Π.α.ο.κ

Μην ανησυχείς για τους τίτλους, σύντομα θα έρθουν περισσότεροι. Ο Σαββίδης είναι ένας οικονομικός κολοσσός (όπως και ο Μελισσανίδης με τον Αλαφούζο βέβαια) ο οποίος φαίνεται ότι ενδιαφέρεται και για τη δόξα (όχι όπως ο Μελισσανίδης με τον Αλαφούζο, αλλά όπως ο Μαρινάκης) και φαίνεται να επιθυμεί σαν τρελός τίτλους με τον ΠΑΟΚ. Κατά τη γνώμη μου, για να ισχυροποιήσει το λαϊκό του έρεισμα. Τώρα πια που ο τίτλος του πρωταθλητή σημαίνει μόνο γόητρο, μιας και όμιλοι CL πάπαλα για τις τραγικές ελληνικές ομάδες, θα δεις ότι θα τα μοιράσουν κάπως με τον Μαρινάκη. Ο τίτλος πλέον δε σημαίνει αυτομάτως 20 με 30 εκατομμύρια ευρώ, οπότε μια χαρά θα τα βρούνε, μην ανησυχείς. Νομίζω ότι οι έννοιες “πρωταθλητής” και “Ολυμπιακός” θα ξεκλειδώσουν. Έγιναν και συνέταιροι στο MEGA ο Σαββίδης με τον Μαρινάκη τώρα :grin:. Α ναι, επίσης, ο γιος του Σαββίδη ας πούμε μη μας πεις ότι δε βγάζει γαυρίλα. Μόνο και μόνο γι’ αυτό το κωλόπαιδο, καλώς κοροϊδεύουμε :yum:.

Τι να κάνω, ήθελε να ακούσει ΠΑΟΚ ο άλλος :grin:. Αν και αλήθεια είπε ο δημοσιογράφος.

Αυτό που λες ισχύει για τους υπόλοιπους (ΑΕΚ, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ) και όχι για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός είναι ψηλά στη βαθμολογία της UEFA και θα είναι στους ισχυρούς και στον 3ο προκριματικό και μετά στα πλέι οφ.

Δηλαδή η ΑΕΚ ακόμα και να περάσει από τον 3ο προκριματικό (πολύ δύσκολο όπως και νά 'χει) μετά για τα πλέι οφ θα βρει αντιπάλους μεγαθήρια, δηλαδή τις Σεβίλλη, Νάπολι, Λίβερπουλ, Άγιαξ ή Ντιναμό Κιέβου. Όνειρο θερινής νυκτός δηλαδή για την ΑΕΚ οι όμιλοι του Champions League. Τα ίδια θα ίσχυαν και εάν στη θέση της ΑΕΚ ήταν ο Παναθηναικός ή ο ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός όμως θα έχει αντιπάλους τις Λέγκια, ΑΠΟΕΛ, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, Μάριμπορ ή Κάραμπαχ. Σαφώς και μιλάμε για βατή κλήρωση. Και μην πει κάποιος ότι πέρσι αποκλείστηκε από Μπερ Σεβά. Φέτος θεωρώ ότι θα ρίξει κάποια λεφτά ο Μαρινάκης και δεν θα κάνει τα ίδια λάθη που έκανε πέρσι το καλοκαίρι.

Δες και αυτό εδώ το λινκ http://www.sdna.gr/podosfairo/champions-league/article/332517/oi-pithanoi-antipaloi-olympiakoy-kai-paok-sto-champions

Εν κατακλείδι δηλαδή, θεωρώ ότι ο γάβρος θα είναι φέτος στους ομίλους του Champions League και θα έχουμε και 2 τουλάχιστον ελληνικές ομάδες στους ομίλους του Europa League.

Κοίτα, φέτος ίίίσως και να μπει ο γαύρος. Με δύο προκριματικούς γύρους βέβαια, δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Ο Μαρινάκης πιστεύω ότι δεν πρόκειται να βάλει περισσότερα λεφτά από τα λιγότερα δυνατά που μπορεί να βάλει χωρίς να τον κυνηγήσουν, όπως κάνει εδώ και πολλά χρόνια. Και με κουλούς να κληρωθεί πάντως, αν κρίνουμε από την εικόνα του μέσα στο 2017, δεν πρόκειται να τους περάσει.

πάλι καλά να λέμε, τυχεροί είστε.

Θα παίζαμε σήμερα με καμιά Μίλαν στην Τούμπα. Θα μαλώναμε επί μέρες ποιος θα πάει και ποιος θα μείνει να προσέχει τα παιδιά. «Το διαρκείας έχει το δικό μου όνομα», θα έλεγε αυτή. «Ναι, αλλά το πήρες με τα δικά μου λεφτά όταν πληρώθηκα», θα έλεγα εγώ. «Ναι, αλλά όταν είχα πληρωθεί εγώ λίγες μέρες πριν τα βάλαμε στην άκρη για την εκδρομή στη Λιβαδειά». «Ναι, αλλά στο τελευταίο ευρωπαϊκό πέρσι είχες πάει εσύ». «Ναι, αλλά στο τελευταίο ματς πέρσι είχες πάει εσύ». «Ναι, αλλά εσύ είσαι μαύρη κάλτσα και θα ξεκινήσουμε με ήττα τους ομίλους». «Ναι, μιλάς εσύ που με ιταλική ομάδα χάσαμε 0-1 ενώ εγώ πήρα Χι». «Βρε άιντε τράβα στη μάνα σου, που με θες και ευρωπαϊκά, να πούμε». «Τράβα εσύ στη μάνα σου, ρε». «Διαζύγιο». «Διαζύγιο». Τα παιδιά να ακούνε και να κλαίνε, η οικογένεια να διαλύεται, χιλιάδες ευρώ σε δικηγόρους, μετακομίσεις, δύο νοίκια, δύο σπίτια, δύο οικοσκευές, αυξημένο κόστος ζωής, καταστροφή.
Πες πως βρίσκαμε κάποιον να προσέχει τις μικρές και να πηγαίναμε μαζί. Σουβλάκια απ’ έξω, ρετσίνες, διπλή ποσότητα τσιγάρων από το άγχος, ταξί μετά το ματς που σταματάνε πλέον νωρίς τα λεωφορεία και δεν έχει για το σπίτι αστικό, κούραση, ξενύχτι, πώς να ξυπνήσεις αύριο για τη δουλειά, αργείς, σε απολύει το αφεντικό, ανεργία, πού να βρεις δουλειά στα σαράντα, ταμείο ανεργίας, μετά από λίγο καιρό τελειώνει το επίδομα, δεν έχεις να ταΐσεις τα παιδιά, κάθεσαι έξω από μια εκκλησία και απλώνεις ένα κουτί «ΑΝΕΡΓΟΣ ΛΟΓΟ ΕΠΗΔΗ ΠΑΟΚ ΜΕ ΔΥΟ ΠΕΔΓΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΑΙ», περνάει η τάξη της μεγάλης για εκδρομή, σε βλέπει με τα βρώμικα ρούχα να ζητιανεύεις, τραύμα, όσα βγάζεις από την επαιτεία τα δίνεις στους ψυχαναλυτές για το παιδί, σου κάνουν έξωση, μένεις κάτω από μια γέφυρα, οι χουλιγκάνες διαμαρτύρονται επειδή κάτω από τη γέφυρα δεν έχει καλό σήμα το Νικελόντεον, πηγαίνουν στην Πρόνοια και σε καρφώνουν, σου παίρνουν τα παιδιά, τα βάζουν σε ένα εκκλησιαστικό ίδρυμα που πιάνει τέλεια Νικελόντεον, σε ξεχνάνε, εσύ φυτοζωείς, κάποια στιγμή τις συναντάς έφηβες με κότσο και μάξι φορέματα που ακολουθούν τον επιτάφιο ενώ εσύ λίγο πιο ‘κεί έχεις απλώσει χαρτόνι «ΑΝΑΠΙΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ», δε σε αναγνωρίζουν με τέτοια μούσια και βρώμικα μαλλιά, σε καρφώνουν στους μπάτσους επειδή στο εκκλησιαστικό ίδρυμα τους έχουν διδάξει να αναφέρουν στην αστυνομία ό,τι επικίνδυνο συναντούν, σε συλλαμβάνουν μπροστά στα μάτια τους που σε κοιτάνε με οίκτο και αποστροφή, αυτοί βρίσκουν στο σύστημα πως εκκρεμεί ένταλμα σύλληψης από την κοακόλα που είχες κλέψει πιτσιρικάς στη Λιβαδειά με τον ΠΑΟΚ, πας φυλακή, βρίσκεις έναν ισοβίτη που σου τη φυλάει επειδή υπογράφεις «Ισοβίτης» χωρίς να έχεις κάνει κάγκελο, σου μπήγει ένα μαχαίρι στον αυλόγυρο, αιμορραγείς μέχρι θανάτου.
Για όλα αυτά, αλλά και κάποια ακόμα που περνάνε από το άκρως υγιές και προσγειωμένο μυαλό μου που δεν προλαβαίνω να γράψω επειδή βιάζομαι να πάω σούπερ μάρκετ να προλάβω κάτι προσφορές για σχολικά που αν έπαιζε σήμερα ο ΠΑΟΚ σιγά μην πήγαινα και θα έμεναν τα παιδιά, συν τοις άλλοις, χωρίς μαρκαδοράκια που με πρήζουν να τους τα πάρω επειδή «γράφουν τέλεια», θα ήθελα δημοσίως να ευχαριστήσω τον Ραζβάν Λουτσέσκου που πήγε και αποκλείστηκε από την Έστερσουντ και έσωσε τη ζωή μου, την οικογένειά μου και το μέλλον των παιδιών μου. Θα του χρωστάω αιώνια ευγνωμοσύνη.

ισοβίτης

4 Likes
1 Like

Με μεγάλη θλίψη παρακολουθούμε τα όσα διαμείβονται από την Κυριακή το βράδυ κι έπειτα, με αφορμή τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό που δεν διεξήχθη.

Όχι βέβαια για τις σιχαμερές πρακτικές που ακολουθεί ο σύλλογος του Πειραιά, αυτές καμία έκπληξη δεν προκαλούν.
Για να σταχυολογήσω λίγα μόνο επεισόδια από την πρόσφατη ιστορία του με αναλογίες προς τα προχθεσινά, πρόκειται για τον σύλλογο που, όταν την περίοδο 2005-2006 είχε τιμωρηθεί με αφαίρεση βαθμών για αγώνα με τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη που δεν είχε ξεκινήσει με υπαιτιότητα (και) των οπαδών του που έπαιζαν ανελέητα ξύλο, διατράνωνε την αρχή του ότι “οι αγώνες πρέπει να κερδίζονται μέσα στο γήπεδο” απαιτώντας και πετυχαίνοντας την επιστροφή των βαθμών που τελικά του έδωσαν εκείνο το πρωτάθλημα.

(Για να προλάβω όσους θα κάνουν λόγο για “Μακεδονομάχους” που ενδεχομένως να εμφανιστούν τις επόμενες μέρες για να υπερασπιστούν τα δίκαια του ΠΑΟΚ, τότε ο Ολυμπιακός είχε βγάλει κόσμο στους δρόμους, σύσσωμοι οι βουλευτές Πειραιά, οι δημαρχαίοι της περιοχής κλπ έσπευδαν να συστρατευθούν στο πλάι του κλπ, μιλάμε για τόνους γραφικότητας.)

Αυτό βέβαια δεν τον εμπόδισε δύο σεζόν αργότερα να πάρει στα χαρτιά αγώνα που έχασε στο γήπεδο και μάλιστα από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (Πόντου, τώρα πια) για αντικανονική συμμετοχή παίχτη που… του είχε εκδώσει δελτίο η ΕΠΟ! Αποτέλεσμα που έκανε τη διαφορά για να κερδίσει ένα ακόμη, “χάρτινο” αυτή τη φορά (σε αντιδιαστολή με τα… “πέτσινα”) πρωτάθλημα!

Επίσης, πρόκειται για τον σύλλογο που διοργάνωσε το “έπος” της Ριζούπολης, στο γήπεδο του οποίου λίγα χρόνια μετά έβαλαν με αεροβόλο κατά του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού με τον τελευταίο να δείχνει μάταια τα σημάδια στην πλάτη του στον διαιτητή, πέτυχαν με φωτοβολίδα τον Γλύκο, κόντεψαν να βγάλουν το μάτι του Αναστασίου, κλπ. Τότε βέβαια επικαλούνταν τον “ανδροπρέπεια” του αθλήματος και το διάπυρο της έδρας τους!

Εκείνο που είναι όμως θλιβερό είναι να βλέπεις ανθρώπους να δικαιολογούν αυτές τις πρακτικές, ακόμη κι αν είναι οπαδοί του Ολυμπιακού που δεν θέλω να πιστέψω ότι είναι όλοι υπάλληλοι ή επιπέδου Τσουκαλά.
Πως μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι σωστά δεν ξεκίνησε ο αγώνας όταν ο αξιοθρήνητος αντιπρόεδρος Σάββας ακούγεται live να λέει «παίρνω την ομάδα και φεύγω, άντε γεια!» πριν καν εξεταστεί ο προπονητής τους για τον υποτιθέμενο τραυματισμό;
Ορισμένοι εξ αυτών μάλιστα φτάνουν σε σημείο φαιδρότητας όταν, αφού σύρουν τα εξ αμάξης στον ΠΑΟΚ, δηλώνουν ότι δεν ασχολούνται μαζί του και τα περί αντιπαλότητας είναι φαντασιώσεις των φίλων του Δικεφάλου!
Η πραγματικότητα, δυστυχώς γι αυτούς, τους διαψεύδει αφού:

  1. Κάθε χρόνο στον μεταξύ μας αγώνα γεμίζουν το γήπεδο τους, όπου επικρατεί φανατισμός και εχθρική ατμόσφαιρα.

  2. Στη φετινή μάλιστα αναμέτρηση οι παίχτες του Ολυμπιακού μετά την νίκη τους (από στραβοκλωτσιά) πανηγύριζαν έξαλλα και τρέχανε προς τον κόσμο για να τους αποθεώσει για την επιτυχία τους επί ενός αντιπάλου που τελικά δεν είναι και τόσο ανυπόληπτος.

  3. Μετά τον τελευταίο αγώνα με την ΑΕΚ και το ατυχές για τους ερυθρόλευκους αποτέλεσμα, ο πρόεδρος του Ολυμπιακού διαμαρτυρόμενος για την διαιτησία (παρόλο που “οι μεγάλες ομάδες δεν μιλάνε για τους διαιτητάς”, αλλά “επενδύουν”!) κατηγόρησε τον Σαββίδη για το ότι κατά την γνώμη του ευνοήθηκε η Ένωση!

Στα δικά μας τώρα, εγώ έχω την απαίτηση ο ΠΑΟΚ, όποια κι αν είναι η τύχη αυτού του αγώνα, να κυνηγήσει τις πιθανότητες του για το πρωτάθλημα. Ακόμη κι αν τιμωρηθούμε, όπως προεξοφλούν πολλοί, σαν τον υφυπουργό αθλητισμού που πήγε ένα βήμα παραπέρα και δήλωσε τη λύπη του που… θα χάσουμε το πρωτάθλημα.
Ας προσπαθήσουμε εμείς, κι ας μείνουμε με την πίκρα ότι μας στέρησαν το δικαίωμα να παλέψουμε για έναν τίτλο.
Δεν θα είναι άλλωστε η πρώτη φορά.

6 Likes
  1. Όσο τραυματισμός ήταν του Ίβιτς πέρσι στη Λεωφόρο άλλο τόσο ήταν και του Γκαρθία προχτές. Μην γράφουμε τα ίδια. Εσείς ξεκινήσατε την αστειότητα πέρσι και δημιουργήσατε δεδικασμένο, λουστείτε τα τώρα. Μπούμερανγκ λέγεται.

  2. Άμα σταχυολογήσουμε τα επεισόδια και τι έχει γίνει στην Τούμπα θα ξημερώσουμε. Άστο καλύτερα.

  3. Το δικαίωμα να παλέψετε για τον τίτλο το στερηθήκατε μόνοι σας. Ο καθυστερημένος που πέταξε το ρολό της ταμειακής ήταν σεσημασμένος. Έχει συλληφθεί άλλες 3 φορές στο παρελθόν και μάλιστα για ρίψη φωτοβολίδας ευθείας βολής. Και αντί να του έχετε απαγορέψει την είσοδο στο γήπεδο τον είχατε και στα vip.

5 Likes

Ειπε ο τυπος που ειχε πει το εξης επικο: ¨Και εν πάσει περιπτώσει οφσάιντ από οφσάιντ διαφέρει"

Δηλαδη ξερεις να ξεχωριζεις σε ποιο offside υπαρχει δολος και οχι ενα κουτακι μπυρας απο μια γαμημενη κορδελα.

Μπορεις να μας πεις κιολας σε ποια απτις 2 κοκκινες που επνιξε χθες ο διαιτητης σε βαρος του ατρομητου υπαρχει δολος;

2 Likes

Κοίτα τι offside πήρες στα Γιάννινα. 2 μέτρα offside και ο επόπτης δεν βλέπει τίποτα. Είπα ότι κάτι τέτοια σε βάζουν σε σκέψεις μήπως παίζει κάτι βρώμικο εδώ. Δεν είπα πουθενά ότι είμαι 100% σίγουρος. Είπα απλώς ότι κάνεις δεύτερες σκέψεις με τόσο κραυγαλέες φάσεις. Καμία σχέση με το χτεσινό offside της ΑΕΚ που προεξείχε μισή πατούσα το πόδι του Λιβάγια και θες 3 replay για να διαπιστώσεις τι έχει γίνει.

1 Like

Εγώ είπα κάποτε τι σημαίνει το 7 στο nickname, κάποια ζώα δεν με πιστεύατε :stuck_out_tongue:

Ρε αγγελάκο αγορίνα, αφού τόσα χρόνια ΗΞΕΡΕΣ οτι ο ολυμπιακός έκανε αυτά που όπως λές κάνει τώρα ο παοκ ΠΟΥ ΣΤΟ ΠΟΥΤΣΟ ΗΣΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑΥΤΟ? Τίποτα δεν έκανες, συμμέτοχος, αντί να κάνεις μήνυση στο σωματείο των κλεφτοκοτάδων τους υποστήριζες και έσκαγες λεφτά, χαιρόσουνα με τα κάλπικα και διαμόρφωνες τριτοκοσμική συνείδηση σε σένα και στους γύρω σου. Και τώρα θυμήθηκες και σε έπιασαν οι τύψεις για τον πάοκ? Λίγο ντροπή ρε, συναγωνίζεστε τους χρυσαυγίτες για το πόσο κλούβιο μυαλό έχετε και δυστυχώς είστε πολλοί, πολύ παραπάνω από τους ΧΑ, δεκάδες εκατοντάδες χιλιάδες ούγκανοι ζούν και ορίζουν τη ζωή μας δίπλα μας, ευσυνείδητοι εγκληματίες της κακιάς ώρας…

2 Likes

Ε τότε κέρδιζε, τι θες;

1 Like

Δηλαδή υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν ότι ο χοντρός είναι καθαρός :joy::joy::joy:

1 Like

Το θεωρειτε προσβλητικο εκει στη ΧΑ να ειναι καποιος Ρωσοποντιος;

Δεν έχεις την ίδια απορία όμως για το “χοντρός” :wink: είναι προσβλητικό κάποιος να είναι ευτραφής;

1 Like

Η αληθεια ειναι οτι δεν εμφανισα την ιδια αντανακλαστικη ευαισθησια οταν θιχτηκε ο σωματοτυπος του κολλητου του Πειραιως Σεραφειμ :sleepy:.

2 Likes

ivan_2016_9_14_16_0_54_b1

3 Likes

Αουτς… δεν είναι Photoshop έτσι;;

Επειδή ακόμη θεωρώ ότι ανήκεις στο ανθρώπινο γένος θα σου απαντήσω. Πρώτον δεν με πόνεσε ο τζόλε, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΚΑΜΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ, στο κενό τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείτε όλοι οι βλαμμένοι οπαδοί του στύλ “και εσείς τα κάνατε” “μια σας και μια μας” “σας πόνεσε” κλπ παπαρολογίες 10χρονων έως 80χρονων. Υποστήριζες και υποστηρίζεις ακόμη εν γνώση σου εγκληματική οργάνωση, γλεντούσες με τα κέρδη της εγκληματικής οργάνωσης, την υποστήριζες οικονομικά και τώρα που “βλέπεις” παρόμοια σκηνικά βγήκες στο μπαλκόνι και το κράζεις. Είσαι το λιγότερο υποκριτής, ουρακοτάνγκος θα έλεγα εγώ, όχι μόνο εσύ προσωπικά αλλά και κάθε μη αηδιασμένος γαύρος τα τελευταία 10 χρόνια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Σας χαρίζω τα πρώτα 4-5 χρόνια της εγκληματικής αυτοκρατορίας σας γιατί από την οπαδική τύφλα σας και να σας έκοβε λίγο δεν θα το βλέπατε το έγκλημα, μετά τα πρώτα χρόνια όμως είστε απλά συννένοχοι, οι παπαριές περί δικαιοσύνης ή ότι δεν έγινε καμία συνταρακτική αποκάλυψη ή κανένα δικαστήριο δεν δικαιολογούν κανέναν, η βρωμιά είναι και ήταν εμφανέστατη, το ότι και οι πολιτικοί ήταν το ίδιο βρώμικοι και δεν έστειλαν στην Δ εθνική το κωλοσωματείο σας και στη φυλακή τους καθυστερημένους προέδρους σας ΔΕΝ σε δικαιολογεί ουρακοτάνγκε γαύρε, είπαμε εκατομμύρια έλληνες δυστυχώς είναι συνένοχοι, κρίμα τα παιδιά σας που τα μάθατε να υποστηρίζουν την ατιμία μασκαρεύοντας την με τον οπαδικό χαβαλέ, μόνο όταν ψοφήσουν αυτές οι γενιές κάτι ελπιδοφόρο θα φανεί, sad but true.

4 Likes

Για να ασχολούνται μέχρι και τα παόκια… είναι αλήθεια

Ρωσοποντιος δεν ειναι;
Γιατι θεωρησες οτι το λεω υποτιμητικα;
Μηπως εισαι εσυ το φασιστακι;

1 Like