

4 Likes

Χρυσά τα είπες. Από έναν Παναθηναϊκό, που η ομάδα του έχει περιπέσει στην ανυποληψία για πολλούς και διάφορους λόγους.

2 Likes